Рішення № 75668619, 31.07.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.07.2018
Номер справи
822/1943/18
Номер документу
75668619
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 822/1943/18

РІШЕННЯ

іменем України

31 липня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.

за участю:секретаря судового засідання Варченко В.В. представника позивача ОСОБА_1 представника відповідача ОСОБА_2 розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Крупецької сільської ради Славутського району Хмельницької області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась в суд з адміністративним позовом до відповідача, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення тридцятої сесії Полянської сільської ради Славутського району Хмельницької області "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачі її у власність ОСОБА_3" від 05.12.2017 №36;

- зобов'язати Крупецьку сільську раду Славутського району Хмельницької області прийняти рішення на черговій сесії про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачі її у власність ОСОБА_3 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), площею 0,1900 га, яка розташована за адресою: вул. Миру, 84, с. Колом'є, Славутський район, Хмельницька область.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про те, рішенням Полянської сільської ради від 09.08.2013 №7 "Про заяви громадян" позивачу наданий дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), площею 0,1900 га, яка розташована за адресою: вул. Миру, 84, с. Колом'є, Славутський район, Хмельницька область.

Пунктом 2 вказаного рішення позивачу рекомендовано звернутись до землевпорядної організації, яка згідно із Законом України "Про землеустрій" від 22.05.2003 № 858-IV є суб'єктом виготовлення землевпорядної документації, для виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Зважаючи на це, позивач звернулась до Старокостянтинівського районного виробничого відділу Хмельницької регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", яке виготовило ОСОБА_3 технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі.

В матеріалах вказаної технічної документації наявний протокол встановлення (погодження) зовнішніх меж земельної ділянки від 20.01.2014, у якому зазначається, що спірні питання при погодженні (встановленні) меж - відсутні. Зазначені обставини засвідчені виконавцем робіт, позивачем як власником земельної ділянки, представниками суміжних земельних ділянок, а також представником Полянської сільської ради Славутського району Хмельницької області.

Зазначає, що межі земельної ділянки збігались із існуючою металевою огорожею на металевих стовпах, і тому позивач відмовилась від встановлення межових знаків встановленого зразка, що підтверджується актом прийому-передачі межових знаків на зберігання від 20.01.2014.

Вказує, що металева огорожа, яка відгороджує земельну ділянку, встановлена до виготовлення технічної документації і до цього часу жодним чином не зміщувалась.

Також тотожними є розмір площі земельної ділянки, на яку рішенням сільської ради наданий дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою - 0,1900 га та площа, яка зазначена у технічній документації із землеустрою - 0,1900 га.

Незважаючи на це, рішенням тридцятої сесії Полянської сільської ради Славутського району Хмельницької області від 05.12.2017 №36 позивачу відмовлено у затвердженні вказаної документації із землеустрою, причиною відмови зазначено те, що в технічній документації збільшено площу земельної ділянки в сторону проїзної частини вулиці на 50 см.

Не погоджуючись із цим рішенням та вважаючи його протиправним, позивач звернулась до суду із цим позовом.

Позивач в судове засідання не прибула, хоча була повідомлена про дату, час та місце розгляду справи належним чином, про причини неявки суду не повідомила.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю, та надала суду пояснення за змістом адміністративного позову.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала повністю, та надала суду пояснення згідно поданого відзиву на даний адміністративний позов.

В обґрунтування відзиву зазначила про те, що частина спірної земельної ділянки розташована на землях загального користування - дорозі, а отже не може бути передана у приватну власність відповідно до вимог статті 83 Земельного кодексу України.

За таких обставин у задоволенні позову необхідно відмовити.

Позивачем подана відповідь на відзив відповідача, в якій він не погоджується із правовим обґрунтуванням вказаного відзиву.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що рішенням Полянської сільської ради від 09.08.2013 №7 "Про заяви громадян" ОСОБА_3 наданий дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), площею 0,1900 га, яка розташована за адресою: вул. Миру, 84, с. Колом'є, Славутський район, Хмельницька область.

Пунктом 2 вказаного рішення позивачу рекомендовано звернутись до землевпорядної організації, яка згідно із Законом України "Про землеустрій" від 22.05.2003 № 858-IV є суб'єктом виготовлення землевпорядної документації, для виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Зважаючи на це, позивач звернулась до Старокостянтинівського районного виробничого відділу Хмельницької регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", яке виготовило ОСОБА_3 технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі.

