
ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КРИВОГО РОГУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 210/1819/17
Провадження № 2-а/210/21/18
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
"27" липня 2018 р. Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу у складі :
головуючого судді Літвіненко Н.А.
при секретарі Севанян М.Б.
з участю предст. позивача ОСОБА_2
з участю предст. відповідача Чабарай К.В., Скляр Н.М.
з участю предст. 3-ї особи УБЖП Сереженко С.М.
з участю предст. 3-ї особи ОСОБА_6
з участю 3-х осіб ОСОБА_7, ОСОБА_8,
ОСОБА_9,ОСОБА_10,
ОСОБА_11,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі справу за адміністративним позовом ОСОБА_12 до виконавчого комітету Криворізької міської ради, треті особи ТОВ «Житлосервіс -КР», Управління благоустрою та житлової політики виконкому Криворізької міської ради, ОСОБА_7,
ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_9, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_8., ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23 про визнання незаконними рішення суб'єкта владних повноважень та протиправною його бездіяльність,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_12 звернулася до суду з адміністративним позовом до виконавчого комітету Криворізької міської ради, треті особи ТОВ «Житлосервіс -КР», Управління благоустрою та житлової політики виконкому Криворізької міської ради, ОСОБА_7, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_9, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_8., ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23 про визнання незаконними рішення суб'єкта владних повноважень та протиправною його бездіяльність, посилаючись на те, що їй на праві приватної власності належить нежиле приміщення № НОМЕР_1, вбудоване в перший поверх 9-ти поверхового житлового будинку загальною площею 323,0 кв.м., знаходиться за адресою проспект АДРЕСА_1, що підтверджується Свідоцтвом від 26.12.2012р. приватного нотаріуса Криворізького міського нотаріального округу зареєстроване в реєстрі за № НОМЕР_2, а відповідно вона є побутовим споживачем житлово-комунальних послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій за місцем розташування зазначеного нежилого приміщення.
Послуги з утримання будинку та прибудинкової території за зазначеною адресою розташування нежилого приміщення надає ТОВ «Житлосервіс - КР».
Рішенням суб'єкта владних повноважень - виконавчого комітету Криворізької міської ради Дніпропетровської області (далі - Відповідач) від 12.04.2017р. № 178 «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що надаються населенню м. Кривого Рогу товариством з обмеженою відповідальністю «Житлосервіс - КР» встановлені відповідні тарифи на зазначені послуги.
Оскаржуване рішення є нормативно-правовим актом.
Під час підготовки, внесення, розгляду та ухвалення Відповідачем оскаржуваного рішення були допущені грубі порушення законодавства України та Регламенту виконавчого комітету Криворізької міської ради Дніпропетровської області затвердженого рішенням «Про затвердження Регламенту виконавчого комітету Криворізької міської ради в новій редакції» від 09.11.2016р. № 487
Відповідно до ч. 6 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», п. 4.4 Регламенту рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради. На засіданні виконавчого комітету від 12.04.2017 р. головуючий на ньому виконуючий обов'язки Криворізького міського голови - секретар Криворізької міської ради Маляренко С.В. допустив грубе порушення процедури голосування задавши присутнім на засіданні членам виконкому лише одне питання: «Приймається?» Це питання було задане ним після оголошення всіх дев'яти проектів рішень, що стосуються встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що надаються населенню м. Кривого Рогу, що не дозволяє визначити кількість членів виконкому, які проголосували «за», «проти» або «утримались» окремо по кожному проекту рішення. Тобто голосування членів виконкому, як активної процесуальної дії, наприклад шляхом підняття руки, за дані проекти рішення, в тому числі щодо проекту оскаржуваного рішення, по суті не було. Регламент не передбачає такої форми публічного голосування «за», як мовчання у відповідь на будь яке питання головуючого. Наявний відеозапис підтверджує факти порушень процедури голосування. Оскільки відповідно до п. 4.40 Регламенту член виконавчого комітету, який проголосував за ухвалене рішення, ставить особистий підпис, тому недотримання офіційної процедури голосування та не оприлюднення результатів голосування в ході засідання дозволяє головуючому через процедуру збору особистих підписів маніпулювати результатами та вчиняти інші, не передбачені Регламентом, дії. Таким чином, з огляду на відсутність фактичних обставин процедури голосування членами виконавчого комітету за прийняття рішення колегіального органу, то має місце порушення процедури ухвалення оскаржуваного рішення на засіданні виконкому Криворізької міської ради.
Відповідно до п. 3.2 Регламенту виконавчий комітет, інші виконавчі органи міської ради організовують роботу відповідно до перспективних (піврічних) і поточних ( квартальних) планів, що затверджуються рішенням виконавчого комітету, та щомісячних календарних планів роботи виконавчого комітету, що затверджуються міським головою. Якщо захід календарного плану з об'єктивних причин не може бути виконаним у визначений термін або потребує перенесення строку виконання, а також у разі необхідності внесення доповнень до календарного плану, керівник відділу, управління, іншого виконавчого органу міської ради, голова районної у місті ради, відповідальні за проведення заходу, заздалегідь надають на ім'я керуючої справами виконкому міської ради письмове повідомлення. Управління організаційно-протокольної роботи виконкому міської ради готує відповідні зміни до календарного плану. Затверджений план не пізніше п'яти робочих днів зі дня затвердження документа оприлюднюється в Криворізькій міській комунальній газеті Червоний гірник» та на офіційному веб-сайті виконкому Криворізької міської ради в мережі Інтернет. Затверджені зміни оприлюднюються в той же спосіб та терміни, що й план.
Календарний план роботи виконавчого комітету Криворізької міської ради в квітні 2017 р. був затверджений 28.03.2017 р. Криворізьким міським головою Ю.Г. Вілкулом і скріплений печаткою виконкому. Документ був оприлюднений на офіційному веб-сайті виконкому Криворізької міської ради 05.04.2017. Відповідно до Плану роботи, 12 квітня 2017р. - середа - контрольний день надання проектів рішень, аналітичних матеріалів на засідання виконкому міської ради (с. 10); 19 квітня 2017 р - середа - засідання виконкому міської ради: «Про стан розрахунків споживачів міста за житлово-комунальні послуги та енергоносії» о 14.00 в залі засідань виконкому міської ради (с. 18). 07.04.2017 р. о 13.57 на електронну пошту голів депутатських фракцій був надісланий файл під назвою «Рішення № 150 від 06.04.2017р.». У цьому документі містилося рішення виконавчого комітету Криворізької міської ради від 06.04.2017р. такого змісту: «унести зміни до рішення виконкому міської ради від 14.03.2017 Лі 139 «Про плани роботи виконкому міської ради на II квартал 2017 року», а саме: замінити = пункті 1.1 плану строк виконання з «19 квітня» на «12 квітня». Хоча засідання виконкому від 06.04.2017р. не проводилося, відповідно до п. 4.38 Регламенту, у разі виникнення потреби термінового ухвалення рішення виконавчого комітету, як виняток, виключно з дозволу міського голови, воно може бути ухвалене між засіданнями виконавчого комітету. В рішенні виконкому від 06.04.2017 нагальність та причини перенесення засідання цього виконавчого органу не обґрунтовуються, а сам факт перенесення виглядає надуманим і непереконливим. «Зміни до календарного плану роботи виконкому міської ради в квітні 2017 року» були затверджені в.о. Криворізького міського голови - секретарем міської ради Маляренко С.В. 10.04.2017р. та оприлюднені на офіційному веб-сайті виконкому Криворізької міської ради 11.04.2017р., тобто лише за один день до засідання виконкому, що унеможливило завчасне доведення зазначеної публічної інформації до відому членів територіальної громади міста Кривого Рогу, її обговорення і надання пропозицій. Окрім іншого, у календарному плані роботи виконкому в квітні 2017 року не були внесені зміни до пункту «Контрольний день надання проектів рішень, аналітичних матеріалів на засідання виконкому міської ради», що було б логічним кроком у зв'язку зі зміною строків виконання пов'язаного із ним пункту 1.1. Таким чином, під сумнів ставиться законність перенесення засідання виконкому Криворізької міської ради.
В оскаржуваному рішенні зазначено, що воно прийнято начебто згідно із Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 року №869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги»; керуючись ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 03 липня 2012 року №390 «Про затвердження Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово- комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад».
Але це не відповідає дійсності.
Відповідно до п.1 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 р. N 869 із змінами і доповненнями (далі - Порядок) цей Порядок визначає механізм формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і поширюється на суб'єктів господарювання всіх форм власності, які надають послуги, суб'єктів господарювання всіх форм власності, що спеціалізуються на виконанні окремих послуг, на умовах субпідрядних договорів з виконавцями (далі - субпідрядники), органи місцевого самоврядування, власників, орендарів житлових будинків (гуртожитків), власників (наймачів) квартир (житлових приміщень у гуртожитках), власників нежитлових приміщень у житлових будинках (гуртожитках). П.2 Порядку встановлено, що тариф на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій є сукупною (загальною) вартістю надання таких послуг, розрахованою на основі економічно обґрунтованих планованих (нормативних) витрат з урахуванням планового прибутку та податку на додану вартість або єдиного податку; тариф на послуги враховує вартість отриманих послуг з централізованого постачання холодної води (з урахуванням втрат та втрат води у внутрішньобудинкових системах), водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) в обсягах, визначених за приладами обліку або відповідно до Методики розроблення технологічних нормативів використання питної води житлово- експлуатаційними підприємствами та організаціями, затвердженої в установленому порядку; тариф на послуги розраховується окремо за кожним будинком залежно від запланованих кількісних показників послуг, що фактично повинні надаватися для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій з урахуванням переліку послуг згідно з додатком до цього Порядку; послуги надаються з урахуванням встановленого рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг; інформація про перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, їх вартість, структуру тарифу, його зміну з обґрунтуванням її необхідності доводиться до відома споживачів у порядку, затвердженому Мінрегіоном. Відповідно до п.З Порядку під час установлення тарифу на послуги необхідно забезпечувати прозорість визначення вартості усіх послуг з розрахунку на 1 кв. метр загальної площі квартири.
