
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №813/2355/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 серпня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ланкевича А.З., розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу Пенсійного фонду України в Личаківському районі м.Львова про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся з позовною заявою, в якій просить:
- визнати протиправними дії Личаківського відділу обслуговування громадян в м.Львові (сервісний центр) Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо перерахунку пенсії позивачу, а саме: з використанням середньомісячної зарплати в розмірі 3764,40 грн та середньомісячного коефіцієнта - 2,17798;
- зобов'язати Личаківський відділ обслуговування громадян в м.Львові (сервісний центр) Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити та виплатити пенсію з часу звернення на переведення пенсії з виду на вид, відповідно до ст.ст.6, 98, 99 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Посилається на те, що відповідач, перераховуючи пенсію позивачу, використовував середньомісячну заробітну плату в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки в розмірі 3764,40 грн, а слід було використовувати середньомісячну заробітну плату в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки, в розмірі 5377,90 грн. Вказаними діями, на думку позивача, порушено його право отримувати пенсію згідно ст.37 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 13.12.1991 року №1977-XII, п.13 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV та ст.ст.6, 98, 99 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-XII. Щодо перерахунку коефіцієнта заробітної плати, то відповідач, як стверджує позивач, використав неправильний розмір, а саме: замість 0,00199 в 1988 році використав 0,00200, в 1989 році замість 0,00217 - 0,00218. Вважаючи у зв'язку із цим свої конституційні права та гарантії на належний соціальний захист порушеними та такими, що потребують захисту, позивач звернувся до суду з даним позовом. Просить позов задовольнити.
Ухвалою судді від 03.07.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами 02.08.2018 року. Копію вказаної ухвали вручено відповідачу 06.07.2018 року.
У встановлений судом строк від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що первинно позивачу призначена пенсія по інвалідності (з 22.01.1997 року). На підставі поданої позивачем заяви від 06.02.2002 року, його переведено на пенсію за віком згідно Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність»; на підставі заяви від 01.06.2009 року переведено на пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; на підставі заяви від 17.05.2012 року переведено на пенсію за віком згідно Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність»; на підставі заяви від 02.01.2018 року переведено на пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З урахуванням прийнятих змін в законодавстві та наявних в пенсійній справі документів про стаж та заробіток позивача, пенсія обчислена при загальному стажі 44 роки 05 місяців 35 днів (до 10.01.2000 року) та коефіцієнті стажу, з урахуванням оцінки одного року роботи - 0,44417. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії, який враховано за період роботи з 01.02.1986 року по 31.01.1991 року (коефіцієнт заробітної плати 2,17798), із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн), становить - 8198,79 грн (3764,40 грн*2,17798); 3641,66 грн - основний розмір пенсії за віком (8198,79 грн*0,44417); 275,88 грн - доплата за понаднормативний стаж понад 25 років, тобто за 19 років (1452,00 грн*19%); 66,43 грн - підвищення дітям війни. З посиланням на викладене, вважає, що пенсійне забезпечення позивача здійснюється згідно з чинним законодавством, з урахуванням даних про стаж та заробіток, права на доплати. Окрім того, зазначив, що в даному випадку має місце не нове призначення, а перехід з одного виду пенсії на інший. Просить відмовити в задоволенні позову повністю.
11.07.2018 року від позивача надійшла заява про збільшення розміру позовних вимог, однак до такої не додано докази направлення її копії та доданих до неї документів відповідачу, а тому суд, з огляду на приписи ч.7 ст.47 Кодексу адміністративного судочинства України, не приймає відповідну заяву до розгляду та повертає її заявнику.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Позивач з 1997 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та з 22.01.1997 року отримував пенсію по інвалідності.
На підставі заяви від 06.02.2002 року, позивача переведено на пенсію за віком згідно Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність»; на підставі заяви від 01.06.2009 року переведено на пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; на підставі заяви від 17.05.2012 року переведено на пенсію за віком згідно Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність».
02.01.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про переведення його на пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
02.01.2018 року відповідач призначив позивачу вищевказаний вид пенсії у розмірі 3983,97 грн, виходячи із середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн) із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
13.04.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив застосувати для розрахунку пенсії розмір середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки, на підставі ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Однак листом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 27.06.2018 року №2719/ш-16/02.11-11 відмовлено у задоволенні такої.
Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивач не погоджується із наведеною відмовою, а тому звернуся до суду з даним позовом.
Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.
Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.
