
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
03 серпня 2018 р. № 820/2589/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Рубан В.В.
за участю секретаря судового засідання – Абоян І.І.,
представника позивачів (ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4А.) - ОСОБА_5,
позивачів – ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22,
представника відповідача -ОСОБА_23,
розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_22 (вул. Чехова, буд. 53; м. Лозова, 64605), ОСОБА_24 (м-рн 3АДРЕСА_1; м. Лозова, 64606), ОСОБА_25 (м-рн 6АДРЕСА_2; м. Лозова, 64604), ОСОБА_26 (м-рн 5АДРЕСА_3; м. Лозова; 64606), ОСОБА_21 (м-рн 4АДРЕСА_4; м. Лозова, 64604 ), ОСОБА_27 (АДРЕСА_5, 64602), ОСОБА_28 (вул. Павлоградська, буд. 93, м. Лозова, 64602), ОСОБА_29 (вул. Ковальська, буд. 34; м. Лозова; 64602), ОСОБА_30 (вул. Міліоративна, буд. 10; п Орілька; Лозівського району, Харківської області, 64660), ОСОБА_31 (4 мікрорайонАДРЕСА_6, м. Лозова, 64604), ОСОБА_32 (6 мікрорайонАДРЕСА_7, м. Лозова, 64604), ОСОБА_33 (АДРЕСА_8, м Лозова, 64604), ОСОБА_6 (АДРЕСА_9, 64602), ОСОБА_34 (вул. О Кошового, буд. 23; смт. Панютине, Лозівського району, Харківської області; 64660), ОСОБА_35 (мк-н 4АДРЕСА_10, м. Лозова, 64606), ОСОБА_17 (м-рн, буд 9; кв.58; смт Краснопавлівка, 64621), ОСОБА_36 (мк-рн 1АДРЕСА_11, п. Орілька; Лозівського району, Харківської області; 64641), ОСОБА_15 (вул Шевченко, буд. 13; п. Полтавське; Лозівського району, Харківської області; 64631), ОСОБА_37 (4 мікрорайонАДРЕСА_12, м. Лозова, 64604), ОСОБА_7 (мк-рн 1АДРЕСА_13, м. Лозова, 64604), ОСОБА_38 (м-рн 4АДРЕСА_14, м Лозова, 64604), ОСОБА_39 (м-рн 4АДРЕСА_15; м Лозова,64604), ОСОБА_1 (мк-рн 2АДРЕСА_16; п. Орілька, Лозівського району, Харківської області; 64641) ОСОБА_40 (АДРЕСА_17, 64602) ОСОБА_8 (м-рн 3АДРЕСА_18, м Лозова, 64606), ОСОБА_41 (4 мікрорайонАДРЕСА_19, м. Лозова, 64604), ОСОБА_42 (6 мікрорайонАДРЕСА_20, м. Лозова, 64604), ОСОБА_43 (6 мікрорайонАДРЕСА_21, м. Лозова, 64604), ОСОБА_18 (вул. Зубарєва, буд. 22, м. Лозова, 64602), ОСОБА_19 (мк-н 4АДРЕСА_22, м. Лозова, 64606), ОСОБА_44 (м-рн 4АДРЕСА_23; м. Лозова, 64604), ОСОБА_45 (АДРЕСА_24; м. Лозова, 64602), ОСОБА_9 (м-рн 3АДРЕСА_25; м. Лозова, 64606), ОСОБА_16 (м-рн 2, буд. 46; кв. 52; м. Лозова;64606), ОСОБА_46 (вул КомінтернаАДРЕСА_12, м. Лозова, 64602), ОСОБА_12 (м-рн 6АДРЕСА_26, м. Лозова; 64604), ОСОБА_47 (вул. Моргуна, буд. 18 ; с. Плисове, Лозівський р-н, 64624), ОСОБА_48 (м-рн 4, буд. 39; кв. 155; м. Лозова, 64604), ОСОБА_49 (вул ПівденнаАДРЕСА_27, м. Лозова, 64602), ОСОБА_50 (мікрорайонАДРЕСА_28, смт Краснопавлівка, 64620; Лозівський р-н), ОСОБА_51 (м-рн 3АДРЕСА_29, м. Лозова , 64606), ОСОБА_52 (м-рн 6АДРЕСА_30; м. Лозова, 64604), ОСОБА_53 (м-н 4АДРЕСА_31, м Лозова,64604), ОСОБА_54 (вул Пугачова, буд. 55. м. Лозова, 64605), ОСОБА_20 (м-рн 4, буд.40 ; кв. 44, м. Лозова; 64604), ОСОБА_14 (м-р.2АДРЕСА_32; м Лозова; 64604), ОСОБА_2 (вул. Бр Сердюк, буд. 10; смт Панютине; Лозівського району, Харківської області; 64660), ОСОБА_55 (4 мікрорайонАДРЕСА_33, м. Лозова, 64604), ОСОБА_56 (м-н 4АДРЕСА_34, м. Лозова ,Харківська обл., 64604), ОСОБА_57 (вул Чехова, буд. 31, м. Лозова, 64602), ОСОБА_58 (вул. Набережна, буд. 3, с. Садове, Близнюківський район, Харківської обл., 64809), ОСОБА_59 (вул. В