
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №813/1093/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 липня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гулкевич І.З.,
секретар судового засідання Іванес Х.О.
за участю: представника позивача Повшак М.П.,представника відповідача Борківський О.Р.
розглянувши у закритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом Бродівської районної державної адміністрації до Управління Служби безпеки України у Львівській області про визнання протиправним та скасування акту, рішення та розпорядження,-
Встановив:
Бродівська районна державна адміністрація звернулась до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Служби безпеки України у Львівській області, в якому з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог просить :
1) визнати незаконним та скасувати акт перевірки стану охорони державної таємниці в Бродівській районній державній адміністрації Львівської області від 27.02.2018 року №62/26/1327, затверджений начальником Управління Служби безпеки України у Львівській області 27 лютого 2018 року;
2) визнати незаконним та скасувати рішення начальника управління Служби безпеки України у Львівській області про зупинення дії спеціального дозволу, наданого районній державній адміністрації на провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею до 21 травня 2018 року;
3) визнати незаконним та скасувати розпорядження Управління Служби безпеки України у Львівській області від 27 лютого 2018 року №36д.
Ухвалою суду від 03 липня 2018 року справу призначено до розгляду у закритих судових засіданнях.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що комісія при проведенні перевірки перевищила свої повноваження під час складання акту перевірки стану охорони державної таємниці. Рішення та розпорядження Управління Служби безпеки України у Львівській області вважає також незаконними, оскільки Законом України «Про державну таємницю» визначено вичерпний перелік підстав для скасування раніше наданого допуску до державної таємниці, однак відповідачем не було дотримано вимог до вказаного переліку.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю, просила адміністративний позов задовольнити.
Відповідач подав відзив на адміністративний позов, в якому вказав, що оскаржувані рішення прийняті відповідно до вимог чинного законодавства, посилаючись на обставини, викладені у відзиві проти адміністративного позову.
В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив, просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Судом встановлено, що 22 лютого 2018 року Управлінням Служби безпеки України у Львівській області проведено в Бродівській районній державній адміністрації планову перевірку стану охорони державної таємниці. За результатами перевірки, комісія зробила висновок про відсутність умов для провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею, визначених ст. 20 Закону України «Про державну таємницю» та п.6 Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 р №939, а саме- в установі не дотримуються передбачені законодавством вимоги щодо забезпечення режиму секретності під час проведення секретних робіт і здійснення заходів, пов’язаних з використанням секретної інформації.
За результатами перевірки складено акт стану охорони від 26.02.2018 року, в якому зафіксовано виявлені правопорушення та зобов’язано Бродівську районну державну адміністрацію вжити заходів щодо їх усунення.
Акт перевірки та вмотивований рапорт заступника начальника ВОДТ Управління скеровано на доповідь начальнику Управління Служби безпеки України у Львівській області.
Начальником Управління Служби безпеки України у Львівській області було прийнято рішення від 27.02.2018 року №62/26/1328 дш про зупинення дії спеціального дозволу на провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею.
Також, начальником Управління Служби безпеки України у Львівській області винесено розпорядження від 27 лютого 2018 року №36д про скасування допуску до державної таємниці, а саме ОСОБА_3, голові Бродівської районної державної адміністрації у Львівській області, оскільки в ході перевірки в його діях встановлено порушення ст.ст. 5, 28, 37 Закону України «Про державну таємницю» та п.п.3, 116, 749 Порядку,що призвело до порушень передбачених законодавством вимог щодо забезпечення режиму секретності в Бродівській РДА.
Не погодившись з такими рішеннями відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основними нормативно-правовими актами, якими визначено порядок охорони державної таємниці, порядок організації та забезпечення режиму секретності в установах і організаціях, а також порядок надання, переоформлення та скасування допуску громадян до державної таємниці є Закон України "Про державну таємницю" та Порядок організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 року №939.
Закон України «Про державну таємницю» (надалі Закон №3855-XII) регулює суспільні відносини, пов'язані з віднесенням інформації до державної таємниці, засекречуванням, розсекречуванням її матеріальних носіїв та охороною державної таємниці з метою захисту національної безпеки України.
Так, державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації мають право провадити діяльність, пов'язану з державною таємницею, після надання їм Службою безпеки України спеціального дозволу на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею (частина 1 статті 20 Закону № 3855-XII).
Надання дозволу здійснюється на підставі заявок державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій та результатів спеціальної експертизи щодо наявності умов для провадження діяльності; пов'язаної з державною таємницею. З метою визначення наявності умов для провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, Служба безпеки України може створювати спеціальні експертні комісії, до складу яких включати фахівців державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій за погодженням з їх керівниками.
Результати спеціальної експертизи щодо наявності умов для провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, оформляються відповідним актом (частина 2 статті 20 Закону № 3855-XII).
