Рішення № 75669058, 03.08.2018, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.08.2018
Номер справи
2540/2626/18
Номер документу
75669058
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 серпня 2018 року м. Чернігів Справа № 2540/2626/18

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Бородавкіної С.В.

розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, третя особа, - Чернігівський обласний військовий комісаріат про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1М.) 17.07.2018 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі – ГУПФ України в Чернігівській області) та просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо припинення виплати йому пенсії, починаючи з 01.01.2018, без врахування надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 852,15 грн., надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці у розмірі 165,16 грн., премії у розмірі 990,94 грн., грошової допомоги на оздоровлення у розмірі 11309,29 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 7400,99 грн., індексації у розмірі 1222,99 грн., грошової допомоги при звільненні у розмірі 79060,80 грн.;

- зобов'язати відповідача провести з 01.01.2018 перерахунок його пенсії з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 852,15 грн., надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці у розмірі 165,16 грн., премії у розмірі 990,94 грн., грошової допомоги на оздоровлення у розмірі 11309,29 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 7400,99 грн., індексації у розмірі 1222,99 грн., грошової допомоги при звільненні у розмірі 79060,80 грн.;

- зобов'язати відповідача в подальшому виплачувати йому пенсію з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 852,15 грн., надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці у розмірі 165,16 грн., премії у розмірі 990,94 грн., грошової допомоги на оздоровлення у розмірі 11309,29 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 7400,99 грн., індексації у розмірі 1222,99 грн., грошової допомоги при звільненні у розмірі 79060,80 грн.

Позов мотивовано тим, що йому була призначена пенсія з урахуванням, в тому числі, вищевказаних надбавок, не враховуючи їх з 01.01.2018 під час виплати пенсії, ГУПФ України в Чернігівській області діє незаконно, порушуючи його право на отримання пенсії в більшому розмірі, ніж встановлено відповідачем.

Ухвалою судді від 18.07.2018 відкрито провадження у справі, призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали для надання відзиву на позов.

Ухвалою суду від 24.07.2018, за обґрунтованим клопотанням позивача, витребувано у ГУПФ України в Чернігівській області довідку про складові грошового забезпечення ОСОБА_1, які були враховані при перерахунку його пенсії до 01.01.2018.

Відповідно до частини другої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Від відповідача відзив на позов не надійшов, тому, враховуючи вищевказані положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в матеріалах справи доказами.

Також на виконання ухвали суду від 24.07.2018 відповідачем надано довідку про складові грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, які враховувались до 01.01.2018.

Від представника третьої особи пояснення по суті спору не надійшли.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити частково, виходячи з такого.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с. 11).

Як вбачається з наданої відповідачем довідки Чернігівського ОВК від 20.01.2015 № ФЧ202, до перерахунку позивачу пенсії з 01.01.2018, до складу його грошового забезпечення для визначення розміру пенсії входили: посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці та премія (а.с. 55).

Крім того, постановою Деснянського районного суду міста Чернігова від 04.01.2016 у справі № 750/12292/15-а, залишеною без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 17.03.2016 в частині, зобов’язано ГУПФ України в Чернігівській області включити до складу грошового забезпечення ОСОБА_1, з якого обраховується пенсія: грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію, грошову допомогу при звільненні та виплачувати таке пенсію починаючи з 14.06.2015 (а.с. 19-22, 23-25).

Надалі, ГУПФ України в Чернігівській області здійснило позивачу перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, відповідно до довідки Чернігівського ОВК.

При цьому, як вбачається з листа відповідача від 29.05.2018 № 3135/03/Л-12, уповноваженим органом визначено розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, що враховується для перерахунку пенсії, із врахуванням таких складових: посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавка за вислугу років (50%).

11.05.2018 позивач звернувся до ГУПФ України в Чернігівській області із інформаційним запитом, в якому просив повідомити з яких причин та на підставі яких норм права відповідачем припинено виплату йому пенсії з 01.01.2018 з урахуванням таких складових грошового забезпечення як: надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, премія, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, грошова допомога при звільненні (а.с. 30).

Листом від 25.05.2018 за № 3135/03/Л-12 відповідач повідомив ОСОБА_1, що перерахунок його пенсії проведено з 01.01.2018 згідно постанови КМУ від 21.02.2018 № 103, за нормами, чинними станом на 01.03.2018 (а.с. 31).

Вважаючи дії відповідача щодо невключення до складових грошового забезпечення, з якого перераховується пенсія, вищевказаних надбавок протиправними, ОСОБА_1 звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Щодо невключення ГУПФ України в Чернігівській області з 01.01.2018 до складових грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія: надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці та премії, суд зазначає таке.

Частиною першою статті 15 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

В свою чергу, статтею 63 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що призначені військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей пенсії перераховуються з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20.02.2008

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Тобто, підставою для перерахунку пенсії є довідка встановленої форми, видана уповноваженим органом.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

В матеріалах справи наявна довідка Чернігівського ОВК про складові грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії за посадою, яку позивач обіймав на день звільнення зі служби, з якої вбачається, що позивачу до нього було включено, в тому числі, надбавку за виконання особливо важливих завдань (50%); надбавку за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці (15%) та премію (90%), про врахування яких при новому перерахунку просить позивач (а.с. 55).