Складневої, буд. 6, кв 28; смт. Близнюки, 64801), ОСОБА_10 (вул. 35 дивізії, буд. 39; смт Близнюки, 64801 ), ОСОБА_4 (вул. Ткаченка, буд. 37; смт. Близнюки, 64801 ), ОСОБА_60 (вул. Шевченко, буд 73, с. Самійлівка, Близнюківський район, Харківської обл , 64840) до Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (м-н 4, буд.73,м. Лозова,Лозівський район, Харківська область,64606) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачі звернулися до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області , в якому просять:
- визнати протиправною бездіяльність Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, яке не провело перерахунок пенсій позивачів, як учасників ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України № 851 від 15.11.2017 року “Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”;
- зобов’язати Лозівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області провести з 01.10.2017 року перерахунок та виплату належної позивачам пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, згідно до пункту 9-1 постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ";
- відповідно до п.п. 1) п.1 статті 371 КАС України звернути до негайного виконання виплату пенсій у межах суми стягнення за один місяць.
Харківський окружний адміністративний суд ухвалою від 18 травня 2018 р. звернувся з поданням до Верховного Суду у порядку ст. 290 КАС України з приводу розгляду справи №820/2859/18 як судом першої інстанції.
Ухвалою Верховного суду від 11.06.2018 року відмовлено у відкриті провадження за поданням Харківського окружного адміністративного суду про розгляд адміністративної справи №820/2589/18 як зразкової; справу №820/2589/18, подання та матеріали, направлені до Верховного Суду разом з поданням, повернуто до Харківського окружного адміністративного суду.
27.06.2018 р. матеріали адміністративної справи надійшли до Харківського окружного адміністративного суду після повернення з Верховного Суду.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 02 липня 2018 р. продовжене подальший розгляд справи у порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
В обґрунтування позовних вимог позивачі зазначили, що відповідач допустив протиправну бездіяльність не провівши з 01.10.2017 перерахунку та виплати пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, згідно до пункту 9-1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011р. № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачам в задоволенні позовних вимог в повному обсязі зазначивши, що у органу Пенсійного фонду відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивачам згідно статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та пункту 9-1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011р. № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, оскільки позивачі не проходили дійсну строкову службу під час прийняття участі в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Позивачі ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_61, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22 та представник позивачів (ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4А.) - ОСОБА_5 у судове засідання прибули, підтримали доводи, викладені у позовній заяві та просили задовольнити позов у повному обсязі.
