Постанова № 75672150, 30.07.2018, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.07.2018
Номер справи
820/2444/18
Номер документу
75672150
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 липня 2018 р. м. ХарківСправа № 820/2444/18Харківський апеляційний адміністративний суд

у складі колегії:

головуючого судді: Присяжнюк О.В.

суддів: Курило Л.В. , Русанової В.Б.

за участю секретаря судового засідання - Патової Д.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.05.2018 року, (ухвалене суддею Бабаєвим А.І., повний текст якого складено 15.05.2018 року) по справі № 820/2444/18

за позовом ОСОБА_1

до Харківського обласного військового комісаріату , Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Харківського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просив: визнати протиправними дії Харківського обласного військового комісаріату щодо відмови у направленні Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, які отримував позивач протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, з урахуванням одноразової премії, матеріальної допомоги, допомоги на оздоровлення та винагороди (наказ МОУ від 15.11.2010 року № 595); зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат направити Головному управлінню Пенсійного фонду України у Харківській області довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, які отримував позивач протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, з урахуванням одноразової премії, матеріальної допомоги, допомоги на оздоровлення та винагороди ( наказ МОУ від 15.11.2010 року №595); зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, які отримував ОСОБА_1 протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, з урахуванням одноразової премії, матеріальної допомоги, допомоги на оздоровлення та винагороди (наказ МОУ від 15.11.2010 року №595).

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 10.05.2018 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 10.05.2018 року та задовольнити його позовні вимоги в повному обсязі .

В обґрунтування вимог апеляційної скарги, апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм материального та процесуального права, а саме: Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, Кодексу адміністративного судочинства України та на не відповідність висновків суду обставинам справи.

Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області надало до суду апеляційної інстанції письмовий відзив на апеляційну скаргу, в якому, посилаючись на законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Сторони в судове засідання 30.07.2018 року не з'явились про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином.

У судовому засіданні 19.07.2018 року суду апеляційної інстанції позивач та представник позивача підтримали апеляційну скаргу та просили її задовольнити.

Суд, перевіривши підстави для апеляційного перегляду, вважає, що вимоги апеляційної скарги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та з 13.09.2018 року отримує пенсію за 27 років вислуги, відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 19.04.1992 року № 2262-ХІІ (в подальшому - Закон № 2262-ХІІ) у розмірі 70% грошового забезпечення, яка призначена, з урахуванням документів, наданих Військовою частиною А 1352 грошового атестату від 14.09.2017 року та довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії № 902 від 14.09.2017 року, виданою Військовою частиною А 1352, в якій зазначені: посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, премія, а одноразова премія, матеріальна допомога, допомога на оздоровлення та винагорода відсутні.

Також Військовою частиною А 1352 позивачу видана інформаційна довідка про нараховані види грошового забезпечення та сплачені страхові внески № 1144/ф від 13.11.2017 року, в якій зазначено, що ОСОБА_1 отримував одноразову премію, матеріальну допомогу, допомогу на оздоровлення та винагороду, з яких сплачені страхові внески.

Позивачем подано до Харківського обласного військового комісаріату заяву, в якій він просив Харківський обласний військовий комісаріат направити Головному управлінню Пенсійного фонду України у Харківській області вищезазначену довідку про нараховані йому види грошового забезпечення та сплачені страхові внески, які були отримані ним протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, з урахуванням одноразової премії, матеріальної допомоги, допомоги на оздоровлення та винагороди (наказ МОУ від 15.11.2010 року № 595) для здійснення Головним управлінням Пенсійного фонду України у Харківській області перерахунку його пенсії відповідно до вимог законодавства.

За результатами розгляду вищезазначеної заяви, листом Харківського обласного військового комісаріату від 02.02.2018 року № ФХ-124712/273/ВСЗ позивачу рекомендовано по питанню надання довідки про додаткові види грошового забезпечення, які він отримав звернутися за належністю до Військової частини А 1352.

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з заявою про перерахунок його пенсії на підставі довідки № 1144/ф від 13.11.2017 року, з урахуванням одноразової премії, матеріальної допомоги, допомоги на оздоровлення та винагороди ( наказ МОУ від 15.11.2010 року № 595), за результатом розгляду якої листом Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області 15.03.2018 року № 7113-14/20 ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки відсутні законні підстави для перерахунку пенсії, з урахуванням одноразової грошової допомоги при звільнені. У цій відповіді Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області відсутні будь-які зауваження до форми та змісту довідки № 1144/ф від 13.11.2017 року.

Позивач, вважаючи протиправними дії відповідачів, звернувся з цим позовом до суду.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що позов не обґрунтований.