П.6 Порядку встановлює, що під час розрахунку нормативних витрат виконавцем та субпідрядником враховуються: середньомісячні витрати з оплати праці та середньомісячні матеріальні витрати на рік окремо за статтями експлуатаційних витрат; плановані трудовитрати, що не можуть перевищувати розмір, передбачений нормами часу та нормами обслуговування для робітників і виробничого персоналу, що встановлюються Мінрегіоном; під час планування організації робіт, пов'язаних з наданням послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій на умовах субпідряду, розрахунок витрат здійснюється субпідрядником з дотриманням вимог цього Порядку. Пункти 7-23 Порядку встановлюють порядок розрахунків витрат. При цьому встановлено, що у разі виконання робіт на умовах субпідряду витрати визначаються з урахуванням положень пункту 6 цього Порядку, тобто розрахунок має здійснювати не Товариство з обмеженою відповідальністю «Житлосервіс - КР», а субпідрядник.
Незважаючи на те, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Житлосервіс - КР» буде виконувати не всі роботи, зазначені в переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, а частину цих робіт будуть виконувати субпідрядники, розрахунки, що лягли в основу оскаржуваного рішення здійснені в порушення вимог п.6 Порядку.
З врахуванням незабезпечення прозорості визначення вартості усіх послуг з розрахунку на 1 кв. метр загальної площі квартири мені, як побутовому споживачу не доведені формули розрахунку кожної послуги, що є порушенням вимог п.З Порядку.
На порушення вимог п. 2 Порядку Відповідач не включив до тарифу послугу з вивезення побутових відходів (збирання, зберігання, перевезення, перероблення, утилізація, знешкодження та захоронення), що виконується субпідрядником.
Інформація про перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, їх вартість, структуру тарифу, його зміну з обґрунтуванням її необхідності доводиться до відома споживачів у порядку, затвердженому Мінрегіоном.
Відповідно до п. 2.14 Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства України від 30.07.2012р № 390 (далі - Порядок) контроль за дотримання суб'єктами господарювання порядку доведення до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад здійснюється органами, уповноваженими встановлювати тарифи відповідно до їх повноважень, визначених чинним законодавством.
Органом, уповноваженим встановлювати тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що надаються населенню м. Кривого Рогу Товариством з обмеженою відповідальністю «Житлосервіс - КР» відповідно до повноважень, визначених чинним законодавством є Відповідач.
Відповідач у своїй діяльності, до прийняття оскаржуваного рішення не здійснив належним чином контроль за дотримання Товариством з обмеженою відповідальністю «Житлосервіс - КР» порядку доведення до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад.
Так, відповідно до п. 2.1 Порядку суб'єкти господарювання здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів. П. 2.2 Порядку передбачено, що протягом п'яти робочих днів з дня подання відповідних розрахунків до органу, уповноваженого встановлювати тарифи суб'єкти господарювання інформують споживачів про намір здійснити зміну тарифів за визначеними цим Порядком способами.
Згідно п. 2.4 Порядку суб'єктами господарювання, що надають послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, до відома споживачів доводиться така інформація:
загальний розмір тарифу (з податком на додану вартість) для кожного конкретного будинку;
перелік послуг, що входять до складу послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що надаватимуться в кожному конкретному будинку, та їх вартість;
періодичність та строки надання послуг;
обґрунтування причин зміни тарифу (зазначення розміру діючого тарифу та відсотка відшкодування затвердженим тарифом собівартості, планового економічно обґрунтованого тарифу, дати, коли тариф востаннє переглядався, причин перегляду тарифу, визначення відсотка зростання основних складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, матеріалів), визначення відсотка підвищення тарифу тощо);
інша додаткова інформація, визначена суб'єктом господарювання та/або органом, уповноваженим встановлювати тарифи.
Зазначена інформація доводиться до відома споживачів шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування в мережі Інтернет (за наявності), в друкованому засобі масової інформації місцевої сфери розповсюдження (перевага надається друкованим засобам масової інформації органу місцевого самоврядування), веб-сайті суб'єкта господарювання (за наявності) та в кожному конкретному будинку (на прибудинковій території), зокрема на інформаційних стендах у під'їздах будинків та біля них.
Приймаючи оскаржуване рішення Відповідач не проконтролював і не звернув уваги на те, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Житлосервіс - КР» не довів до відома споживачів інформацію про розмір діючого тарифу та відсотка відшкодування затвердженим тарифом собівартості, планового економічно обґрунтованого тарифу, дати, коли тариф востаннє переглядався, визначення відсотка зростання основних складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, матеріалів), визначення відсотка підвищення тарифу. Зазначена фактична обставина підтверджується інформацією на паперовому носієві, яка була розвішена біля дверей під'їздів будинку за адресою АДРЕСА_1
Крім того, Відповідач не проконтролював і не звернув уваги на те, що Товариство з обмеженою відповідальністю «КК «Житлосервіс - КР» не довів до відома споживачів зазначену інформацію шляхом розміщення її на офіційному веб-сайті Відповідача за адресою http://kr.gov.ua та в газеті «Червоний гірник».
Таким чином, не здійснивши належним чином контроль за дотримання Товариством з обмеженою відповідальністю «Житлосервіс - КР» порядку доведення до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад Відповідач всупереч вимогам наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 03 липня 2012 року №390 «Про затвердження Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад» допустив бездіяльність.
Незаконність оскаржуваних рішень стало наслідком вищезазначеної бездіяльності Відповідача.
Ч. 10 ст. 31 Закону передбачено, що у разі зміни протягом строку дії цін/тарифів обсягу окремих складових економічно обґрунтованих витрат з причин, які не залежать від виконавця/виробника, зокрема, збільшення або зменшення податків і зборів, мінімальної заробітної плати, орендної плати та амортизаційних відрахувань, підвищення або зниження цін на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси, виконавці/виробники проводять коригування встановлених цін/тарифів на житлово-комунальні послуги і подають на затвердження до органу, уповноваженого здійснювати встановлення таких цін/тарифів; при цьому перерахунок цін/тарифів може проводитися шляхом коригування лише тих складових структури цін/тарифів, за якими відбулися цінові зміни в бік збільшення або зменшення; при коригуванні додатково враховується компенсація втрат (або вилучення необґрунтовано отриманих прибутків) від застосування не скоригованої на зміну вартості окремих витрат ціни/тарифу в період до встановлення скоригованих цін/тарифів; орган, уповноважений здійснювати встановлення цін/тарифів, зобов'язаний прийняти рішення про коригування тарифу не пізніше ніж через 10 днів з дня отримання відповідного подання.
Рішенням Відповідача від 12.04.2017р. № 183 «Про втрату чинності рішень виконкому міської ради від 14.12.2011р. №№ 414 - 420 щодо встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій для населення в районах м. Кривого Рогу» визнано таким, що втратило чинність з моменту введення в дію нових тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій рішення виконкому міської ради від 14.12.2011р. №416 «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій для населення Саксаганського району м. Кривого Рогу», чим грубо порушені вимоги п. 36 Порядку, який встановлює не скасування тарифів, а їх коригування. Так, встановлено, що метою коригування тарифів, що розраховуються згідно з цим Порядком, є забезпечення відшкодування у повному обсязі економічно обґрунтованих планованих витрат, що враховуються під час визначення повної собівартості послуг, планованого прибутку та податку на додану вартість; механізм коригування тарифів на послуги запроваджується у разі, коли протягом строку дії таких тарифів змінюються ставки податків і зборів (обов'язкових платежів), рівень заробітної плати у виконавця відповідно до законодавства, Генеральної та галузевої угод, ціни (тарифи) на паливно-енергетичні та матеріальні ресурси; коригуванню підлягають лише складові витрат, за якими відбулися цінові зміни у бік збільшення (зменшення), що сприятиме забезпеченню економічної обґрунтованості та прозорості запровадження механізму коригування тарифів на послуги.
Оскільки в інформації Товариства з обмеженою відповідальністю «Житлосервіс - КР» бую заявлено обґрунтування установлення нових тарифів зміна рівня заробітної плати у інконавця відповідно до законодавства, Генеральної та галузевої угод, цін (тарифів) на
паливно-енергетичні та матеріальні ресурси, то мало б бути не установлення, а коригування існуючих тарифів відповідно до вимог п. 36 Порядку за відповідною формулою.
Таким чином, рішення суб'єкта владних повноважень - виконавчого комітету Криворізької міської ради Дніпропетровської області (далі - Відповідач) від 12.04.2017р. № 178 «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що надаються населенню м. Кривого Рогу товариством з обмеженою відповідальністю «Житлосервіс - КР» та від 12.04.2017р. № 183 «Про втрату чинності рішень виконкому міської ради від 14.12.2011р. №№ 414 - 420 щодо встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій для населення в районах м. Кривого Рогу» суперечать вимогам Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та постанові Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 року №869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги».
Просить :
визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Криворізької міської
ради Дніпропетровської області у нездійсненні контролю за доведенням Товариством з
обмеженою відповідальністю «Житлосервіс - КР» до відома споживачів інформації про
розмір діючого тарифу та відсотка відшкодування затвердженим тарифом собівартості, планового економічно обґрунтованого тарифу, дати, коли тариф востаннє переглядався, визначення відсотка зростання основних складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, матеріалів), визначення відсотка підвищення тарифу;
визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Криворізької міської
ради Дніпропетровської області у неоприлюдненні проектів рішення виконавчого комітету Криворізької міської ради Дніпропетровської області про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що надаються населенню м. Кривого Рогу товариством з обмеженою відповідальністю «Житлосервіс - КР» та рішення виконавчого комітету Криворізької міської ради Дніпропетровської області про втрату чинності рішень виконкому міської ради від 14.12.2011р. Ж№ 414 - 420 щодо встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій для населення в районах м. Кривого Рогу;
визнати повністю незаконним і таким, що не відповідає правовому акту вищої
юридичної сили рішення виконавчого комітету Криворізької міської ради
Дніпропетровської області від 12.04.2017р. № 178 «Про встановлення тарифів на послуги
з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що надаються населенню
м. Кривого Рогу товариством з обмеженою відповідальністю «Житлосервіс - КР»;
визнати повністю незаконним і таким, що не відповідає правовому акту вищої
юридичної сили рішення виконавчого комітету Криворізької міської ради
Дніпропетровської області від 12.04.2017р. № 183 «Про втрату чинності рішень виконкому міської ради від 14.12.2011 р. №№ 414 - 420 щодо встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій для населення в районах м. Кривого Рогу».
