
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
27 липня 2018 року м. Ужгород№ 807/665/18 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Іванчулинця Д.В.,
при секретарі судових засідань Фількорн В.В.,
сторони в судове засідання не з'явилися;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, РНОКПП - НОМЕР_1) до Великолучківської сільської ради Мукачівського району Закарпатської області (89625, Закарпатська область, Мукачівський район, с. Великі Лучки, вул. Гагаріна, буд. 37, код ЄДРПОУ - 04350398) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
05 липня 2018 року, ОСОБА_2 (далі - позивач) звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Великолучківської сільської ради (далі - відповідач), яким просить суд: визнати неправомірною бездіяльність Великолучківської сільської ради щодо не затвердження технічної документації із землеустрою; зобов'язати Великолучківську сільську раду розглянути заяву ОСОБА_2 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_3 в натурі (на місцевості) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_2, площею 0,25 га. (а.с.5-10).
Позивач у судове засідання не з'явився, однак пунктом 3 прохальної частини позовної заяви клопотала розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження, за наявними в матеріалах справи доказами у її відсутності.
Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до яких просить відмовити у задоволенні позову. У судове засідання представник відповідача не з'явився, 23 липня 2018 року на адресу суду надійшла заява від останнього про відкладення розгляду справи. Однак, суд не знайшов підстав для задоволення такого клопотання, оскільки в матеріалах справи наявні всі докази для розгляду такої і неявка всіх учасників справи не перешкоджає розгляду справи по суті, у відповідності до вимог статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
У відповідності до вимог ч.4 ст.229 КАС України, у зв'язку з неявкою в судове засідання усіх учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного:
Судом встановлено, що позивачу належить 1/5 частина будинковолодіння, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_2. Дані обставини справи підтверджуються свідоцтвом про право власності на 1/5 частину будинковолодіння від 09 листопада 2000 року (а.с.20). За місцезнаходженням будинку, тобто за вищевказаною адресою знаходиться земельна ділянка площею 0,25 га, цільове призначення якої для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
На підставі заяви посвідченої приватним нотаріусом Мукачівської міського нотаріального округу ОСОБА_3, зареєстрованої в реєстрі за № 9434,9435 від 27 грудня 2017 року ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканка АДРЕСА_5 та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, мешканець АДРЕСА_6 не мають ніяких заперечень і дають згоду на видачу відповідного свідоцтва про право власності на земельну ділянку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_5 на ім'я ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3. Та після проведення приватизації земельної ділянки вони не будуть включені до складу її співвласників (а.с.32).
Як вбачається із матеріалів даної адміністративної справи, 26 січня 2018 року позивачем було подано заяву до Великолучківської сільської ради Мукачівського району про встановлення межі земельної ділянки згідно картографічних матеріалів домоволодіння за адресою: АДРЕСА_2, Закарпатська області та ОСОБА_6 за адресою: АДРЕСА_4, у зв'язку з межовим спором (а.с.64).
30 січня 2018 року на 21 сесії сьомого скликання Великолучківської сільської ради Мукачівського району було прийнято рішення за № 683 «Про затвердження меж земельної ділянки громадянці ОСОБА_2», а саме: затвердити погодження межі між земельною ділянкою ОСОБА_2 і земельною ділянкою ОСОБА_6 (точ.1-2) - 2,88 м., (точ.2-3) - 38,17 м., (точ.3-4) - 12,61 м., (точ.4-5) - 12,26 м., (точ.5-6) - 5,49 м., (точ.6-7) - 4,90 м., (точ.7-8) - 124,64 м., згідно геодезичної зйомки, розробленої Товариства з обмеженою відповідальністю «Зодчий і К» (а.с.41).
13 лютого 2018 року позивачем було подано заяву до Великолучківської сільської ради Мукачівського району про внесення змін в рішення сесії за № 683 «Про затвердження меж земельної ділянки громадянки ОСОБА_2» від 30 січня 2018 року та встановлення меж земельної ділянки згідно картографічних матеріалів ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 та ОСОБА_6 за адресою: АДРЕСА_4, у зв'язку з межовим спором (а.с.65).
