
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 серпня 2018 року м. Житомир справа № 806/2179/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Черняхович І.Е., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирської області, в якому просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 16 грудня 2017 року перерахунок (донарахування) призначеної пенсії на підставі раніше поданих документів та додатково наданих документів - довідки Житомирського військового інституту імені С.П. Корольова № 17 від 22.01.2018 та довідки військової частини А1979 № 8 від 16.03.2018, з урахуванням в складі грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, виплачених йому за період з грудня 2015 року по листопад 2017 року сум одноразової премії, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та додаткової грошової винагороди, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, виплати йому різницю в недоотриманій з 16 грудня 2017 року пенсії та виплачувати перераховану пенсію в новому розмірі.
В обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначає, що з 16 грудня 2017 року йому було призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Для призначення пенсії позивачем до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області було подано довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії за останні 24 місяці служби № 1 від 03 січня 2018 року та № 733 від 18 грудня 2017 року. Однак позивач вказує, що йому стало відомо, що у довідці про додаткові види грошового забезпечення та премії, виданій йому раніше, до складу його додаткових видів грошового забезпечення, із яких йому нарахований основний розмір пенсії не включено виплачені за період з грудня 2015 року по листопад 2017 року суми одноразової премії, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань та додаткової грошової винагороди, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. У зв'язку з цим позивач звернувся до Житомирського військового інституту імені С.П.Корольова та до військової частини А1979 з вимогою надати довідки про проведення йому даних виплат, на що останніми було видано ОСОБА_1 відповідні довідки № 17 від 22.01.2018 та № 8 від 16.03.2018 про виплачені доходи, утримання, нарахування та сплату єдиного соціального внеску.
05 квітня 2018 року позивач звернувся до відповідача з вимогою провести перерахунок пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення зазначених у довідці Житомирського військового інституту імені С.П. Корольова № 17 від 22.01.2018 та у довідці військової частини А1979 № 8 від 16.03.2018 сум одноразової премії, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та додаткової грошової винагороди, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Однак, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом № Г-2121 від 04.05.2018 повідомило позивачу про відмову у здійсненні перерахунку пенсій, так як вказані в довідках № 17 від 22.01.2018 та № 8 від 16.03.2018 виплати не зазначені в ст. 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а тому підстави для перерахунку пенсії відсутні.
Вважаючи відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області протиправною, ОСОБА_1 звернувся з даним позовом до суду.
Ухвалою суду від 21 травня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративні справі без повідомлення учасників справи.
04 червня 2018 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача зазначає, що згідно з ч.3 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" для визначення розміру пенсії окрім щомісячних премій та відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення враховуються лише щомісячні надбавки, доплати, підвищення, а не щомісячні винагороди, а також допомоги, компенсації, індексації та інші одноразові види грошового забезпечення. Зазначеною статтею та п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" не передбачено включення в додаткові види грошового забезпечення, які враховуються для призначення пенсії щомісячної додаткової грошової винагороди.
Представник відповідача також вказує, що перерахунок раніше призначеної пенсії військовослужбовцям відповідно до ч.2. ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії лише 05.04.2018, тому відповідач вважає, що вимоги позивача щодо здійснення перерахунку пенсії з 16.12.2017 не відповідають законодавству.
Також представник відповідача звертає увагу суду на той факт, що при звірці сум, що зазначені в довідці військової частини А1979 № 8 від 16.03.2018 з сумами, зазначеними в бухгалтерських документах військової части А1979 були виявлені розбіжності у виплаті матеріальної допомоги за квітень 2016 року, у зв'язку з чим була надана нова довідка № 16 від 23.04.2018.
З урахуванням вищезазначеного представник відповідача в прохальній частині відзиву просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у зв'язку з безпідставністю і необґрунтованістю, а частину позовних вимог за період з 16.12.2017 по 30.04.2018 залишити без розгляду. (а.с.31-35)
Розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали, а також наданий відповідачем відзив на позовну заяву, суд прийшов до висновку про необхідність розгляду справи у судовому засіданні, а тому ухвалою від 16 липня 2018 року адміністративну справу було призначено до судового розгляду у відкритому судовому засіданні з викликом осіб, які беруть участь у справі на 23 липня 2018 року та витребувано у відповідача копію довідки №16 від 23.04.2018 та копію акту перевірки, яким виявлено розбіжність у розмірі отриманої ОСОБА_1 матеріальної допомоги в квітні 2016 року, зазначеної в довідці військової частини А1979 № 8 від 16.03.2018, з сумами, зазначеними в бухгалтерських документах військової частини А1979.
23 липня 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надало до суду, витребувані ухвалою від 16 липня 2018 року, документи. (а.с.46-48)
В судове засідання 23 липня 2018 року з'явився представник позивача. Натомість, представник відповідача, який був належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового розгляду справи, до суду не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.