Відповідач в наданих запереченнях проти позову заперечує, вважає їх безпідставними та необґрунтованими з огляду на наступне.
По-перше. Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад віднесено встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг), транспортні та інші послуги.
Пунктом 1 частини 1 статті 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що Виконавець має право розробляти і подавати на затвердження розрахунки щодо рівня цін/тарифів на житлово-комунальні послуги першої і другої групи (пункти 1 та 2 частини першої статті 14 цього Закону) в порядку, встановленому законодавством.
Так, з огляду на надані законодавцем можливості, 07.03.2017 року на адресу виконавчого комітету Криворізької міської ради товариством з обмеженою відповідальністю «ЖИТЛОСЕРВІС-КР» листом вих. №1217 від 07.03.2017 були направлені для затвердження тарифи на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкової території Саксаганського району м. Кривого Рогу. В обґрунтування необхідності затвердження зазначених змін, вказана відсутність можливості відшкодування собівартості, оскільки витрати по основним складовим значно зросли.
При цьому слід звернути увагу Суду, що станом на дату звернення ТОВ «ЖИТЛОСЕРВІС-КР», тариф на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій для населення в районах м. Кривого Рогу був затверджений відповідачем у 2011 році, та за цей час розмір всіх економічних показників, що враховуються для формування тарифу вагомо зріс.
Відповідно до ст. 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», порядок формування тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг другої групи (пункт 2 частини першої статті 14 цього Закону) визначає Кабінет Міністрів України. Виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів. Органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання). У разі зміни протягом строку дії цін/тарифів обсягу окремих складових економічно обґрунтованих витрат з причин, які не залежать від виконавця/виробника, зокрема, збільшення або зменшення податків і зборів, мінімальної заробітної плати, орендної плати та амортизаційних відрахувань, підвищення або зниження цін на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси, виконавці/виробники проводять коригування встановлених цін/тарифів на житлово-комунальні послуги і подають на затвердження до органу, уповноваженого здійснювати встановлення таких цін/тарифів.
Під час впровадження нових розмірів тарифів на житлово-комунальні послуги підлягає застосуванню особливий Порядок доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності, передбачений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 30.07.2012 №390 (надалі - Порядок №390), та котрим відповідно й керувався виконкомом Криворізької міської ради при доведені до відома територіальної громади міста Кривого Рогу тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
Так, виконкомом Криворізької міської ради 09.03.2017 розміщено на офіційному веб-сайті інформацію про наміри здійснити зміну тарифу на послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, в якій зазначено: загальний розмір тарифу (з податком на додану вартість) для кожного конкретного будинку; перелік послуг, що входять до складу послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що надаватимуться в кожному конкретному будинку, їх вартість, періодичність та строки надання послуг; лист, який містить обґрунтування причин зміни тарифу (зазначення розміру діючого тарифу, планового економічно обґрунтованого тарифу, дати, коли тариф востаннє переглядався, причин перегляду тарифу, визначення відсотка зростання основних складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, матеріалів), визначення відсотка підвищення тарифу тощо).
Крім того, інформація про наміри здійснити зміну тарифів на послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, їх перелік та періодичність робіт з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій ТОВ «Житлосервіс-КР» розміщена в Криворізькій міській комунальній газеті «Червоний гірник» від 14.03.2017 №18 із зазначенням вищевказаної інформації.
Також вказана інформація була доведена до відома споживачів шляхом розміщення у кожному конкретному будинку, що у свою чергу підтверджується наявністю даної інформації у позивача та долучення її додатком до справи.
Додатково споживачів було проінформовано про можливості подання зауважень та пропозицій з питань, що стосуються розміру тарифів, включно до 28.03.2017.
Таким чином, на виконання вимог означеного Порядку до відома споживачів у визначені законодавцем строки доведена вищезазначена інформація, в тому числі і споживачам будинку АДРЕСА_1 однак позивач ОСОБА_12 не скористалася своїм правом внесення зауважень та пропозицій.
Відповідно до пункту 2.15. Наказу №390 процедура доведення до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад вважається такою, що відбулася, незалежно від надходження до суб'єкта господарювання/органу, уповноваженому встановлювати тарифи протягом встановленого строку зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань.
Враховуючи наведений вище порядок доведення до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад, наголошуємо, що виконавчим комітетом Криворізької міської ради як органом, уповноваженим встановлювати тарифи, було належним чином здійснено контроль, у розумінні п. 2.14 Наказу №390, за дотриманням ТОВ «Житлосервіс-КР» відповідного порядку.
Таким чином вищевикладені обставини спростовують твердження позивача про не доведення до відома споживачів інформації про нові тарифи на послуги з утримання будинку та прибудинкової території і відсутності контролю з боку відповідача за належним здійсненням даної процедури ТОВ «Житлосервіс-КР», що в свою чергу свідчить про безпідставність заявлених позовних вимог щодо визнання протиправною бездіяльності виконавчого комітету Криворізької міської ради у не оприлюдненні проектів рішень, ухвалених 12.04.2017.
По-друге. За змістом статті 144 Конституції України, статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Частина 11 тієї ж статті Закону визначає, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації".
При цьому, Законом України «Про доступ до публічної інформації» передбачено, що розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності.
Проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, згідно частини 3 статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
Відповідно до частини 2 статті 15 зазначеного Закону, у разі наявності у розпорядника інформації офіційного веб-сайту така інформація оприлюднюється на веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення документа і дати оновлення інформації.
15.03.2017, у відповідності до зазначених вимог законодавства, виконкомом Криворізької міської ради було своєчасно оприлюднено відповідні проекти рішень на офіційному веб-сайті у розділі «Події та анонси», «Рішення виконкому міської ради», Проекти рішень виконкому міської ради». Вказане оприлюднення здійснювалось на підставі подання управління благоустрою та житлової політики виконкому Криворізької міської ради. Також у даному випадку слід вказати, що після публікації прийнятих рішень проекти, що розглядались на засіданні виконкому видаляються з сайту.
Пунктом 6 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виконавчий комітет міської ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою.
Рішенням виконавчого комітету Криворізької міської ради від 09.11.2016 №487 «Про затвердження Регламенту виконавчого комітету Криворізької міської ради в новій редакції» у розділі IV встановлено процедуру підготовки та проведення засідань виконавчого комітету міської ради.
Так, у пункті 4.1. Регламенту виконавчого комітету Криворізької міської ради (надалі - Регламент) визначено, що засідання Виконавчого комітету проводяться в разі необхідності, але не рідше одного разу на місяць, як правило, у другу середу місяця.
На засіданнях Виконавчого комітету розглядаються питання, передбачені планом роботи Виконавчого комітету, та інші, віднесені законами України до відання виконавчих органів ради (п. 4.6. Регламенту).
Рішенням виконкому Криворізької міської ради від 14.03.2017 №139 було затверджено план роботи виконкому міської ради на ІІ квартал 2017 року.
28.03.2017 року Криворізьким міським головою затверджено Календарний план роботи виконавчого комітету міської ради в квітні 2017 року, відповідно до якого на 19.04.2017 об 14:00 призначено засідання виконкому міської ради, з розгляду питання про стан розрахунків споживачів міста за житлово-комунальні послуги та енергоносії.
Пункти 4.38., 4.39. Регламенту допускають ухвалення рішення між засіданнями Виконавчого комітету, у разі виникнення потреби.
Рішенням виконкому міськради від 06.04.2017 №150 між засіданнями виконавчого комітету було внесено зміни до рішення виконкому міськради від 14.03.2017 №139 «Про план роботи виконкому міської ради на ІІ квартал 2017 року», а саме, у п. 1.1. плану замінено строк виконання з «19 квітня» на «12 квітня».
Згідно пункту 4.45. Регламенту рішення, ухвалені між засіданнями Виконавчого комітету, додаються до протоколу наступного засідання Виконавчого комітету відповідно до переліку розглянутих питань.
Як вбачається з протоколу №5 засідання виконкому Криворізької міської ради від 12.04.2017, під №53 порядку денного до рішень, прийнятих між засіданнями виконкому, додається рішення від 06.04.2017 №150.
Таким чином, Виконавчим комітетом Криворізької міської ради, правомірно, відповідно до вимог діючого Регламенту змінено строк виконання засідання виконкому з приводу розгляду стану розрахунків споживачів міста за житлово комунальні послуги та електроносії з 19.04.2017 на 12.04.2017.
Пунктом 4.4. Регламенту визначено, що рішення Виконавчого комітету приймається більшістю голосів від його загального складу та підписується міським головою протягом трьох робочих днів після ухвалення.
Як вбачається з протоколу №5 засідання виконкому Криворізької міської ради від 12.04.2017, які ведуться та оформляються відповідно до вимог п. 4.44. Регламенту управлінням організаційно-протокольної роботи виконкому, оскаржувані рішення були включені до порядку денного під №№ 27 та 32, головуючим було надано членам виконкому міськради слово для виступів щодо проектів рішень, котрі стосуються встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що надаються населенню м. Кривого Рогу, оскаржувані рішення були прийняті одноголосно.
19.04.2017 оскаржувані рішення були опубліковані на офіційному сайті Виконкому міської ради.
Отже, наведені обставин дозволяють стверджувати, що виконавчим комітетом Криворізької міської ради було в повному обсязі дотримано процедуру прийняття оскаржуваних рішень від 12.04.2017 №178 та №183, а тому доводи позивача в цій частині є безпідставними та не заслуговують на увагу.
По- третє. Щодо порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій
Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України «Про ціни і ціноутворення» суб'єкти господарювання під час провадження господарської діяльності використовують: вільні ціни; державні регульовані ціни.
Частиною 2 статті 12 названого Закону передбачено, що державні регульовані ціни повинні бути економічно обґрунтованими (забезпечувати відповідність ціни на товар витратам на його виробництво, продаж (реалізацію) та прибуток від його продажу (реалізації).
Спеціальним законом, який визначає основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки є Закон України «Про житлово-комунальні послуги».