29 березня 2018 року на 22 сесії, сьомого скликання Великолучківської сільської ради Мукачівського району було прийнято рішення за № 771 «Про внесення змін до рішення № 683 від 30 січня 2018 року», а саме: внесено зміни у рішення № 683 Великолучківської сільської ради Мукачівського району від 30 січня 2018, затвердивши оновлені погодження межі між земельною ділянкою ОСОБА_2 і земельною ділянкою ОСОБА_7, а саме: (точ.1-2) - 2,87 м., (точ.2-3) - 38,18 м., (точ.3-4) - 12,61 м., (точ.4-5) - 12,28 м., (точ.5-6) - 5,48 м., (точ.6-7) - 4,87 м., (точ.7-8) - 124,65 м., (точ.8-9) - 21,17 м., (точ.9-10) - 125,01 м., (точ.10-11) - 8,05 м., (точ.11-12) - 1,69 м., (точ.12-13) - 5,00 м., (13-14) - 10,19 м., (точ.14-15) - 3,09 м., (точ.15-16) - 5,27 м., (точ.16-17) - 7,26 м., (точ.17-18) - 5,07 м., (точ.18-19) - 4,65 м., (точ.19-20) - 23,94 м., (точ.20-21) - 1,64 м., (точ.21-22) - 4,72 м., (точ.22-23) - 4,54 м., (точ.23-24) - 10,87 м., (точ.24-1) - 0,25 м., згідно викопіювання з картографічних матеріалів 1968 року (а.с.42).
На підстав зазначених рішень сільської ради позивачем було замовлено виготовлення у Товариства з обмеженою відповідальністю «Зодчий і К» технічної документації і землеустрою. Після виготовлення документації 07 червня 2018 року позивачем було подано заяву до Великолучківської сільської ради Мукачівського району про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачу у власність, за цільовим призначенням для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) площею 0,25 га за адресою: АДРЕСА_5 за кадастровим номером НОМЕР_4 (а.с.66).
26 червня 2018 року Великолучківською сільською радою Мукачівського району позивачеві було скеровано листа за № 799/02-19, яким повідомлено наступне: дана заява була включена в порядок денний для розгляд на сесії Великолучківської сільської ради Мукачівського району, яка відбулася 14 червня 2018 року (а.с.68). Одночасно на сесії сільської ради розглядалася відповідна заява суміжного з позивачем землекористувача в особі ОСОБА_8, мешканки ІНФОРМАЦІЯ_4 про надання дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_4. Беручи до уваги важливість даного питання, неможливість дійти згоди суміжних землекористувачів по деяких з точок геодезичних координат, депутати сільської ради вирішили протокольно: рішення по даному питанню на вищевказаній сесії не приймати. Рекомендували позивачу та громадянці ОСОБА_8 звернутися до спеціалістів проектних організацій які проводили геодезичні виміри для розроблення технічної документації, у присутності представників сільської ради та зацікавлених сторін провести повторні геодезичні виміри на місцевості, зафіксувати їх у встановленому порядку, та подати на розгляд чергової сесії сільської ради (а.с.68).
Згідно акту погодження меж земельної ділянки із суміжними землевласниками та землекористувачами було проведено погодження встановленої в натурі межі землеволодіння громадянки ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_2. Заперечень з боку суміжних землекористувачів немає, про що складено дійсний акт та засвідчено підписами суміжних землекористувачів: ОСОБА_6, ОСОБА_2 та ОСОБА_9 (а.с.40).
Відповідно до акту прийому-передачі межових знаків на зберігання підтверджене наступне: межі земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_4, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_5 площею 0,25 га, наданої землекористувачу земельної ділянки громадянці ОСОБА_2 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибних ділянок) закріплені в натурі (на місцевості) межовими знаками встановленого зразка у кількості 24 шт. (згідно рішення 22 сесії 7 скликання Великолучківської сільської ради Мукачівського району від 29 березня 2018 року № 771). Землекористувач земельної ділянки претензій щодо меж та конфігурації земельної ділянки не має. Власниками/землекористувачами суміжних земельних ділянок претензій до існуючих меж не заявлено. Даний акт погоджено підписами землекористувачем ОСОБА_2, сільським головою Чоп Я.І. та суміжними землекористувачами ОСОБА_9, ОСОБА_6 (а.с.44).
