
Справа № 182/5604/18
Провадження № 2-о/0182/161/2018
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
03.08.2018 року м. Нікополь
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді - Багрової А.Г.
за участю
секретаря судового засідання - Снєгульської В.М.
Учасники справи:
Заявник - ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, місце проживання: 53200, АДРЕСА_1)
Заінтересована особа - Нікопольський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області ( місцезнаходження - 53207, Дніпропетровська область, м. Нікополь, вул. Патріотів України, 163, ЄДРПОУ 40247692)
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Нікополя цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті.
Заяви по суті справи.
01.08.2018 року ОСОБА_2 звернувся до суду в порядку окремого провадження про встановлення факту смерті брата ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженця м. Донецьк, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Донецьк.
В обґрунтування заявлених вимог заявником зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Донецьк помер його брат ОСОБА_2, який проживав в АДРЕСА_2. Оскільки м. Донецьк є тимчасово окупованою територією, звернувся до Нікопольського міськрайонного відділу державної РАЦС Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області з заявою про реєстрацію смерті брата, на підтвердження факту смерті надав документи. Однак у реєстрації факту смерті отримав відмову, оскільки документи, що видані на окупованій території є недійсними та не створюють будь-яких правових наслідків.
Заявник подав до суду заяву про розгляд справи без його участі на задоволенні заяви наполягає. (а.с. 21)
Представник Нікопольського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області подав заяву про розгляд справи без його участі (а.с.20).
Інших заяв та клопотань учасники справи до суду не подавали.
Процесуальні дії у справі.
Ухвалою суду від 01.08.2018 року по справі відкрито провадження (а.с. 16)
Судом встановлено.
Відповідно до ст. 3 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав.
Згідно з положеннями п. 2 ч. 1ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Якщо документи про смерть особи відсутні, то державна реєстрація її смерті проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту смерті.
Відповідно до положень ч. 2ст. 49 ЦК України, актами цивільного стану є, серед іншого, смерть фізичної особи. А згідно з положеннями частинами 3 і 4 цієї ж статті, смерть фізичної особи підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Пунктом 5 частини 2 статті 293 ЦПК України встановлено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно абз. 2 ч. 1 та ч. 2ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є рідним братом ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвами про народження (а.с.9-10).
ОСОБА_2 з 28.11.2014 року був взятий на облік внутрішньо переміщеної особи та проживав АДРЕСА_1 (а.с.14).
ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 помер в м. Донецьк Донецької області.
На окупованій території в м. Донецьк Донецької області заявнику ОСОБА_1 було видано документ про смерть ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Відповідно до статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Поряд з цим, відповідно до практики ЄСПЛ, Консультативного висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії не можуть визнаватись недійсними всі документи, видані на окупованій територій, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Це стосується реєстрації смертей, народжень, шлюбів.
ВССУ в інформаційному листі від 11.04.2017 року № 9-697/0/4-17 зазначив, що, враховуючи ключове значення, яке має встановлення факту народження або смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території, як виняток можуть братися до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку при розгляді справ про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території.
З письмової відповіді, наданої Нікопольським міськрайонним відділом державної РАЦС Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області від 21.07.2018, вбачається, що заявникові ОСОБА_2 було відмовлено у внесенні відомостей до актового запису про смерть його брата ОСОБА_2, з посиланням на те, що надані документи не відповідають формі, що визначена законодавством України.
За правилами ст.1,9,17,18 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України; державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків; у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна; громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Надані заявником документи про смерть та про реєстрацію смерті ОСОБА_2 що підтверджує факт його смерті виданий органами державної влади, які створені всупереч законодавства України, а тому вони не є підставою для реєстрації смерті за правилами ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" органом державної реєстрації актів цивільного стану.
Однак, оскільки заявник не може отримати від закладу охорони здоров'я або судово-медичної установи, що створені за законодавством України документ встановленої форми про смерть та на його підставі зареєструвати смерть брата, суд приходить до висновку про необхідність задоволення заяви ОСОБА_2 про встановлення факту смерті його брата у судовому порядку, що також за правилами ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" є підставою для державної реєстрації смерті органом державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до правил ст. 317 ЦПК України рішення суду про встановлення факту смерті допустити до негайного виконання.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10-13,76-81, 259, 263-265, 268, 272, 317, 319 ЦПК України, Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженця м. Донецьк Донецької області, Україна, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Донецьк Донецької області, Україна.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Копію рішення видати учасникам справи негайно після проголошення
Невідкладно направити копію рішення до Нікопольського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області для державної реєстрації смерті ОСОБА_2.
Рішення суду набуває чинності після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення проголошено 03.08.2018 року.
Суддя: А. Г. Багрова