
Справа № 727/10653/17
Провадження № 2-а/727/35/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 серпня 2018 року м. Чернівці
Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі:
головуючого судді Мамчина П.І.
секретар судових засідань ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернівці справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору – прокуратура Чернівецької області про визнання неправомірними дій щодо відмови в коригуванні розміру пенсії, зобов*язання здійснити збільшення розміру пенсійного забезпечення шляхом його коригування, здійснити виплату різниці між фактично отриманою та належною до виплати сумою пенсії за минулий час, -
Встановив :
ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання неправомірними дій щодо відмови в коригуванні розміру пенсії, зобов*язання здійснити збільшення розміру пенсійного забезпечення шляхом його коригування, здійснити виплату різниці між фактично отриманою та належною до виплати сумою пенсії за минулий час. В позові посилається на те, що з 21.04.2004 року йому призначено пенсію за вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції, що діяла на момент призначення пенсії, у розмірі 84 відсотків від розміру середньомісячної заробітної плати на день призначення пенсії.
15 вересня 2017 року він звернувся із заявою до відповідача щодо проведення коригування (перерахунку) розміру пенсії на підставі ч.4 ст.86 чинного Закону України «Про прокуратуру».
Однак, відповідачем листом №377/Б-11 від 27.09.2017 року йому було відмовлено, оскільки на даний час підстав для перерахунку його пенсії немає, тому що відсутні будь-які нормативно правові акти, які визначають порядок та умови проведення перерахунку пенсії. Відповідно до п. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1687-VІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України і так як на сьогодні Кабінетом Міністрів України не визначено умов та порядку перерахунку пенсії, то підстав для здійснення перерахунку його пенсії немає.
Вважає, що відповідач безпідставно відмовив йому у проведені коригуванні (перерахунку) пенсії, оскільки право на коригування пенсійних виплат виникає при зміні розміру посадового окладу та надбавок до нього за посадою, з якої пенсіонер вийшов на пенсію, шляхом застосування загального коефіцієнта зростання таких виплат.
З 01 липня 2012 року розмір його пенсійного забезпечення відповідачем був перерахований на підставі довідки прокуратури Чернівецької області від 04.09.2012 року за № 18/350. У вказаній довідці зазначено розміри його посадового окладу та надбавки за вислугу років, які орган Пенсійного фонду України враховував при розрахунку його пенсійного забезпечення.
Станом на 01.07.2012 року розмір належних йому пенсійних виплат розраховувався із розміру посадового окладу, надбавки за вислугу років, що з абсолютних цифрах становило (1939 + 622,20) грн., а всього 2561,20 грн., а також додатково інших виплат (які у даному розрахунку не враховуються), з яких і було розраховано розмір його пенсійного забезпечення станом на 01 липня 2012 року.
На час оформлення пенсії за вислугу років він працював на посаді заступника прокурора Чернівецької транспортної прокуратури, що згідно чинного Закону України «Про прокуратуру» відповідає посаді заступника прокурора місцевої прокуратури, у зв’язку з чим при визначенні розміру посадового окладу такого працівника застосовується коефіцієнт 1,3 до посадового окладу прокурора місцевої прокуратури (ч.4 ст.81 Закону України «Про прокуратуру»).
Згідно ст.7 Закону України «Про державний бюджет України на 2017 рік» Закон № 1801-VIII від 21.12.2016) прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01 січня 2017 року встановлено у розмірі 1600 грн.
З урахуванням вищевказаних положень чинного законодавства України розмір посадового окладу прокурора регіональної прокуратури розраховується наступним чином: 1600 грн. (розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2017) збільшено у 12 разів (коефіцієнт кратності при визначенні розміру посадового окладу для прокурора місцевої прокуратури) та збільшеної у 1,3 рази (коефіцієнт кратності при визначенні розміру посадового окладу заступника прокурора місцевої прокуратури у порівнянні з посадовим окладом прокурора місцевої прокуратури), що становить (1600 х 12 х 1,3) = 24960 (двадцять чотири тисячі дев'ятсот шістдесят) грн.
