Рішення № 75687504, 18.07.2018, Оболонський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
18.07.2018
Номер справи
756/5258/17
Номер документу
75687504
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

18.07.2018 Справа № 756/5258/17

№756/5258/17

№2-а/756/35/18

РІШЕННЯ

Іменем України

18 липня 2018 року Оболонський районний суд м. Києва у складі: головуючого судді - Тітова М.Ю.

за участю секретаря - Лісовенка О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Оболонського районної в м. Києві державної адміністрації, Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Оболонського районної в м. Києві державної адміністрації. Під час розгляду справи до участі у справі в якості співвідповідача залучено Департамент соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (КМДА).

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що 04.10.2016 начальником Головного управління морально-психологічного забезпечення Збройних Сил України ОСОБА_3 надано доручення №354/2291 начальнику штабу - першому заступнику керівника антитерористичної операції на території Донецької та Луганської області щодо забезпечення здійснення душпастирської опіки особового складу підпорядкованих військових частин священнослужителями, зокрема у військових частинах В0849, В2731, позивачем. На підставі розпорядження першого заступника керівника антитерористичної операції на території Донецької та Луганської області №Р-2824 від 07.10.2016 позивач 13.10.2016 прибув у службове відрядження для душпастирської роботи у військовій частині польова пошта В2731 та перебував у відрядженні до 22.10.2016. У листопаді 2016 року позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення ОРДА в м. Києві із заявою про встановлення щодо нього статусу учасника війни відповідно до ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Проте відповідачу відмовлено у встановленні даного статусу, посилаючись на відсутність документів, які підтверджують його безпосередню участь у проведенні АТО. Такі дії відповідачів суперечать вимогам закону, оскільки позивач, як священнослужитель, своєю діяльністю сприяв підтриманню в особового складу високого морального духу, забезпечував релігійну, духовну та етичну підтримку військовослужбовцям, тобто приймав безпосередню участь в забезпеченні ефективного проведення антитерористичної операції для держави Україна.

Посилаючись на наведене, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 03.10.2017, позивач просить суд визнати протиправними та скасувати відмову відповідачів у встановленні йому статусу учасника війни відповідно до ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», зобов'язати відповідачів визнати його учасником війни, тобто особою, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та видати відповідне посвідчення, а також вирішити питання про розподіл судових витрат.

Від представника позивача ОСОБА_4 надійшла заява про розгляд справи у відсутність позивача та його представника, позовні вимоги підтримують у повному обсязі.

Від представника відповідача Управління праці та соціального захисту населення Оболонського районної в м. Києві державної адміністрації Коваленко О.І. надійшли заперечення, в яких управління просить відмовити у задоволенні позову. Обґрунтовуючи свої заперечення, представник зазначає, що у відповідача відсутні правові підстави для встановлення позивачу статусу ветерана війни, оскільки він не був залучений та не брав безпосередньої участі у забезпеченні проведення антитерористичної операції. Надані позивачем документи свідчать про його перебування у службовому відрядження та здійснення ним душпастирської опіки на територіях Донецької та Луганської областей, що виключає можливість надання йому статусу учасника війни.

Представник Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради Фізер Д.В. подала до суду відзив, в якому просить відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що питання про встановлення статусу учасника війни позивачу на Комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту», не розглядалось.

Суд, дослідивши письмові матеріали справи, прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до наказу № 286 від 13.10.2016 ОСОБА_1, капелан Всеукраїнського союзу церков християн віри євангельської-пятидесятників, на підставі розпорядження першого заступника керівника Антитерористичної операції на територіях Донецької та Луганської областей № Р-2824 від 07.10.2016, вважався таким, що прибув у службове відрядження для душпастирської роботи у військовій частині польова пошта В2731.

Згідно з наказом № 295 від 22.10.2016 ОСОБА_1 вважався таким, що вибув 22.10.2016 зі службового відрядження.

У відповідності до наказу Першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України № 298дск від 24.10.2016, ОСОБА_1 вважається таким, що перебував у службовому відрядженні з 13.10.2016 по 22.10.2016 в районі Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.

У листопаді 2016 року позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації із заявою про встановлення статусу учасника війни, відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", до якої подав документи про перебування в зоні проведення АТО.

Листом Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації №3336/10-05 від 22.12.2016 позивача повідомлено про направлення матеріалів його справи до Київської міської комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», оскільки Штабом Антитерористичного центру при Службі безпеки України не підтверджено залучення позивача до виконання завдань антитеристичної операції в районах її проведення.

Листом Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації №01-34-370 від 11.01.2017 повідомлено позивача, що Департаментом соціальної політики виконавчого органу КМР на комісії розглянуто його справу, однак підстав для встановлення ОСОБА_1 статусу учасника війни та видачі посвідчення не має, оскільки у позивача відсутні підтверджуючі документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, перелік яких передбачений п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.09.2015 №739 "Питання надання статусу учасника війни деяким особам".

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 35 Конституції України, кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, безперешкодно відправляти одноособово чи колективно релігійні культи і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність.

Кожен громадянин наділений правом вільно сповідувати будь-яку релігію чи не сповідувати жодної, однак рід діяльності окремих громадян створює певні особливості реалізації даного права. Зокрема специфіка реалізації права на свободу совісті у військових формуваннях зумовлюється умовами проходження військової служби.

Відповідно до ст.4 Закону України "Про боротьбу з тероризмом", до участі в антитерористичних операціях за рішенням керівництва антитерористичної операції можуть бути залучені з дотриманням вимог цього Закону й інші центральні та місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від підпорядкованості і форми власності, їх посадові особи, а також громадяни за їх згодою.

Координацію діяльності суб'єктів, які залучаються до боротьби з тероризмом, здійснює Антитерористичний центр при Службі безпеки України.

Відповідно до п. 3 Розділу І Положення про психологічну реабілітацію військовослужбовців Збройних Сил України, які брали участь в антитерористичній операції, під час відновлення боєздатності військових частин (підрозділів), затвердженого Наказом Міністерства оборони України №702 від 09.12.2015 (надалі Положення), психологічна реабілітація військовослужбовців є обов'язковою складовою заходів відновлення бойової готовності (боєздатності) військових частин (підрозділів).

Пунктом 1 Розділу III Положення встановлено, що виконання завдань психологічної реабілітації у військових частинах (підрозділах) покладається, в тому числі, і на військових священиків (капеланів) (за їх наявності).

Згідно п. 13 ст. 9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», учасниками війни вважаються працівники підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у порядку, встановленому законодавством.

Порядок надання статусу учасника війни особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб, терміни їх участі у забезпеченні проведення антитерористичної операції, а також райони антитерористичної операції визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України № 739 від 23.09.2015 «Питання надання статусу учасника війни деяким особам» (чинної на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що підставою для надання статусу учасника війни працівникам підприємств, установ та організацій, які залучалися та брали безпосередню участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції, перебуваючи безпосередньо в районах її проведення, є документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, є документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України), а також документи про направлення (прибуття) у відрядження для безпосередньої участі в антитерористичній операції в районах її проведення (витяги з наказів, розпоряджень, посвідчень про відрядження, книг нарядів, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень).

Судом встановлено, що у листопаді 2016 року позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації із заявою про встановлення щодо нього статусу учасника війни, відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

На засіданні Комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» при Управлінні праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації, яке відбулося 22.12.2016, у зв'язку із виникненням спірних питань, вирішено передати матеріали справи позивача до Київської міської комісії. Департамент соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради, у відповідь на лист управління повідомив, що в наданих позивачем документах відсутні документи про безпосереднє залучення позивача до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення. Після чого Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації направило на адресу позивача лист від 11.01.2017, в якому повідомило про відсутність правових підстав для встановлення йому статусу учасника війни та видачі посвідчення.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем до заяви про встановлення йому статусу учасника війни додано на підтвердження перебування в зоні проведення АТО, зокрема, витяг із наказу № 298дск від 24.10.2016 про перебування в службовому відрядженні в період з 13.10.2016 по 22.10.2016, посвідчення про відрядження № 318. Крім того, в матеріалах справи міститься довідка командира військової частини польова пошта В2731 Міністерства оборони України №1414 від 26.03.2017, видана позивачу про те, що він дійсно в період з 13.10.2016 по 22.10.2016 безпосередньо брав участь антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в рамках проведення антитерористичної операції на території Донецької області.

Цими документами підтверджено факт перебування ОСОБА_1 в зоні проведення антитерористичної операції, а також участь позивача в забезпеченні виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення.

Отже, враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що дії Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації, які полягають у відмові надати статус учасника війни, є протиправними, а відтак позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Разом з тим, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог до Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради, оскільки рішення щодо відмови у встановлені позивачу статусу учасника війни таким не приймалось, а відтак, права, свободи та законні інтереси позивача департаментом не порушені.

Що стосується вимоги позивача про зобов'язання встановити йому статус учасника війни та видати посвідчення, то такі, на думку суду, також задоволенню не підлягають з огляду на наступне.

Згідно з положеннями КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади не допускає надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішень.

З урахуванням наведеного, право Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації на вчинення дій з надання статусу учасника війни є його дискреційним повноваженням, а тому задоволення позовних вимог в цій частині є формою втручання в дискреційні повноваження державного органу. При цьому, з метою відновлення порушених прав позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву про надання позивачу статусу учасника війни у відповідності до пункту 2 постанови КМУ № 739 від 23.09.2015 (в редакцій, чинній на момент звернення позивача з заявою).

Зважаючи на викладені обставини та норми чинного законодавства, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову.

У відповідності до ст. 139 КАС України суд присуджує до стягнення судовий збір у сумі 640,00 грн. на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації, пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

З викладеного, керуючись ст.ст. 241-246, 250 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Управління праці та соціального захисту населення Оболонського районної в м. Києві державної адміністрації (місцезнаходження: м. Київ, вул. Озерна, буд. 18-а, код ЄДРПОУ 37445416), Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (місцезнаходження: м. Київ, пр. Комарова, буд. 7, код ЄДРПОУ 37441694) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Оболонського районної в м. Києві державної адміністрації щодо відмови у встановленні ОСОБА_1 статусу учасника війни.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Оболонського районної в м. Києві державної адміністрації повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання йому статусу учасника війни відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України № 739 від 23.09.2015 «Про надання статусу учасника війни деяким особам» (в редакції від 23.09.2015).

У задоволенні решти вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 640,00 грн. з Управління праці та соціального захисту населення Оболонського районної в м. Києві державної адміністрації за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Оболонського районної в м. Києві державної адміністрації.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: М.Ю. Тітов