Постанова № 7567178, 14.01.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.01.2010
Номер справи
2а-18444/09/0570
Номер документу
7567178
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 січня 2010 р.                                                                       справа № 2а-18444/09/0570

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді Кірієнка В.О.

при секретарі                                                  Ломиног А.М.

за участю

представника позивача Воробцов Р.С.,

представника відповідача                     Руденка А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» до Державної екологічної інспекції в Донецькій області про визнання незаконним акту № 10/330 «25.11-9.12» грудня 2008 року та нарахування збитків у сумі 84077,28 грн., -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія», звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державної екологічної інспекції в Донецькій області про визнання незаконним акту № 10/330 «25.11-9.12» грудня 2008 року та нарахування збитків у сумі 84077,28 грн.

В обґрунтування позову посилається на те, що Державною екологічною інспекцією в Донецькій області було проведено перевірку дотримання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища за результатами якої складено акт № 10/330 «25.11.-9.12» грудня 2008 року. Позивач вважає даний акт перевірки незаконним, оскільки відповідачем безпідставно було додатково додано до перевіряє мого періоду більше 3- місяців, а саме замість періоду з 01.01.08р. по 30.06.08р. відповідачем нараховані збитки за період з 01.01.08р. по 09.09.08р. Крім того, пунктом 6 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати за спец водокористування водних ресурсів» затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 01.10.99р. № 231/539/118/219 передбачено сплата в 5-ти кратному розмірі збору за спец водокористування водних ресурсів, при відсутності у платника затверджених лімітів. Позивач також посилається на те, що за розрахунком збору за спец використання водних ресурсів та збору за використання водами, який наданий відповідачем до ДПІ у м. Вугледарі, підприємством визначені суми були сплачені частково та залишок розстрочений постановами Донецького окружного адміністративного суду. Тому вважає, що шкода нарахована незаконно.

Просить суд визнати акт перевірки дотримання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища № 10/330 «25.11.-9.12» грудня 2008 року. Та нарахування шкоди у сумі 84077,28 грн.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позов, надав пояснення, аналогічні викладеним в позові. Просив суд задовольнити позов у повному обсязі.

Відповідач, Державна екологічна інспекція в Донецькій області, у запереченнях посилається на те, що визнання акту перевірки протиправним, вважає, що позовна вимога у цій частині не може розглядатися у порядку адміністративного судочинства, оскільки акт перевірки не є рішенням суб’єкту владних повноважень. Щодо визнання розрахунку розміру шкоди незаконним, відповідач зазначив, що такий розрахунок не є рішенням суб’єкту владних повноважень, його не може бути оскаржено до адміністративного суду, оскільки нарахування шкоди і складання розрахунку її розміру відповідачем не є штрафними санкціями, а є засобом притягнення через господарський суд відповідача як суб’єкта господарювання до цивільно – правової відповідальності.

З огляду на викладене, просить суд у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та надані докази, суд встановив наступне.

Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» є юридичною особою, зареєстроване Виконавчим комітетом Донецької міської ради 02.09.2004 року за № 1266108 0001 000843, включене до ЄДРПОУ за номером 33161769. (а.с.10).

У своїй діяльності відповідач – Державна екологічна інспекція у Донецькій області керується Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та Положення про Державну екологічну інспекцію, затверджену наказом Мінприроди України від 19.12.2006 року № 548.

Судом встановлено, що Відділом оперативного міжрайонного екологічного контролю по Донецькому регіону за повідомленням про проведення перевірки від 19.11.2008р. № 10/945 Державної екологічної інспекції в Донецькій області, було здійснено планову перевірку Відокремленого підрозділу «Шахта «Південнодонбаська № 3» Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» у період з 25.11.2008р. по 09.12.2008 року з питань додержання вимог природоохоронного законодавства.

За результатами перевірки складений акт № 10/330 від « 25.11.-9.12» грудня 2008 року, яким встановлено порушення вимог природоохоронного законодавства, а саме: ст.ст. 8, 10, 33 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», ст. 17 закону України «Про відходи».

Відповідно до пп. «б» 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належить державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, дотриманням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі, а також за додержанням норм екологічної безпеки.

Відповідно до п. 15 Положення «Про державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі», затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України 19.12.2006р. №548, Інспекція є юридичною особою та має відповідно до покладених завдань у межах своєї компетенції в реалізації державної політики в сфері охорони навколишнього природного середовища.