В матеріалах вказаної технічної документації наявний протокол встановлення (погодження) зовнішніх меж земельної ділянки від 20.01.2014, у якому зазначається, що спірні питання при погодженні (встановленні) меж - відсутні. Зазначені обставини засвідчені виконавцем робіт, позивачем як власником земельної ділянки, представниками суміжних земельних ділянок, а також представником Полянської сільської ради Славутського району Хмельницької області.

05.12.2017 Полянською сільською радою Славутського району Хмельницької області прийнято рішення №36 про відмову позивачу у затвердженні технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), площею 0,1900 га, яка розташована за адресою: вул. Миру, 84, с. Колом'є, Славутський район, Хмельницька область.

Підставою для відмови зазначається те, що в технічній документації на вказану земельну ділянку збільшено її площу в сторону проїзної частини вулиці на 50 см.

Не погоджуючись із цим рішенням Полянської сільської ради Славутського району Хмельницької області та вважаючи його протиправним, позивач звернулась до суду.

Досліджуючи спірні правовідносини, суд зазначає таке.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Приписами статті 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 року № 280/97-ВР (далі - Закон №2 80/97-ВР) сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Статтею 59 Закону №280/97-ВР визначено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймаються на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради.

Відповідно до вимог частини 1 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Відповідно до вимог статті 118 Земельного кодексу України громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.

Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.

На підставі вимог частини 1 статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

В силу вимог частини 1 статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок комунальної власності здійснюється органом місцевого самоврядування, який приймає відповідне рішення на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення або формування нової земельної ділянки.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).

Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.

Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.

Відповідно до частини 2 статті 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

Як видно з матеріалів справи, рішенням Полянської сільської ради від 09.08.2013 №7 "Про заяви громадян" ОСОБА_3 наданий дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), площею 0,1900 га, яка розташована за адресою: вул. Миру, 84, с. Колом'є, Славутський район, Хмельницька область.

Зважаючи на це, позивач звернулась до Старокостянтинівського районного виробничого відділу Хмельницької регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", яке виготовило ОСОБА_3 технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі.

В матеріалах вказаної технічної документації наявний протокол встановлення (погодження) зовнішніх меж земельної ділянки від 20.01.2014, у якому зазначається, що спірні питання при погодженні (встановленні) меж - відсутні. Зазначені обставини засвідчені виконавцем робіт, позивачем як власником земельної ділянки, представниками суміжних земельних ділянок, а також представником Полянської сільської ради Славутського району Хмельницької області.

Суд звертає увагу на те, що розмір площі земельної ділянки, на яку рішенням сільської ради наданий дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою, складає 0,1900 га, тотожний площі, яка зазначена у технічній документації із землеустрою - 0,1900 га.

Разом з тим, рішенням тридцятої сесії Полянської сільської ради Славутського району Хмельницької області від 05.12.2017 №36 позивачу відмовлено у затвердженні вказаної документації із землеустрою, причиною відмови зазначено те, що в технічній документації збільшено площу земельної ділянки в сторону проїзної частини вулиці на 50 см.

При цьому, статтею 55 Закону України "Про землеустрій" від 22.05.2003 № 858-IV визначено, що встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) проводиться відповідно до топографо-геодезичних і картографічних матеріалів.

Встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється на основі технічної документації із землеустрою, якою визначається місцеположення поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Відповідно до статті 5 Закону України "Про топографо-геодезичну і картографічну діяльність" від 23.12.1998 № 353-XIV суб'єктами топографо-геодезичної і картографічної діяльності є: Кабінет Міністрів України; центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у галузі топографо-геодезичної і картографічної діяльності, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин; Міністерство оборони України та його спеціальні підрозділи; інші центральні та місцеві органи виконавчої влади; юридичні та фізичні особи, які володіють необхідним технічним та технологічним забезпеченням та у складі яких за основним місцем роботи є сертифікований інженер-геодезист, що є відповідальним за якість результатів топографо-геодезичних і картографічних робіт.