Інші позивачі належним чином повідомлені про судове засідання в судове засідання не з'явились, причин неявки суду не повідомили, клопотань про відкладення розгляду справи від них не надходило їх неявка не перешкоджає розгляду справи на підставі наявних у ній доказів, з огляду на що судом з урахуванням думки сторін, протокольною ухвалою прийнято рішення відповідно до положень ст. 205 КАС України продовжити розгляд справи без участі позивачів які не прибули.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала, пославшись на обставини викладені в відзиві на позов, зазначила, що Лозівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області діяло відповідно вимогам діючого законодавства, а тому у задоволенні позовних вимог просила відмовити.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, встановив наступне.
Судом встановлено, що позивачі є учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, перебувають на обліку в Лозівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області та отримують пенсії по інвалідності.
Позивачі зверталися до Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області із заявами довільної форми про перерахунок та виплату їм пенсії з 01.10.2017 року, відповідно до положень ч. 3 статті 59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, обчисленої з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати та пункту 9-1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011р. № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Листами Лозівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області позивачам надані відповіді, що згідно матеріалів їх пенсійних справ не вбачається, що під час участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи позивачі проходили дійсну строкову службу, а отже, в Управління відсутні правові підстави для проведення перерахунку згідно ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що не заперечувалося сторонами під час розгляду справи.
Не погоджуючись із вказаним, позивачі звернулися до суду з відповідним адміністративним позовом.
Перевіряючи правомірність вказаних дій відповідача суд дійшов до наступного.
Як встановлено з матеріалів справи, ОСОБА_22 з 03.10.1987 року по 05.11.1987 року знаходився на зборах, брав участь у в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 2-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.,
ОСОБА_24 з 01.12.1986 по 28.02.1987 року знаходився на зборах, брав участь у в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 2-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.,
ОСОБА_25 з 26.04.1986 року по 20.08.1986 року знаходилася на зборах, брала участь у в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 3-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.,
ОСОБА_26 з 13.08.1986 по 26.09.1986 року знаходився на зборах, брав участь у в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 2-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС., ОСОБА_62 з 01.11.1987 по 11.12.1987 року знаходився на зборах, брав участь у в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 2-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС., ОСОБА_27 з 29.09.1986 по 15.10.1986 року знаходився на зборах, брав участь у в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 2-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.,
ОСОБА_28 з 26.12.1987 по 06.03.1988 року знаходився на зборах, брав участь у в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 2-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС., ОСОБА_29 з 01.05.1986 по 17.05.1986 року знаходився на зборах, брав участь у в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 2-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС., ОСОБА_30 з 21.03.1987 по 03.05.1987 року знаходився на зборах, брав участь у в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 3-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.,
ОСОБА_31 з 06.05.1988 по 15.07.1988 року знаходився на зборах, брав участь у в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 2-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС., ОСОБА_32 з 01.05.1987 по 07.06.1987 року знаходився на зборах, брав участь у в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 2-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.,
ОСОБА_33 з 01.03.1987 по 19.04.1987 року знаходився на зборах, брав участь у в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 2-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.,
ОСОБА_6 з 25.07.1986 по 09.08.1986 року знаходився на зборах, брав участь у в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 2-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС., ОСОБА_34 з 20.01.1988 по 11.05.1988 року знаходився на зборах, брав участь у в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 2-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС., ОСОБА_35 згідно посвідчення є потерпілою від Чорнобильської катастрофи та віднесена до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.,
ОСОБА_17 з 01.10.1988 по 04.02.1989 року знаходився на зборах, брав участь у в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 2-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС., ОСОБА_36 з 12.02.1987 по 24.04.1987 року знаходився на зборах, брав участь у в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 3-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.,
ОСОБА_15 з 15.09.1989 по 19.10.1989 року знаходився на зборах, брав участь у в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 2-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС., ОСОБА_37 з 04.08.1986 по 30.09.1986 року знаходився на зборах, брав участь у в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 2-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС., ОСОБА_7 з 16.06.1986 по 14.08.1986 року знаходився на зборах, брав участь у в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 3-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС., ОСОБА_39 з 01.05.1986 по 26.05.1986 року знаходився на зборах, брав участь у в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 2-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС., ОСОБА_38 з 22.09.1988 по 25.12.1988 року знаходився на зборах, брав участь у в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 3-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС., ОСОБА_1 