
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/962/18
31 липня 2018 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
за участю:
секретаря судового засідання Заблоцька І.І.
представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача Матус Т.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_4 (надалі позивач, ОСОБА_4.) звернулася до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (надалі відповідач, Тернопільське ОУПФУ), в якому просила визнати протиправними дії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області в частині виплати пенсії ОСОБА_4 не у спосіб, що вказувався у поданій заяві про призначення/перерахунок пенсії від 24.01.2017 року, зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області здійснювати виплати пенсії ОСОБА_4 у спосіб вказаний у поданій заяві про призначення/перерахунок пенсії від 24.01.2017 року на банківський рахунок, а саме НОМЕР_2, МФО 338783, код 14360570 в ПАТ «ПриватБанк», індивідуальний податковий номер НОМЕР_1.
Позов обґрунтований тим, що виконання судових рішень щодо виплати пенсії позивачу пенсійний орган здійснює шляхом перерахування коштів на поштове відділення, однак в заяві про призначення/перерахунок пенсії, що подавалась представником позивача 24.01.2017 року разом із супровідним листом від 20.01.2017 року (вх.25/1-11 від 24.01.2017 року) на сторінці 2 в графі «пенсію прошу виплачувати» зазначались банківські реквізити, на які необхідно здійснювати перерахунок. Вважають, що такі дії пенсійного органу є неправильними та такими, що спрямовані на припинення виплати пенсії ОСОБА_4, що перебуває за кордоном, на підставі статті 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058 - неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд. Такі дії відбувались зі сторони пенсійного органу і раніше, зокрема припинялась виплата пенсії 01.04.2014 року на цій же підставі.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 06 червня 2018 року позовну заяву ОСОБА_4 прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання у справі призначено на 22 червня 2018 року о 12:00 год.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 22 червня 2018 року відкладено розгляд справи на 31 липня 2018 року о 10:00 год.
Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідно до ст.47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія виплачується щомісяця, у строк, не пізніше 25 числа місяця, за яким виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків. Порядком виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року №1596 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2016 року №662) передбачено, що заява про виплату пенсії або грошової допомоги подається одержувачем особисто до органу Пенсійного фонду органу соціального захисту населення за зазначеним місцем фактичного проживання в населеному пункті у межах України або приймаються органом Пенсійного фонду чи органом соціального захисту населення від установи уповноваженого банку. Заяви приймаються за умови пред'явлення паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу і підтверджує її вік, та документа, визначеного законодавством, для з'ясування місця її проживання, і реєструються в установленому порядку. Таким чином, для виплати пенсії через установу банку ОСОБА_4 необхідно особисто подати заяву в об'єднане управління або через установу уповноваженого банку.
31 липня 2018 року у судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити їх повністю з мотивів, наведених в адміністративному позові.
31 липня 2018 року у судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив, просив відмовити в його задоволенні повністю з мотивів, наведених у відзиві на позовну заяву.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 24.01.2017 року звернулася до Пенсійного фонду України (Тернопільська область, м. Тернопіль) із заявою про призначення/перерахунок пенсії за віком, в якій просила пенсію виплачувати на рахунок № НОМЕР_3, МФО 338783, код14360570 в ПАТ «ПриватБанк», індивідуальний податковий номер НОМЕР_1. Вказана заява подавалась разом із супровідним листом від 20.01.2018 року за підписом представника позивача ОСОБА_2 Повноваження представника підтверджені довіреністю, посвідченої Л.В.Кєссіді, приватним нотаріусом Штату Ілліноіс Сполучених Штатів Америки 21.10.2016, а також договором №87 про надання правової допомоги від 23 червня 2018 року.
Також, представник позивача звернувся до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із заявою від 23.04.2018 року, в якій просив здійснювати виплату пенсію ОСОБА_4 (місце реєстрації: НОМЕР_4) на банківський рахунок, що був вказаний у заяві про призначення/перерахунок пенсії від 24.01.2017 року та відкритий в ПАТ «ПриватБанк», а саме: НОМЕР_2, МФО 338783, код 14360570 в ПАТ «ПриватБанк», індивідуальний податковий номер НОМЕР_1.
Постановою Тернопільського міськрайонного суду від 22.11.2017 року у справі №607/4478/17 задоволено позов ОСОБА_4 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області та зобов'язано пенсійний орган поновити раніше призначену пенсію, починаючи з 24.01.2017 року; зобов'язано Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_4 за період з 24 січня 2014 року по 24 січня 2017 року. Дана постанова залишена без змін Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2018 року
У відповідності до частини 4 статті 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини. Відтак, позивачу поновлена виплата раніше призначеної їй пенсії.
