
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про повернення позовної заяви
в частині заявлених позовних вимог
"06" серпня 2018 р. Справа № 0940/1263/18
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Главач І.А., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 19.07.2018 звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.07.2018 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху. Надано позивачу десятиденний строк з дня отримання цієї ухвали для усунення вказаних недоліків, шляхом зазначення: обставини щодо підтвердження дотримання позивачем строку на звернення до суду з даним адміністративним позовом, а якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то подати заяву про поновлення можливо пропущеного строку звернення до адміністративного суду з одночасним поданням доказів поважності причин його пропуску; подання засвідчених і оформлених відповідно до вимог статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України копій усіх доданих до позовної заяви письмових доказів із зазначенням дати такого засвідчення.
При цьому, ухвалою про залишення позовної заяви без руху від 24.07.2018 роз'яснено позивачу, що в разі не усунення недоліків у вищезазначений строк позовна заява буде повернена.
30.07.2018 ОСОБА_1 через канцелярію суду подав заяву про усунення недоліків, в якій просить поновити строк для звернення до адміністративного суду.
Зважаючи на зміст вищевказаної заяви, суд звертає увагу на те, що ОСОБА_1 на вимоги ухвали від 24.07.2018 про залишення позовної заяви без руху, не зазначив жодних обставин та не надав належних доказів на обгрунтування поважності причин пропуску строку на звернення до суду.
Так, у зазначеній вище заяві ОСОБА_1 зазначає, що протягом 2017 року неодноразово звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з проханням здійснити перерахунок пенсійного забезпечення, а саме: в червні 2017 року та у серпні 2017 року та посилається на лист відповідача від 17.07.2018 №1152/Б-15. Однак зі змісту листа Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 17.07.2018 №1152/Б-15 вбачається, що він стосується розгляду звернення ОСОБА_1 щодо перерахунку пенсії за вислугою років із збільшенням 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення внаслідок отриманого захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ. Таким чином, зазначений вище лист не має стосунку до частини позовних вимог щодо врахування одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Натомість серед доданих до позовної заяви документів міститься копія листа Головного управління Пенсійного фонду України від 14.08.2017 №628/К-15, яким останнє відмовило ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з урахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення, що власне і стало підставою для звернення до суду із даною частиною позовних вимог.
Окрім цього у заяві про поновлення строку на звернення до суду позивач посилається на статтю 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до якої, якщо перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Однак суд наголошує, що дана норма не підлягає застосуванню до спірних правовідносин, оскільки стосується перерахунку пенсії у разі зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб або у зв'язку із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, в той час як підставою звернення ОСОБА_1 до суду з даною позовною заявою стало, крім іншого, неврахування усіх видів грошового забезпечення (одноразової премії, індексації грошового забезпечення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні) при призначенні пенсії та виплата в зв'язку з цим пенсії у меншому розмірі.
Відповідно до частин 1-2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною 6 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Згідно частини 1 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву (частина 2 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України).
З аналізу вищевказаних законодавчих норм слідує, що процесуальний закон обмежує право звернення особи до адміністративного суду певними часовими рамками, що сприяє юридичній визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.
Перевіряючи поважність причин пропуску строку звернення з позовною заявою, суд встановлює обставини, які стосуються дотримання строку звернення до суду, до яких зокрема слід віднести: початок перебігу строку, момент завершення строку, та наявність (відсутність) обставин, які б свідчили про поважність причин пропуску звернення до суду та "добросовісність" заявника. Під останнім слід розуміти обставини, які свідчать про умисне чи недбале ставлення особою, яка звертається в суд (планує звернутися), до правил обчислення і застосування відповідних строків такого звернення.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області 08.08.2018 із заявою про перерахунок та виплату пенсії з урахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення. 14.08.2017 Головне управління Пенсійного фонду України листом №628/К-15 відмовило ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.
Отже позивачу станом на 14.08.2017 року було відомо про порушення свого права - отримання виплати пенсії не в належному розмірі.
Позивач звернувся в суд за захистом порушеного права 19.07.2018.
Суд вважає неповажними підстави пропущення строків звернення до суду, які вказані позивачем у заяві від 30.07.2018 про поновлення строку звернення до суду, оскільки, як встановлено судом, позивачу станом на 14.08.2017 року вже було відомо про порушення своїх прав.
Будь яких інших причин не звернення до суду в строк, визначений статтею 122 КАС України, чи обставин, які об'єктивно перешкоджали такому зверненню, ОСОБА_1 у заяві від 30.07.2018 не навів, доказів на їх підтвердження не надав.
На підставі вище наведеного, суд дійшов висновку, що позивачем не виконано ухвалу суду про залишення позовної заяви без руху від 24.07.2018 в частині обґрунтування поважності причин пропуску строку на звернення до суду, а тому позовну заву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в частині заявлених позовних вимог щодо визнання неправомірними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у перерахунку пенсії з урахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення: одноразової премії, індексації грошового забезпечення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні, починаючи з 01.10.2011 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням зазначених одноразових додаткових видів грошового забезпечення слід повернути позивачеві.
Пунктом 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Також частиною 2 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Частиною 8 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
На підставі наведеного, керуючись 122, 123, 169, 241-243, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в частині заявлених позовних вимог щодо визнання неправомірними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у перерахунку пенсії з урахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення: одноразової премії, індексації грошового забезпечення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні, починаючи з 01.10.2011 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням зазначених одноразових додаткових видів грошового забезпечення - повернути позивачу.
Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку. Відповідно до статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення ухвали безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені частиною 2 статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Главач І.А.