з 01.05.1986 по 20.05.1986 року знаходився на зборах, брав участь у в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 3-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС., ОСОБА_40 з 01.08.1986 по 31.08.1986 року знаходився на зборах, брав участь у в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 2-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС., ОСОБА_61 з 13.08.1987 по 20.10.1987 року знаходився на зборах, брав участь у в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 2-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС., ОСОБА_41 з 01.05.1987 по 30.09.1987 року знаходився на зборах, брав участь у в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 2-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській AEC., ОСОБА_42 з 28.10.1986 по 25.02.1987 року знаходився на зборах, брав участь у в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 3-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС., ОСОБА_43 з 01.01.1988 по 02.04.1988 року знаходився на зборах, брав участь у в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 3-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС., ОСОБА_18 з 01.05.1986 по 26.05.1986 року знаходився на зборах, брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 2-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.,
ОСОБА_19 з 29.05.1986 по 05.06.1986 року знаходився на зборах, брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 2-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, ОСОБА_44 з 03.07.1987 по 04.08.1987 року знаходився на зборах, брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 2-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС., ОСОБА_45 з 01.09.1988 по 30.11.1988 року знаходився на зборах, брав участь у ліквідації йаслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 2-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.,
ОСОБА_9 з 22.04.1988 по 02.07.1988 року знаходився на зборах, брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 3-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.,
ОСОБА_16 з 13.06.1988 по 16.08.1988 року знаходився на зборах, брав участь у в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 2-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.,
ОСОБА_46 з 02.05.1986 по 13.05.1986 року знаходився на зборах, брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 3-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. ОСОБА_12 з 07.12.1987 по01.02.1988 року знаходився на зборах, брав участь у в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 2-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС., ОСОБА_47 з 05.05.1987 по 04.07.1987 року знаходився на зборах, брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 3-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС., ОСОБА_48 з 01.05.1986 по 11.05.1986 року знаходився на зборах, брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 2-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.,
ОСОБА_13 з 31.07.1986 по11.08.1986 року знаходився на зборах, брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 3-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.,
ОСОБА_11 з 01.04.1989 по 03.08.1989 року знаходився на зборах, брав участь у в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 3-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.,
ОСОБА_51 з 03.10.1987 по 28.10.1987 року знаходився на зборах, брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 2-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС., ОСОБА_52 з 02.12.1987 по 12.03.1988 року знаходився на зборах, брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 2-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС., ОСОБА_53 з 01.11.1986 по 02.01.1987 року знаходився на зборах, брав участь у в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 2-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.,
ОСОБА_54 з 01.10.1987 по 13.11.1987 року знаходився на зборах, брав участь у ліквідації 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.,
ОСОБА_20 з 16.10.1986 по 10.11.1986 року знаходився на зборах, брав участь ув ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 2-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС., ОСОБА_14 з 04.07.1987 по 04.08.1987 року знаходився на зборах, брав участь у в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 3-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС., ОСОБА_2 з 19.07.1986 по 31.07.1986 року знаходився на зборах, брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 3-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС., ОСОБА_55 з 11.08.1987 по 26.10.1987 року знаходився на зборах, брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 2-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС., ОСОБА_63 з 02.12.1987 по 03.02.1988 року знаходився на зборах, брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 2-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС., ОСОБА_57 з 21.05.1986 по 01.06.1986 року знаходився на зборах, брав участь у в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 2-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. ОСОБА_58 з 26.04.1986 по 16.07.1986 року знаходилася на зборах, брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 2-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.,
ОСОБА_59 з 01.01.1987 по 29.04.1987 року знаходився на зборах, брав участь ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 3-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС., ОСОБА_10 з 05.19.1986 по 14.09.1986 року знаходився на зборах, брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 2-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС., ОСОБА_4 з 13.08.1986 по 02.10.1986 року знаходилася на зборах, брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 2-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.,
ОСОБА_60 з 04.03.1987 по 17.05.1987 року знаходився на зборах, брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 3-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС., Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, умови соціального захисту потерпілого населення визначено Законом України № 796-ХІІ. «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до статті 1 Закону України № 796-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.
