Рішення № 75667259, 03.08.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.08.2018
Номер справи
815/2546/18
Номер документу
75667259
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/2546/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 липня 2018 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

судді - Бутенко А.В.,

за участю секретаря - Філімоненко А.О.,

за участю сторін:

позивач – не з’явився,

представник відповідача – ОСОБА_1 (за довіреністю)

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 (66305, Одеська область, м. Подільськ, вул. Слави, 46) до Подільського об’єднанного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (Одеська область, м. Подільськ, вул. Шкільна, 2-Б) про визнання протиправними дії та зобов’язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

З позовом до суду звернувся ОСОБА_2 до Подільського об’єднанного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просить суд:

- визнати неправомірними дії Подільського об'єднаного управління пенсійного фонду України Одеської області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_2 у зв'язку зі зміною частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у відповідності до положень Постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 року № 851 «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

- зобов'язати Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_2, пенсії, обчисленої з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 01.10.2017 року по теперішній час з урахуванням вже виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи і учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, що підтверджується посвідченням особи яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи серії А № 124421 і вкладкою № 614310 до посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи. Позивач перебуває на обліку в Подільському об'єднаному управлінні пенсійного фонду України Одеської області, як інвалід 2 групи з числа учасників ліквідації аварії на ЧАЕС, що підтверджується пенсійним посвідченням за № 118758. Довідкою від 17.04.2018 року за № 77 та військовим квитком серії НО № 3460957. підтверджується, що в період з 06 травня 1986 року по 13 червня 1986 року, ОСОБА_2 приймав участь в ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС. як військовозобов'язаний та був призваний на військові збори.

18 квітня 2018 року Позивач звернувся до Подільського об'єднаного управління пенсійного фонду України Одеської області з заявою про перерахунок пенсії відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати.

Рішенням № 42/Л-2 від 19.04.2018 року Подільським об'єднаним управлінням пенсійного фонду України Одеської області, відмовлено в перерахунку призначеної пенсії. Позивач не погоджується з такими діями відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії, вважає їх неправомірними та просить суд зобов’язати провести перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати (а.с. 9-19).

22.06.2018 року від Відповідача надійшов відзив на позов (а.с. 28-30), в обґрунтування якого зазначено, що заяуа ОСОБА_2 від 18.04.2018 р., вх. № 42/Л-2 управлінням було розглянуто у відповідності до Закону України «Про звернення громадян». В свою чергу перерахунок та призначення пенсій здійснюється відповідно до порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 25.11.2005 року шляхом подання заяви встановленого зразка відповідно до додатку №2 вказаного порядку за результатами розгляду такої заяви органами Пенсійного фонду України виносяться відповідні рішення.

З 01.10.2017 р. відповідно до Закону України від 3 жовтня 2017 року № 2148 VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» проведено перерахунок пенсії позивача, сума пенсії після перерахунку склала 3702,60 грн., де: мінімальний розмір пенсії особам з інвалідністю внаслідок аварії на ЧАЕС II групи - 2323,20 грн., підвищення інвалідам армії прирівненим до інв. війни II групи - 580,80 грн., додаткова пенсія особам з інвалідністю II групи внаслідок ЧК - 379,60 грн., щомісячна цільова грошова допомога на прожиття інвалідам війни 2 групи - 50,00 грн., державна адресна допомога - 369,00 грн. Відповідно до ст.50 Закону особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. А відповідно до п.13 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, що належать до категорії 1 з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС особам з інвалідністю II групи виплачується у розмірі 379,60 грн. Згідно з п.1 ст. 11 цієї Постанови, мінімальний розмір пенсії для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї становить для осіб з інвалідністю II групи - 160 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, тобто з 01.10.2017 р.: (1373,00+79,00)х160%=2323,20 грн. З 01.10.2017 року 255 % прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян збільшеного на 79,00 грн., відповідно до Закону України від 03.10.2017 р. № 2148 VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», тому складають: (1373,00+79,00)х255%=3702,60 грн.) Відповідач зазначає, що немає підстав для проведення перерахунку пенсії позивача з 01.10.2017 року з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня року, оскільки пенсія позивачу призначена та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства.

Ухвалою суду від 01.06.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з призначенням до розгляду.

Позивач у судове засідання не з’явився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином (а.с. 41). 26.07.2018 року від Позивача надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності (а.с. 44).

У судове засідання з’явився представник відповідача, який просив суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, з підстав зазначених у відзиві на позовну заяву, який міститься в матеріалах адміністративної справи.

Відповідно до ст. 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше 60 днів із дня відкриття провадження у справі.

Таким чином, суд ухвалив, продовжити розгляд справи без участі Позивача по суті.

Інших заяв та клопотань до суду по суті справи не надходило.

Дослідивши наявні в справі письмові докази, оцінивши їх за власним внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді справи, суд встановив наступні факти та обставини.

Позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи і учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, що підтверджується посвідченням особи яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи серії А № 124421 і вкладкою № 614310 до посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи. Також, перебуває на обліку в Подільському об'єднаному управлінні пенсійного фонду України Одеської області, як інвалід 2 групи з числа учасників ліквідації аварії на ЧАЕС, що підтверджується пенсійним посвідченням за № 118758. Довідкою від 17.04.2018 року за № 77 та військовим квитком серії НО № 3460957 підтверджується, що в період з 06 травня 1986 року по 13 червня 1986 року, ОСОБА_2 приймав участь в ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, як військовозобов'язаний.

18 квітня 2018 року Позивач звернувся до Подільського об'єднаного управління пенсійного фонду України Одеської області з заявою про перерахунок пенсії відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати.

Рішенням № 42/Л-2 від 19.04.2018 року Подільським об'єднаним управлінням пенсійного фонду України Одеської області, відмовлено в перерахунку призначеної пенсії.

Не погоджуючись із Рішенням Відповідача № 42/Л-2 від 19.04.2018 року, Позивач звернувся із даним позовом до суду.

Відповідно до ст. 3 Конституції України, людина її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність.

Утвердження і забезпечення прав свобод людини є головним обов'язком держави.

Згідно зі ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Так, відповідно до ст. 59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 № 796-ХІІ зі змінами, внесеними підпунктом 5 пункту 2 Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” від 03.10.2017 № 2148-VIII на 01 січня відповідного року, пенсії військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.

Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 та 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначає Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 (далі - Порядок № 1210).

Так, відповідно до пункту 9-1 Порядку № 1210 за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

При цьому, стаття 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” стосується виключно військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

Визначені у цій статті умови та підстави призначення пенсії по інвалідності відповідній категорії осіб у Законі України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 01 липня 1992 року № 2532-12 у редакціях: законів України “Про внесення змін до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 05 жовтня 2006 року № 231-V (діяла до 01 жовтня 2017 року) та “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII (діє з 01 жовтня 2017 року) не змінювалися.

Частиною третьою статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у редакції Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 05 жовтня 2006 року № 231-V визначено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.

Отже, частиною третьою статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у редакції, чинній до 01 жовтня 2017 року, було визначено одну категорію осіб, які мали право на обчислення пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, а саме: особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами.

У редакції, чинній з 01 жовтня 2017 року, частиною третьою статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 1 січня відповідного року.

Таким чином, Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” доповненоо перелік категорій осіб, на яких вказана норма розповсюджується, а саме: осіб, які брали участь у інших ядерних аваріях та випробуваннях, а також осіб, які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.

Враховуючи зазначене, частина третя статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачає, що її дія (право на обчислення пенсії по інвалідності за особливою процедурою) поширюється на осіб, які відповідають наступним критеріям:

1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи;

2) особа брала участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань;

3) особа брала участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.

Таке право виникає у зазначених осіб лише за наявності у сукупності трьох умов (розширене тлумачення зазначеної статті без внесення змін до частини третьої статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” не допускається):

1) особа має статус особи з інвалідністю;

2) особа отримала статус особи з інвалідність виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях;

3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.

Зазначена правова позиція викладена в ухвалі Верховного Суду від 08 травня 2018 року у справі №820/1148/18.

Відповідно до архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 23.01.2012 року №63936 ОСОБА_2 у період з 02.05.1986 року по 06.06.1986 року приймав участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 19).

Дані містяться в довідці Подільського об’єднаного військового комісаріату Одеської області від 17.04.2018 року №77 ОСОБА_2 у період з 06.05.1986 року по 13.06.1986 року приймав участь у ліквідації аварії на чорнобильській АЕС (а.с. 11).

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 приймав участь у ліквідації аварії на чорнобильській АЕС у складі військової частини.

Разом з тим, дійсну строкову службу позивач проходив у період з 01.11.1975 року по 14.11.1977 року.

Таким чином, оскільки позивач приймав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи поза межами проходження дійсної строкової служби, тому відсутні підстави для перерахунку пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Враховуючи зазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_2 не обґрунтовані, не відповідають вимогам законодавств та не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 та ч. 1 ст. 73 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.

Під час перевірки правомірності оскаржуваних рішень суд враховує, чи прийняті вони з використанням повноважень та спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискредитації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь яким несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З огляду на зазначене та оцінюючи у сукупності встановлені обставини і перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 2, 5-9, 77, 90, 242 - 246, 263 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративний позову ОСОБА_2 (66305, Одеська область, м. Подільськ, вул. Слави, 46) до Подільського об’єднанного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (Одеська область, м. Подільськ, вул. Шкільна, 2-Б) про визнання протиправними дії та зобов’язання вчинити певні дії – відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги до суду першої інстанції в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений та підписаний суддею 03 серпня 2018 року.

Суддя Бутенко А.В.

.