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» державна політика у сфері житлово-комунальних послуг базується, зокрема, на принципі регулювання цін/тарифів на житлово-комунальні послуги, перелік яких визначено цим Законом, з урахуванням досягнутого рівня соціально-економічного розвитку, природних особливостей відповідного регіону та технічних можливостей.
Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 30 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» державне регулювання цін/тарифів базується на принципі відповідності рівня цін/тарифів розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.
При цьому слід вказати, що частиною 4 статті 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що у разі встановлення органом місцевого самоврядування тарифів на житлово-комунальні послуги на рівні, що унеможливлює отримання прибутку, орган, який їх затвердив, зобов'язаний відшкодувати з відповідного місцевого бюджету виконавцям/виробникам різницю між встановленим розміром цін/тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво цих послуг.
Так, відповідно до Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869 (надалі - Порядок №869), тариф на послуги розраховується окремо за кожним будинком залежно від запланованих кількісних показників послуг, що фактично повинні надаватися для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій з урахуванням переліку послуг згідно з додатком до цього Порядку.
На виконання вимог пункту 6 Порядку, рішення виконкому Криворізької міської ради від 12.04.2017 №178 прийнято на основі наданих ТОВ «Житлосервіс-КР» розрахунків економічно обґрунтованих планових (нормативних) витрат, де також враховується вартість робіт субпідрядника відповідно до укладених договорів.
Необхідно звернути увагу, що норми чинного законодавства, в тому числі Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869, та Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності, передбачений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 30.07.2012 №390, не містять зобов'язань щодо оприлюднення формул, за якими визначено тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
Твердження позивача щодо порушення відповідачем вимог законодавства щодо не включення до тарифу послуги з вивезення побутових відходів є безпідставним, оскільки відповідно до п. 9 Порядку №869 послуга з вивезення побутових відходів може бути визначена згідно з рішенням органу місцевого самоврядування як окрема комунальна послуга. У такому разі тариф на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій визначається без урахування витрат з вивезення побутових відходів.
Рішенням виконавчого комітету Криворізької міської ради від 14.10.2009 №302 «Про визначення послуги з вивезення побутових відходів як окремої комунальної послуги» послугу з вивезення побутових відходів (збирання, зберігання, перевезення, перероблення, утилізація, знешкодження та захоронення) визначено, як окрему комунальну послугу.
Більш того, послуга з вивезення побутових відходів, як визначено ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», відноситься до комунальних послуг, що складають окремий вид, відмінний від послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
Тариф на дану комунальну послугу формується у відповідності до Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2006 №1010.
Таким, що суперечить вимогам законодавства також є посилання позивача на необхідність здійснення коригування діючих тарифів, а не установлення нових тарифів, з огляду на те, що діючий тариф затверджений відповідачем у 2011 році, тобто з моменту його затвердження та до впровадження нового тарифу минуло близько 6 років, за цей час розмір всіх економічних показників, що враховуються для формування тарифу, а не лише його складових частинах, вагомо зріс, а тому здійснення коригування у даному випадку є неможливим.
Крім того, для прозорості та доступності у користуванні населенням міста було прийнято рішення щодо затвердження нових тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та їх прибудинкових територій підприємствами-надавачами житлово-комунальних послуг.
Враховуючи викладене, виконком міськради діяв з дотриманням вимог законодавства, зокрема п. 2.13. Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності, передбачений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 30.07.2012 №390, оскільки в оприлюдненій інформації про намір зміни цін/тарифів була в обов'язковому порядку вказана форма (спосіб) зміни цін/тарифів, а саме, повний перегляд цін/тарифів.
Окремо слід зауважити, що відповідно до ч.2 ст.3 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» № 1160-IV, дія цього Закону, не поширюється до актів, якими встановлюються ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
А отже, підставою для звернення особи до суду з позовом є переконання позивача у порушенні його прав чи свобод, однак обов'язковою умовою здійснення захисту судом є наявність відповідного порушеного права чи законного інтересу.
Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В абзаці 10 пункту 9 рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року №3-рп/2003 зазначено, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах. Захист прав здійснюється у разі їх порушення. З цього слідує, що під час розгляду кожної справи суд повинен встановити, чи має місце порушення прав позивача, адже без цього не можна виконати завдання судочинства.
Звернення до суду є способом захисту порушених суб'єктивних прав, а не способом відновлення законності та правопорядку у публічних правовідносинах.
У правовій позиції Верховного Суду України, висловленій в постанові від 10 квітня 2012 року по справі №21-1115во10 щодо положень частини першої статті 2 та статті 17 КАС України, зазначено, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин. Визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень можливе лише за позовом особи, право або законний інтерес якої порушені цим рішенням.
Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, а позивач посилається на формальне порушення закону, в адміністративного суду відсутні підстави для задоволення позову.
Таким чином, обов'язковою умовою для визнання протиправним рішення (дії, бездіяльності) суб'єкта владних повноважень є наявність факту порушення останнім прав, свобод чи охоронюваних законом інтересів особи, яка звернулась за їх судовим захистом.
Згідно пункту 2 Роз'яснення Президії Вищого арбітражного суду України «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів» від 26.01.2000 №02-5/35 підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його:
-вимогам чинного законодавства;
-визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт.
Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у суду немає правових підстав для задоволення позову.
Однак позивач не надала до суду будь-яких об'єктивних доказів, що рішенням виконавчого комітету Криворізької міської ради від 12.04.2017 №178 «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що надаються населенню м. Кривого Рогу товариством з обмеженою відповідальністю «Житлосервіс-КР» та рішенням виконавчого комітету Криворізької міської ради від 12.04.2017 №183 «Про втрату чинності рішень виконкому міської ради від 14.12.2011 №№414-420 щодо встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій для населення в районах м. Кривого Рогу» були порушені його права та інтереси.
Отже, оскаржувані позивачем рішення виконавчого комітету Криворізької міської ради від 12.04.2017 №178 «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що надаються населенню м. Кривого Рогу товариством з обмеженою відповідальністю «Житлосервіс-КР» та рішення виконавчого комітету Криворізької міської ради від 12.04.2017 №183 «Про втрату чинності рішень виконкому міської ради від 14.12.2011 №№414-420 щодо встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій для населення в районах м. Кривого Рогу» в повній мірі відповідають вимогам закону, ухвалені на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а підстави для визнання протиправною бездіяльності виконавчого комітету Криворізької міської ради у не оприлюдненні проектів рішень, ухвалених 12.04.2017, та не здійсненні контролю за доведенням ТОВ «Житлосервіс-КР» до відома споживачів інформації про розмір тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та їх прибудинкових територій відсутні.
Відтак, посилання позивача на порушення його прав та законних інтересів є безпідставними, а позовні вимоги - необґрунтованими, у зв'язку з чим, підстав для їх задоволення немає.
В задоволенні позову просить відмовити.
З-я особа Управління благоустрою та житлової політики виконкому Криворізької міської ради заперечує проти аргументів та доводів, викладених у адміністративному позові та відповіді на відзив Позивача, вважає їх необґрунтованими, безпідставними з огляду на наступне.
По-перше.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських селищних, міських рад віднесено встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, переобладнання та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг), транспортні та інші послуги.
По-друге
Відповідно до статті 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг (зокрема і послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій) і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів.
09.03.2017 до виконавчого комітету Криворізької міської ради звернулось ТОВ «Житлосервіс-КР» щодо наміру затвердження економічно-обґрунтованих тарифів на послуги з утримання будинків та їх прибудинкових територій по Довгинцівському та Саксаганському районах. В обґрунтування необхідності затвердження зазначених змін, вказана відсутність можливості відшкодування собівартості, оскільки витрати по основним складовим значно зросли.
Під час впровадження нових розмірів тарифів на житлово-комунальні послуги підлягає застосуванню особливий Порядок доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структури цін/тарифів, зміну цін тарифів з обґрунтуванням її необхідності, передбачений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 30.07.2012 №390 (надалі - Порядок №390), та котрим відповідно й керуватися виконкомом Криворізької міської ради при доведенні до відома територіальної громади міста Кривого Рогу тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
Так, виконкомом Криворізької міської ради 10.03.2017 розміщено на офіційному веб-сайті Криворізької міської ради інформацію про наміри здійснити зміну тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, в якій зазначено загальний розмір тарифу (з податком на додану вартість) для кожного конкретного будинку, перелік послуг, що входять до складу послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що надаватимуться в кожному конкретному будинку, їх вартість, періодичність та строки надання послуг, лист, який містить обґрунтування причин зміни тарифу (зазначення розміру діючого тарифу, планового економічно обґрунтованого тарифу, дати, коли тариф востаннє переглядався, причин перегляду тарифу, визначення відсотка зростання основних складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, матеріалів), визначення відсотка підвищення тарифу тощо).
Крім того, інформація про наміри здійснити зміну тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, їх перелік та періодичність робіт з утримання будинків і споруд та прибудинкової території ТОВ «Житлосервіс-КР» розміщено в Криворізькій міській комунальній газеті «Червоний гірник» від 14.03.2017 за №18 із зазначенням вищевказаної інформації.
Також вказана інформація була доведена до відома споживачів шляхом розміщення у кожному конкретному будинку, що у свою чергу підтверджується наявністю даної інформації у позивача та долучення її додатком до справи.
Конкретизуємо, щодо не доведення до відома споживачів інформації про розмір діючого тарифу, а також дату, коли діючий тариф переглядався востаннє.
В засобах масової інформації, а саме в Криворізькій міській комунальній газеті «Червоний гірник» від 14.03.2017 за №18 та на офіційному веб-сайті Криворізької міської ради зазначено, « … Тарифи на послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій для мешканців вищезазначених районів затверджені в 2011 році…»
Крім того, вищевказана інформація була розміщена на інформаційних стендах біля кожного житлового будинку. Даний факт підтверджено наданими фото, які знаходяться в матеріалах справи.
З питання інформації про розмір відсотка підвищення тарифу по кожному багатоквартирному житловому будинку повідомляємо,що Порядком №390не зазначено, що розмір вищевказаного відсотка повинен бути розраховано по кожному багатоквартирному будинку.
Фізичні та юридичні особи мають право надсилати свої зауваження та пропозиції, відповідно до Порядку №390, з питань тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій до суб'єктів господарювання, які їх надають протягом від 14 до 20 календарних днів з дня оприлюднення вказаних тарифів.
