Рішення № 75698960, 06.08.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.08.2018
Номер справи
820/4856/18
Номер документу
75698960
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

06 серпня 2018 р. Справа № 820/4856/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагайдак В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 61000) до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 4 під., 6 пов., м. Харків, 61022) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Шевченківського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України міста Харкова про відмову у переході ОСОБА_1 з пенсії за віком, на пенсію в разі втрати годувальника згідно із Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови Кабінету Міністрів України від 25.11.2011 № 1210;

- зобов'язати Шевченківське об'єднане Управління Пенсійного Фонду України міста Харкова здійснити перехід ОСОБА_1 з пенсії за віком, на пенсію в разі втрати годувальника згідно із Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови Кабінету Міністрів України від 25.11.2011 № 1210 та виплатити різницю у недоплаченій пенсії починаючи з дати звернення.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що ОСОБА_1 є вдовою учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_2.

Після смерті чоловіка, ОСОБА_1 звернулась до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова із заявою про перерахунок пенсії та перехід з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на пенсію по втраті годувальника згідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Проте, відповідач своїм рішенням № 14 від 06.04.2018 відмовив позивачу у перерахунку пенсії та переході з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника, мотивуючи це тим, що документи про роботу в зоні Чорнобильської АЕС померлого годувальника потребують уточнення, а саме первинні документи про роботу в 2 або 3 зоні відчуження, табель обліку робочого часу.

Позивач з такими доводами відповідача не погоджується, вважає дії про відмову у перерахунку пенсії та переході з одного виду пенсії на інший незаконним та таким, що порушує право позивача на отримання пенсії по втраті годувальника відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 05.07.2018 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі згідно з положеннями п.2 ч.1 ст.263 КАС України, якою унормовано, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Встановлено строк відповідачу для подання до суду відзиву на адміністративний позов разом з усіма доказами, що обґрунтовують доводи, які в ньому наведені або заяву про визнання позову протягом п'ятнадцяти днів, з дня одержання копії ухвали про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття спрощеного провадження у справі.

Представник відповідача надав до суду відзив, в якому вказав, що підстав для задоволення позову не немає, оскільки позивач, саме рішення яким відмовлено у перерахунку пенсії та переході з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника - не оскаржує. Окрім того документи про роботу в Чорнобильській АЕС померлого годувальника потребують уточнення, а саме первинні документи про роботу в 2 або 3 зоні відчуження, табель обліку робочого часу.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2, який був учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, інвалідом другої групи, по причині захворювання пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та перебував на обліку в Шевченківському об'єднаному Управлінні Пенсійного Фонду України міста Харкова, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1, копією посвідчення серії НОМЕР_2, виданого 20.04.1993 та копією витягу із акту огляду МСЕК серії МСЕ №138013 від 29.06.1992.

Судом встановлено, що позивачка є дружиною померлого ОСОБА_2, ліквідатора першої категорії, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, яка перебувала на його утриманні, що підтверджується копією свідоцтва про одруження серії НОМЕР_3 та посвідченням НОМЕР_4 від 07.02.2018.

Позивачка, 02.04.2018 звернулася до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова із заявою про переведення її з пенсії по інвалідності на пенсію по втраті годувальника за її чоловіка ОСОБА_2 - учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І категорії.

Згідно рішення начальника Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова від 06.04.2018 позивачці відмовлено у перерахунку пенсії - переході з пенсії по віку на пенсію по втраті годувальника відповідно ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у зв'язку з необхідністю уточнення, переведення документів, а саме: первинні документи про роботу в 2 або 3 зоні відчуження, табель обліку робочого часу.

По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Частиною 4 статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсія в разі втрати годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні (при цьому дітям пенсія призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника), у розмірі на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 процентів пенсії по інвалідності померлого годувальника.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" затверджено Порядок обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та зобов'язано Пенсійний фонд України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.

Порядком обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визначено механізм обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та встановлено, що пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Статтею 55 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що учасники ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01.07.1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 01.07.1986 року - не менше, ніж 5 календарних днів мають право на призначення пенсії за обумовленим законом.

Згідно з приписами ст. 15 цього Закону підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджується відповідними документами. Видача довідок про період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також на території радіоактивного забруднення здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).

Відповідно до ч.3 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призначення та виплата пенсій особам, які мають право на її отримання, провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

Статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, при призначенні пенсії із використанням норм Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до заяви про призначення, перерахунку пенсії переведення з одного виду пенсії на інший додаються документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року N 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до пунктів 2.3, 2.10 Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи передбачено, що заробіток у випадку призначення пенсії по втраті годувальника визначається за документами, що є в пенсійній справі померлого годувальника, або за поданими додатково документами. При цьому, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Судом досліджено матеріали пенсійної справи №125035 на ОСОБА_2 та встановлено, що факт перебування його на ЧАЕС підтверджується довідкою від 02.08.1995 №550, а саме ОСОБА_2 працював завідуючим венерологічним відділенням Центральної районної лікарні м. Чорнобиль з 29.07.1986 року по 13.08.1986 року, де працював у 2 зоні небезпеки виконуючи завдання МОЗ СРСР.