Згідно з ч.7 ст.81 чинного Закону України «Про прокуратуру» прокурорам виплачується щомісячна надбавка за вислугу років у розмірах: за наявності стажу роботи понад 20 років - 30 відсотків посадового окладу за посадою, з якої оформлено пенсію, що становить (24960:100х30) = 7488,00 грн.
Таким чином, для визначення коефіцієнту загального зростання посадового окладу та надбавок до нього (передбаченого ч.4 ст.86 чинного Закону України «Про прокуратуру»), ним враховано відповідні розміри посадового окладу та надбавки за вислугу років, які враховувались при визначенні розміру його пенсійного забезпечення станом на 01.07.2012 року (без урахування інших передбачених законодавством виплат), а також розмір посадового окладу та надбавок до нього згідно з вимогами чинного Закону України «Про прокуратуру».
Він звертався до прокуратури Чернівецької області щодо видачі йому довідки про коефіцієнт загального зростання посадового окладу та надбавки за вислугу років, однак у видачі такої довідки 18.08.2017 року йому було відмовлено.
Згідно з висновком №33 експертного економічного дослідження від 15.09.2017 року коефіцієнт загального зростання його посадового окладу та надбавок до нього, між розміром посадового окладу та надбавок до нього, які були визначені станом на 01.07.2012 року, та розміром посадового окладу та надбавок до нього, які визначені Законом України «Про прокуратуру» №1697-VІІ від 14.10.2014 року (зі змінами та доповненнями), становить 12,67.
Розмір його посадового окладу та надбавок до нього, які були враховані при визначенні розміру його пенсійного забезпечення станом на 01.07.2012 року становив 2561,20 грн.
Відповідно до вимог ст.81 чинного Закону України «Про прокуратуру» розмір виплат для начальника відділу регіональної прокуратури за посадовим окладом та надбавкою за вислугу років становить (24960 + 7488) = 32448 грн.
Таким чином, коефіцієнт загального зростання посадового окладу та надбавок до нього між розміром його посадового окладу та надбавок до нього, які були визначені за останньою займаною ним посадою та розміром посадового окладу та надбавок до нього, які визначені законодавством станом на 01.01.2017 року становить 12,67 (32448 : 2561,20) = 12,67, тому саме цей коефіцієнт повинен застосовуватись при коригуванні розміру його пенсії з 01 січня поточного року.
А тому просив визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови у коригуванні (перерахунку) розміру його пенсії за вислугу років відповідно до ч.4 ст.86 чинного Закону України «Про прокуратуру»; зобов’язати відповідача провести коригування розміру його пенсійного забезпечення, із застосуванням коефіцієнта загального підвищення посадового окладу та надбавки за вислугу років, що становить 12,67, шляхом перерахунку його пенсії, встановленої станом на 01.07.2012 року, збільшеної у 12,67 рази, з 01.01.2017 року; зобов’язати відповідача здійснювати виплату йому пенсії у новому розмірі з 01.01.2017 року довічно; зобов’язати відповідача виплатити йому різницю між фактично отримуваною пенсією та належною до виплати, при здійсненні коригування розміру пенсійного забезпечення, з 01.01.2017 року.
Позивач в судове засідання не з*явився, хоча належним чином був повідомлений про час, день та місце розгляду справи, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Представник відповідача в судове засідання не з*явилася, надала суду заяву про розгляд справи у її відсутності, позов не визнає, згідно наданого суду заперечення, просить в задоволенні позову відмовити.
Представник третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Прокуратура Чернівецької області, в судове засідання не з*явився, хоча належним чином був повідомлений про час, день та місце розгляду справи.
Дослідивши письмові докази, суд вважає, що позовні вимоги не обґрунтовані і не підлягають до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Згідно зі ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, позивач ОСОБА_2 з 21.04.2004 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Пенсія за вислугу років призначена в розмірі 84% від розміру середньомісячної заробітної плати на день призначення пенсії.
