
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 липня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/1192/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Сич С.С.,
за участю:
секретаря судового засідання - Дубінчина О.М.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Артамонової О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
06 квітня 2018 року позивач ОСОБА_3 /надалі - позивач; ОСОБА_3/ звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області /надалі - відповідач; Полтавське ОУПФУ Полтавської області/ про визнання протиправним та скасування рішення Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №546 від 05.09.2017 в частині відмови ОСОБА_3 у проведенні перерахунку пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком згідно положень статті 33 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та зобов'язання Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області провести ОСОБА_3 перерахунок пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком згідно положень статті 33 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 31.08.2017.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що 31.08.2017 він звернувся до відповідача із заявою про донарахування стажу роботи та переведення з пенсії по інвалідності на пенсію по інвалідності за віком. За результатами розгляду вказаної заяви рішенням Полтавського ОУПФУ Полтавської області №546 від 05.09.2017 позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії по інвалідності в розмірі за віком згідно положень статті 33 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу та проведено перерахунок по 3 групі інвалідності зі зміною стажу згідно абзацу 2 частини 4 статті 42 зазначеного Закону. Вважає вказане рішення відповідача протиправним та таким що підлягає скасуванню в частині відмови у проведенні перерахунку пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком згідно положень статті 33 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки відповідачем безпідставно не зараховано до страхового стажу період перебування ОСОБА_3 на обліку у центрі зайнятості як безробітного, у якому позивач отримував допомогу по безробіттю: з 19.02.2016 по 12.02.2017. Зазначає, що оскаржуване рішення було отримано позивачем на початку жовтня 2017 року.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11 квітня 2018 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 02 травня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №816/1192/18, вирішено розгляд справи проводити за правилами строщеного позовного провадження з викликом учасників справи, призначено судове засідання для розгляду справи по суті /а.с. 2-5/.
22 травня 2018 року до суду надійшов відзив відповідача на позов /а.с. 52/, у якому представник відповідача просить у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі, посилаючись на те, що згідно з абзацом 4 частини 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини 1 статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. У результаті аналізу наданої ОСОБА_3 заяви від 31.08.2017, щодо дорахування стажу роботи та переведення з пенсії по інвалідності на пенсію по інвалідності в розмірі за віком, вбачається, що перерахунок пенсії зі зміною виду розрахунку по інвалідності на пенсію по інвалідності в розмірі за віком проводити неможливо, оскільки з урахуванням стажу роботи заявник набуває лише 34 роки 19 днів (замість необхідних 35 років). Отже, наявного в ОСОБА_3 стажу недостатньо для призначення пенсії по 3 групі інвалідності у розмірі за віком. Вважає, що врахування періоду отримання допомоги по безробіттю після призначення пенсії по інвалідності з 19.02.2016 по 12.02.2017 не передбачено абзацом 4 частини 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 22 травня 2018 року задоволено клопотання представника позивача про відкладення розгляду справи та розгляд справи відкладено.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 18 липня 2018 року задоволено клопотання представника відповідача про відкладення розгляду справи та розгляд справи відкладено до 09:00 31 липня 2018 року.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, встановив наступні обставини та спірні правовідносини.
Судом встановлено, що протоколом Октябрського УПФУ №5232 від 01.12.2014 ОСОБА_3 призначено пенсію по інвалідності з 22.10.2014 /а.с. 70/.
31 серпня 2017 року позивач звернувся до Полтавського ОУПФУ Полтавської області із заявою про призначення/перерахунок пенсії, в якій просив донарахувати стаж роботи та перевести його з пенсії по інвалідності на пенсію по інвалідності в розмірі за віком /а.с. 55/. Позивачем додано до заяви такі документи: копію трудової книжки, довідку про заробітну плату, документи про стаж.
Рішенням Полтавського ОУПФУ Полтавської області (Шевченківський район) від 05.09.2017 №546 /а.с. 12, 69/ відмовлено у проведенні перерахунку пенсії по інвалідності в розмірі за віком гр. ОСОБА_3 згідно положень статті 33 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу та проведено перерахунок пенсії по 3 групі інвалідності із зміною стажу згідно абзацу 2 частини 4 статті 42 зазначеного Закону.
Як пояснив позивач у позовній заяві, вказане рішення отримано ним на початку жовтня 2017 року.
Не погодившись з рішенням Полтавського ОУПФУ Полтавської області №546 від 05.09.2017 в частині відмови ОСОБА_3 у проведенні перерахунку пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком згідно положень статті 33 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", позивач звернувся до суду даним позовом.
Відповідачем не надано до суду доказів на спростування доводів позивача про отриманням останнім оскаржуваного рішення № 546 від 05.09.2017 на початку жовтня 2017 року.
Відповідно до частини 1, 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позивач звернувся до суду з даним позовом 06 квітня 2018 року.
Відтак, суд дійшов висновку, що позивач звернувся до суду з даним позовом у строк, встановлений статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому не бере до уваги доводи відповідача про пропущення позивачем строку звернення до суду з даним позовом.