В кожному оголошенні ТОВ «Житлосервіс-КР» були вказані адреси, телефони та терміни, протягом яких приймались пропозиції та зауваження. Зміст оголошень повністю відповідає вимогам пункту 2.4 Порядку №390.
Граничний строк пропозицій та зауважень що стосувалися розміру тарифів ТОВ «Житлосервіс-КР» приймалися до 28.03.2017.
Більш того з моменту оголошення у засобах масової інформації, на офіційному сайті відповідача, а також розміщення оголошення на будинку АДРЕСА_1 (з 14.03.2017 р. до 28.03.2017 р.) від позивача не надходило до третьої особи жодних усних чи письмових пропозицій, зауважень, скарг, заяв тощо.
Враховуючи зазначене, процедура доведення до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад вважається такою, що відбулася.
Крім того, працівниками управління благоустрою та житлової політики виконкому Криворізької міської ради проведено неодноразові виїзні перевірки для здійснення контролю за дотриманням вимог зазначеного Порядку №390.
Таким чином, вищевикладені обставини спростовують твердження позивача про не доведення до відома споживачів інформації про нові тарифи на послуги з утримання будинку та прибудинкової території і відсутності контролю з боку відповідача за належним здійсненням даної процедури ТОВ «Житлосервіс-КР», що в свою чергу свідчить про безпідставність заявлених позовних вимог щодо визначення протиправною бездіяльністю виконавчого комітету Криворізької міської ради у не оприлюдненні проектів рішень, ухвалених 12.04.2017.
Тому, підстави щодо визнання судом бездіяльності суб'єкта владних повноважень відсутні.
По-третє
Так відповідно до Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869 (надалі - Порядок №869) , тариф на послуги розраховується окремо за кожним будинком залежно від запланованих кількісних показників послуг, що фактично повинні надаватися для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій з урахуванням переліку послуг згідно з додатком до цього Порядку.
Калькуляційною одиницею є 1 кв. метр загальної площі, що перебуває у власності або наймі фізичної чи юридичної особи.
На виконання вимог пункту 6 Порядку, рішення виконкому Криворізької міської ради від 12.04.2017 №178 прийнято на основі наданих ТОВ «Житлосервіс-КР» розрахунків економічно обґрунтованих планових (нормативних витрат, де також враховується вартість робіт субпідрядника відповідно до укладених договорів.
Необхідно Суду звернути увагу на те що, відповідно до норм чинного законодавства, в тому числі Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого Постаново Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869 та Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структури цін/тарифів, зміну цін тарифів з обґрунтуванням її необхідності, передбачений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 30.07.2012 №390, не містять зобов'язань щодо оприлюднення формул, за якими визначено тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
По-четверте
З питання не включення до тарифу послуги з вивезення побутових відходів (збирання, зберігання, перевезення, перероблення, утилізація, знешкодження та захоронення) повідомляємо, що відповідно до Постанови №869 послуга з вивезення побутових відходів може бути визначена згідно з рішенням органу місцевого самоврядування, як окрема комунальна послуга.
Тому, відповідно до рішення виконкому Криворізької міської ради від 14.10.2009 №302 «Про визначення послуги з вивезення побутових відходів як окремої комунальної послуги» послугу з визначення побутових відходів (збирання, зберігання, перевезення, перероблення, утилізація, знешкодження та захоронення) визначено, як окрему комунальну послугу.
Тариф на дану комунальну послугу (вивезення побутових відходів), формується у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України № 1010 від 26.07.2006 р., яка затвердила «Порядок формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів».
Тому, відповідач не мав жодного права включати до тарифу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, тариф окремої комунальної послуги.
По-п'яте
Що стосується посилання позивача на те, що необхідно було здійснити корегування діючого тарифу, а не приймати новий порядок, не відповідає нормам чинного законодавства. Так у відповідності до п. 36 Порядку №869 формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, метою коригування тарифів, що розраховуються згідно з цим Порядком, є забезпечення відшкодування у повному обсязі економічно обґрунтованих планованих витрат, що враховуються під час визначення повної собівартості послуг, планованого прибутку та податку на додану вартість. Діючий тариф був затверджений Відповідачем у 2011 р., тобто з моменту затвердження старого тарифу до затвердження нового пройшло 6 років, за цей час розмір економічних показників вагомо зріс, а тому здійснення коригування у даному випадку є неможливим.
Крім того, для прозорості та доступності у користуванні населенням міста було прийнято рішення щодо затвердження нових тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та їх прибудинкових територію підприємствами-надавачами житлово-комунальних послуг.
Враховуючи викладене, виконком міської ради діяв з дотриманням вимог законодавства, зокрема п.2.13 Порядку №390, оскільки в оприлюдненій інформації про намір зміни цін/тарифів була в обов'язковому порядку вказана форма (спосіб) зміни цін/тарифів, а саме, повний перегляд цін/тарифів.
Окремо слід зауважити, що відповідно до ч. 2 ст.3 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» №1160-ІV, дія цього Закону, не поширюється до актів, якими встановлюються ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги.
Відповідно до ч.1 ст.6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Підставою для звернення особи до суду з позовом є переконання позивача у порушенні його прав чи свобод, однак обов'язковою умовою здійснення захисту судом є наявність відповідного порушеного права чи законного інтересу.
Згідно ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Позивач не надала до суду будь-яких об'єктивних доказів, що рішення виконавчого комітету Криворізької міської ради від 12.04.2017 №178 «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що надаються населенню м. Кривого Рогу товариством з обмеженою відповідальністю «Житлосервіс-КР» та №183 «Про втрату чинності рішень виконкому міської ради від 14.12.2011 №№414-420 щодо встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій для населення в районах м. Кривого Рогу» були порушені його права та інтереси.
Оскаржувані рішення позивачем в повній мірі відповідають вимогам закону, ухвалені на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а підстави для визначення протиправною бездіяльність виконавчого комітету Криворізької міської ради у не оприлюдненні проектів рішень, ухвалених 12.04.2017 та не здійсненні контролю за доведенням ТОВ «Житлосервіс-КР» до відома споживачів інформації про розмір тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та їх прибудинкових територій відсутні.
Крім того, відповідно до Конституції України народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування (частина друга ст.5).
Конституцією України встановлено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську
громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України (частина 1 ст. 140). Органи місцевого самоврядування, здійснюючи владу і самостійно вирішуючи питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції, та приймаючи рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В Основному Законі України передбачено форми та засоби реалізації права територіальних громад на місцеве самоврядування і вказано, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення які є обов'язковими до виконання на відповідній території (частина 1 ст. 144). На основі цього положення Конституції України визначено, що у формі рішень рада приймає нормативні та інші акти (частина 1 ст. 59).
Так позивач обґрунтовує свою правову позицію, виключно на підставі порушення відповідачем процедури ухвалення рішення, натомість, Колегія суддів судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, в постанові від 03.04.2007 року, визначила, що «Порушення встановленої законодавством процедури ухвалення рішення може бути підставою для скасування цього рішення, якщо допущене порушення вплинуло або могло вплинути на його правильність. Інші порушення не мають тягнути за собою скасування рішення».
Вважають адміністративний позов про визнання незаконними рішення суб'єкта владних повноважень та протиправною його бездіяльність безпідставним та таким, що не відповідає нормам чинного законодавства України.
3-я особа ТОВ «ЖИТЛОСЕРВІС-КР» надав суду заперечення, де вказав, що ТОВ «ЖИТЛОСЕРВІС-КР» є управителем багатоквартирних будинків Саксаганського району м. Кривого Рогу та виконавцем послуг з утримання будинку та прибудинкової території на вищезазначеній території. Дані функції третя особа реалізує на підставі Договорів, що були укладені з Управлінням благоустрою та житлової політики виконавчого комітету Криворізької міської ради за результатами конкурсів на визначення управителя багатоквартирними будинками Саксаганського району м. Кривого Рогу.
У відповідності до ст.. 1 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги»,
управитель - особа, яка за договором з власником чи балансоутримувачем здійснює управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд (далі - управління будинком) і забезпечує його належну експлуатацію відповідно до закону та умов договору;
виконавець - суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору;
житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил;
утримання будинків і прибудинкових територій - господарська діяльність, спрямована на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством.
Так відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 7 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», визначено, що до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить: .. встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.
Стаття 14 ЗУ «Про житлвоо-комунальні послуги», передбачає, що Залежно від порядку затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги вони поділяються на три групи:
1) перша група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують уповноважені центральні органи виконавчої влади, а у випадках, передбачених законом, - національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг;
2) друга група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують органи місцевого самоврядування для надання на відповідній території;
3) третя група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які визначаються виключно за договором (домовленістю сторін).
Стаття 31 ЗУ «про житлвоо-комунальні псолуги», визначає, що Порядок формування тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг другої групи (пункт 2 частини першої статті 14 цього Закону) визначає Кабінет Міністрів України. Виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів. Органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання).
Єдиним нормативно-правовоим актом, що регулює порядок формування тарифів на житлово-комуанльні послуги є Постанова Кабінету Міністрів України № 869 від 01.06.2011 р., яка затвердила «Порядок формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій».
В своїй позовній заяві позивача, вказує на те, що третя особа порушила п. 6 вищезазначеного Порядку, а саме під час розрахунку нормативних витрат виконавцем та субпідрядником не врахувала середньомісячні витрати з оплати праці (далі - заробітна плата) та середньомісячні матеріальні витрати на рік окремо за статтями експлуатаційних витрат та плановані трудовитрати, що не можуть перевищувати розмір, передбачений нормами часу та нормами обслуговування для робітників і виробничого персоналу, що встановлюються Мінрегіоном. Дані висновки позивача є необ'єктивними та надуманими, оскільки під час підготовки розрахунку тарифу, третя особа врахувала економічні показники, визначені у п. 6 Порядку.