Під час судового засідання представник позивача зазначив, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі та вважає, що є всі підстави для задоволення позову. Однак після надання пояснень та дослідження доказів, представник заявив клопотання про подальший розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження. (а.с. 51)
У зв'язку з зазначеним, суд постановив протокольну ухвалу про перехід до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
Судом встановлено, що 15 листопада 2017 року старшого прапорщика ОСОБА_1 було звільнено з військової служби у запас в зв'язку із закінченням строку контракту на підставі наказу першого заступника Міністра оборони України (по особовому складу) № 66-РС (а.с.15). Наказом начальника Житомирського військового інституту імені С.П.Корольова (по стройовій частині) № 336 від 15 грудня 2017 року позивача було виключено із списків особового складу інституту. (а.с.16-17)
Починаючи з 16 грудня 2017 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Пенсія ОСОБА_1 була призначена в розмірі 70 % від грошового забезпечення (за вислугу 30 років) та становила 3680,59 грн.(а.с.14). При обчисленні пенсії позивача було враховано наступне грошове забезпечення: посадовий оклад - 760,00 грн.; оклад за військове звання - 65,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років (40 %) - 330,00 грн.; середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці, в т.ч. надбавка за особливо важливі завдання, премія - 4102,99 грн.; всього - 5257,99 грн. Розмір грошового забезпечення для призначення пенсії був визначений на підставі грошового атестату серії ЗУ № 378211 від 15.12.2017 (а.с.18), довідки Житомирського військового інституту імені С.П. Корольова про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії від 18.12.2017 № 473 (а.с.19) та довідки військової частини А 1979 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 03.01.2018 № 1 (а.с.20).
У вищезазначених довідках, відсутні отримані ОСОБА_1 за період з грудня 2015 року по листопад 2017 року суми грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, додаткової грошової винагороди та одноразової премії.
05 квітня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок пенсії з включенням до складу грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, зазначених в довідці Житомирського військового інституту імені С.П. Корольова № 17 від 22.01.2018 та довідці військової частини А1979 № 8 від 16.03.2018 сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, додаткової грошової винагороди та одноразової премії, з яких сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. (а.с.25)
Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом від 04.05.2018 №Г-2121 відмовило позивачу в проведенні перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення вказаних у довідках № 17 від 22.01.2018 та № 8 від 16.03.2018. Відповідь мотивована тим, що виплата щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги на оздоровлення, винагороди за безперервну службу та одноразової премії не мають систематичного характеру, залежать від певних обставин, їх розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, тому вони не належать до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні розміру пенсії згідно з ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Крім того, в листі було зазначено, що при звірці сум, що зазначені у додатково наданих позивачем довідках, з сумами, що зазначені в системі персоніфікованого обліку індивідуальних відомостей застрахованих осіб, виявлені розбіжності у періодах: червень-грудень 2016 року, січень-лютий 2017 року та у липні 2017 року. Зважаючи на викладене, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вказало, що підстави для врахування до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги на оздоровлення та одноразової премії, які зазначені у довідках від 16.03.2018 № 8 та від 22.01.2018 № 17 відсутні. (а.с.26)
Вважаючи відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходив із наступного.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII).
Відповідно до ч.3 ст.43 Закону №2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.7 Постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.
Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Вказаним законом також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Відповідно до п.1 постанови КМУ № 1294 від 07.11.2007 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 1294) встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктом 3 Постанови № 1294 упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців.
Згідно з додатком № 25 до Постанови № 1294 визначено схему додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, якою до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення, а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Так, підпунктом 3 пункту 5 Постанови № 1294 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надавати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.
Постановою №1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженою наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року №260, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 14.07.2008 за № 638/15329, встановлено, що розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).
Із системного аналізу вказаних правових норм вбачається, що зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців та повинні були враховані при визначенні розміру грошового забезпечення для призначення пенсії позивачу, за умови сплати з них страхових внесків.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 10.03.2015 року по справі № 21-70а-15, від 20.02.2018 у справі №3335/2071/15-а та №346/2949/17, що є обов'язковою для врахування при прийнятті судом рішення.
Кабінет Міністрів України постановою від 22 вересня 2010 року № 889 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Міністерства надзвичайних ситуацій", зі змінами, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2013 року №161 встановив для військовослужбовців Збройних Сил України щомісячний додатковий вид грошового забезпечення - щомісячну додаткову грошову винагороду. Постійний характер допомоги визначено постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2013 року №161.
Наведені ознаки цієї виплати відповідають ознакам додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, які мають щомісячний та постійний характер.
Верховним Судом України в постанові від 20.10.2015 року у справі №21-2942а15 зроблено висновок, що щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовця, передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889, яку він отримував під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
У відзиві на позовну заяву представник відповідача стверджує що рішенням Конституційного суду України від 13.05.2015 №4-рп/2015 у справі №1-9/2015 визначено, що до додаткових видів грошового забезпечення належать лише надбавки, доплати, підвищення, а тому вимоги позивача щодо включення до грошового забезпечення для обчислення пенсії сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, щомісячної додаткової грошової винагороди та одноразової премії суперечить чинному законодавству.
Так, надане Конституційним судом України у рішенні від 13.05.2015 №4-рп/2015 у справі №1-9/2015 офіційне тлумачення положень першого речення частини третьої статті 63 Закону, згідно з якими "усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством", в аспекті порушених у конституційному зверненні питань необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення.
