
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
"02" серпня 2018 р. Справа № 0940/1362/18
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Скільський І.І., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання до їх вчинення,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання до їх вчинення.
Пунктом 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Одночасно із позовною заявою ОСОБА_1 подала клопотання про звільнення від сплати судового збору за подання до суду адміністративного позову. В обґрунтування такого клопотання позивач вказує на факт перебування в скрутному матеріальному становищі, оскільки єдиним річним доходом вказує на пенсію, про що підтверджує довідка Надвірнянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області №1112 від 10.07.2018 за 2017 рік.
Пунктом 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви, серед іншого, з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Частиною 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
За змістом частини 2 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".
Так, згідно частини 1 статті 1 вказаного Закону, судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
За приписами частини 1 статті 2 Закону України "Про судовий збір" платники судового збору, серед іншого, є громадяни України, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, якщо розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік (пункт 1 части 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір" в редакції Закону з 15.12.2017).
Частиною 2 статті 8 вказаного Закону передбачено, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Із долученого до клопотання про звільнення від сплати судового збору документа судом встановлено, що на підтвердження обставин свого майнового стану позивач надала довідку Надвірнянського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області №1112 від 10.07.2018 року (за період 2017 року).
Відповідно до частини 1 статті 77, частини 2 статті 74 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Суд зазначає, що дана довідка видана із бази даних системи персоніфікованого обліку ПФУ щодо відомостей застрахованих осіб (фактично, щодо всіх працюючих та само зайнятих осіб), а саме: даних про страховий стаж, спеціальний (пільговий) стаж, заробітки за кожен рік помісячно, з яких були сплачені страхові внески і єдиний соціальний внесок, з переліком страхувальників.
Вказана довідка оформляється для нарахування, обчислення і призначення пенсії.
Втім, єдиним органом державної вдали, який облікує дані про доходи всіх осіб в державі є Державна фіскальна служба України та її територіальні органи.
Відтак, подання довідки з індивідуальними відомостями про застраховану особу від 10.07.2018 не є достатнім доказом на підтвердження обставини щодо доходу позивача за попередній календарний рік в розумінні пункт 1 части 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір". Належним доказом повинна бути відповідна довідка Надвірнянської ОДПІ ГУ ДФС в Івано-Франківській області із Державного реєстру фізичних осіб - платників податку про суми виплачених доходів та утриманих податків як в якості фізичної особи так і фізичної особи-підприємця. Оскільки даний реєстр, на відміну від системи персоніфікованого обліку ПФУ, щодо фізичних осіб облікує доходи, в тому числі з яких не сплачуються страхові внески чи єдиний соціальний внесок.
Таким чином, не дотримуючись положень статті 8 Закону України "Про судовий збір" на підтвердження свого майнового стану, позивачем не подано достатні докази про її річний дохід за попередній календарний рік.
Беручи до уваги наведене клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору за подання до суду адміністративного позову із вказаним вище обґрунтуванням і доказами не підлягає до задоволення.
Відтак, несплата позивачем відповідного розміру судового збору вважається поданням позовної заяви без додержання вимог положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Частиною 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно із частиною 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік", який вступив в дію з 01.01.2018 року, встановлено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб в розрахунку на місяць з 1 січня 2018 року складає 1 762,00 гривень.
Із змісту позовних вимог слідує, що позивач просить суд:
- визнати неправомірними дії Надвірнянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо обчислення пенсії, враховуючи заробітну плату за період з 01.01.1994 по 31.12.1998 з обмеженням заробітку коефіцієнтом 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум та заробітної плати за період з 01.07.2000 по 28.02.2001 з обмеженням максимального розміру заробітної плати (доходу);
- зобов`язати Надвірнянське об`єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області врахувати при обчисленні ОСОБА_1 пенсії заробітну плату за період з 01.01.1994 по 31.12.1998 без обмеження заробітку коефіцієнтом 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум;
- зобов`язати Надвірнянське об`єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області врахувати при обчисленні ОСОБА_1 пенсії заробітну плату за період з 01.07.2000 по 28.02.2001 без обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу);
- зобов`язати Надвірнянське об`єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 та виплатити недораховані грошові кошти з 05.01.2018 з врахуванням заробітної плати за період з 01.01.1994 по 31.12.1998 без обмеження заробітку коефіцієнтом 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум та заробітної плати за період з 01.07.2000 по 28.02.2001 без обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу) та виплачувати пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку.
Вказані вимоги мають різні предмети позову і предмети доказування, у зв'язку з чим суд вважає, що позивач заявив чотири позовні вимоги немайнового характеру.
ОСОБА_1 не надала до позовної заяви квитанцію (платіжний документ) про сплату судового збору в розмірі 2 819,20 гривень (704,80 x 4 = 2 819,20), документ, який підтверджує обставину щодо звільнення її від сплати судового збору або належні докази про річний дохід за попередній календарний рік з метою вирішення питання про наявність підстав для звільнення останньої від сплати судового збору.
За таких обставин, позовну заяву подано без додержання вимог частини 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 1 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи.
Крім того, з матеріалів позовної заяви вбачається, що позивачем не додано копію ідентифікаційного номеру ОСОБА_1, що передбачено для примірника позовної заяви із копіями доданих до неї документів для суду і для відповідача.
Вказане також підтверджується Актом від 31.07.2018 за №69, складеним відділом документального забезпечення-канцелярією Івано-Франківського окружного адміністративного суду.
Суд зазначає, у відповідності до частин 1-2, 4-5 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
В порушення вказаних норм Кодексу, позивач, долучивши до матеріалів адміністративного позову письмові документи, які вважає доказами на підтвердження відповідних обставин, не засвідчила їх копії (всі сторінки документів) на відповідність оригіналам у встановленому статтею 94 Кодексу адміністративного судочинства України порядку.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що позовна заява подана без додержання вимог ст. 94, 160 та 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
За приписами частин 1, 2 статті 169 Кодексу суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
На підставі наведеного, керуючись ст. 94, 160, 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
У Х В А Л И В:
1. В задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору від 31.07.2018 за подання ОСОБА_1 до суду адміністративного позову до Надвірнянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, - відмовити.
2.Позовну заяву ОСОБА_1 до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання до їх вчинення - залишити без руху.
3.Надати позивачу десятиденний строк з дня отримання цієї ухвали для усунення вказаних недоліків шляхом подання до Івано-Франківського окружного адміністративного суду:
- квитанцію про сплату судового збору в розмірі 2 819,20 гривень, або документ, який підтверджує обставину щодо звільнення позивача від сплати судового збору чи належні докази про річний дохід ОСОБА_1 за попередній календарний рік з метою вирішення питання про наявність підстав для звільнення позивача від сплати судового збору (із поданням відповідного клопотання);
- копії ідентифікаційного номеру ОСОБА_1 в примірнику позовної заяви для відповідача;
- двох екземплярів всіх письмових документів (доказів), доданих до адміністративного позову.
Роз'яснити, що в разі неусунення недоліків у визначений строк позовна заява буде повернена.
Ухвала не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, встановлені статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Скільський І.І.