Так ст.. 28 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», передбачає, що Переможець конкурсу (на визначення виконавців житлово-комунальних послуг) має право, за бажанням, укладати субпідрядні договори без проведення додаткових конкурсів. Третя особа при реалізації функцій з надання послуг утримання будинку та прибудинкової території, залучає субпідрядні організації, а саме при виконанні наступних послуг:
1.Технічне обслуговування ліфтів;
2.Обслуговування систем диспетчеризації;
3.Технічне обслуговування внутрішньо будинкових систем гарячого водопостачання; холодного водопостачання; водовідведення; теплопостачання; зливної каналізації;
4.Дератизація, дезінсекція;
5.Поточний ремонт конструктивних елементів, внутрішньо-будинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, теплопостачання та зливної каналізації і технічних пристроїв будинків та елементів зовнішнього упорядження.
6.Освітлення місць загального користування, підвалів та підкачування води, енергопостачання ліфтів.
При розрахунку складових частини тарифу за вищезазначеними послугами, враховувалися економічні показники субпідрядних організацій. Відповідачу по справі - Виконавчому комітету Криворізької міської ради Дніпропетровської області надалися усі розрахунки, та первинні бухгалтерські документи, що відображали вищенаведені економічні показники. Більш того третя особа не нараховувала рентабельність на ті послуги/складові частини, для виконання яких залучаються субпідрядні організації.
Посилання позивача на те, що відповідачем порушено п. 2 Порядку, а саме не включено до тарифу послугу з вивезення побутових відходів є безпідставним, оскільки, вищезазначений Порядок не регулює питання формування тарифу на послуги з вивезення побутових відходів, оскільки, ст.. 12 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», передбачено, що - Житлово-комунальні послуги поділяються за:
1) функціональним призначенням;
2) порядком затвердження цін/тарифів.
Стаття 13 ЗУ «Про житвлоо-комунальні послуги», визначає, що залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на:
1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), газопостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо);
2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо);
3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо);
4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).
Таким чином послуга з вивезення побутових відходів є окремою комунальною послугою, яка жодним чином не відноситься до послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій. Тариф на дану комунальну послугу (вивезення побутових відходів), формується у відповідності до Постанови КМУ № 1010 від 26.07.2006 р., яка затвердила «Порядок формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів». Відповідач не мав жодного права включати до тарифу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, тариф окремої комунальної послуги.
Так ст.. 11 Цивільного кодексу України, визначено. що «Цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства… Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.»; ст.. 14 ЦК України, передбачає, що «Цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов'язковим для неї.».
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 30.07.2012 № 390, було затверджено Порядок доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад. Даний нормативно-правовий акт, визначає механізм доведення суб'єктами господарювання, що виробляють або надають житлово-комунальні послуги (далі - суб'єкти господарювання), до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та врахування відповідної позиції територіальних громад при встановленні уповноваженими органами тарифів на житлово-комунальні послуги.
Позивач в обґрунтуванні своєї матеріально-правової вимогами, зазначає, що третя особа не забезпечила прозорість визначення вартості усіх послуг та не довела формули розрахунку кожної послуги відповідачу. Враховуючи ст.. 11, 14 ЦК України третя особа не зобов'язана чинним законодавством доводити до відома споживача формули за якими здійснюється розрахунок кожної послуги при формуванні тарифу.
Дана інформація є публічною та доступною всім споживачам, оскільки міститься в нормативно-правовому акті, а саме Постанові Кабінету Міністрів України № 869 від 01.06.2011 р., якою затверджено «Порядок формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій», в порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад, не визначено обов'язку третьої особи доводити вищезазначену інформацію до позивача.
Більш того з моменту оголошення у засобах масової інформації, на офіційному сайті відповідача, а також розміщення оголошення на будинку АДРЕСА_1 (з 14.03.2017 р. до 28.03.2017 р.) від позивача не надходило до третьої особи жодних усних чи письмових пропозицій, зауважень, скарг, заяв тощо… Хоча за весь даний період до третьої особи надійшло в усному та письмовому порядку 66 (шістдесят шість) звернень громадян та суб'єктів підприємницької діяльності, щодо питання затвердження нового тарифу. Всі звернення третьою особою було розглянуто, обґрунтовані пропозиції споживачів були прийняті третьою особою до відома.
Також позивач зазначає, що третя особа не здійснила оприлюднення інформації, у відповідності до Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад, через засіб масової інформації на офіційний сайт відповідача. Дане посилання є безпідставним, оскільки у відповідності до п. 2.4 Порядку «Зазначена інформація доводиться до відома споживачів шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування в мережі Інтернет (за наявності), в друкованому засобі масової інформації місцевої сфери розповсюдження (перевага надається друкованим засобам масової інформації органу місцевого самоврядування), веб-сайті суб'єкта господарювання (за наявності)...». третя особа здійснила оприлюднення даної інформації у друкованому засобі масової інформації органу місцевого самоврядування - газеті «Червоний Гірник», № 18(21733) від 14.03.2017 р., а також на офіційному веб-сайті відповідача.
Що стосується посилання позивача на те, що необхідно було здійснити корегування діючого тарифу, а не приймати новий, не відповідає нормам чинного законодавства. Так у відповідності до п. 36 Порядок формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, метою коригування тарифів, що розраховуються згідно з цим Порядком, є забезпечення відшкодування у повному обсязі економічно обґрунтованих планованих витрат, що враховуються під час визначення повної собівартості послуг, планованого прибутку та податку на додану вартість. Діючий тариф був затверджений відповідачем у 2011 р., тобто з моменту затвердження старого тарифу до затвердження нового пройшло 6 років, за цей час розмір економічних показників зріс: мінімальної заробітної плати зріс з показника 1004 грн. до 3200 грн.; розмір тарифу на електричну енергію з 0,36 грн. до 1,68 грн. за 1 кВт.; вартість технічного обслуговування ліфтів та систем диспетчеризації - на 152%; вартість матеріально-технічних цінностей - на 300 %. Тому здійснення корегування не можливо було реалізувати, оскільки зміни відбулися по всім економічним показникам, що враховується для формування тарифу, а не лише в її складових частинах.
Також третя особа вважає за необхідне звернути увагу шановного суду на таке:
Статтею 59 ЗУ «про місцеве самоврдування», визнаено, що Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень… Виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення… Рішення виконавчого комітету ради з питань, віднесених до власної компетенції виконавчих органів ради, можуть бути скасовані відповідною радою… Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України…
Відповідно до Конституції України народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування (частина друга статті 5). В Основному Законі України встановлено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України (частина перша статті 140). Виходячи з цих конституційних положень у системному зв'язку з положеннями статті 6 Конституції України про те, що державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову, Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 26 березня 2002 року визначив політико-правову природу органів місцевого самоврядування, які не є органами державної влади, а є представницькими органами, через які здійснюється право територіальної громади самостійно вирішувати не будь-які питання суспільного життя, а питання саме місцевого значення, тобто такі, які пов'язані передусім з життєдіяльністю територіальних громад і перелік яких визначено у Конституції і законах України (пункти 4, 5 мотивувальної частини Рішення від 26 березня 2002 року № 6-рп/2002 у справі про охорону трудових прав депутатів місцевих рад).
Гарантоване державою місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи і передбачає правову, організаційну та матеріально-фінансову самостійність, яка має певні конституційно-правові межі, встановлені, зокрема, приписами статей 19, 140, 143, 144, 146 Основного Закону України. З аналізу вказаних конституційних положень вбачається, що ці органи місцевого самоврядування, здійснюючи владу і самостійно вирішуючи питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції, та приймаючи рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Такі ж положення закріплені у статті 4 Європейської хартії місцевого самоврядування, яка встановлює, що головні повноваження і функції органів місцевого самоврядування визначаються конституцією або законом; органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу; повноваження, якими наділяються органи місцевого самоврядування, як правило, мають бути повними і виключними.
В Основному Законі України передбачено форми та засоби реалізації права територіальних громад на місцеве самоврядування і вказано, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території (частина перша статті 144). На основі цього положення Конституції України в Законі визначено, що у формі рішень рада приймає нормативні та інші акти (частина перша статті 59). Проаналізувавши функції і повноваження органів місцевого самоврядування, врегульовані Конституцією України та іншими законами України, Конституційний Суд України дійшов висновку, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До нормативних належать акти, які встановлюють, змінюють чи припиняють норми права, мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово, а ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію. Такий висновок узгоджується із правовими позиціями Конституційного Суду України, викладеними у рішеннях від 27 грудня 2001 року № 20-рп/2001 у справі про укази Президії Верховної Ради України щодо Компартії України, зареєстрованої 22 липня 1991 року (абзац перший пункту 6 мотивувальної частини), від 23 червня 1997 року № 2-зп у справі про акти органів Верховної Ради України (абзац четвертий пункту 1 мотивувальної частини).
Системний аналіз наведених положень Конституції і законів України дає підстави вважати, що за органами місцевого самоврядування законодавцем закріплюється право на зміну та скасування власних рішень. Таке право випливає із конституційного повноваження органів місцевого самоврядування самостійно вирішувати питання місцевого значення шляхом прийняття рішень, що є обов'язковими до виконання на відповідній території, оскільки вони є суб'єктами правотворчості, яка передбачає право формування приписів, їх зміну, доповнення чи скасування. Це узгоджується із правовою позицією Конституційного Суду України, викладеною у Рішенні від 3 жовтня 1997 року № 4-зп у справі про набуття чинності Конституцією України, що конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не визначено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше (абзац п'ятий пункту 3 мотивувальної частини вказаного Рішення).
Отже, Конституційний Суд України дійшов висновку, що органи місцевого самоврядування мають право приймати рішення, вносити до них зміни та скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України, керуючись у своїй діяльності ними та актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
У Конституції України зазначено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку... (Рішення Конституційного суду України 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009).
Так позивач обґрунтовує свою правову позицію, виключно на підставі порушення відповідачем процедури ухвалення рішення, натомість, Колегія суддів судової палати в адміністративних справах ВСУ, в постанові від 03.04.2007 р., визначила, що «Порушення встановленої законодавством процедури ухвалення рішення може бути підставою для скасування цього рішення, якщо допущене порушення вплинуло або могло вплинути на його правильність. Інші порушення не мають тягнути за собою скасування рішення».
Оскаржуване рішення відповідає нормам Конституції України та іншим Законам та підзаконним нормативним актам. Ухвалення даного рішення було реальною необхідністю для забезпечення ефективного утримання багатоквартирних будинків в Саксаганському районі м. Кривого Рогу, оскільки використання тарифу, що був затверджений у 2011 році, без затвердження нового економічного обґрунтованого, призвело б до того, що третя особа не змогла б забезпечити належний санітарно-гігієнічний, протипожежний, технічний стан будинків і споруд та прибудинкових територій з урахуванням переліку послуг згідно з додатком до цього Порядку.