Суд зазначає, що при звернення до відповідача позивач не ставить питання про перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру чи введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а просив здійснити перерахунок пенсії та проводити виплати йому пенсії з урахуванням сум, які він отримував при проходженні служби, однак вони не були взяті відповідачем до уваги.
Отже, посилання відповідача на рішення Конституційного суду України від 13.05.2015 №4-рп/2015 у справі №1-9/2015 є помилковим .
Відповідно до довідки військової частини А1979 від 16.03.2018 № 8 ОСОБА_1 в період з грудня 2015 року по червень 2016 року було виплачено: одноразову премію в сумі 460,47 грн., грошову допомогу на оздоровлення в сумі 5296,50 грн., матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань в сумі 2896,50 грн. та додаткову грошову винагороду у в сумі 23085,30 грн. (а.с.22)
Відповідно до довідки Житомирського військового інституту імені С.П.Корольова від 22.01.2018 № 17 ОСОБА_1 в період з липня 2016 року по листопад 2017 року було виплачено: грошову допомогу на оздоровлення в сумі 5190,50 грн., матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань в сумі 5190,50 грн. та додаткову грошову винагороду в сумі 52842,62 грн. (а.с.21)
Зміст зазначених довідок свідчить, що з усіх зазначених у довідках та отриманих позивачем в період з грудня 2015 року по листопад 2017 року виплат було нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Разом з тим, суд зазначає, що при звірці сум, що зазначені в довідці військової частини А1979 № 8 від 16.03.2018 з сумами, зазначеними в бухгалтерських документах військової части А1979 були виявлені розбіжності у виплаті матеріальної допомоги за квітень 2016 року, а саме замість отриманої в квітні 2016 року грошової допомоги на оздоровлення в сумі 2648,25 грн., в довідці військової частини А1979 № 8 від 16.03.2018 помилково зазначена сума 5296,50 грн. Даний факт підтверджується наявною у матеріалах справи довідкою звірки щодо додаткових видів грошового забезпечення та премії, які враховуються під час обчислення пенсії № 3881 від 23.04.2018. (а.с.46-47)
У зв'язку з виявленими розбіжностями військовою частиною А1979 була надана нова довідка № 16 від 23.04.2018. (а.с.48)
Враховуючи викладене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, отриманих ним за період з грудня 2015 року по листопад 2017 року сум одноразової премії, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань та додаткової грошової винагороди в тих розмірах, з яких було нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Щодо часу, з якого позивач має право на перерахунок пенсії, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Відповідно до статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Суд відмічає, що у розумінні ч. 3 ст. 51 Закону України №2262-XII, Головне управління Пенсійного фонду в Житомирській області про обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії стало відомо лише з 05 квітня 2018 року на підставі поданої позивачем заяви та довідок військової частини А1979 від 16.03.2018 № 8 та № 16 від 23.04.2018, а також довідки Житомирського військового інституту імені С.П.Корольова від 22.01.2018 № 17, отже перерахунок може бути проведено лише з 01.05.2018.
При цьому суд звертає увагу, що позивач звертався як до відповідача так і до суду із вимогою саме про перерахунок пенсії, додавши додаткові документи - довідку військової частини А1979 від 16.03.2018 № 8 та довідку Житомирського військового інституту імені С.П.Корольова від 22.01.2018 № 17, а не про неправомірність призначення пенсії в меншому розмірі.
Суд вважає, що підстави для здійснення позивачу перерахунку пенсії з 16.12.2018 відсутні, оскільки при призначенні пенсії відповідачу не було відомо про обставини, що потягли за собою зміну розміру пенсії, а тому вимоги стосовно перерахунку пенсії з 16.12.2017 по 30.04.2018 є безпідставними.
За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідачем не доведено правомірності факту не проведення позивачеві перерахунку пенсії з врахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, отриманих ним за період з грудня 2015 року по листопад 2017 року сум одноразової премії, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань та додаткової грошової винагороди.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем протиправно відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1, натомість право позивача на перерахунок пенсії з 01.05.2018 з врахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, отриманих ним за період з грудня 2015 року по листопад 2017 року сум одноразової премії, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань та додаткової грошової винагороди, підтверджено сукупністю належних, достатніх, допустимих та достовірних доказів, а тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Як вбачається з наявної у матеріалах справи квитанції від 14.05.2018, ОСОБА_1 під час звернення з даним позовом до суду було сплачено судовий збір у розмірі 704 грн. 80 коп., який підлягає стягненню на користь останнього за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у сумі 352 грн 40 коп.
Керуючись статтями 6-9, 77, 90, 139, 242-246, 255, 257, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003; код ЄДРПОУ 13559341) провести ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; РНОКПП НОМЕР_1) перерахунок та виплату пенсії з 01.05.2018 з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, отриманих ним за період з грудня 2015 року по листопад 2017 року сум одноразової премії, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань та додаткової грошової винагороди, з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; РНОКПП НОМЕР_1) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 352 (триста п'ятдесят дві) гривні 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
Суддя І.Е.Черняхович