Рішення № 75697746, 03.08.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.08.2018
Номер справи
806/2308/18
Номер документу
75697746
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 серпня 2018 року м. Житомир справа № 806/2308/18

категорія 10.3.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Панкеєвої В.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною, стягнення компенсації за втрачене домоволодіння в сумі 103526,00 грн та шкоди, заподіяної внаслідок несвоєчасної виплати компенсації в сумі 158895,86 грн,

встановив:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації щодо невиплати коштів;

- стягнути з відповідача матеріальну шкоду: компенсацію за втрачене домоволодіння АДРЕСА_1 Овруцького р-ну Житомирської обл. в сумі 103526,00 грн та шкоду заподіяну внаслідок несвоєчасної виплати компенсації за втрачене домоволодіння в сумі 158895,86 грн, що у загальній сумі становить: 262421,86 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач має право на компенсацію житлового будинку, що належав їй на праві приватної власності. Так, постановою Овруцького районного суду від 02.02.2007 зобов'язано виконком Бондарівської сільської ради Овруцького району прийняти на баланс вказаний будинок. Постановою суду від 28.04.2007 позивача поставлено в чергу для виплати грошової компенсації за втрачене домоволодіння в сумі 52801,00 грн. При зверненні до відповідача позивачу відмовлено у перерахунку коштів у зв'язку з відсутністю фінансування. Стверджує, що невиконання державою обов'язку з виплати їй грошової компенсації протягом 11 років після прийняття судового рішення порушує її права.

Ухвалою від 04.06.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Зважаючи на незначну складність справи, суд вважає за необхідне розглянути її в порядку ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Згідно акту від 26.02.2007 за рішенням Овруцького районного суду Житомирської області від 02.02.2007 Бондарівським сільським головою прийнято на баланс у ОСОБА_1 житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1

Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 28.04.2007 по справі №2а-320/07 зобов'язано Управління праці і соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації поставити на чергу позивача для виплати компенсації вартості житлового будинку в сумі 52801 грн. Рішення набрало чинності 08.05.2007 (а.с. 8).

Постановою суду від 28.02.2011 враховано змінені коефіцієнти індексації житлового фонду 1,24, 1,18 та 1,34 та збільшено суму компенсації за втрачене домоволодіння з 52801 до 103526 грн. Рішення набрало чинності 10.03.2011 (а.с.9).

Листом від 19.02.2018 Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації повідомило позивачу, що компенсація за втрачене нерухоме майно не виплачена, номер позивача у черзі 955, на виконання рішення суду суму компенсації розраховано з урахуванням індексів 1,24, 1,18 та 1,34, що становить 103526,00 грн. Повідомлено, що рішення суду не виконано у зв'язку з відсутністю фінансування (а.с.15).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 58 Конституції передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно з п.1 ч.1 ст.35 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" компенсація громадянам за втрачене у зв'язку з евакуацією, відселенням або самостійним переселенням відповідно до статті 4 цього Закону майно включає грошову компенсацію у повному розмірі вартості жилих, дачних, садових будинків, гаражів, господарських будівель та споруд, яка здійснюється за цінами, встановленими на момент припинення права власності.

Приписами частини 1 пункту 8 Положення "Про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №755 від 15.07.1997 (редакція на час перебування позивача у черзі) у разі, коли у період до перерахування грошової компенсації Кабінетом Міністрів України були прийняті нормативні акти, за якими вартість житлового фонду індексується, компенсація виплачується з урахуванням цієї індексації.

Розмір нарахованої грошової компенсації також підлягає перерахунку, якщо заява про здачу належного на праві власності майна була подана згідно з пунктами 4 і 6 цього Положення до місцевого органу виконавчої влади до дати набрання чинності нормативним актом про індексацію вартості житла, але фактично компенсація не була виплачена, нарахована за здане майно з вини державного органу або не отримана переселенцем, спадкоємцем з поважних причин.

Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України №76 від 05.03.2007 проведено індексацію об'єктів житлового фонду з коефіцієнтом 1,24 станом на 01.01.2007.

Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України №100 від 27.02.2008, проведено індексацію об'єктів житлового фонду з коефіцієнтом 1,18 станом на 01.01.2008.

Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України №133 від 31.03.2009, проведено індексацію об'єктів житлового фонду з коефіцієнтом 1,34 станом на 01.01.2009.

З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 з 18.05.2007 перебуває на обліку в управлінні праці в черзі на отримання грошової компенсації за житловий будинок.

Відповідно до абз.2 п.1 Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території (далі-Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2009 року № 1243, дія цього Порядку поширюється на громадян, які не отримали зазначену компенсацію на дату набрання чинності постановою, якою затверджено цей Порядок, в тому числі тих громадян, які перебувають на черзі на отримання компенсації.

Отже, до 18.11.2009 порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно було врегульовано Положенням "Про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №755 від 15.07.1997.

Постановою Кабінету Міністрів України №1243 від 18.11.2009 затверджено новий Порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території, дія якого поширюється на громадян, які не отримали зазначену компенсацію на дату набрання чинності постановою, якою затверджено цей Порядок, в тому числі тих громадян, які перебувають на черзі на отримання компенсації.

Позивача рішенням суду постановлено в чергу для отримання грошової компенсації за втрачене нерухоме майно на радіоактивно забрудненій території, під час дії норм Положення №755 від 15.07.1997.

Листом від 19.02.2018 №07-04/429, відповідач не заперечує проти наявності права ОСОБА_1 на отримання індексованої суми компенсації за втрачене домоволодіння у розмірі 103526,00 грн.

Крім того, відповідачем 30 липня 2018 року подано заяву, по змісту якої, управління не заперечує проти задоволення позову ОСОБА_1 в частині компенсації втраченого майна в сумі 103526,00 грн.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку про задоволення позову в частині стягнення з відповідача компенсації за втрачене домоволодіння АДРЕСА_1 Овруцького р-ну Житомирської обл. в сумі 103526,00 грн.

Позовна вимога ОСОБА_1 про стягнення шкоди заподіяної внаслідок несвоєчасної виплати компенсації за втрачене домоволодіння в сумі 158895,86 грн є необґрунтованою з наступних підстав.

Нормами статті 5 КАС України встановлено право на судовий захист і передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю субєкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Суд зауважує, що завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.

В свою чергу позивачем не надано суду доказів звернення до відповідача із заявою про індексацію вартості вказаного домоволодіння з 2011 року. Будь-якої відмови Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації у виплаті індексації з 2011 року по 2017 рік до матеріалів справи не долучено.

Зі змісту листа від 19.02.2018 №07-04/429 встановлено, що управлінням розглянуто звернення ОСОБА_1 щодо виплати компенсації за втрачене майно, питання щодо врахування індексів з 2011 року відповідачем не розглядалось. Вказане звернення до матеріалів справи не надано.

Таким чином, доказів протиправної бездіяльності відповідача щодо відмови у врахуванні індексації з 2011 року суду не надано, а тому в задоволенні позову в цій частині слід відмовити.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Приписами статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

З огляду на наведене, з урахуванням заяви відповідача про визнання позову в частині, суд дійшов висновку про задоволення вимоги щодо стягнення компенсації в сумі 103526,00 грн, у зв'язку з чим позов підлягає частковому задоволенню.

Враховуючи відсутність судових витрат у даній адміністративній справі, питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 258, 261-262, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації (вул.Гетьмана Виговського,17, м.Овруч, Овруцький р-н, Житомирська обл., 11101, ЄДРПОУ 03192603) що полягає у невиплаті ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, інд. код НОМЕР_1) грошової компенсації за втрачене домоволодіння АДРЕСА_1 Овруцького р-ну Житомирської обл. у розмірі 103526,00 грн.

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за втрачене домоволодіння АДРЕСА_1 Овруцького р-ну Житомирської обл. у розмірі 103526,00 грн.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити за необгрунтованістю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.

Суддя В.А. Панкеєва