Відповідно до пп. 5.2 пп. 5.6 п. 5 Положення «Про державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі», затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України 19.12.2006р. №548, Інспекція має право, виконувати в установленому порядку відбір проб, інструментально – лабораторні вимірювання показників складів та властивостей, у тому числі забруднюючих речовин на об’єктах, що обстежуються, складати акти перевірки у межах повноважень, визначених законом.

Відповідно до п. 4.13 Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від

10.09.2008 № 464, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2009 р. за № 18/16034 (надалі – Порядок), за результатами проведеної перевірки, в тому числі спільної з іншими органами державного нагляду (контролю), державним інспектором складається акт перевірки вимог природоохоронного законодавства за формою, встановленою додатком 3.

Пунктом 4.15 Порядку визначено, що в акті перевірки зазначаються:дата та місце складання акта перевірки; тип перевірки; предмет державного нагляду (контролю); номер та дата видачі наказу, на підставі якого проводилася перевірка; прізвище, ініціали, посада державних інспекторів, які проводили перевірку; посади, прізвища та ініціали осіб, які були залучені до перевірки (за наявності); посада, прізвище та ініціали керівника або уповноваженої ним особи суб'єкта господарювання або прізвище фізичної особи - підприємця, що були присутні при перевірці; повне найменування суб'єкта господарювання (об'єкта перевірки) та його місцезнаходження; у разі, якщо ініціатором перевірки є інший орган влади, - номер, дата звернення і найменування відповідного органу; дата початку й закінчення перевірки; інформація про здійснення попередньої перевірки (за наявності); виявлені порушення й недоліки; конкретні природоохоронні заходи, які здійснюються на виконання вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів; стан виконання виданих раніше приписів щодо усунення виявлених порушень (за наявності); обставини та суть порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища (за наявності) з посиланням на нормативно-правові акти, вимоги яких порушені.

Суд зазначає, що спірний акт за формою та змістом відповідає зазначеним вище вимогам Порядку.

Вирішуючи позовні вимоги у частині визнання незаконним акту перевірки, суд керується наступним.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, компетенція адміністративних судів поширюється на: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Суд зазначає, що акт перевірки не є рішенням суб’єкта владних повноважень, а є тільки первинним документом, який фіксує події, факти та обставини, які мають (мали місце) у часі та просторі, на конкретній території, з визначенням дати, часу тощо.

Таким чином акт перевірки не можна вважати рішенням суб’єкту владних повноважень у зв’язку з чим його не може бути оскаржено до адміністративного суду.

Що стосується вимог позивача щодо визнання незаконного нарахування відповідачем збитків, заподіяних державі порушенням водного законодавства у результаті самовільного використання підземних вод ВП «Шахта «Південнодонбаська» № 3» за період з 01.01.2007р. по 09.09.2008р. у сумі 84077,28 грн., суд зазначає наступне.

Розрахунок розміру шкоди не є рішенням суб’єкту владних повноважень, оскільки розрахунок розміру шкоди складений інспекцією з метою використання його як доказ у господарському суді при доказуванні факту спричинення Позивачем шкоди навколишньому природному середовищу внаслідок здійснення останнім умисних неправомірних дій, його вини у цьому та безпосередньо причино – послідовного зв’язку між умисними діями, виною та заподіяною шкодою, що є предметом розгляду не в порядку адміністративного, а виключно в порядку господарського судочинства.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 14.10.2009 року по справі № 13/122 порушена справа за позовом Державної екологічної інспекції в Донецькій області до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про відшкодування збитків в сумі 84077,28 грн.

Крім цього, суд звертає увагу на те, що нарахування шкоди і складання розрахунку її розміру екологічною інспекцією не є штрафними санкціями, а є засобом притягнення через господарський суд ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» як суб’єкта господарювання до цивільно – правової відповідальності.

Таким чином, посилання позивача у позовній заяві не невірність нарахування шкоди і складання розрахунку її розміру є безпідставним, оскільки не може розглядатися у справі адміністративної юрисдикції як такі, що підлягають розгляду в порядку іншого судочинства.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» до Державної екологічної інспекції в Донецькій області про визнання незаконним акту № 10/330 «25.11-9.12» грудня 2008 року та нарахування збитків у сумі 84077,28 грн. - задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позову Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» до Державної екологічної інспекції в Донецькій області про визнання незаконним акту № 10/330 «25.11-9.12» грудня 2008 року та нарахування збитків у сумі 84077,28 грн. – відмовити.

Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 14 січня 2010 року в присутності представників сторін.

Постанову у повному обсязі буде складено 18 січня 2010 року.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

          

Суддя                                                                                           Кірієнко В.О.