Враховуючи все вищевикладене та керуючись нормами вищезазначених нормативно-правових актів третя особа - ТОВ «ЖИТЛОСЕРВІС-КР» вважає, що адміністративний позов ОСОБА_12 є необґрунтованим та безпідставним, а тому матеріально-правова вимога позивача не підлягає задоволенню.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві та просив суд їх задовольнити в повному обсязі.
Представники відповідача в судовому засіданні, кожен окремо, проти позову заперечують, просять в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Представник 3-ї особи - УБЖП в судовому засіданні проти позову заперечує, просить в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Представник 3-ї особи - ТОВ «ЖИТЛОСЕРВІС-КР» в судовому засіданні проти позову заперечує, просить в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Треті особи на стороні позивача, кожен окремо, в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили задовольнити їх судом.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_26 в судовому засіданні пояснив, що
прийняття рішення Виконавчого комітету Криворізької міської ради Дніпропетровської області № 178 від 12.04.2017 року, депутатом якої він є, приймалося не у відповідності з Законами України, не у відповідності з Регламентом Виконавчого комітету Криворізької міської ради Дніпропетровської області. Спірне питання не ставилося на голосування, а Маляренко С.В. задав питання «Приймається?». Голосування не відбулося.
Суд, вислухавши пояснення сторін, третіх осіб, свідка, дослідивши матеріали справи, вважає,
що позовні вимоги позивача не знайшли свого підтвердження в судовому засіданні та в позові
необхідно відмовити з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що позивачу на праві приватної власності належить нежиле приміщення № НОМЕР_1, вбудоване в перший поверх 9-ти поверхового житлового будинку загальною площею 323,0 кв.м., знаходиться за адресою проспект АДРЕСА_1, що підтверджується Свідоцтвом від 26.12.2012р. приватного нотаріуса Криворізького міського нотаріального округу зареєстроване в реєстрі за № НОМЕР_2, а відповідно вона є побутовим споживачем житлово-комунальних послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій за місцем розташування зазначеного нежилого приміщення.
Послуги з утримання будинку та прибудинкової території за зазначеною адресою розташування нежилого приміщення надає ТОВ «Житлосервіс - КР».
Рішенням суб'єкта владних повноважень - виконавчого комітету Криворізької міської ради Дніпропетровської області від 12.04.2017р. № 178 «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що надаються населенню м. Кривого Рогу товариством з обмеженою відповідальністю «Житлосервіс - КР» встановлені відповідні тарифи на зазначені послуги.
Статтею 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад віднесено встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг), транспортні та інші послуги.
Пунктом 1 частини 1 статті 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що Виконавець має право розробляти і подавати на затвердження розрахунки щодо рівня цін/тарифів на житлово-комунальні послуги першої і другої групи (пункти 1 та 2 частини першої статті 14 цього Закону) в порядку, встановленому законодавством.
07.03.2017 року на адресу виконавчого комітету Криворізької міської ради товариством з обмеженою відповідальністю «ЖИТЛОСЕРВІС-КР» листом вих. №1217 від 07.03.2017 були направлені для затвердження тарифи на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкової території Саксаганського району м. Кривого Рогу. В обґрунтування необхідності затвердження зазначених змін, вказана відсутність можливості відшкодування собівартості, оскільки витрати по основним складовим значно зросли.
Відповідно до ст. 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», порядок формування тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг другої групи (пункт 2 частини першої статті 14 цього Закону) визначає Кабінет Міністрів України. Виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів. Органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання). У разі зміни протягом строку дії цін/тарифів обсягу окремих складових економічно обґрунтованих витрат з причин, які не залежать від виконавця/виробника, зокрема, збільшення або зменшення податків і зборів, мінімальної заробітної плати, орендної плати та амортизаційних відрахувань, підвищення або зниження цін на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси, виконавці/виробники проводять коригування встановлених цін/тарифів на житлово-комунальні послуги і подають на затвердження до органу, уповноваженого здійснювати встановлення таких цін/тарифів.
Під час впровадження нових розмірів тарифів на житлово-комунальні послуги підлягає застосуванню особливий Порядок доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності, передбачений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 30.07.2012 №390 (надалі - Порядок №390), та котрим відповідно й керувався виконкомом Криворізької міської ради при доведені до відома територіальної громади міста Кривого Рогу тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
Виконкомом Криворізької міської ради 09.03.2017 розміщено на офіційному веб-сайті інформацію про наміри здійснити зміну тарифу на послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, в якій зазначено: загальний розмір тарифу (з податком на додану вартість) для кожного конкретного будинку; перелік послуг, що входять до складу послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що надаватимуться в кожному конкретному будинку, їх вартість, періодичність та строки надання послуг; лист, який містить обґрунтування причин зміни тарифу (зазначення розміру діючого тарифу, планового економічно обґрунтованого тарифу, дати, коли тариф востаннє переглядався, причин перегляду тарифу, визначення відсотка зростання основних складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, матеріалів), визначення відсотка підвищення тарифу тощо).
Інформація про наміри здійснити зміну тарифів на послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, їх перелік та періодичність робіт з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій ТОВ «Житлосервіс-КР» розміщена в Криворізькій міській комунальній газеті «Червоний гірник» від 14.03.2017 №18 із зазначенням вищевказаної інформації.
Інформація була доведена до відома споживачів шляхом розміщення у кожному конкретному будинку, що у свою чергу підтверджується наявністю даної інформації у позивача та долучення її додатком до справи.
Додатково споживачів було проінформовано про можливості подання зауважень та пропозицій з питань, що стосуються розміру тарифів, включно до 28.03.2017.
Суд вважає, що на виконання вимог означеного Порядку до відома споживачів у визначені законодавцем строки доведена вищезазначена інформація, в тому числі і споживачам будинку АДРЕСА_1 однак позивач ОСОБА_12 не скористалася своїм правом внесення зауважень та пропозицій.
Відповідно до пункту 2.15. Наказу №390 процедура доведення до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад вважається такою, що відбулася, незалежно від надходження до суб'єкта господарювання/органу, уповноваженому встановлювати тарифи протягом встановленого строку зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань, а , отже, виконавчим комітетом Криворізької міської ради як органом, уповноваженим встановлювати тарифи, було належним чином здійснено контроль, у розумінні п. 2.14 Наказу №390, за дотриманням ТОВ «Житлосервіс-КР» відповідного порядку.
За змістом статті 144 Конституції України, статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Частина 11 тієї ж статті Закону визначає, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації".
При цьому, Законом України «Про доступ до публічної інформації» передбачено, що розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності.
Проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, згідно частини 3 статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
Відповідно до частини 2 статті 15 зазначеного Закону, у разі наявності у розпорядника інформації офіційного веб-сайту така інформація оприлюднюється на веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення документа і дати оновлення інформації.
15.03.2017, у відповідності до зазначених вимог законодавства, виконкомом Криворізької міської ради було своєчасно оприлюднено відповідні проекти рішень на офіційному веб-сайті у розділі «Події та анонси», «Рішення виконкому міської ради», Проекти рішень виконкому міської ради». Вказане оприлюднення здійснювалось на підставі подання управління благоустрою та житлової політики виконкому Криворізької міської ради. Також у даному випадку слід вказати, що після публікації прийнятих рішень проекти, що розглядались на засіданні виконкому видаляються з сайту.
Пунктом 6 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виконавчий комітет міської ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою.
Рішенням виконавчого комітету Криворізької міської ради від 09.11.2016 №487 «Про затвердження Регламенту виконавчого комітету Криворізької міської ради в новій редакції» у розділі IV встановлено процедуру підготовки та проведення засідань виконавчого комітету міської ради.
Так, у пункті 4.1. Регламенту виконавчого комітету Криворізької міської ради визначено, що засідання Виконавчого комітету проводяться в разі необхідності, але не рідше одного разу на місяць, як правило, у другу середу місяця.
На засіданнях Виконавчого комітету розглядаються питання, передбачені планом роботи Виконавчого комітету, та інші, віднесені законами України до відання виконавчих органів ради (п. 4.6. Регламенту).
Рішенням виконкому Криворізької міської ради від 14.03.2017 №139 було затверджено план роботи виконкому міської ради на ІІ квартал 2017 року.
28.03.2017 року Криворізьким міським головою затверджено Календарний план роботи виконавчого комітету міської ради в квітні 2017 року, відповідно до якого на 19.04.2017 об 14:00 призначено засідання виконкому міської ради, з розгляду питання про стан розрахунків споживачів міста за житлово-комунальні послуги та енергоносії.
Пункти 4.38., 4.39. Регламенту допускають ухвалення рішення між засіданнями Виконавчого комітету, у разі виникнення потреби.
Рішенням виконкому міськради від 06.04.2017 №150 між засіданнями виконавчого комітету було внесено зміни до рішення виконкому міськради від 14.03.2017 №139 «Про план роботи виконкому міської ради на ІІ квартал 2017 року», а саме, у п. 1.1. плану замінено строк виконання з «19 квітня» на «12 квітня».
Згідно пункту 4.45. Регламенту рішення, ухвалені між засіданнями Виконавчого комітету, додаються до протоколу наступного засідання Виконавчого комітету відповідно до переліку розглянутих питань.
Як вбачається з протоколу №5 засідання виконкому Криворізької міської ради від 12.04.2017, під №53 порядку денного до рішень, прийнятих між засіданнями виконкому, додається рішення від 06.04.2017 №150.
Таким чином, Виконавчим комітетом Криворізької міської ради, правомірно, відповідно до вимог діючого Регламенту змінено строк виконання засідання виконкому з приводу розгляду стану розрахунків споживачів міста за житлово комунальні послуги та електроносії з 19.04.2017 на 12.04.2017.
Пунктом 4.4. Регламенту визначено, що рішення Виконавчого комітету приймається більшістю голосів від його загального складу та підписується міським головою протягом трьох робочих днів після ухвалення.