За приписами ст.37 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 13.12.1991 року №1977-XII, пенсійне забезпечення наукових (науково-педагогічних) працівників здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно ст.9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV, відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до п.13 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність», її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсії, встановлений до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», не переглядається та пенсія не індексується. Різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно ст.6 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-XII, особам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором, за винятком пенсій інвалідам внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби, або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи з виконанням інтернаціонального обов'язку.
Відповідно до ст.ст.98, 99 Закону України «Про пенсійне забезпечення», перерахунок пенсії провадиться на підставі документів про вік, стаж, заробіток та інших, наявних на час перерахунку в пенсійній справі, а також додаткових документів, поданих пенсіонером на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії у зв'язку з введенням у дію цього Закону (про стаж роботи, заробіток, сімейний стан та інші), то пенсія знову перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців перед поданням додаткових документів і не раніше ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій, призначених за раніше діючим законодавством, провадиться із середньомісячного заробітку за останніх 24 або будь-які 60 місяців перед призначенням пенсії, або перед введенням в дію цього Закону, або з заробітку, з якого було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, із застосуванням статей 64-67 цього Закону.
За змістом ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1+Кз2+Кз3+...+Кзn);
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Частиною 3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Однак у випадку із заявою ОСОБА_1 мало місце призначення іншої пенсії за іншим Законом. Так, позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, ніж ті, що визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»
При цьому, за призначенням пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у січні 2018 року він звернувся вперше. Вказане не спростовано відповідачем.
В контексті конкретних обставин цієї справи та зумовленого ними нормативного регулювання правовідносин, що склалися між їх суб'єктами, суд вважає, що відповідачем неправомірно застосовано положення ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З урахуванням того, що позивач звернувся із заявою про призначення пенсії за віком у 2018 році, відтак у даному випадку застосуванню підлягали положення саме ч.2 ст.40 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, чинній на момент звернення позивача з вищезгаданою заявою) щодо тимчасового, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, визначення показника середньої заробітної плати для призначення пенсії із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.
Вказана правова позиція суду узгоджується із позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 15.03.2018 року у справі №521/4655/17.
Інформація щодо показників середньої заробітної плати розміщена, зокрема, на офіційному сайті Пенсійного Фонду України: http://www.pfu.gov.ua/category/poslugi/zastrahovanim/pokazniki-serednoyi-zarobitnoyi-plat/arhiv-zapitannya-vidpovidi-peremishhenim-pokazniki-serednoyi-zarobitnoyi-plat/.
На зазначеному сайті міститься інформація про те, що середня заробітна плата складає: у 2014 році - 3149,45 грн, у 2015 році - 3661,41 грн, у 2016 році - 4482,35 грн, у 2017 році - 6273,45 грн.
Отже, відповідач мав призначити пенсію, виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки, а саме у розмірі 5337,90 грн ((4482,35+6273,45)/2).
За таких обставин, суд приходить висновку, що відповідачем неправомірно застосовано розмір середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2014-2016 роки, що, в свою чергу, призвело до неправильного обрахування коефіцієнта заробітної плати (доходу) позивача, який визначається за формулою, наведеною у ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відтак, з метою відновлення прав, свобод та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача призначити та виплачувати пенсію з дня подання заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, а саме з 02.01.2018 року, відповідно до ст.ст.98, 99 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
На підставі досліджених доказів та встановлених на їх підставі обставин, суд приходить висновку, що право позивача на перерахунок пенсії з 02.01.2018 року підтверджено сукупністю належних, достатніх та допустимих доказів, а тому позов підлягає задоволенню повністю.
Щодо судових витрат, то питання щодо їх розподілу суд не вирішує, оскільки позивач, відповідно до п.9 ст.5 Закону України «Про судовий збір», звільнений від сплати судового збору і такий ним не сплачувався.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, 291, 382, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в:
позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за віком з 02.01.2018 року згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки, в розмірі 3764,40 грн та середньомісячного коефіцієнта заробітної плати (доходу) в розмірі 2,17798.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул.Митрополита Андрея, 10, м.Львів, 79016; код ЄДРПОУ: 13814885) призначити та виплачувати ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1; РНОКПП:НОМЕР_1) пенсію за віком з дня подання заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, а саме з 02.01.2018 року, відповідно до ст.ст.98, 99 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ланкевич А.З.
Оригінал повного тексту судового рішення складено в одному примірнику 06.08.2018 року.