Листом Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області №191/І-11 від 07.05.2018 представника позивача повідомлено, що Порядком виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 року№1596 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2016 року №662) передбачено, що заява про виплату пенсії або грошової допомоги подається одержувачем особисто до органу Пенсійного фонду чи органу соціального захисту населення за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувача в населеному пункті у межах України або приймається органом Пенсійного фонду чи органом соціального захисту населення від установи уповноваженого банку. Заяви приймаються за умови пред'явлення паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу і підтверджує її вік, та документа, визначеного законодавством, для з'ясування місця її проживання, і реєструються в установленому порядку. Таким чином, для виплати пенсії через установу банку ОСОБА_4 необхідно особисто подати заяву в об'єднане управління або через установу уповноваженого банку. Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідача, позивач звернулася до суду з даним адміністративним позовом.
Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-ІУ (надалі Закон №1058), Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року (надалі Порядок №22-1), Порядком виплати пенсії та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 року №1596 (надалі Порядок №1596). Зміст спірних правовідносин становить виплата пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст.2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" від 11.12.2003 року №1382-ІУ, громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом. Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Рішенням Конституційного Суду України від 07.10.2009 року №25-рп/2009 року визначено, що закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положення ст.24 Конституції України. Виходячи із правової, соціальної природи пенсій право громадян на одержання призначеної йому пенсії не може пов'язуватись із такою умовою, як постійне проживання в Україні. Держава відповідно до конституційних принципів, зобов'язана гарантувати це право незалежно від того, де проживає особа. Крім того, Україна гарантує піклування та захист своїм громадянам, які перебувають за її межами (частина третя статті 25 Конституції України).
У відповідності до ч.1 с.44 Закону України №1058, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до статті 47 Закону №1058, пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.
Разом з тим, у ст.51 Закону №1058 визначено, що у разі виїзду пенсіонера на постійне місце проживання за кордон пенсія, призначена в Україні, за заявою пенсіонера може бути виплачена йому за шість місяців наперед перед від'їздом, рахуючи з місяця, що настає за місяцем зняття з обліку за місцем постійного проживання. Під час перебування за кордоном пенсія виплачується в тому разі, якщо це передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України
Згідно п.1.1. Порядку №22-1, заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Пунктом 1.5 Порядку №22-1 передбачено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.
У відповідності до пункту 4.10 Порядку №22-1, заяви про виплату пенсії реєструються в журналі вхідної кореспонденції. Заява про виплату пенсії через банківський рахунок подається заявником згідно з Порядком №1596.
Відповідно до п.6 Порядку №1596, одержувачі самостійно вибирають уповноважений банк для відкриття поточного рахунку.
Згідно п.12 Порядку №1596, органи Пенсійного фонду та органи соціального захисту населення на підставі заяв, передбачених пунктом 10 цього Порядку, складають: списки на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки (далі - списки) згідно з додатком 2 у двох примірниках; опис списків на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки (далі - опис) згідно з додатком 3 у трьох примірниках.
Пунктом 14 Порядку №1596 передбачено, що на підставі складених документів органи Пенсійного фонду та органи соціального захисту населення проводять протягом місяця за датами у межах виплатного періоду перерахування уповноваженим банкам коштів, необхідних для виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки одержувачів.
Суд не приймає до уваги твердження представника відповідача, що ОСОБА_4 потрібно особисто подати заяву в пенсійний орган чи через установу уповноваженого банку, оскільки така заява може подаватись безпосередньо самим пенсіонером, або ж його уповноваженою особою
Таким чином, в даному випадку суд вважає, що довіреною особою позивача правомірно подано заяву призначення/перерахунок пенсії.
Як вбачається з додатку №2 до Порядку №22-1, у бланку (формі) заяви про призначення/перерахунок пенсії міститься графа «пенсію прошу виплачувати:», а також надано можливість заявнику обрати спосіб отримання належної йому пенсії - поштою чи на номер рахунку. Із заяви позивача ОСОБА_4 вбачається, що спосіб виплати пенсії та реквізити банківського рахунку зазначались у заяві про призначення/перерахунок пенсії, яка подавалась на виконання рішень суду щодо поновлення виплати пенсії позивачу.