Як вбачається з протоколу №5 засідання виконкому Криворізької міської ради від 12.04.2017, які ведуться та оформляються відповідно до вимог п. 4.44. Регламенту управлінням організаційно-протокольної роботи виконкому, оскаржувані рішення були включені до порядку денного під №№ 27 та 32, головуючим було надано членам виконкому міськради слово для виступів щодо проектів рішень, котрі стосуються встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що надаються населенню м. Кривого Рогу, оскаржувані рішення були прийняті одноголосно.
19.04.2017 року оскаржувані рішення були опубліковані на офіційному сайті Виконкому міської ради, тобто, виконавчим комітетом Криворізької міської ради було в повному обсязі дотримано процедуру прийняття оскаржуваних рішень від 12.04.2017 №178 та №183, а тому доводи позивача в цій частині є безпідставними та не заслуговують на увагу.
Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України «Про ціни і ціноутворення» суб'єкти господарювання під час провадження господарської діяльності використовують: вільні ціни; державні регульовані ціни.
Частиною 2 статті 12 названого Закону передбачено, що державні регульовані ціни повинні бути економічно обґрунтованими (забезпечувати відповідність ціни на товар витратам на його виробництво, продаж (реалізацію) та прибуток від його продажу (реалізації).
Спеціальним законом, який визначає основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки є Закон України «Про житлово-комунальні послуги».
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» державна політика у сфері житлово-комунальних послуг базується, зокрема, на принципі регулювання цін/тарифів на житлово-комунальні послуги, перелік яких визначено цим Законом, з урахуванням досягнутого рівня соціально-економічного розвитку, природних особливостей відповідного регіону та технічних можливостей.
Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 30 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» державне регулювання цін/тарифів базується на принципі відповідності рівня цін/тарифів розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.
При цьому слід вказати, що частиною 4 статті 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що у разі встановлення органом місцевого самоврядування тарифів на житлово-комунальні послуги на рівні, що унеможливлює отримання прибутку, орган, який їх затвердив, зобов'язаний відшкодувати з відповідного місцевого бюджету виконавцям/виробникам різницю між встановленим розміром цін/тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво цих послуг.
Так, відповідно до Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869 (надалі - Порядок №869), тариф на послуги розраховується окремо за кожним будинком залежно від запланованих кількісних показників послуг, що фактично повинні надаватися для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій з урахуванням переліку послуг згідно з додатком до цього Порядку.
На виконання вимог пункту 6 Порядку, рішення виконкому Криворізької міської ради від 12.04.2017 №178 прийнято на основі наданих ТОВ «Житлосервіс-КР» розрахунків економічно обґрунтованих планових (нормативних) витрат, де також враховується вартість робіт субпідрядника відповідно до укладених договорів.
Норми чинного законодавства, в тому числі Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869, та Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності, передбачений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 30.07.2012 №390, не містять зобов'язань щодо оприлюднення формул, за якими визначено тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
Твердження позивача щодо порушення відповідачем вимог законодавства щодо не включення до тарифу послуги з вивезення побутових відходів є безпідставним, оскільки відповідно до п. 9 Порядку №869 послуга з вивезення побутових відходів може бути визначена згідно з рішенням органу місцевого самоврядування як окрема комунальна послуга. У такому разі тариф на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій визначається без урахування витрат з вивезення побутових відходів.
Рішенням виконавчого комітету Криворізької міської ради від 14.10.2009 №302 «Про визначення послуги з вивезення побутових відходів як окремої комунальної послуги» послугу з вивезення побутових відходів (збирання, зберігання, перевезення, перероблення, утилізація, знешкодження та захоронення) визначено, як окрему комунальну послугу.
Більш того, послуга з вивезення побутових відходів, як визначено ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», відноситься до комунальних послуг, що складають окремий вид, відмінний від послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
Тариф на дану комунальну послугу формується у відповідності до Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2006 №1010.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
А отже, підставою для звернення особи до суду з позовом є переконання позивача у порушенні його прав чи свобод, однак обов'язковою умовою здійснення захисту судом є наявність відповідного порушеного права чи законного інтересу.
Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В абзаці 10 пункту 9 рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року №3-рп/2003 зазначено, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах. Захист прав здійснюється у разі їх порушення. З цього слідує, що під час розгляду кожної справи суд повинен встановити, чи має місце порушення прав позивача, адже без цього не можна виконати завдання судочинства.
Звернення до суду є способом захисту порушених суб'єктивних прав, а не способом відновлення законності та правопорядку у публічних правовідносинах.
У правовій позиції Верховного Суду України, висловленій в постанові від 10 квітня 2012 року по справі №21-1115во10 щодо положень частини першої статті 2 та статті 17 КАС України, зазначено, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин. Визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень можливе лише за позовом особи, право або законний інтерес якої порушені цим рішенням.
Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, а позивач посилається на формальне порушення закону, в адміністративного суду відсутні підстави для задоволення позову.
Таким чином, обов'язковою умовою для визнання протиправним рішення (дії, бездіяльності) суб'єкта владних повноважень є наявність факту порушення останнім прав, свобод чи охоронюваних законом інтересів особи, яка звернулась за їх судовим захистом.
Однак позивач не надала до суду будь-яких об'єктивних доказів, що рішенням виконавчого комітету Криворізької міської ради від 12.04.2017 №178 «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що надаються населенню м. Кривого Рогу товариством з обмеженою відповідальністю «Житлосервіс-КР» та рішенням виконавчого комітету Криворізької міської ради від 12.04.2017 №183 «Про втрату чинності рішень виконкому міської ради від 14.12.2011 №№414-420 щодо встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій для населення в районах м. Кривого Рогу» були порушені її права та інтереси.
Отже, оскаржувані позивачем рішення виконавчого комітету Криворізької міської ради від 12.04.2017 №178 «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що надаються населенню м. Кривого Рогу товариством з обмеженою відповідальністю «Житлосервіс-КР» та рішення виконавчого комітету Криворізької міської ради від 12.04.2017 №183 «Про втрату чинності рішень виконкому міської ради від 14.12.2011 №№414-420 щодо встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій для населення в районах м. Кривого Рогу» в повній мірі відповідають вимогам закону, ухвалені на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а підстави для визнання протиправною бездіяльності виконавчого комітету Криворізької міської ради у не оприлюдненні проектів рішень, ухвалених 12.04.2017, та не здійсненні контролю за доведенням ТОВ «Житлосервіс-КР» до відома споживачів інформації про розмір тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та їх прибудинкових територій відсутні.
Виходячи з наведеного, суд вважає необхідним в позові ОСОБА_12 до виконавчого комітету Криворізької міської ради, треті особи ТОВ «Житлосервіс -КР», Управління благоустрою та житлової політики виконкому Криворізької міської ради, ОСОБА_7, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_9, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_8., ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23 про визнання протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Криворізької міської ради Дніпропетровської області у нездійсненні контролю за доведенням ТОВ «Житлосервіс - КР» до відома споживачів інформації про розмір діючого тарифу та відсотка відшкодування затвердженим тарифом собівартості, планового економічно обґрунтованого тарифу, дати, коли тариф востаннє переглядався, визначення відсотка зростання основних складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, матеріалів), визначення відсотка підвищення тарифу, про визнання протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Криворізької міської ради Дніпропетровської області у неоприлюдненні проектів рішення виконавчого комітету Криворізької міської ради Дніпропетровської області про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що надаються населенню м. Кривого Рогу ТОВ «Житлосервіс - КР» та рішення виконавчого комітету Криворізької міської ради Дніпропетровської області про втрату чинності рішень виконкому міської ради від 14.12.2011р. №№ 414 - 420 щодо встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій для населення в районах м. Кривого Рогу, про визнання повністю незаконним і таким, що не відповідає правовому акту вищої юридичної сили рішення виконавчого комітету Криворізької міської ради Дніпропетровської області від 12.04.2017р. №178 «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що надаються населенню м. Кривого Рогу ТОВ «Житлосервіс - КР», про визнання повністю незаконним і таким, що не відповідає правовому акту вищої юридичної сили рішення виконавчого комітету Криворізької міської ради Дніпропетровської області від 12.04.2017р. № 183 «Про втрату чинності рішень виконкому міської ради від 14.12.2011 року №№ 414 - 420 щодо встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій для населення в районах м. Кривого Рогу» - відмовити.
Керуючись ст.ст. 139, 243, 244, 246, 255, 293, 295, 297, 382 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В :
В позові ОСОБА_12 до виконавчого комітету Криворізької міської ради, треті особи ТОВ «Житлосервіс -КР», Управління благоустрою та житлової політики виконкому Криворізької міської ради, ОСОБА_7, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_9, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_8., ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23 про визнання протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Криворізької міської ради Дніпропетровської області у нездійсненні контролю за доведенням ТОВ «Житлосервіс - КР» до відома споживачів інформації про розмір діючого тарифу та відсотка відшкодування затвердженим тарифом собівартості, планового економічно обґрунтованого тарифу, дати, коли тариф востаннє переглядався, визначення відсотка зростання основних складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, матеріалів), визначення відсотка підвищення тарифу, про визнання протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Криворізької міської ради Дніпропетровської області у неоприлюдненні проектів рішення виконавчого комітету Криворізької міської ради Дніпропетровської області про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що надаються населенню м. Кривого Рогу ТОВ «Житлосервіс - КР» та рішення виконавчого комітету Криворізької міської ради Дніпропетровської області про втрату чинності рішень виконкому міської ради від 14.12.2011р. №№ 414 - 420 щодо встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій для населення в районах м. Кривого Рогу, про визнання повністю незаконним і таким, що не відповідає правовому акту вищої юридичної сили рішення виконавчого комітету Криворізької міської ради Дніпропетровської області від 12.04.2017р. №178 «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що надаються населенню м. Кривого Рогу ТОВ «Житлосервіс - КР», про визнання повністю незаконним і таким, що не відповідає правовому акту вищої юридичної сили рішення виконавчого комітету Криворізької міської ради Дніпропетровської області від 12.04.2017р. № 183 «Про втрату чинності рішень виконкому міської ради від 14.12.2011 року №№ 414 - 420 щодо встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій для населення в районах м. Кривого Рогу» - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення суду складено 03.08.2018 року.
Суддя Н. А. Літвіненко