Таким чином, Закон України № 796-ХІІ спрямований на захист трьох категорій осіб, які постраждали внаслідок: 1) Чорнобильської катастрофи; 2) інших ядерних аварій та випробувань; 3) військових навчань із застосуванням ядерної зброї.
Порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначено розділом VIII Закону України № 796-ХІІ.
Згідно з частиною першою статті 49 Закону України № 796-ХІІ пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Позивачам пенсії призначені на підставі статті 54 Закону України № 796-ХІІ.
Разом з тим, статтею 59 вказаного Закону урегульовано порядок призначення пенсії військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Частиною третьою статті 59 Закону № 796-ХІІ (у редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 05.10.2006 р. № 231-V) визначалось, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.
Таким чином, частиною третьою статті 59 Закону України № 796-ХІІ (у редакції, чинній до 01.10.2017 р.) визначено категорію осіб, які мали право на обчислення пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, а саме: особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами.
Указаною нормою у редакції, чинній з 01.10.2017 р., передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб – з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
З аналізу редакцій частини третьої статті 59 Закону України № 796-ХІІ вбачається, що Законом України від 03.10.2017 р. № 2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" розширено перелік категорій осіб, на які вказана норма розповсюджується, а саме: осіб, які брали участь у інших ядерних аваріях та випробуваннях, а також осіб, які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.
Водночас, незмінною залишилась умова щодо проходження такими особами дійсної строкової служби у відповідний період.
Під час розгляду справи встановлено, що позивачі приймали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Однак на момент участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС позивачі не проходив дійсну строкову службу, так ОСОБА_22 проходив дійсну строкову службу згідно військового квитка з 22.11.1975 по 01.11.1975, ОСОБА_24 проходив дійсну строкову службу згідно військового квитка з 29.10.1979 по 12.11.1981, ОСОБА_26 проходив дійсну строкову службу згідно військового квитка з 19.11.1981 по 24.11.1983, ОСОБА_27 проходив дійсну строкову службу згідно військового квитка з 14.11.1979 по 01.12.1981, ОСОБА_28 проходив дійсну строкову службу згідно військового квитка з 10.05.1970 по 20.05.1972, ОСОБА_29 проходив дійсну строкову службу згідно військового квитка з 29.10.1983 по 19.10.1985, ОСОБА_30 проходив дійсну строкову службу згідно військового квитка з 25.04.1983 по 05.06.1985, ОСОБА_31 проходив дійсну строкову службу згідно військового квитка з 09.11.1974 по 25.10.1976, ОСОБА_32 проходив дійсну строкову службу згідно військового квитка з 03.11.1973 по 10.11.1975, ОСОБА_33 проходив дійсну строкову службу згідно військового квитка з 03.11.1973 по 10.11.1975, ОСОБА_6 проходив дійсну строкову службу згідно військового квитка з 09.12.1968 по 21.12.1970, ОСОБА_34 проходив дійсну строкову службу згідно військового квитка з 03.05.1978 по 18.06.1980, ОСОБА_5 ОСОБА_64 проходив дійсну строкову службу згідно військового квитка з 16.06.1967 по 28.11.1969, ОСОБА_36 проходив дійсну строкову службу згідно військового квитка з 01.11.1982 по 30.10.1984 , ОСОБА_15 проходив дійсну строкову службу згідно військового