
Справа № 161/3284/18
Провадження № 2/161/1640/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(заочне)
16 липня 2018 року Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого судді - Олексюка А.В.
при секретарі Шолом С.І.,
розглянувши в порядку спрощеного провадження в відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луцьку цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплаченої допомоги, -
В С Т А Н О В И В:
Департамент соціальної політики Луцької міської ради звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1 про повернення надміру виплаченої допомоги.
Свій позов обґрунтовує тим, що 30.11.2015 року, 30.05.2016 року, 24.11.2016 року зверталася відповідач із заявами про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям».
Згідно декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, поданої відповідачем, її доходи за шість місяців, що передують місяцю звернення за призначенням допомоги складаються із винагороди за договорами цивільно-правового характеру в ПП. «РІА-Медіа-Реклама» та державних соціальних допомог, які виплачуються департаментом соціальної політики.
Провівши розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім'ї, на підставі поданих документів, відповідачу призначалась державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям з 01.11.2015 по 30.04.2017 в загальній сумі 13275,95 грн.
Під час проведення державними соціальними інспекторами департаменту перевірки достовірності та повноти інформації наданої для призначення допомоги встановлено, що в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги відповідачем не задекларовано доходи отримані за основним місцем роботи в ЖКП № 3 (акт за результатами проведеної перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявником для призначення державних соціальних допомог від 16.11.2017 № 344, довідка про доходи відповідача видані ЖКП № 3 від 15.11.2017 № 113).
Провівши перерахунок середньомісячного доходу сім'ї з врахуванням незадекларованих доходів встановлено, що відповідач мала право на отримання допомоги малозабезпеченим сім'ям в меншому розмірі, а саме в розмірі 3485,34 грн.
В зв'язку з поданням відповідачем недостовірної інформації про доходи сім'ї, виникла переплата допомоги малозабезпеченим сім'ям в сумі 9790,61 грн.
З врахуванням вищенаведеного, просить суд стягнути з відповідача в користь департаменту 9790,61 грн. допомоги малозабезпеченим сім'ям.
Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 12.03.2018 року відкрито спрощене провадження у справі.
В судове засідання представник позивача не з'явилася, подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності, позов підтримала з підстав, викладених в позовній заяві. Просила позов задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про день, час та місце розгляду справи, про що в матеріалах справи міститься розписка про отримання судової повістки. Відзиву та будь-яких заяв, клопотань про розгляд справи без його участі на адресу суду не надходило.
Суд вважає за можливе слухати справу у відсутності сторін по наявним матеріалам справи.
За погодженням позивача, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає вимогам ст. 280 ЦПК України.
Дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення.
Статтею 1212 ЦК України передбачено, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.
Судом встановлено, що 30.11.2015 року, 30.05.2016 року, 24.11.2016 року відповідач зверталась із заявами про призначення допомоги малозабезпеченим сім'ям відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Відповідно до ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї. Згідно ст. 5 вищевказаного закону розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї.
Згідно декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, поданої відповідачем, її доходи за шість місяців, що передують місяцю звернення за призначенням допомоги складаються із винагороди за договорами цивільно-правового характеру в ПП. «РІА-Медіа-Реклама» та державних соціальних допомог, які виплачуються департаментом соціальної політики.
Провівши розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім'ї, на підставі поданих документів, відповідачу призначалась державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям з 01.11.2015 по 30.04.2017 в загальній сумі 13275,95 грн.
Під час проведення державними соціальними інспекторами департаменту перевірки достовірності та повноти інформації наданої для призначення допомоги встановлено, що в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги відповідачем не задекларовано доходи отримані за основним місцем роботи в ЖКП № 3 (акт за результатами проведеної перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявником для призначення державних соціальних допомог від 16.11.2017 № 344, довідка про доходи відповідача видані ЖКП № 3 від 15.11.2017 № 113).
Відповідно до п. 25 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2003 № 250, виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється у разі припинення реєстрації як безробітної особи, яка включена до складу сім'ї, з причин, передбачених абзацами дев'ятнадцятим-двадцять другим підпункту 1 і підпунктом 2 пункту 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 року № 198, з місяця, що настає за місяцем, в якому припинено реєстрацію безробітного за інформацією центрів зайнятості.
Провівши перерахунок середньомісячного доходу сім'ї з врахуванням незадекларованих доходів встановлено, що відповідач мала право на отримання допомоги малозабезпеченим сім'ям в меншому розмірі, а саме в розмірі 3485,34 грн.
В зв'язку з поданням відповідачем недостовірної інформації про доходи сім'ї, виникла переплата допомоги малозабезпеченим сім'ям в сумі 9790,61 грн.
Відповідно до п. 28 Порядку (постанова КМУ від 24.02.2003 № 250) органи праці та соціального захисту населення:
визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї;
повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення;
у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
22.11.2017 року позивачем на адресу відповідача надіслано повідомлення про повернення надміру виплачених коштів та встановлено термін для добровільного повернення коштів до 15.02.2018 року. Однак, на день звернення до суду кошти не повернуто.
Отже, аналізуючи наведене вище, суд приходить до висновку, що слід стягнути з відповідача на користь позивача 9790,61 грн. допомоги малозабезпеченим сім'ям.
Крім того, з відповідача слід стягнути в користь позивача судовий збір в розмірі 1762,00 грн.
Керуючись ст.ст. 10, 12, 27, 77, 81, 141, 263-265, 280-284, 288, 354, 280-282 ЦПК України, на підставі ст.ст. 1212-1215 Цивільного кодексу України, Порядком призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 29.04.2004 року № 558, -
В И Р І Ш І В:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, адреса: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, в користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради, код ЄДРПОУ 03191963, адреса: пр. Волі, 4а, м. Луцьк, Волинська область, суму в розмірі 9790 (дев'ять тисяч сімсот дев'яносто) грн. 61 коп. надміру виплаченої державної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, адреса: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, в користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради, код ЄДРПОУ 03191963, адреса: пр. Волі, 4а, м. Луцьк, Волинська область понесені витрати по сплаті судового збору в розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
У відповідності до п.п.15.5) п. 1 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно- телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Заочне рішення в повному обсязі складено 23 липня 2018 року.
Суддя Луцького міськрайонного суду Олексюк А.В.