Крім того, довірена особа позивача ОСОБА_2 повторно звертався із заявою від 23.04.2018 року про виплату пенсії ОСОБА_4 саме на відповідний банківський рахунок.
Тобто, виплата належної позивачу пенсії здійснювалась не у спосіб, визначений заявником в заяві про призначення/перерахунок пенсії, що також не заперечувалось стороною відповідача у судовому засіданні.
Суд також зазначає, що положення Порядку №1596 в частині особистого подання заяви одержувачем пенсії чи грошової допомоги до органу Пенсійного фонду чи органу соціального захисту населення за зазначеним за місцем фактичного проживання, за умови пред'явлення паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу і підтверджує її вік, та документа, визначеного законодавством, для з'ясування місця її проживання, і реєструються в установленому порядку, стосується відкриття поточних рахунків у банках, чи зміни уповноваженого банку. В той же час, ОСОБА_4 вже обирався спосіб отримання належної їй пенсії шляхом виплати на рахунок у банку.
Представник позивача звертався до відповідача із зазначеною вище заявою, в якій вказувалось, у якій формі та на який рахунок необхідно перераховувати пенсію. Факт подання зазначеної заяви досліджувався також Тернопільським міськрайонним судом у справі №607/4478/17 та постанові Львівського апеляційного адміністративного суду від 22.02.2018 року №876/12289/17, а тому даний факт не потребує доказування у даному спорі.
При цьому, органом Пенсійного фонду України не заперечується право на одержання пенсії ОСОБА_4
Як зазначив Європейський суд з прав людини, у рішенні по справі "Пічкур проти України", яке набрало статусу остаточного 07.02.2014 року, право на отримання пенсії як таке стало залежним від місця проживання заявника. Це призвело до ситуації, в якій заявник, пропрацювавши багато років у своїй країні та сплативши внески до системи пенсійного забезпечення, був зовсім позбавлений права на пенсію лише на тій підставі, що він більше не проживає на території України (п.51 цього рішення).
У п.54 вказаного рішення, ЄСПЛ зазначив, що наведених вище міркувань ЄСПЛ достатньо для висновку про те, що різниця в поводженні, на яку заявник скаржився, порушувала статтю 14 Конвенції про захист прав людини статтю 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція), згідно з якою користування правами та свободами, визнаними в Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження, або за іншою ознакою, у поєднанні зі статтею 1 Першого протоколу до Конвенції, якою передбачено право кожної фізичної або юридичної особи мирно володіти своїм майном та закріплено, що ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Щодо позовної вимоги про визнання протиправними дій Пенсійного фонду України в частині виплати пенсії ОСОБА_4 не у спосіб, що вказувався у поданій заяві про призначення/перерахунок пенсії, суд вважає, що вона не підлягає до задоволення з огляду на наступне. У контексті ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
На думку суду, відповідач в даному випадку діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, не заперечуючи право позивача на отримання належної йому пенсії. Відповідач виконав обов'язок щодо виплати пенсії, однак позивач мав право обирати спосіб отримання належної йому пенсії з огляду на те, що така можливість передбачена чинним законодавством України.
Відповідно до ч. 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищенаведене, а також те, позивачем вже був обраний спосіб отримання належної йому пенсії при призначенні/перерахунку такої виплати, суд дійшов висновку, що позовну вимоги ОСОБА_4 підлягають до часткового задоволення.
Відповідно до ст.139 КАС України суму сплаченого позивачем судового збору стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1.Позов ОСОБА_4 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
2.Зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (м.Тернопіль, вул.Руська,17, код ЄДРПОУ 40377598) здійснювати виплату пенсії ОСОБА_4 (ід.№ НОМЕР_1), шляхом перерахування на банківський рахунок НОМЕР_2, МФО 338783, код 14360570 в ПАТ "ПриватБанк", індивідуальний податковий номер НОМЕР_1.
3.У задоволенні позовної вимоги про визнання протиправними дій Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області в частині виплати пенсії ОСОБА_4 не у спосіб, що вказувався у поданій заяві про призначення/перерахунок пенсії від 24.01.2017 року - відмовити.
4.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (м.Тернопіль, вул.Руська,17, код ЄДРПОУ 40377598) на користь ОСОБА_4 (ід.№ НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. сплачений згідно квитанції № 2442684 від 01.06.2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 03 серпня 2018 року.
Головуюча суддя Дерех Н.В.
копія вірна
Суддя Дерех Н.В.