Суд апеляційної інстанції не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пунктів 1, 2 статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” (в подальшому Закон №2011-XII), держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення військовослужбовців входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889 “Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій” встановлено щомісячну додаткову грошову винагороду (далі винагорода) для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (в подальшому - Постанова №1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).

Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до Постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов’язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону України № 2011-XII), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.

Законом України № 2011-XII також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені Постановою № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 Постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).

Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).

Правила виплати премії з нагоди дня ЗС України, регламентується пп. “в” ст. 27 Закону України “Про Дисциплінарний статут ЗС України” заохочення, які застосовують до офіцерів. До офіцерів застосовуються такі заохочення: в) нагородження грамотою, цінним подарунком або грошовою премією.

Відповідно до ч. 1 ст. 43 Закону України № 2262-ХІІ, пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року № 1058-ІV.

Пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч. 2 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ).

Відповідно до ч. 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей” (в подальшому - постанова № 393) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне.

Згідно зі ст. 41 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно із п. 1.2 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міноборони від 11.06.2008 року № 260, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до п. 7 ст. 7 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” перелік видів виплат, на які не нараховується єдиний внесок, затверджується Кабінетом Міністрів України. Такий перелік затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 року № 1170 “Про затвердження переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”.

Зазначений Перелік не містить таких видів виплат, як щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань і премії.

Системний аналіз вищезазначених норм законодавства вказує, що щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовця, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань і премія, які позивач отримував під час проходження служби, з яких нараховані та сплачені страхові внески, повинні бути включені до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.

З урахуванням вищевикладеного, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що пенсія позивачу повинна виплачуватись в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення, до якого включена щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань і премія, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у зв'язку з чим позовні вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок його пенсії на підставі довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, які отримував позивач протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, з урахуванням одноразової премії, матеріальної допомоги, допомоги на оздоровлення та винагороди обгрунтовані та підлягають задоволенню.

Згідно ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Щодо позовних вимог ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Харківського обласного військового комісаріату щодо відмови у направленні Головному управлінню Пенсійного фонду України у Харківській області довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, які отримував позивач протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, з урахуванням одноразової премії, матеріальної допомоги, допомоги на оздоровлення та зобов'язання Харківського обласного військового комісаріату направити Головному управлінню Пенсійного фонду України у Харківській області довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, які отримував ОСОБА_1 протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, з урахуванням таких видів грошового забезпечення: одноразової премії, матеріальної допомоги, допомоги на оздоровлення та винагороди ( наказ МОУ від 15.11.2010 року № 595), суд апеляційної інстанції зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв’язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Пунктом 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженного Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.

Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_1 пенсія призначена з 13.09.2017 року, тобто, відповідно до вимог чинного законодавства у спірних правовідносинах для проведення перерахунку вже призначеної пенсії у Харківського обласного військового комісаріату відсутній обов'язок направляти до пенсійного органу довідки, яка видана військовою частиною.

Із урахуванням вищевикладеного, суд апеляційної інстанції вважає, що в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Харківського обласного військового комісаріату про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинення дій необхідно відмовити, оскільки в спірних правовідносинах Харківським обласним військовим комісаріатом не порушені права ОСОБА_1

Відповідно до ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції повність або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення, є, зокрема, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Згідно з ч. 2 ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.

Із урахуванням вищевикладеного, суд апеляційної інстанції, вважає необхідним скасувати рішення суду першої інстанції з прийняттям постанови, якою позов ОСОБА_1 задовольнити частково, а саме зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії позивача, з урахуванням додаткових виплат, а саме: одноразової премії, матеріальної допомоги, допомоги на оздоровлення та винагороди (наказ Міністерства оборони України № 595 від 15.11.2010 р.), на підставі довідки № 1144/Ф від 13.11.2017 року, виданої Військовою частиною А 1352, а в іншій частині позовних вимог відмовити.

Керуючись ст. 243, 250, 311 , 315, 317 , 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.05.2018 по справі № 820/2444/18 скасувати.

Прийняти постанову, якою позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, з урахуванням додаткових виплат, а саме: одноразової премії, матеріальної допомоги, допомоги на оздоровлення та винагороди (наказ Міністерства оборони України № 595 від 15.11.2010 р.), на підставі довідки № 1144/Ф від 13.11.2017 р., виданої Військовою частиною А 1352.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

.

Головуючий суддя ОСОБА_2Судді ОСОБА_3 ОСОБА_4 Повний текст постанови складено 03.08.2018.