При цьому Чернігівським ОВК в довідку, надану ГУПФ України в Чернігівській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018, вказані надбавки та премія, які були зазначені при обрахунку пенсії в попередньому періоді, не включені (а.с. 31).

Вказана довідка Чернігівського ОВК, відповідно до вимог вищевказаного Порядку № 45, використана ГУПФ України у Чернігівській області, в межах наданих відповідачу повноважень, для перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018.

Враховуючи наведене, суд звертає увагу, що органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. Так, до їх функцій належать виключно питання призначення (перерахунку) і виплати пенсій. Розмір складових грошового забезпечення визначається уповноваженим органом, в даному випадку Чернігівським ОВК.

За таких обставин, суд вважає, що вимога ОСОБА_1 про зобов’язання ГУПФ України в Чернігівській області перерахувати його пенсію з врахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%); надбавку за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці та премію є необґрунтованою, оскільки відповідач визначаючи розмір пенсії позивача з 01.01.2018 діяв в межах повноважень та у спосіб, визначений чинним законодавством, врахувавши при цьому інформацію, надану йому уповноваженим на те органом.

Щодо вимоги позивача про зобов’язання ГУПФ України в Чернігівській області включити до складу його грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія: грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію, грошову допомогу при звільненні, суд враховує таке.

Як вбачається з матеріалів справи, постановою Деснянського районного суду міста Чернігова від 04.01.2016 у справі № 750/12292/15-а, залишеною без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 17.03.2016 в частині, зобов’язано ГУПФ України в Чернігівській області включити до складу грошового забезпечення ОСОБА_1, з якого обраховується пенсія: грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію, грошову допомогу при звільненні та виплачувати таку пенсію починаючи з 14.06.2015 (а.с. 19-22, 23-25).

В силу вимог статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України.

Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до частини четвертої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Аналізуючи наведене суд зазначає, що вищевказаними рішеннями суду, які є обов’язковими до виконання, зобов’язано ГУПФ України в Чернігівській області з 14.06.2015 виплачувати ОСОБА_1 пенсію із врахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та грошової допомоги при звільненні. При цьому, до таких висновків суд дійшов враховуючи те, що з них позивачем протягом останніх 24 місяців перед звільненням було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове соціальне страхування.

Тобто, виключення відповідачем вказаних доплат із грошового забезпечення позивача при здійсненні перерахунку пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 є протиправним, оскільки спірні правовідносини виникли та регулюються різним законодавством, а їх врахування не залежить від змін в розмірах грошового забезпечення військовослужбовців.

Враховуючи наведене, суд вважає, що вимога ОСОБА_1 про зобов’язання ГУПФ України в Чернігівській області провести перерахунок його пенсії з 01.01.2018 з врахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та грошової допомоги при звільненні, мають бути задоволені.

Разом з тим, суд вважає, що позовна вимога в частині зобов’язання відповідача здійснити подальшу виплату пенсії з врахуванням вказаних доплат задоволенню не підлягає, оскільки з самого визначення поняття «пенсія» випливає, що щомісячні пенсійні виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу, а тому цей вид виплат не є строковим і не може бути призначений на певний строк. У цьому випадку визначається лише дата, з якої особа має право на отримання пенсії (чи її перерахунок). Кінцевий термін або строк, на який призначається пенсія, не може встановлюватись, оскільки це суперечить самому визначенню та суті пенсії. Тому, виплату пенсії не може бути обмежено будь-яким кінцевим терміном або строком, оскільки це б обмежувало право особи на отримання пенсії, яка має виплачуватись постійно, один раз на місяць протягом невизначеного часу та без встановлення будь-якого терміну або строку виплати пенсії.

Приймаючи рішення суд враховує, що ОСОБА_2 дотримано строк звернення до суду, оскільки про фактичний розмір та складові грошового забезпечення, з якого обраховується його пенсія, позивач дізнався в червні 2018 року, після отримання листа з ГУПФ України в Чернігівській області.

Щодо клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, то суд вважає, що в його задоволенні слід відмовити, оскільки в розумінні статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, а не його обов'язком. Крім того, у суду відсутні підстави вважати, що рішення суду виконане не буде.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 має бути задоволений частково.

Відповідно до пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового забору.

Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, вул. Незалежності, 50/2, м. Чернігів, 14000) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (код ЄДРПОУ 21390940, вул. П’ятницька, 83-а, м. Чернігів, 14000), третя особа, - Чернігівський обласний військовий комісаріат (код ЄДРПОУ 08536958, вул. Гетьмана Полуботка, 68, м. Чернігів, 14000) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01.01.2018, без врахування грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та грошової допомоги при звільненні.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області з 01.01.2018 провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та грошової допомоги при звільненні, з урахуванням раніше виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог – відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII ''Перехідні положення'' Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений 03.08.2018.

Суддя С.В. Бородавкіна