Таким чином, посилання відповідача на те, що в технічній документації збільшено площу земельної ділянки в сторону проїзної частини вулиці на 50 см здійснено на безпідставних припущеннях, які не підтверджені відповідними суб'єктами топографо-геодезичної і картографічної діяльності та суперечить позиції Полянської сільської ради Славутського району Хмельницької області, якою попередньо межі вказаної земельної ділянки були погоджені без зауважень та заперечень.

Представником відповідача не надано суду будь - яких доказів щодо того, що в технічній документації позивачем збільшено площу вказаної земельної ділянки.

Судом із пояснень представника відповідача встановлено, що генеральний план населеного пункту, у якому розташована земельна ділянка - відсутній, у зв'язку із чим неможливо точно визначити "червону лінію", яка розмежовує землі, що використовуються під забудову та землі загального користування.

Таким чином, вимога позивача визнати протиправним та скасувати рішення тридцятої сесії Полянської сільської ради Славутського району Хмельницької області "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачі її у власність ОСОБА_3" від 05.12.2017 №36, яким позивачу відмовлено у затвердженні технічної документації із землеустрою, визнається судом обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Стосовно вимоги позивача зобов'язати Крупецьку сільську раду Славутського району Хмельницької області прийняти рішення на черговій сесії про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачі її у власність ОСОБА_3 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), площею 0,1900 га, яка розташована за адресою: вул. Миру, 84, с. Колом'є, Славутський район, Хмельницька область, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що 29.12.2017 Крупецькою сільською радою Славутського району Хмельницької області прийняте рішення "Про початок реорганізації Полянської сільської ради, що увійшла до об'єднаної територіальної громади Крупецької сільської ради" №12.

Отже, станом на цей час правонаступником Полянської сільської ради Славутського району Хмельницької області є Крупецька сільська рада Славутського району Хмельницької області.

Зобов'язання Крупецької сільської ради Славутського району Хмельницької області, яка є колегіальним органом та приймає рішення на основі адміністративного розсуду, прийняти рішення певного змісту, є не можливим, оскільки це обмежує дискрецію цього органу, якою він володіє виходячи з того, що рішення сільських рад приймаються шляхом проведення голосування депутатів відповідної ради, які в свою чергу мають право на обрання з кількох юридично допустимих рішень те, яке депутат вважає найкращим за даних обставин.

В рішенні від 30.01.2003 №3-рп/2003 Конституційний Суд України зазначив, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах. Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих конституцією або законом (стаття 8). Право на ефективний засіб захисту закріплено також у Міжнародному пакті про громадські та політичні права (стаття 2) і в Конвенції про захист прав людини та основних свобод (стаття 13).

На цій підставі, суд перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію суб'єкта владних повноважень.

Тому, з метою належного захисту прав позивача необхідно зобов'язати Крупецьку сільську раду Славутського району Хмельницької області повторно розглянути на черговій сесії питання щодо затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачі її у власність ОСОБА_3 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), площею 0,1900 га, яка розташована за адресою: вул. Миру, 84, с. Колом'є, Славутський район, Хмельницька область.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов необхідно задовольнити частково.

Відповідно до частини 3 статті 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_3 до Крупецької сільської ради Славутського району Хмельницької області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення тридцятої сесії Полянської сільської ради Славутського району Хмельницької області "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачі її у власність ОСОБА_3" від 05.12.2017 №36.

Зобов'язати Крупецьку сільську раду Славутського району Хмельницької області повторно розглянути на черговій сесії питання щодо затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачі її у власність ОСОБА_3 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), площею 0,1900 га, яка розташована за адресою: вул. Миру, 84, с. Колом'є, Славутський район, Хмельницька область.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_3 704,80 грн. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Крупецької сільської ради Славутського району Хмельницької області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду, - з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 02 серпня 2018 року

Позивач:ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, 30015 паспорт серії НВ 549189, виданий Нетішинським МВ УМВС України в Хмельницькій області 04.01.2010) Відповідач:Крупецька сільська рада Славутського району Хмельницької області (вул. Б. Хмельницького, 106, с. Крупець, Славутський район, Хмельницька область, 30068 , код ЄДРПОУ - 04405030)

Головуючий суддя ОСОБА_4