В обґрунтування рішення Полтавського ОУПФУ Полтавської області (Шевченківський район) від 05.09.2017 №546 /а.с. 12, 69/ в частині відмови у проведенні перерахунку пенсії по інвалідності в розмірі за віком гр. ОСОБА_3 згідно положень статті 33 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зазначено, що заявник набуває стажу роботи 34 роки 19 днів, якого недостатньо для призначення пенсії по 3 групі інвалідності в розмірі пенсії за віком. Врахування періоду отримання допомоги по безробіттю після призначення пенсії по інвалідності, а саме з 19.02.2016 по 12.02.2017 не передбачено абз. 4 ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися, суд виходить з наступного.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV /надалі - Закон № 1058-IV/ розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Частиною 1 статті 33 Закону № 1058-VІ визначено, що пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: особам з інвалідністю I групи - 100 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю II групи - 90 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю III групи - 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.
Непрацюючі особи з інвалідністю II групи, яким установлено інвалідність після досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, та особи з інвалідністю III групи за їх вибором мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону, за наявності страхового стажу, зазначеного в абзаці першому частини першої статті 28 цього Закону /частина 2 статті 33 Закону № 1058-VІ/.
Згідно з абзацом 4 частини 4 статті 42 Закону № 1058-VІ, якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Частиною 1 статті 28 Закону № 1058-VІ передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Відповідно до приписів частини 1 статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу.
Частиною 2 статті 24 Закону № 1058-IV встановлено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Як вбачається трудової книжки серії НОМЕР_2, виданої на ім'я ОСОБА_3, копія якої наявна у матеріалах справи /а.с. 9-11/, після призначення пенсії по інвалідності позивач продовжував працювати.
У трудовій книжці серії НОМЕР_2, виданої на ім'я ОСОБА_3 /а.с. 9-11/, серед іншого містяться:
- запис №51 від 19.02.2016 про те, що Полтавським міським центром зайнятості виплати розпочато виплату допомоги по безробіттю згідно з пунктом 1 статті 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" /зворот а.с. 10/;
- запис № 52 від 12.02.2017 про припинення Полтавським міським центром зайнятості виплати допомоги по безробіттю згідно з підпунктом 12 пункту 1 статті 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" /зворот а.с. 10/.
У персоніфікованому обліку також відображено факт перебування позивача на обліку у Полтавському міському центрі зайнятості з 19 лютого 2016 року по 12 лютого 2017 року, що підтверджується індивідуальними відомостями про застраховану особу ОСОБА_3 /а.с. 148-154/.
Таким чином, оскільки згідно частини 1 статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу, період, протягом якого ОСОБА_3 отримував допомогу по безробіттю з 19 лютого 2016 року по 12 лютого 2017 року підлягає включенню до страхового стажу ОСОБА_3, внаслідок чого позивач набув право на проведення перерахунку пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком згідно положень статті 33 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що рішення № 546 від 05 вересня 2017 року в частині відмови ОСОБА_3 у проведенні перерахунку пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком згідно положень статті 33 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" винесене Полтавським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Полтавської області без урахування всіх обставин, необхідних для прийняття рішення, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.
Стосовно позовної вимоги про зобов'язання Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області провести ОСОБА_3 перерахунок пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком згідно положень статті 33 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 31.08.2017, суд виходить з наступного.
Частиною 4 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
З огляду на дану норму, суд приходить висновку про те, що підставою для перерахунку пенсії позивачу, є подання 31 серпня 2017 року (тобто після 15 числа місяця) до органу Пенсійного фонду України відповідної заяви з усіма необхідними документами, а тому вважає на необхідне зобов'язати Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області провести ОСОБА_3 перерахунок пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком згідно положень статті 33 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01 вересня 2017 року, а не з 31 серпня 2017 року, як просить позивач.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Разом з тим, частиною 8 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Суд бере до уваги те, що спір у даній справі виник внаслідок неправильних дій відповідача щодо перерахунку пенсії, відтак суд вважає за можливе на підставі частини 8 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України покласти на відповідача судові витрати позивача повністю.
Відтак, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (ідентифікаційний код 40383769, вул. Івана Мазепи, 30, м. Полтава, 36040) на користь ОСОБА_3 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, АДРЕСА_1 36000) витрати зі сплати судового збору в розмірі 704 грн. 80 коп. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 2, 3, 6-10, 139, 241-245, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_3 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, АДРЕСА_1 36000) до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (ідентифікаційний код 40383769, вул. Івана Мазепи, 30, м. Полтава, 36040) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області № 546 від 05 вересня 2017 року в частині відмови ОСОБА_3 у проведенні перерахунку пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком згідно положень статті 33 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Зобов'язати Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області (ідентифікаційний код 40383769, вул. Івана Мазепи, 30, м. Полтава, 36040) провести ОСОБА_3 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, АДРЕСА_1 36000) перерахунок пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком згідно положень статті 33 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01 вересня 2017 року.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (ідентифікаційний код 40383769, вул. Івана Мазепи, 30, м. Полтава, 36040) на користь ОСОБА_3 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, АДРЕСА_1 36000) витрати зі сплати судового збору в розмірі 704 грн. 80 коп. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до апеляційного адміністративного суду, у межах територіальної юрисдикції якого знаходиться Полтавський окружний адміністративний суд.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.
Повне рішення складено 06 серпня 2018 року.
Суддя С.С. Сич