Дозвіл на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, надається державним органам, органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям за результатами спеціальної експертизи за умови, що вони: відповідно до компетенції, державних завдань, програм, замовлень, договорів (контрактів) беруть участь у діяльності, пов'язаній з державною таємницею; мають приміщення для проведення робіт, пов'язаних з державною таємницею, сховища для зберігання засекречених документів та інших матеріальних носіїв секретної інформації, що відповідають вимогам щодо забезпечення секретності зазначених робіт, виключають можливість доступу до них сторонніх осіб, гарантують збереження носіїв секретної інформації; додержуються передбачених законодавством вимог режиму секретності робіт та інших заходів, пов'язаних з використанням секретної інформації, порядку допуску осіб до державної таємниці, прийому іноземних громадян, а також порядку здійснення технічного та криптографічного захисту секретної інформації; мають режимно-секретний орган, якщо інше не передбачено цим Законом (частина 3 статті 20 Закону № 3855-XII).
Відповідно до частини 4 статті 20 Закону № 3855-XII керівники державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, що провадять діяльність, пов'язану з державною таємницею, мають бути обізнані з чинним законодавством про державну таємницю.
Термін дії дозволу на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, встановлюється Службою безпеки України і не може перевищувати 5 років. Його тривалість залежить від обсягу робіт (діяльності), що здійснюються державним органом, органом місцевого самоврядування, підприємством, установою, організацією, ступеня секретності та обсягу пов'язаних з цими роботами (діяльністю) відомостей, що становлять державну таємницю, а також категорії режиму секретності (частина 5 статті 20 Закону № 3855-XII).
Дозвіл на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, не надається, якщо відсутні умови для провадження такої діяльності, передбачені цією статтею, а також якщо керівник підприємства, установи, організації не є громадянином України або не має допуску до державної таємниці (частина 6 статті 20 Закону № 3855-XII).
Дозвіл на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, може бути скасований або його дія може бути зупинена Службою безпеки України на підставі акта проведеної нею перевірки, висновки якого містять дані про недодержання державним органом, органом місцевого самоврядування, підприємством, установою, організацією умов, передбачених цією статтею (частина 7 статті 20 Закону № 3855-XII).
Державним органам, органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям, що провадять діяльність, пов'язану з державною таємницею, за результатами спеціальної експертизи надаються відповідні категорії режиму секретності (перша, друга або третя), що зазначаються Службою безпеки України у дозволах на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею (частина 8 статті 20 Закону № 3855-XII).
Державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації, яким надано зазначений у цій статті дозвіл, набувають права на доступ до конкретної секретної інформації згідно з рішенням державних органів, уповноважених державним експертом з питань таємниць приймати такі рішення. За погодженням з цими органами здійснюється передача секретної інформації або її матеріальних носіїв державним органам, органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам і організаціям, які мають дозвіл на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею (частина 9 статті 20 Закону № 3855-XII).
Порядок надання, переоформлення, призупинення та поновлення дії або скасування дозволу на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, форма акта спеціальної експертизи щодо наявності умов для провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, форма дозволу на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, та категорії режиму секретності встановлюються Кабінетом Міністрів України (частина 10 статті 20 Закону № 3855-XII).
Положеннями частини 2 статті 22 Закону № 3855-XII визначено, що допуск до державної таємниці надається дієздатним громадянам України віком від 18 років, які потребують його за умовами своєї службової, виробничої, наукової чи науково-технічної діяльності або навчання, органами Служби безпеки України після проведення їх перевірки. Порядок надання допуску до державної таємниці визначається Кабінетом Міністрів України.
Для розгляду питання про надання громадянам допуску до державної таємниці державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, де працюють, проходять службу або навчаються громадяни, оформляються документи, які надсилаються до органів Служби безпеки України. Перелік та форми таких документів, а також порядок їх надання визначаються Кабінетом Міністрів України (частина 4 статті 22 Закону № 3855-XII).
Водночас частиною 7 статті 22 Закону № 3855-XII встановлено, що надання допуску передбачає: визначення необхідності роботи громадянина із секретною інформацією; перевірку громадянина у зв'язку з допуском до державної таємниці; взяття громадянином на себе письмового зобов'язання щодо збереження державної таємниці, яка буде йому довірена; одержання у письмовій формі згоди громадянина на передбачені законом обмеження прав у зв'язку з його допуском до державної таємниці; ознайомлення громадянина з мірою відповідальності за порушення законодавства про державну таємницю.
Згідно пункту 3 частини 2 статті 23 Закону № 3855-XII у разі невиконання громадянином обов'язків щодо збереження державної таємниці, яка йому довірена або довірялася раніше, у наданні допуску до державної таємниці може бути відмовлено.
Відповідно до частини 2 статті 26 Закону № 3855-XII скасування раніше наданого допуску до державної таємниці здійснюється органами Служби безпеки України у разі виникнення або виявлення обставин, передбачених статтею 23 цього Закону, або після припинення громадянином діяльності, у зв'язку з якою йому було надано допуск, втрати ним громадянства або визнання його недієздатним на підставі інформації, здобутої органами Служби безпеки України або отриманої від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій.
Так, ОСОБА_3, перебуваючи на посаді голови Бродівської районної державної адміністрації, отримав допуск до державної таємниці.