15 вересня 2017 року ОСОБА_2 звернувся із заявою до відповідача щодо проведення коригування (перерахунку) розміру пенсії на підставі ч.4 ст.86 чинного Закону України «Про прокуратуру».
Листом відповідача №377/Б-11 від 27.09.2017 року позивачу було відмовлено, оскільки на даний час підстав для перерахунку пенсії немає, тому що відсутні будь-які нормативно правові акти, які визначають порядок та умови проведення перерахунку пенсії. Відповідно до п. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-VІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України і так як на сьогодні Кабінетом Міністрів України не визначено умов та порядку перерахунку пенсії, то підстав для здійснення перерахунку пенсії немає.
Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року №76-VІІІ (далі - Закон України №76-VІІІ) положення частини вісімнадцятої Закону України №1789-ХІІ викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».
Згідно з пунктом 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України №213 у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Відповідно до підпункту 1 пункту 3 розділу ХІІ Прикінцеві положення Закону України «Про прокуратуру» №1697-VІІ, який набрав чинності з 15.07.2015 року (далі - Закон України №1697-VII), визнано таким, що втратив чинність Закон України №1789-ХІІ, крім, зокрема, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1.
З наведених норм вбачається, що положення частини 18 ст.50-1 Закону України №1789-ХІІ, які визначали умови та порядок перерахунку пенсії працівникам прокуратури у зв’язку з підвищенням заробітної плати, втратили чинність з дня набрання чинності Законом України №1697-VІІ, а саме, з 15.07.2015 року.
В свою чергу, Закон України №1697-VІІ не містить норми, які б визначала умови та порядок перерахунку пенсій у зв’язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
Відповідно до частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VІІ, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
На час звернення позивача до органу пенсійного фонду з заявою про перерахунок пенсії та до теперішнього часу Кабінетом Міністрів України не визначений порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
Щодо посилання позивача на норму ч. 4 ст.86 Закону України №1697 та постанову Кабінету Міністрів України №100 від 08.02.1995 року, відповідно до яких позивач просить здійснити коригування пенсії шляхом застосування коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу прокурора та надбавок до нього, слід зазначити наступне.
Відповідно до пп. 7 п. 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об’єднані управління, затвердженого постановою Пенсійного фонду України №28-2 від 22.12.2014 року, Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства.
Таким чином, законодавчими актами не встановлено здійснення коригувань органами Пенсійного фонду призначених пенсій.
Перерахунок пенсій здійснюється в порядку встановленому чинним законодавством.
Відповідно до ч. 4 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VІІ, середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. Коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього. Посадовий оклад, надбавки за вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років.
Таким чином, вказана норма Закону України застосовується для обрахунку сум, які включаються роботодавцем в довідку для призначення пенсії, а також для застосування механізму корегування при розрахунку цих сум.
Крім того, Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №100 від 08.02.1995 року, є єдиним нормативним актом, який визначає порядок обчислення середньої заробітної плати в усіх випадках її збереження, чинність якого поширюється на підприємства, установи і організації усіх форм власності та не застосовується органами пенсійного фонду для здійснення перерахунку пенсії.
Таким чином, суд приходить до висновку, що у спірних правовідносинах Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснювало свої повноваження в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією України та Законами України, а тому позовні вимоги ОСОБА_2 є безпідставними і в їх задоволенні належить відмовити.
На підставі вище викладеного та керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 9, 72, 90, 241-246, 250, 251, 255 КАС України, суд, -
вирішив:
В задоволенні позову ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору – прокуратура Чернівецької області про визнання неправомірними дій щодо відмови в коригуванні розміру пенсії, зобов*язання здійснити збільшення розміру пенсійного забезпечення шляхом його коригування, здійснити виплату різниці між фактично отриманою та належною до виплати сумою пенсії за минулий час відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівці з одночасним надісланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції, протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення.
Суддя: