Постанова № 75670616, 01.08.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.08.2018
Номер справи
810/4565/17
Номер документу
75670616
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 810/4565/17 Суддя (судді) першої інстанції: Головенко О.Д.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 серпня 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - доповідача Глущенко Я.Б.,

суддів Пилипенко О.Є., Шелест С.Б.,

секретаря Андрієнко Н.А.,

розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом Головного управління Державної фіскальної служби в Івано - Франківській області до Комунального підприємства «Центр реєстраційних послуг», Коломийської районної державної адміністрації Івано - Франківської області, третя особа: ТОВ «Лінгус Груп» про скасування запису про державну реєстрацію змін до установчих документів, за апеляційною скаргою Головного управління Державної фіскальної служби в Івано - Франківській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 23 лютого 2018 року, -

У с т а н о в и в:

ГУ ДФС в Івано - Франківській області звернулося у суд із позовом до Комунального підприємства «Центр реєстраційних послуг», Коломийської районної державної адміністрації Івано - Франківської області, у якому просило скасувати запис про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи ТОВ «Лінгус Груп» від 17.11.2016 року, який стосується зміни місцезнаходження підприємства.

В обгрунтування вимог посилається на те, що за вказаною адресою товариство фактично не знаходиться, що позбавляє контролюючий орган можливості виконати свої функції стосовно належного обліку зазначеного підприємства.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 23 лютого 2018 року у задоволенні позову відмовлено.

Судове рішення умотивовано тим, що позивачем не наведено підстав для скасування державної реєстрації змін до установчих документів, визначених ст. 31 Закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Не погоджуюсь із судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, у якій просить скасувати рішення та прийняти нове, яким позов задовольнити.

В обгрунтування вимог посилається на те, що відповідно до вимог Податкового кодексу контролюючі органи мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду - без змін, з таких підстав.

Судом установлено, що 17.11.2016 року до Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань внесено запис від 17.11.2016 року про зміну місцязнаходження ТОВ «Лінгус Груп» (Івано - Франківська область, Коломиївський район, село П'ядаки, вул. Ірчана, будинок 30).

Відповідно до рапорта старшого о/у з ОВС ОАС ОУ ГУ ДФС в Івано-Франківській області Кедика І.М. встановлено, що під час виїзду за вказаною адресою ТОВ «Лінгус Груп» не знайдено.

Уважаючи, що ТОВ «Лінгус Груп» при зміні юридичної адреси подано неправдиві відомості, а державним реєстратором вчинено запис про підтвердження місцезнаходження юридичної особи, який фактично не відповідає дійсності, позивач звернувся у суд із даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, висновкам суду першої інстанції та доводам апелянта, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до п. 45.2 статті 45 Податкового кодексу податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Згідно статті 93 Цивільного кодексу місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців регулюється Законом від 15.05.03р. №755-ІV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» (в редакції чинній станом на день внесення змін, далі - Закон №755-ІV).

Відповідно до п. 4 статті 1 Закону №755-ІV, державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу-підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.

Пунктом 17 статті 1 Закону №755-ІV визначено, що установчий документ юридичної особи - установчий акт, статут, програма політичної партії, модельний статут, засновницький договір, одноособова заява (меморандум), положення тощо.

Згідно пункту 10 частини 2 статті 9 Закону №755-ІV в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, зокрема, місцезнаходження юридичної особи.

Частиною 4 статті 17 Закону №755-ІV передбачений вичерпний перелік документів, який подаються юридичною особою для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, зокрема щодо місцезнаходження юридичної особи.

Виключний перелік підстав для відмови в державній реєстрації визначено статтею 28 Закону №755-ІV.

За змістом ч.4 статті 28 Закону №755-ІV, відмова у державній реєстрації з підстав, не передбачених цією статтею не допускається.

Державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, без розгляду та відсутності підстав для відмови у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації таких змін до установчих документів юридичної особи.

Таким чином, у разі виникнення у суб'єкта господарювання необхідності змінити місцезнаходження, цією особою за своїм попереднім місцезнаходженням подається державному реєстратору заява та інші документи, передбачені Законом України №755-ІV, установчий документ юридичної особи в новій редакції - у разі внесення змін, що містяться в установчому документі. Державному реєстратору не надано право вимагати додаткових документів, які не передбачені вказаним Законом.

Доказів невідповідності законодавству поданих державному реєстратору установчих документів або інших документів, що подаються для державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, внесення до них завідомо неправдивих відомостей, - позивач до суду не надав.

Згідно Витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 22.08.2017 року в Єдиному державному реєстрі відсутній запис про відсутність третьої особи за своїм місцезнаходженням.

Отже, з урахуванням встановлених обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивачем не доведено, що відомості, які містяться в державному реєстрі щодо зміни місцезнаходження третьої особи, є недостовірними.

Поряд з цим, відповідно до ч. 3, ч. 4 ст. 35 Закону №755-ІV, засновники (учасники) юридичної особи несуть відповідальність за відповідність установчих документів законодавству, а також за відповідність перекладу тексту документів у випадках, визначених пунктом 1 частини першої статті 15 цього Закону.

Особи, винні у внесенні до установчих документів або інших документів, що подаються для державної реєстрації, завідомо неправдивих відомостей, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, несуть відповідальність, встановлену законом.

Таким чином, у разі надання неправдивих відомостей щодо юридичної особи, такі особи несуть відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до п.67.2 ст. 67 Податкового кодексу контролюючі органи в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення, зокрема, щодо: скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

Однак, позивачем не надано доказів, які б підтверджували наявність підстав для скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

Отже, доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції та не свідчать про порушення судом норм матеріального чи процесуального права, які могли б призвести до неправильного вирішення справи.

На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, рішення суду є законним і обґрунтованим, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для його зміни або скасування.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 315 КАС за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

За змістом частини 1 статті 316 КАС суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 34, 243, ч. 2 ст. 311, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 КАС, суд

П о с т а н о в и в:

Апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби в Івано - Франківській області залишити без задоволення.

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 23 лютого 2018 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя - доповідачЯ.Б. Глущенко суддя О.Є. Пилипенко суддяС.Б. Шелест

(Повний текст постанови складений 01 серпня 2018 року).