Комісією Служби безпеки України, на підставі припису від 20.02.2018 № 62/26/29п, було проведено комплексу планову перевірку стану охорони державної таємниці у Бродівській районній державній адміністрації, яка була оформлена актом від 27.02.2018 № 62/26/1327дш.
Відповідно до акта перевірки Управління Служби безпеки України у Львівській області виявлені численні порушення законодавства про державну таємницю у діяльності Бродівської районної державної адміністрації, а саме: не дотримуються передбачені законодавством вимоги щодо забезпечення режиму секретності під час проведення секретних робіт і здійснення заходів, пов’язаних з використанням.
Так, відповідно до ч.1ст.37 Закону України «Про державну таємницю», саме керівники державних органів зобов'язані здійснювати постійний контроль за забезпеченням охорони державної таємниці.
Таким чином, на підставі невиконання позивачем обов'язків щодо збереження державної таємниці, яка йому довірена або довірялася раніше, йому було правомірно скасовано допуск до державної таємниці.
Крім того, відповідно до ч.6 ст.37 Закону України «Про державну таємницю» висновки Служби Безпеки України, викладені в актах офіційних перевірок за результатами контролю стану охорони державної таємниці, є обов'язковими для виконання посадовими особами підприємств, установ та організацій незалежно від їх форм власності.
Так, листом Управління Служби безпеки України у Львівській області від 27.02.2018 №62/26/1333дш було проінформовано голову Бродівської районної державної адміністрації, що у зв'язку із невиконанням обов'язків щодо збереження державної таємниці, яка йому довірена або довірялась раніше, зокрема, відсутність контролю за станом охорони державної таємниці, не забезпечив охорону державної таємниці відповідно до вимог режиму секретності та не здійснював постійного контролю за забезпеченням охорони державної таємниці в Бродівській РДА, допуск до державної таємниці йому підлягає скасуванню у встановленому законом порядку.
На підставі встановлених під час перевірки комісією порушень Бродівською районною державною адміністрацією умов для провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею, начальником Управління Служби Безпеки України у Львівській області винесено рішення про зупинення дії спеціального дозволу до 21.05.2018 року.
За ст. 26 Закону України «Про державну таємницю» скасування наданого допуску до державної таємниці здійснюється органами Служби Безпеки України у разі виникнення або виявлення обставин, передбачених ст.23 цього Закону, зокрема невиконання громадянином обов'язків щодо збереження державної таємниці, яка йому довірена або довірялась раніше.
Розпорядженням начальника Управління Служби безпеки України у Львівській області від 27.02.2018 №36д ОСОБА_3 скасовано допуск до державної таємниці.
Щодо посилань позивача, про перевищення комісією під час перевірки своїх повноважень, а саме в частині того, що рішення про зупинення спеціального дозволу приймається органом СБУ на підставі пропозиції комісії, а не комісією, то суд зазначає наступне.
В матеріалах справи наявні докази того, що акт перевірки та рапорт заступника начальника ВОДТ Управління скеровано на доповідь начальнику Управління Служби безпеки України у Львівській області як посадовій особі, яка надала спеціальний дозвіл на провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею. На підставі зазначеної доповіді начальником Управління Служби безпеки України у Львівській області прийнято рішення про зупинення дії спеціального дозволу до 21.05.2018 року.
Таким чином, рішення про припинення спеціального дозволу було прийнято начальником Управління Служби безпеки України у Львівській області, а не комісією, як зазначає позивач у позовній заяві.
Щодо твердженням позивача щодо того, що керівник органу СБУ відповідно до п. 27 Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, мав повноваження скріпити запис про зупинення діяльності районної державної адміністрації, пов’язаної з державною таємницею, а не скасувати чи зупинити його, суд зазначає наступне.
Відповідно до абз.1 п.24 Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях у разі скасування або зупиненні дії спеціального дозволу він підлягає вилученню органом Служби Безпеки України.
Згідно п. 27 Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях зазначено записи, які повинні бути виконанні на зворотному боці вже вилучено спеціального дозволу. Відповідно зазначена норма стосується дій з вже вилученим спеціальним дозволом.
Натомість п.23 Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях визначено право органу Служби Безпеки України приймати рішення про скасування або зупинення дії на підставі акта перевірки органом СБУ стану охорони державної таємниці, в якому зроблено висновок про недодержання підприємством, установою, організацією вимог щодо провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею.
Оскільки позивачем порушено вимоги щодо охорони державної таємниці, відповідачем правомірно винесено акт державної таємниці від 27.02.2018 року, рішення про зупинення дії спеціального дозволу від 27.02.2018 року та розпорядження про припинення права доступу до державної таємниці від 27.02.2018 року №36д.
Згідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням наведеного суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити.
Оскільки суд відмовляє у задоволенні позову, то за правилами, визначеними частиною першою статті 139 КАС України, відсутні підстави для відшкодування позивачу за рахунок відповідача судових витрат.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 25,72-77, 90, 139, 241-246, 250, пп. пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ “Перехідні положення” КАС України, суд -
Вирішив:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Гулкевич І.З.