
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
02 серпня 2018 року Справа № 808/3512/16 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Садового І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження матеріали адміністративної справи
за позовною заявою: Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області (69002, м.Запоріжжя, вул.Гоголя, буд.105-А; код ЄДРПОУ 40311343)
до: фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (70002, АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1)
про: стягнення штрафних санкцій,
ВСТАНОВИВ:
17.11.2016 Головне управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області (далі - позивач) звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач) про стягнення штрафних санкцій у розмірі 4080 грн.
Ухвалою суду від 18.11.2016 відкрито провадження в адміністративній справі №808/3512/16 та призначене попереднє судове засідання на 06.12.2016.
Ухвалою суду від 06.12.2016 провадження у справі зупинене за клопотанням позивача до 21.12.2016.
21.12.2016 провадження у справі поновлено.
Ухвалою суду від 21.12.2016 провадження у справі зупинене за клопотанням позивача до 06.02.2017.
06.02.2017 провадження у справі поновлено.
Ухвалою суду від 06.02.2017 провадження у справі №808/3512/16 зупинено до набрання законної сили рішенням по справі №808/829/16 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Інспекції з питань захисту прав споживачів у Запорізькій області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафних санкцій №000013 від 15.02.2016.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 05.12.2017 по справі №808/829/16 у задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафних санкцій №000013 від 15.02.2016 відмовлено.
Згідно відповіді судді Татаринова Д.В. про надання інформації від 23.06.2018 постанова Запорізького окружного адміністративного суду від 05.12.2017 по справі №808/829/16 набрала законної сили 17.04.2018.
Ухвалою суду від 02.07.2018 провадження у справі поновлено.
Ухвалою від 02.07.2018 справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у судовому засіданні 01.08.2018.
У зв'язку з розглядом справи в порядку письмового провадження, відповідно до вимог ч.4 ст.229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на встановлене під час проведення перевірки характеристик продукції, яка реалізувалась в магазині ФОП ОСОБА_1, порушення вимог "Технічного регламенту безпечності іграшок" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 №515, а саме: розповсюдження продукції: дитячих іграшок артикул - 0615-11/12, артикул - 55861, на яких не нанесено Національний знак відповідності, що є підставою притягнення до відповідальності у вигляді накладення штрафних санкцій. За результатом розгляду матеріалів перевірки керівником позивача прийнято рішення у формі постанови від 15.02.2016 №000013 про накладення штрафних санкцій, якою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 застосовано штрафні санкції у розмірі 4080,00 грн. На час розгляду справи у суді заборгованість відповідачем не погашена, а тому підлягає примусовому стягненню у судовому порядку. На підставі викладеного, просить адміністративний позов задовольнити повністю.
Відповідач заперечень на позов не надав, про час і дату судового засідання був повідомлений належним чином.
Дослідивши матеріали справи, обставини якими обґрунтовуються позовні вимоги, перевіривши їх доказами, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 зареєстрована, як фізична особа-підприємець 06.03.2006 за адресою 70000, АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, про що свідчить свідоцтво серії В01 №184346.
04.02.2016 на підставі Плану перевірок відділу ринкового нагляду на І квартал 2016 року, наказу по інспекції з питань захисту прав споживачів у Запорізькій області від 15.12.2015 №31, направлення на проведення перевірки від 25.12.2015 № 68 спеціалістами інспекції з питань захисту прав споживачів у Запорізькій області проведено планову перевірку характеристик продукції фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за адресою: Запорізька область, м. Вільнянськ, вул. Зачиняєва, буд. 20, за результатами якої складено акт перевірки характеристик продукції № 000068 (а.с.43-44).
Під час проведення перевірки спеціалістами органу державного нагляду використовувались засоби відеотехніки для фіксування процесу перевірки.
Перевірка проводилася в присутності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1. Під час проведення планової перевірки спеціалістами Інспекції були виявлені порушення, розповсюдження продукції: дитячих іграшок артикул - 0615-11/12, артикул - 55861, на яких не нанесено Національний знак відповідності, що зазначено у п.п. 1,2 акту перевірки характеристик продукції № 000068, внаслідок чого було порушено вимоги "Технічного регламенту безпечності іграшок", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 № 515.
Акт перевірки містить запис ОСОБА_1 про те, що претензій та зауважень щодо перевірки не має.
