
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
УХВАЛА
про відстрочення сплати судового збору, відкриття провадження в адміністративній справі та призначення справи у підготовчому засіданні
06 серпня 2018 р. Справа № 2040/5856/18
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Заічко О.В., розглянувши адміністративний позов Військової частини А 1451( 61103,м. Харків, вул. Дерев'янка,3) до Шевченківського відділу державної виконавчої служби міста Харків Головного територіального управління юстиції у Харківській області (61022,м. Харків,майдан Свободи,5) про скасування постанов,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд: визнати незаконним та скасувати п.3 постанови відповідача від 27.03.2018 року у ВП № 56055187 щодо стягнення виконавчого збору; визнати незаконною та скасувати постанову відповідача від 21.06.2018 року у ВП 56055187 про стягнення з боржника виконавчого збору.
Підставою подання вказаного позову слугувала незгода позивача з вказаними постановами.
Ухвалою від 24.07.2018 року залишено позовну заяву без руху, надано позивачу строк для усунення недоліків, які позивачем було усунуто.
Також позивачем подано клопотання про відстрочення сплати судового збору.
В обґрунтування останнього вказано на неможливість наразі сплати судового збору через відсутність відповідних коштів, оскільки розпорядником бюджетних коштів є Міністерство Оборони України. Позивач звернувся до останнього з проханням виділення відповідних коштів за належними статтями КПКВ.
Дослідивши заявлене клопотання та перевіривши матеріали справи, суддя встановив наступне.
Відповідно до ч.1 ст. 133 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
У свою чергу, у розумінні приписів ч.1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Таким чином, вказаною нормою чітко визначено умови, за яких суд може відстрочити сплату судового збору, проте зазначені положення не стосуються юридичних осіб.
У свою чергу, в Пленумі Вищого адміністративного суду України від 23 січня 2015 року № 2 "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року №3674-VI "Про судовий збір" вказано, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.
Зазначена позиція також збігається із висновками Європейського суду з прав людини у справі "Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України" від 18 жовтня 2005 року (заява №70297/01) .
Гарантією реалізації права на судовий захист в аспекті доступу до правосуддя є встановлення законом помірного судового збору для осіб, які звертаються до суду. Це відповідає Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо заходів, що полегшують доступ до правосуддя‚ від 14 травня 1981 року № R (81) 7: „В тій мірі, в якій судові витрати становлять явну перешкоду доступові до правосуддя, їх треба, якщо це можливо, скоротити або скасувати" (підпункт 12 пункту D).
Отже, сплата судового збору за подання заяв, скарг до суду є складовою доступу до правосуддя.
Слід зазначити, що позивачем на підтвердження неможливості сплати судового збору вказано , що згідно із п. 1.3 "Правил організації фінансового забезпечення військових частин, установ та організацій Збройних Сил України № 280 від 22 травня 2017 року розпорядниками бюджетними коштами за кошторисом Міністерства оборони України є: Міністерство оборони України - головний розпорядник: командувачі (начальники) видів Збройних Сил України, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, територіальних квартирно- експлуатаційних управлінь, інших органів військового управління (крім військових комісаріатів) , які включені до мережі головного розпорядника коштів ,- розпорядники коштів нижчого рівня ( далі розпорядники коштів другого рівня); командири військових частин, які включені до мережі головного розпорядника коштів або розпорядника коштів другого рівня,- розпорядники коштів нижчого рівня (далі розпорядники коштів третього рівня).
Керуючись вищевказаним наказом Міністерства оборони України, військова частина А1451 є розпорядником бюджетних коштів за кошторисом Міністерства оборони України третього ступеня. Позивачем надано відповідні докази звернення до Міністерства оборони України з приводу виділення коштів на сплату судового збору.
Відповідно до ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.
Таким чином, оскільки нині чинною редакцією ст.8 Закону України "Про судовий збір" не визначено обмежень прав юридичних осіб, зокрема, щодо відстрочення сплати судового збору, беручи до увагу доказову підтвердженість позивачем факту неможливості сплати судового збору та, керуючись принципом верховенства права, суддя приходить до висновку про задоволення клопотання позивача та відстрочення Військовій частині А1451 сплати судового збору до ухвалення рішення суду в адміністративній справі, оскільки, в іншому разі, буде порушено право позивача у доступі до правосуддя.
Позовна заява відповідає вимогам ст.ст.160,161 КАС України, підсудна Харківському окружному адміністративному суду.
Розгляд даної справи здійснювати в порядку загального позовного провадження та, з метою виконання вимог, передбачених ст. 173 КАС України, розпочати підготовче провадження та призначити підготовче засідання.
Керуючись ст.ст. 5,19,133,171,173,256, 294, 295 КАС України, -
У Х В А Л И В :
1. Відстрочити Військовій частині А1451 сплату судового збору до ухвалення рішення суду в зазначеній адміністративній справі.
2. Відкрити провадження в адміністративній справі.
3. З метою виконання вимог, передбачених ст. 173 КАС України, розпочати підготовче провадження та призначити підготовче засідання по адміністративній справі на 16 серпня 2018 року о 09:30 у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду за адресою: м. Харків, вул. Сумська, 3 "Б-6", каб. № 17.
4. Запропонувати відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання зазначеної ухвали, надати до суду відзив на позов, а також всі письмові та електронні докази, роз'яснивши, при цьому про необхідність дотримання вимог ст. 162 КАС України.
5. Розгляд і вирішення справи у підготовчому засіданні здійснювати судом одноособово у складі головуючого судді Заічко О.В.
6. Копії даної ухвали направити учасникам справи.
7. Роз'яснити учасникам справи про наявність у них процесуальних прав і обов'язків, що передбачені ст.ст. 44,47 Кодексу адміністративного судочинства України.
8. Учасник справи можуть отримати інформацію щодо справи за веб - адресою: http://adm.hr.court.gov.ua/sud2070/ на Офіційному веб-порталі судової влади України.
9. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею, проте, може бути оскаржена у зв'язку з порушенням правил підсудності протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання - через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи, як передбачено п.15 Перехідних положень КАС України; після початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи - безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Заічко О.В.