Також згідно довідки від 12.02.1997 №605, виданої обласним клінічним венерологічним диспансером вбачається, що заробітна плата ОСОБА_2 за роботу проведену на Чорнобильській АЕС з 29.07.1986 по 13.08.1986 із врахування середньо - місячної ставки 264 руб., 18 -ти годинного робочого дня, у 4-х кратному розмірі сплачено 16 днів - 4071 руб. 32 коп.

Окрім того матеріалах пенсійної справи наявні довідки розрахунку заробітної плати згідно з Пост. №523 від 30.05.1997, в яких наявні відомості по нарахуванню заробітної плати, та кількість відпрацьованих днів та годин.

Натомість, відмова відповідача в призначенні позивачці пенсії по втраті годувальника з підстав неможливості підтвердження факту роботи померлого годувальника, в зоні відчуження є протиправною, оскільки переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється за документами, що є у пенсійній справі, та відповідають вимогам законодавства, що діяло на момент призначення цього виду пенсії, а отримання пенсії у зв'язку з втратою годувальника безпосередньо залежить від виду та розміру пенсійного забезпечення, що було призначено померлому годувальнику.

Суд вважає за необхідне зазначити, що нормами чинного законодавства не передбачено обов'язку особи, яка звертається за призначенням пенсії у разі втрати годувальника, доводити наявність підстав для призначення пенсії померлому годувальнику, в тому числі підтверджувати факт роботи померлого годувальника в зоні відчуження.

Право померлого годувальника на отримання пенсії вже було встановлене відповідачем у момент призначення ОСОБА_2 пенсії, в тому числі було встановлено й факт роботи померлого годувальника в зоні відчуження у відповідності до вимог законодавства, що діяло на момент призначення.

Особа, яка особи, яка звертається за призначенням пенсії у разі втрати годувальника повинна довести наявність підстав для призначення їй пенсії у разі втрати годувальника, тобто підтвердити, що вона є непрацездатним членом сім'ї померлого годувальника, який був на утриманні померлого.

Аналізуючи норми чинного законодавства, які регулюють підстави та порядок призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, суд вважає, що позивач надала відповідачу всі документи, необхідні для переведення на пенсію у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, що призначається за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 році, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач, фактично без всяких законних підстав, обмежив право позивача на отримання пенсії по втраті годувальника згідно довідок та розрахунку отриманої заробітної плати за роботу по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які є в пенсійній справі і були підставою для призначення пенсії померлому.

Таким чином, дії Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України міста Харкова про відмову у переході ОСОБА_1 з пенсії за віком, на пенсію в разі втрати годувальника згідно із Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови Кабінету Міністрів України від 25.11.2011 № 1210 слід визнати неправомірними та зобов'язати відповідача здійснити перехід ОСОБА_1 з пенсії за віком, на пенсію в разі втрати годувальника згідно із Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови Кабінету Міністрів України від 25.11.2011 № 1210 та виплатити різницю у недоплаченій пенсії починаючи з дати звернення з відповідною заявою.

Окрім того, необхідно зазначити, що відповідач саме рішенням від 06.04.2018 відмовив у переході ОСОБА_1 з пенсії за віком, на пенсію в разі втрати годувальника згідно із Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови Кабінету Міністрів України від 25.11.2011 № 1210.

Відповідно до ч.2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист, зокрема, шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. ( п. 4 ч. 1 ст. 5 КАС України)

Таким чином, з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, суд виходить за межі позовних вимог, та вважає за належне визнати протиправним та скасувати рішення Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України міста Харкова від 06.04.2018 про відмову у переході ОСОБА_1 з пенсії за віком, на пенсію в разі втрати годувальника згідно із Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови Кабінету Міністрів України від 25.11.2011 № 1210.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, - ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 61000) до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 4 під., 6 пов., м. Харків, 61022) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Шевченківського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України міста Харкова щодо відмови у переході ОСОБА_1 з пенсії за віком, на пенсію в разі втрати годувальника згідно із Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови Кабінету Міністрів України від 25.11.2011 № 1210.

Визнати протиправним та скасувати рішення Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України міста Харкова від 06.04.2018 про відмову у переході ОСОБА_1 з пенсії за віком, на пенсію в разі втрати годувальника згідно із Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови Кабінету Міністрів України від 25.11.2011 № 1210.

Зобов'язати Шевченківське об'єднане Управління Пенсійного Фонду України міста Харкова здійснити перехід ОСОБА_1 з пенсії за віком, на пенсію в разі втрати годувальника згідно із Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови Кабінету Міністрів України від 25.11.2011 № 1210 та виплатити різницю у недоплаченій пенсії починаючи з дати звернення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 06 серпня 2018 року.

Суддя Сагайдак В.В.