15.02.2016 в приміщенні Держспоживінспекції у Запорізькій області відбувся розгляд справи про застосування до суб'єкта господарювання штрафних санкцій, передбачених статтею 44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції". За результатами розгляду матеріалів справи керівником Держспоживінспекції у Запорізькій області прийнято рішення у формі постанови №000013 про накладення штрафних санкцій, передбачених п. 1 ч.3 ст. 44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції", якою до ФОП ОСОБА_1 за розповсюдження продукції, а саме: - дитячих іграшок артикул - 0615-11/12, артикул - 55861 на яких не нанесено Національний знак відповідності, що зазначено у п.п. 1,2 акту перевірки характеристик продукції № 000068, внаслідок чого було порушено вимоги "Технічного регламенту безпечності іграшок", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 № 515 застосовано штрафні санкції у вигляді штрафу в розмірі 4080 грн. та зобов'язано сплатити штраф в установленому порядку у 15- денний строк після отримання цієї постанови (а.с. 45).
Постанову відповідач отримав особисто 15.02.2016.
Не погодившись з постановою від 15.02.2016 №000013 про накладення стягнень, відповідач звернувся до суду з вимогами про її скасування.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 05.12.2017 по справі №808/829/16 у задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафних санкцій №000013 від 15.02.2016 відмовлено.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Закон України "Про захист прав споживачів" від 12.05.1991 №1023-ХІІ (далі - Закон України №1023-ХІІ) регулює відносини між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності, встановлює права споживачів, а також визначає механізм їх захисту та основи реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів.
Згідно з ч. 3 ст. 5 Закону України №1023-ХІІ захист прав споживачів здійснюють спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи і установи, що здійснюють державний санітарно-епідеміологічний нагляд, інші державні органи, органи місцевого самоврядування згідно із законодавством, а також суди.
Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 26 Закону України №1023-ХІІ спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи в областях, містах Києві та Севастополі, а на території Автономної Республіки Крим - орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері захисту прав споживачів здійснюють державний контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів, забезпечують реалізацію державної політики щодо захисту прав споживачів і мають право у числі іншого накладати на суб'єктів господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, стягнення, передбачені статтею 23 цього Закону, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
При цьому, відповідно до п.п. 3 п.7 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 25.02.2016 №1 (далі - Положення), Головне управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням законодавства про захист прав споживачів (у тому числі споживачів виробів з дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння) накладає на суб'єктів господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі і ресторанного господарства, стягнення за порушення законодавства про захист прав споживачів.
Таким чином, позивач у справі є органом владних повноважень, якому чинним законодавством надані владні управлінські функції у сфері захисту прав споживачів.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України №1023-ХІІ споживач має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого і компетентного вибору. Інформація повинна бути надана споживачеві до придбання ним товару чи замовлення роботи (послуги). Інформація про продукцію не вважається рекламою.
Нормативно-правовими актами, в тому числі технічними регламентами, можуть бути встановлені додаткові вимоги до змісту інформації про продукцію.
За приписами ч. 1 ст. 11 Закону України "Про технічні регламенти та оцінку відповідності" від 15.01.2015 №124-VІІІ, відповідність введеної в обіг, наданої на ринку або введеної в експлуатацію в Україні продукції вимогам усіх чинних технічних регламентів, які застосовуються до такої продукції, є обов'язковою, за винятком випадків, визначених у зазначених технічних регламентах та статті 12 цього Закону.
Вимоги до безпечності іграшок та їх обігу на території України установлює Технічний регламент безпечності іграшок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 року № 515 (далі - Технічний регламент).
Пунктом 25 Технічного регламенту встановлено обов'язок розповсюджувачів перед наданням іграшки на ринку перевірити наявність національного знака відповідності на іграшці, необхідних документів, інструкцій та інформації про безпечність, які складаються згідно з вимогами законодавства про мови, а також виконання виробником та імпортером вимог, установлених пунктами 9, 10 і 18 цього Технічного регламенту.
Відповідно до п.п. 44 - 48 Технічного регламенту іграшки повинні надаватися на ринку з нанесеним в установленому порядку національним знаком відповідності. Національний знак відповідності наноситься лише виробником або його уповноваженим представником. Нанесення виробником або його уповноваженим представником національного знака відповідності є підтвердженням його відповідальності за відповідність іграшки вимогам, установленим у технічних регламентах, що передбачають нанесення національного знака відповідності. Інше, крім національного знака відповідності, маркування може бути нанесене на іграшку за умови, що воно не вплине негативно на видимість, розбірливість та розуміння національного знака відповідності. Обмежувальні (корегувальні) заходи в разі неналежного застосування національного знака відповідності вживаються в установленому законодавством порядку. Особи, винні в порушенні правил застосування та нанесення національного знака відповідності, притягуються до відповідальності згідно із законом.
