
Справа № 161/9203/18
Провадження № 2/161/2749/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(заочне)
16 липня 2018 року Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого судді - Олексюка А.В.
при секретарі Шолом С.І.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луцьку цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплаченої допомоги, -
В С Т А Н О В И В:
Департамент соціальної політики Луцької міської ради звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1 про повернення надміру виплаченої допомоги.
Свій позов обґрунтовує тим, що 25.01.2016 року відповідач зверталась із заявою про призначення допомоги при народженні дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
На підставі поданих документів відповідачу призначено допомогу з 01.01.2016 року по 30.06.2016 року в сумі 267,58 грн. щомісячно.
Крім того, 17.11.2015 року, 05.05.2016 року, 07.11.2016 року та 05.05.2017 року до департаменту соціальної політики Луцької міської ради звернулася відповідач із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям».
Згідно декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, поданої відповідачем, доходи сім'ї за період з травня 2015 року по квітень 2017 року складалися із пенсійних виплат, державних соціальних допомог, стипендії, інших доходів сім'я не має.
Провівши розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім'ї, на підставі поданих документів, відповідачу призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям на період: з 01.11.2015 по 30.04.2016 щомісячно в розмірі 755,23 грн.; з 01.05.2016 по 31.10.2016 щомісячно - 1279,67 грн.; з 01.11.2016 по 30.04.2017 щомісячно - 1358,92 грн.; з 01.05.2017 по 09.07.2017 щомісячно - 1473,53 грн., з 10.07.2017 по 31.10.2017 - 975,53 грн. щомісячно.
Під час проведення державними соціальними інспекторами департаменту перевірки достовірності та повноти інформації наданої для призначення допомоги встановлено, що в деклараціях про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням допомоги від 25.01.2016, 17.11.2015, 05.05.2016, 07.11.2016 та 05.05.2017 відповідачем не задекларовано доходи отримані ним у ТзОВ «Волинь Агро» у зазначені періоди у вигляді орендної плати (інформація надана органами фіскальної служби на електронних носіях, акт за результатами проведеної перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявником для призначення державних соціальних допомог від 23.02.2018 №160, довідки про доходи ТзОВ «Волинь Агро» від 09.02.2018 №№22, 23, 24, 25).
Провівши перерахунок середньомісячного доходу сім'ї з врахуванням не задекларованих доходів встановлено, що відповідач мала право на отримання державних допомог в меншому розмірі: допомоги одинокій матері в період з 01.01.2016 по 30.06.2016 в розмірі 979,46 грн., допомоги малозабезпеченим сім'ям в період з 01.11.2015 по 31.10.2017 в розмірі 11429,04 грн.
В зв'язку з поданням відповідачем недостовірної інформації про доходи сім'ї, виникла переплата допомоги одинокій матері в розмірі 778,02 грн. та допомоги малозабезпеченим сім'ям в сумі 18093,02 грн.
07.03.2018 року відповідачу надсилалося повідомлення про необхідність сплати надміру виплачених коштів в термін до 20.05.2018 року. Однак на день звернення до суду кошти відповідачем не повернуто.
З врахуванням вищенаведеного, просить суд стягнути з відповідача в користь департаменту 778,02 грн. державної допомоги на дітей одинокій матері та 18093,02 грн. допомоги малозабезпеченим сім'ям.
В судове засідання представник позивача не з'явилася, подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності, позов підтримала з підстав, викладених в позовній заяві. Просила позов задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про день, час та місце розгляду справи, про що в матеріалах справи міститься розписка про отримання судової повістки. Відзиву та будь-яких заяв, клопотань про розгляд справи без його участі на адресу суду не надходило.
Суд вважає за можливе слухати справу у відсутності сторін по наявним матеріалам справи.
За погодженням позивача, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає вимогам ст. 280 ЦПК України.
Дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення.
Статтею 1212 ЦК України передбачено, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.
Судом встановлено, що 25.01.2016 року відповідач зверталась із заявою про призначення допомоги при народженні дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
На підставі поданих документів відповідачу призначено допомогу з 01.01.2016 року по 30.06.2016 року в сумі 267,58 грн. щомісячно.
Крім того, 17.11.2015 року, 05.05.2016 року, 07.11.2016 року та 05.05.2017 року до департаменту соціальної політики Луцької міської ради звернулася відповідач із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям».