Відповідно до вимог ст.14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
У відповідності до п.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» встановлено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, зокрема вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Згідно ч.1 ст.3 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Статтею 12 ЗК України передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить вирішення земельних спорів та вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Частиною 1 статті 78 ЗК України встановлено, що право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками.
Згідно ч.7 ст.79-1 ЗК України передбачено, що винесення в натуру (на місцевість) меж сформованої земельної ділянки до її державної реєстрації здійснюється за документацією із землеустрою, яка стала підставою для її формування.
Частиною 8 статті 79-1 ЗК України встановлено, що у разі встановлення (відновлення) меж земельних ділянок за їх фактичним використанням у зв'язку з неможливістю виявлення дійсних меж, формування нових земельних ділянок не здійснюється, а зміни до відомостей про межі земельних ділянок вносяться до Державного земельного кадастру.
У відповідності до ч.1 ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Згідно до ч.2 ст.116 ЗК України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до вимог п."в" ч.3 ст.116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених вказаним Кодексом.
Згідно ч.13 ст.123 ЗК України підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
Частинами 1 та 2 статті 152 ЗК України передбачено, що держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Згідно частин 1 та 2 статті 154 ЗК України встановлено, що органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування без рішення суду не мають права втручатись у здійснення власником повноважень щодо володіння, користування і розпорядження належною йому земельною ділянкою або встановлювати непередбачені законодавчими актами додаткові обов'язки чи обмеження. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування несуть відповідальність за шкоду, заподіяну їх неправомірним втручанням у здійснення власником повноважень щодо володіння, користування і розпорядження земельною ділянкою.
У відповідності до вимог ч.14 ст.186 ЗК України передбачено, що технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) погодженню не підлягає і затверджується: Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у разі якщо земельна ділянка перебуває у державній або комунальній власності; власником земельної ділянки, у разі якщо земельна ділянка перебуває у приватній власності.
Згідно вимог ч.6 ст.186-1 ЗК України встановлено, що підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації. У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається замовником або розробником до центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, або його територіального органу для здійснення такої експертизи.
З огляду на вказані норми права, суд дійшов висновку, що Земельний кодекс України визначає вичерпний перелік підстав для відмови особі в наданні дозволу на затвердження технічної документації із землеустрою.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить переконання, що даний адміністративний позов підлягає до задоволення у повному обсязі, а бездіяльність відповідача у визнанню протиправною.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у розмірі 704, 80 грн., що підтверджується квитанцією за № 3700420211 від 04 липня 2018 року та у зв'язку із задоволенням адміністративного позову у повному обсязі, необхідно стягнути на користь позивача судові витрати у розмірі 704,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Великолучківської сільської ради Мукачівського району Закарпатської області.
Керуючись ст. ст. 5, 9, 19, 77, 139, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, РНОКПП - НОМЕР_1) до Великолучківської сільської ради Мукачівського району Закарпатської області (89625, Закарпатська область, Мукачівський район, с. Великі Лучки, вул. Гагаріна, буд. 37, код ЄДРПОУ - 04350398) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Великолучківської сільської ради Мукачівського району Закарпатської області, що полягає у не затвердженні технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_4.
Зобов'язати Великолучківську сільську раду Мукачівського району Закарпатської області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_4 в натурі (на місцевості) для будівництва і обслуговування житлового будинку і споруд (присадибних ділянок) за адресою: АДРЕСА_2, площею 0,25 га..
Стягнути на користь ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, РНОКПП - НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Великолучківської сільської ради Мукачівського району Закарпатської області (89625, Закарпатська область, Мукачівський район, с. Великі Лучки, вул. Гагаріна, буд. 37, код ЄДРПОУ - 04350398) понесені позивачем судові витрати у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається у відповідності до вимог п. 15.5 ч. 1 Розділу VІІ "Перехідні положення" КАС України (у редакції Закону №2147-VІІІ від 03.10.2017 року).
У відповідності до ч.3 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 27 липня 2018 року проголошено вступну та резолютивну частини Рішення. У зв'язку з перебуванням головуючого судді у відрядженні в період з 31 липня 2018 року по 03 серпня 2018 року, рішення в повному обсязі складено 06 серпня 2018 року.
СуддяД.В. Іванчулинець