Єдиний державний реєстр судових рішень
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 грудня 2009 р. Справа № 2а-20655/09/0570
приміщення суду за адресою: м. Донецьк, вул. 50-тої Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Христофорова А.Б.,
суддів Шальєвої В.А.,
Галатіної О.О.,
при секретарі Аржанові А.С.,
за участю
представника позивача Пісарєва В.В.,
представника відповідача Петриченка М.М.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Форум Авто» до Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв’язку України про визнання постанови № 067238 від 27.10.2009 року про застосування фінансових санкцій незаконною,
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Форум Авто» звернулось до суду з адміністративним позовом до Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв’язку України про визнання постанови № 067238 від 27.10.2009 року про застосування фінансових санкцій незаконною.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на той факт, що 27.10.2009 року було винесено постанову № 067233 про застосування фінансових санкцій в розмірі 1700 гривень. Підставою для винесення постанови було порушення законодавства про автомобільний транспорт від 18.09.2009 року згідно акту № 120668. Позивач із вказаними обставинами не погодився, посилався на те, що про складання акту йому стало відомо лише з моменту отримання постанови, що є порушенням п. 26 Постанови КМУ № 1567 від 08.11.2006 року «Про порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті загального користування» в частині обов’язку повідомлення про час і місце розгляду справи належним чином, тобто він був позбавлений права на захист при розгляді справи та винесенні зазначеної постанови. Крім того, відповідачем були порушені вимоги Постанови КМУ 502 від 21.05.2009 року «Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року», а саме: фінансові санкції мали бути застосовані лише у випадку невиконання приписів про усунення виявлених порушень.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, просив суд відмовити у задоволенні позову.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2004 року № 1190, позивач - Головна державна інспекція на автомобільному транспорті є урядовим органом державного управління, що діє у складі Міністерства транспорту та зв’язку України і йому підпорядковується.
Згідно з п. 4 вищевказаного Положення Головавтотрансінспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів, що регулюють організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом загального користування.
Головавтотрансінспекція має право перевіряти додержання суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів, що регулюють організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом загального користування.
Згідно п. 8 Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2004 р. № 1190 Головавтотрансінспекція для виконання покладених на неї завдань може за погодженням з Міністром транспорту та зв'язку утворювати територіальні органи у межах граничної чисельності працівників Головавтотрансінспекції.
З наведеного випливає, що територіальний орган Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у прийнятті рішення про застосування до суб'єкта підприємницької діяльності фінансових санкцій діє як органи державної виконавчої влади у здійсненні управлінських функцій і, відповідно, як суб'єкт владних повноважень.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Форум Авто» є юридичною особою, яка зареєстрована виконкомом Краматорської міської ради 31.05.2007 року, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію, включено до ЄДРПОУ (ідент.код - 35160772) (а.с.20).
Територіальним управлінням Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області 27 жовтня 2009 року винесена постанова № 067233, якою за порушення абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Форум Авто» застосовані фінансові санкції у сумі 1700 грн. (а.с.13).
Суд вважає, що постанова про застосування фінансових санкцій до позивача є протиправною з наступних підстав.
Згідно п. 2 положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2004 р. № 1190, Головавтотрансінспекція у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, цим Положенням та наказами Мінтрансзв'язку.
У відповідності до ч. 5 ст. 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті, зокрема, здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів законодавчо регульованої сфери, що визначають організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
Згідно ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» від імені центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту розглядати справи про стягнення у вигляді штрафів за порушення, викладені у цій статті, мають право посадові особи урядового органу державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті.
Пунктами 26, 27 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 1567 від 08.11.2006, встановлено, що справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням. У разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування фінансових санкцій
У відповідності до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Проте, відповідачем докази повідомлення позивача про результати перевірки та про винесену постанову про застосування штрафних санкцій суду не були надані.
Таким чином, суд вважає, що відповідач не повідомив належним чином позивача про дату і місце розгляду справи щодо порушення законодавства на автомобільному транспорті.
Крім того, відповідно до абз. 3, 4 п.п 1 п.1 Постанови КМУ 502 від 21.05.2009 року «Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року» органи і посадові особи, уповноважені законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності зобов’язані видавати суб'єктові господарювання припис про усунення протягом 30 діб виявлених порушень, підготовлений на підставі акта про проведення перевірки, якщо інший строк не передбачено законом та приймати рішення про застосування до суб'єктів господарювання фінансових і адміністративних санкцій лише у разі невиконання ними протягом 30 діб від дня одержання приписів про усунення виявлених порушень (крім порушень, що неможливо усунути).
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем, у порушення зазначених вимог, позивачу не був виданий припис про усунення виявлених порушень, підготовлений на підставі акта про проведення перевірки.
У відповідності до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач, приймаючи постанову про застосування до позивача фінансових санкцій, діяв на підставі, в межах повноважень, що передбачені законодавством, з метою, з якою це повноваження надане, але діяв не у спосіб, що передбачений законами, не обґрунтовано, без урахування усіх обставин, недобросовісно, без урахування прав позивача на участь у процесі прийняття рішення та усунення зазначених порушень у строк, передбачений законом.
З урахуванням викладених обставин, суд задовольняє позов, визнає оскаржувану постанову незаконною.
Витрати по сплаті судового збору за приписами статей 87, 94 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають стягненню на користь позивача з Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В :
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Форум Авто» до Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв’язку України про визнання постанови № 067238 від 27.10.2009 року про застосування фінансових санкцій незаконною – задовольнити повністю.
Скасувати постанову Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області від 27 жовтня 2009 року № 067233.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 21 грудня 2009 року в присутності представника позивача та представника відповідача. Постанова виготовлена в повному обсязі 26 грудня 2009 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя Христофоров А.Б.
Судді Галатіна О.О.
Шальєва О.О.