квитка з 22.11.1972 по 16.11.1974 , ОСОБА_37 проходив дійсну строкову службу згідно військового квитка з 10.05.1977 по 07.05.1979, ОСОБА_7 проходив дійсну строкову службу згідно військового квитка з 01.11.1978 по 21.11.1980, ОСОБА_39 проходив дійсну строкову службу згідно військового квитка з 04.11.1983 по 17.12.1985, ОСОБА_38 проходив дійсну строкову службу згідно військового квитка з 11.11.1973 по 13.11.1975, ОСОБА_1 проходив дійсну строкову службу згідно військового квитка з 12.10.1982 по 27.10.1984, ОСОБА_40 проходив дійсну строкову службу згідно військового квитка з14.11.1975 по 13.11.1977, ОСОБА_61 проходив дійсну строкову службу згідно’військового квитка з 27.10.1979 по 25.11.1981,ОСОБА_41 проходив дійсну строкову службу згідно військового квитка з 25.04.1978 по 25.04.1980, ОСОБА_42 проходив дійсну строкову службу згідно військового квитка з 16.04.1981 по 22.04.1983, ОСОБА_43 проходив дійсну строкову службу згідно військового квитка з 16.11.1976 по 28.12.1978, ОСОБА_18 проходив дійсну строкову службу згідно військового квитка з 03.05.1975 по 04.05.1977, ОСОБА_19 проходив дійсну строкову службу згідно військового квитка з 03.10.1973 по 25.03.1981, ОСОБА_44 не проходив дійсну строкову службу, ОСОБА_45 проходив дійсну строкову службу згідно військового квитка з 04.05.1983 по 26.06.1985, ОСОБА_9 проходив дійсну строкову службу згідно військового квитка з 03.05.1976 по 23.05.1978, ОСОБА_16 проходив дійсну строкову службу згідно військового квитка з 13.05.1970 по 08.05.1972 , ОСОБА_46 проходив дійсну строкову службу згідно військового квитка з 16.11.1968 по 28.11.1970, ОСОБА_12 проходив дійсну строкову службу згідно військового квитка з 17,05.1968 по 23.06.1970, ОСОБА_47 проходив дійсну строкову службу згідно військового квитка з 30.09.1983 по 02.02.1986, ОСОБА_48 проходив дійсну строкову службу згідно військового квитка з 05.05.1982 по 23.05.1984, ОСОБА_13 проходив дійсну військову службу згідно військового квитка з 19.10.1979, ОСОБА_11 проходив дійсну строкову службу згідно військового квитка з 12.05.1975 по 05.05.1977, ОСОБА_51 проходив дійсну строкову службу згідно військового квитка з 30.05.1972 по 29.06.1974, ОСОБА_52 проходив дійсну строкову службу згідно військового квитка з 14.11.1973 по 12.11.1975, ОСОБА_53 проходив дійсну строкову службу згідно військового квитка з 11.10.1982 по 20.11.1984, ОСОБА_54 проходив дійсну строкову службу згідно військового квитка з 23.06.1967 по 04.11.1969, ОСОБА_20 проходив дійсну строкову службу згідно військового квитка з 23.11.1970 по 19.12.1972, ОСОБА_14 проходив дійсну строкову службу згідно військового квитка з 30.10.1976 по 24.11.1978, ОСОБА_2 проходив дійсну строкову службу згідно військового квитка з 28.10.1963 по 25.01.1965, ОСОБА_55 проходив дійсну строкову службу згідно військового квитка з 18.04.1983 по 26.04.1985,ОСОБА_56 проходив дійсну строкову службу згідно військового квитка з 09.11.1975 по 29.11.1977, ОСОБА_57 проходив дійсну строкову службу згідно військового квитка з 03.05.1980 по 05.05.1982, ОСОБА_59 проходив дійсну строкову службу згідно військового квитка з 04.05.1977 по 25.04.1979, ОСОБА_10 проходив дійсну строкову службу згідно військового квитка з 15.10.1978 по 23.10.1980, ОСОБА_4 проходила дійсну строкову службу згідно військового квитка з 27.09.1975 по 26.09.1978, ОСОБА_60 проходив дійсну строкову службу згідно військового квитка з 19.11.1973 по 17.12.1975, ОСОБА_25 та ОСОБА_35 не проходили дійсну строкову службу.
