
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 серпня 2018 р. м. ХарківСправа № 818/728/18Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Присяжнюк О.В.
суддів: Курило Л.В. , Русанової В.Б.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 03.05.2018 р., (ухвалене суддею Прилипчук О.А.), по справі № 818/728/18
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області
про зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (в подальшому - ГУПФУ в Сумській області), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив: зобов'язати відповідача провести йому перерахунок та виплату пенсії в повному обсязі, починаючи з 01.01.2016 р., виходячи з суми місячного грошового забезпечення 7904 грн. 48 коп., на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області № 11/130-237(396) від 10.05.2017 р., у зв'язку з підвищенням грошового забезпеченням відповідної категорії працівників поліції відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 р., ст. 63 Закону України №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції», Постанови Кабінету Міністрів України № 947 від 18.11.2015 р. «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. №268», та в подальшому виплачувати пенсію, з урахуванням здійсненого перерахунку щомісячно в розмірі 6007 грн. 40 коп.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 03.04.2018 р. позов задоволено частково, а саме: зобов'язано відповідача провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” № 900 від 23.12.2015 р., ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 р. “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, № 947 від 18.11.2015 р. “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. № 268”, довідки УМВС України в Сумській області від 19.05.2017 р. №11/139-143(1212), починаючи з 01.01.2016 року, з урахуванням виплаченої пенсії; у задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне встановлення обставин справи, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким: зобов'язати відповідача провести йому негайно перерахунок пенсії відповідно 76% з суми місячного грошового забезпечення 7904 грн. 48 коп., починаючи з 1 січня 2016 року, на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області № 11/130-237(396) від 10.05.2017 р., та стягнути з відповідача на його користь в повному обсязі без обмеження граничного розміру заборгованість, яка виникла в період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року в сумі 61171 грн. 68 коп., без врахування вимог Постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 р. «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпеченням відповідної категорії працівників поліції відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб. звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції», ПКМУ № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до Постанови КМУ від 09.03.2006 року № 268».
В обґрунтування вимог апеляційної скарги, апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а саме: вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Кодексу адміністративного судочинства України та на не відповідність висновків суду обставинам справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 229, п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалося та справа розглянута в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд, перевіривши підстави для апеляційного перегляду, вважає, що вимоги апеляційної скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
10.05.2017 р. Ліквідаційною комісією Управлінням МВС України в Сумській області складено та направлено до ГУПФУ в Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, відповідно до якої розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2016 р. становить 7904,48 грн.
01.02.2018 р. ОСОБА_1 звернувся до Головного управління ПФУ в Сумській області із заявою про перерахунок пенсії, за результатами розгляду якої листом ГУПФУ в Сумській області від 15.02.2018 р. за № 461/Б-11 позивача повідомлено, що управлінням довідка отримана, перерахунок та виплата буде здійснена після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, оскільки відповідно до ст. 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виплата пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Позивач, не погоджуючись з відповіддю відповідача, звернувся до суду з цим позовом.
Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем безпідставно не було вчинено відповідних дій щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області № 11/130-237(396) від 10.05.2017 р. відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 р. № 900, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" починаючи з 01.01.2016 р., проте відсутні законні підстави для подальшої виплати позивачу пенсії, з урахуванням здійсненого перерахунку щомісячно в розмірі 6007,40 грн., оскільки суд не може прийняти рішення на майбутнє.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 p. № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII) (у редакції Закону від 07.11.2015 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Згідно із пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про Національну поліцію” (згідно з Законом України від 23.12.2015 р. № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до ст. 102 Закону України “Про Національну поліцію”, пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Тобто, заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту пенсіонерів органів внутрішніх справ України, у зв'язку, зокрема, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані.
Законом України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей” від 23.12.2015 р. № 900-VIII ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” доповнено новою частиною такого змісту: “Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських”.
Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, є підставою для перерахунку пенсії позивачу (колишньому працівнику міліції) на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988.
Судовим розглядом встановлено, що відповідачем отримано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від від 10.05.2017 № 11/130-237(396), видану Ліквідаційною комісією УМВС України в Сумській області, проте листом від 15.02.2018 р. № 461/Б-11 відповідачем повідомлено позивача, про відсутність можливості для перерахунку його пенсії.
Суд апеляційної інстанції погоджується висновками судів першої інстанцій про те, що оскільки вищезазначений Порядок здійснення перерахунку пенсії відповідно до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 р. дотримано, то відповідач, отримавши довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу, зобов'язаний був здійснити відповідний перерахунок, проте такого перерахунку він не здійснив, чим допустив бездіяльність.
Із урахуванням вищевикладеного, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги ОСОБА_1 в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” № 900 від 23.12.2015 р., ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 р. “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, № 947 від 18.11.2015 р. “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. № 268”, довідки УМВС України в Сумській області від 19 травня 2017 року № 11/139-143(1212), починаючи з 01.01.2016 року, з урахуванням виплаченої пенсії є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо позовної вимоги позивача про подальшу виплату пенсії, з урахуванням здійсненого перерахунку щомісячно в розмірі 6007,40 грн., суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що суд не може приймати рішення на майбутнє.
Щодо зазначених в апеляційній скарзі вимог позивача, про зобов'язання відповідача здійснити негайно перерахунок його пенсії відповідно 76% з суми місячного грошового забезпечення 7904 грн.48 коп. та стягнення з відповідача на його користь в повному обсязі без обмеження граничного розміру заборгованості,, яка виникла в період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року в сумі 61171 грн. 68 коп., без врахування вимог Постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 р., суд апеляційної інстанції зазначає наступне.
Як вбачається із первісного та уточненого позову ОСОБА_1, позивачем вищезазначені вимоги до суду першої інстанції не заявлялися, у зв'язку з чим відповідно до п. 5 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства, суд апеляційної інстанції не може розглядати такі вимоги.
Щодо інших доводів апеляційної скарги колегія суддів зазначає наступне.
Згідно з п. 30. Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27.09.2001 р., рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя .
Однак, згідно з п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Ruiz Torija v. Spain" від 9 грудня 1994 р., статтю 6 п. 1 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.
Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно зі ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Із врахуванням вищевикладеного, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги спростовані наведеними вище обставинами та нормативно - правовим обґрунтуванням, у зв'язку з чим відсутні підстави для скасування рішення Сумського окружного адміністративного суду від 03.05.2018 р.
Керуючись ст. 292, 310, 315, 316, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 03.05.2018 по справі № 818/728/18 залишити без змін
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню
.
Головуючий суддя ОСОБА_2 Судді ОСОБА_3 ОСОБА_4