Відповідно до ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї. Згідно ст. 5 вищевказаного закону розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї.
Відповідно до ст. 18-1 Закону «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини (рішення про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку державним органом реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Згідно з ст. 18-3 даного Закону та пунктом 34 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751, допомога на дітей одиноким матерям надається в розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
На підставі поданих документів відповідачу призначено допомогу з 01.01.2016 року по 30.06.2016 року в сумі 267,58 грн. щомісячно.
Крім того, 17.11.2015 року, 05.05.2016 року, 07.11.2016 року та 05.05.2017 року до департаменту соціальної політики Луцької міської ради звернулася відповідач із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям».
Згідно декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, поданої відповідачем, доходи сім'ї за період з травня 2015 року по квітень 2017 року складалися із пенсійних виплат, державних соціальних допомог, стипендії, інших доходів сім'я не має.
Провівши розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім'ї, на підставі поданих документів, відповідачу призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям на період: з 01.11.2015 по 30.04.2016 щомісячно в розмірі 755,23 грн.; з 01.05.2016 по 31.10.2016 щомісячно - 1279,67 грн.; з 01.11.2016 по 30.04.2017 щомісячно - 1358,92 грн.; з 01.05.2017 по 09.07.2017 щомісячно - 1473,53 грн., з 10.07.2017 по 31.10.2017 - 975,53 грн. щомісячно.
Під час проведення державними соціальними інспекторами департаменту перевірки достовірності та повноти інформації наданої для призначення допомоги встановлено, що в деклараціях про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням допомоги від 25.01.2016, 17.11.2015, 05.05.2016, 07.11.2016 та 05.05.2017 відповідачем не задекларовано доходи отримані ним у ТзОВ «Волинь Агро» у зазначені періоди у вигляді орендної плати (інформація надана органами фіскальної служби на електронних носіях, акт за результатами проведеної перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявником для призначення державних соціальних допомог від 23.02.2018 №160, довідки про доходи ТзОВ «Волинь Агро» від 09.02.2018 №№22, 23, 24, 25).
Провівши перерахунок середньомісячного доходу сім'ї з врахуванням не задекларованих доходів встановлено, що відповідач мала право на отримання державних допомог в меншому розмірі: допомоги одинокій матері в період з 01.01.2016 по 30.06.2016 в розмірі 979,46 грн., допомоги малозабезпеченим сім'ям в період з 01.11.2015 по 31.10.2017 в розмірі 11429,04 грн.
Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Відповідно до п. 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.03 № 250, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
В зв'язку з поданням відповідачем недостовірної інформації про доходи сім'ї, виникла переплата допомоги одинокій матері в розмірі 778,02 грн. та допомоги малозабезпеченим сім'ям в сумі 18093,02 грн.
07.03.2018 року відповідачу надсилалося повідомлення про необхідність сплати надміру виплачених коштів в термін до 20.05.2018 року. Однак на день звернення до суду кошти відповідачем не повернуто.
Отже, аналізуючи наведене вище, суд приходить до висновку, що слід стягнути з відповідача на користь позивача 778,02 державної допомоги на дітей одинокій матері, 18093,02 грн. допомоги малозабезпеченим сім'ям.
Крім того, з відповідача слід стягнути в користь позивача судовий збір в розмірі 1672,00 грн.
Керуючись ст.ст. 10, 12, 27, 77, 81, 141, 263-265, 280-284, 288, 354, 280-282 ЦПК України, на підставі ст.ст. 1212-1215 Цивільного кодексу України, Порядком призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 29.04.2004 року № 558, -
В И Р І Ш І В:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, адреса: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, в користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради, код ЄДРПОУ 03191963, адреса: пр. Волі, 4а, м. Луцьк, Волинська область, суму в розмірі 778 (сімсот сімдесят вісім) грн. 02 коп. державної допомоги на дітей одинокій матері, 18093 (вісімнадцять тисяч дев'яносто три) грн. 02 грн. допомоги малозабезпеченим сім'ям.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, адреса: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, в користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради, код ЄДРПОУ 03191963, адреса: пр. Волі, 4а, м. Луцьк, Волинська область понесені витрати по сплаті судового збору в розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
У відповідності до п.п.15.5) п. 1 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно- телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Заочне рішення в повному обсязі складено 23 лип ня 2018 року.
Суддя Луцького міськрайонного суду Олексюк А.В.