Отже, суд приходить до висновку, що положення ч.3 ст.59 Закону України № 796-ХІІ на позивачів не поширюються.
При цьому, суд зазначає, що пенсія позивачам призначені на підставі статті 54 Закону України № 796-ХІІ, згідно якої, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986 - 1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.
Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011 року № 1210 затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Пунктом 1 вказаного Порядку №1210 (у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 року № 851) передбачалось, що цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пенсії у зв'язку з втратою годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначаються за формулою П = Зс х Кзс х Кв/100% (пункт 9 Порядку).
15.11.2017 року (після внесення змін до статті 59 Закону України Закону № 796-ХІІ) постановою Кабінету Міністрів України за № 851 "Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" внесено зміни до Порядку, а саме: у першому реченні пункту 1 слова і цифри "статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" замінено словами і цифрами "статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та доповнено Порядок пунктом 9-1 такого змісту: "За бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року".
Отже, наведеним підтверджується, що пункт 9-1 Порядку № 1210 прийнятий на реалізацію норми частини третьої статті 59 Закону України № 796-ХІІ, а відтак може бути застосований виключно до осіб, на яких поширюється дія частини третьої статті 59 вказаного Закону.
Особам, які отримують пенсію на підставі ст.54 Закону України № 796-ХІІ, пенсія розраховується за пунктом 9 Порядку № 1210.
Таким чином, доводи про те, що норму пункту 9-1 Порядку № 1210 можна застосовувати і до осіб, які отримують пенсію відповідно до статті 54 Закону України № 796-ХІІ суд вважає необґрунтованими.
Крім того, суд окремо бере до уваги обставини звернення до Верховного Суду у порядку ст. 290 КАС України з поданням по даній справі
При винесені ухвали від 11.06.2018 р. по справі №820/2589/18 (адміністративне провадження №Пз/9901/39/18) Верховний Суд дійшов висновку, що ч. 3 ст. 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачає, що її дія (право на обчислення пенсії по інвалідності за особливою процедурою) поширюється на осіб, які відповідають наступним критеріям: 1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, або 2) особа брала участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, або 3) особа брала участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї. Таке право виникає у зазначених осіб лише за наявності у сукупності трьох умов (розширене тлумачення зазначеної статті без внесення змін до частини третьої статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” не допускається): 1) особа має статус особи з інвалідністю; 2) особа отримала статус особи з інвалідність виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях; 3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для перерахунку пенсії позивачам, а тому оскаржувані дії пенсійного органу є правомірні.
Отже, відповідач правомірно не здійснив перерахунку пенсії позивачам відповідно до частини третьої статті 59 Закону № 796-XII.
Щодо посилання представника позивачів ОСОБА_5, як на підставу для задоволення позовних вимог, на рішення Конституційного суду України від 18.07.2018р. у справі № 1-11/2018(3830/15), то суд не приймає його до уваги, оскільки воно не стосується спірних правовідносин у даній адміністративній справі.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Отже, на підставі викладеного, суд дійшов висновку, що не здійснюючи проведення перерахунку пенсії позивачам на підставі статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та пункту 9-1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011р. № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати відповідач діяв у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження йому надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено), добросовісно та розсудливо.
В зв’язку з чим, заявлені позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 246, 250, 255, 295 КАС України, суд,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов - залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 03.08.2018 р.
Суддя Рубан В.В.