Згідно пунктів 52, 53 зазначеного Технічного регламенту національний знак відповідності повинен наноситися на іграшку, прикріплену до неї етикетку (ярлик) або пакування та бути видимим, розбірливим і незмивним. У разі коли іграшка дрібна або складається з дрібних частин, національний знак відповідності може наноситися на етикетку (ярлик) або супровідну листівку. Якщо іграшка продається в демонстраційному пакуванні та нанесення національного знака відповідності на іграшку є технічно неможливим, він може наноситися на демонстраційне пакування. Якщо національний знак відповідності є невидимим ззовні крізь пакування іграшки, він наноситься додатково на пакування.
В силу вимог Опису знака відповідності технічним регламентам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження форми, опису знака відповідності технічним регламентам, правил та умов його нанесення" від 30.12.2015 №1184 знак відповідності технічним регламентам має форму незамкненого з правого боку кола, усередині якого вміщено стилізоване зображення трилисника. Довжина розриву кола становить 0,22 його загальної довжини (або 80 градусів). Зображення знака відповідності може бути плоским або рельєфним і виконується двома контрастними кольорами. Висота знака відповідності не може бути менш як 5 міліметрів, якщо інше не передбачено відповідним технічним регламентом. У разі зменшення або збільшення розміру знака відповідності повинні бути дотримані пропорції його форми.
Як вбачається з матеріалів справи, відсутність Національного знаку відповідності на дитячих іграшках (артикул - 0615 -11/12, артикул 55861) відповідачем при проведенні перевірки не заперечувалось.
Правові та організаційні засади здійснення державного ринкового нагляду і контролю нехарчової продукції встановлені Законом України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" від 02.12.2010 № 2735-VІ (далі - Закон України №2735-VІ)
Відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону України №2735-VІ, під час проведення перевірки характеристик продукції у її розповсюджувачів на підставах, визначених підпунктом "б" пункту 2 частини першої цієї статті, об'єктом перевірки є документи, що містять інформацію про походження продукції, яка є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам, та її подальший обіг (договори, товарно-супровідна документація тощо). Якщо розповсюджувач протягом узгодженого з органом ринкового нагляду строку не надав йому зазначені документи, такий розповсюджувач вважається особою, що ввела цю продукцію в обіг. Під час перевірки характеристик продукції на підставі, визначеній в абзаці третьому підпункту "б" пункту 2 частини першої цієї статті, орган ринкового нагляду також проводить перевірку умов зберігання відповідної продукції.
Відповідачем не надано документи на поставку, накладні, що дає змогу ідентифікувати суб'єкта господарювання, що поставив відповідну продукцію.
Відповідно до ч.1 ст. 44 Закону України №2735-VІ суб'єкти господарювання за порушення цього Закону несуть згідно з законами України цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність.
Згідно п.1 ч.3 ст.44 Закону України №2735-VІ до розповсюджувача застосовуються штрафні санкції у разі розповсюдження продукції, на якій відсутній знак відповідності технічним регламентам, якщо його нанесення на продукцію передбачено технічним регламентом на відповідний вид продукції, - у розмірі від ста п'ятдесяти до двохсот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за повторне протягом трьох років вчинення такого самого порушення, за яке на особу вже було накладено штраф, - у розмірі від двохсот до трьохсот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з ч.5 ст.44 Закону України №2735-VI рішення керівника чи заступника керівника органу ринкового нагляду про накладення штрафу оформляється постановою. Суб'єкт господарювання має сплатити штраф у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання постанови про його накладення. У разі несплати штрафу в зазначений строк він стягується в судовому порядку. Рішення про накладення штрафу в справах про порушення, передбачені цією статтею, може бути оскаржено відповідно до цього Закону.
Судом встановлено, що не погодившись із постановою про накладення стягнень від 15.02.2016 №000013, відповідач звернувся до суду з вимогами про її скасування.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 05.12.2017 по справі №808/829/16 у задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафних санкцій №000013 від 15.02.2016 відмовлено.
Постанова від 05.12.2017 №808/829/16 набрала законної сили 17.04.2018.
Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відтак, постанова від 15.02.2016 №000013 прийнята позивачем у межах та на підставі Закону.
Проте на час розгляду справи доказів сплати суми фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 4080,00 грн. відповідачем не надано.
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст.77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, та звертаючи увагу на те, що відповідач не заперечує проти позовних вимог, суд вважає вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню.
Згідно ч.2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Керуючись ст.ст. 139, 241, 243, 244, 245, 246, 250 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративного позов Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних санкцій у розмірі 4080,00 грн., - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з фізичної особи фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (70002, АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1,ІНФОРМАЦІЯ_1 р.н.) до державного бюджету штрафні санкції у розмірі 4080 (чотири тисячі вісімдесят) грн. на р/р 31110106700003, код платежу 21081100, МФО 813015, одержувач УДКСУ у Жовтневому районі м. Запоріжжя, код ЄДРПОУ 38025440.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 02.08.2018.
Суддя І.В.Садовий