Рішення № 75666267, 02.08.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.08.2018
Номер справи
808/2370/18
Номер документу
75666267
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

02 серпня 2018 року (17:15)Справа № 808/2370/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Калашник Ю.В. за участю секретаря судового засідання Гопки Л.І., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якому просить: зобов'язати відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату заборгованості по пенсії з 01.07.2012 з урахуванням ст. 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та директиви Міністра оборони України від 30.07.2011 № Д-322/1/06 з урахуванням посадового окладу у розмірі 1319,00 грн. у складі грошового забезпечення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач проходив службу на посаді заступника начальника 3894 військового представництва Міністерства оборони України та був звільнений у запас, на даний час перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області та отримує пенсію за вислугою років, відповідно до приписів Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Вказує на те, що після звільнення позивача з військової служби змінилось, в бік збільшення, грошове забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, а саме з 01.08.2011 відповідно до вимог директиви МО України від 20.07.2011 №Д-322/1/06 встановлено нові посадові оклади військовослужбовцям 3894 військового представництва МО України. Тобто відбулось збільшення посадових окладів відповідних категорій військовослужбовців Збройних Сил України з 1110,00 грн. до 1319,00 грн., у зв'язку з чим позивач вважає, що має право на проведення перерахунку пенсійних виплат. Вказує, що для проведення перерахунку пенсійних виплат позивач звернувся до відповідача із відповідною заявою, проте, позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії. Вважає відмову протиправною та такою, що суперечить вимогам чинного законодавства України. Просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 23.06.2018 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи у судовому засіданні на 13.07.2018. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

05.07.2018 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позов (вх. № 21000), в якому зазначає, що постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 покладено обов'язок оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії на уповноважені структурні підрозділи міністерств, відомств. Вказані органи надають до управлінь Пенсійного фонду необхідні для призначення (перерахунку) пенсії документи (зокрема довідку про розмір грошового забезпечення). Вказує, що до відповідача не надходило жодного повідомлення про наявність підстав для перерахунку пенсії з 01.07.2012 з нового посадового окладу в розмірі 1319,00 грн., що свідчить про те, що відповідачем не вчинялось жодних протиправних дій. Також, відповідач зазначає, що підвищення не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постаново. Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року. З урахуванням вищезазначеного просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.

З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

23.05.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії, у відповідності до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 та з урахуванням директиви Міністерства оборони України від 30.07.2011 №Д-322/1/06, з урахуванням нового підвищеного розміру посадового окладу в розмірі 1319,00 грн. (а.с.13).

Листом від 12.06.2018 № 1352/І-9 позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії (а.с.14).

Не погоджуючись з такими діями відповідача позивач звернувся до суду із вказаним позовом за захистом своїх прав.

Ураховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи, державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частин першої та другої статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Суд зазначає, що Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом (далі - Закон №2262).

Відповідно до ч.1 ст.63 Закону №2262, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Частиною 2 статті 63 Закону №2262 визначено, що якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Згідно з ч.4 ст.63 Закону №2262, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Як вбачається з наведених норм права, підставою для перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 затверджено порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України від 09.04.1992 року № 2262-IV «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пунктом 1 вказаного Порядку встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Відповідно до приписів пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» посадовий оклад входить до складу грошового забезпечення.

Пунктом п.5.1 цієї постанови надано право Міністру оборони установлювати посадові оклади військовослужбовцям згідно схем розмірів посадових окладів.

Порядок реалізації наданого права регламентовано наказом Міністра оборони України від 30.12.2007 №707 «Про встановлення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України», який зареєстровано в Міністерстві юстиції 11.11.2008 за №9/14700.

Директивою Міністра оборони України від 30.07.2011 №Д-322/1/06 військовослужбовцям військових представництв Міністерства оборони України підвищено посадові оклади.

На підставі Директиви Міністра оборони України від 30.07.2011 №Д-322/1/06 відбулася фактична зміна посадового окладу з 1110 гривень до 1319 гривень, отже у позивача відповідно до приписів Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виникли підстави для перерахунку пенсії.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355 «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» уповноваженим органом Міністерства оборони України - Запорізьким обласним військовим комісаріатом надано довідку про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», станом на 01.04.2012.

У довідці Запорізького ОВК від 07.06.2012 №ТЗ-58776 зазначено, що розмір посадового окладу за посадою заступник начальника 3894 військового представництва МО України, яку обіймав на день звільнення зі служби позивач, за нормами чинними на 01 квітня 2012 року складає 1319,00 грн. (а.с.15).

Всі складові грошового забезпечення носять постійний системний характер і є його невід'ємною частиною, є обов'язковими при розрахунку пенсії. Тобто розрахунок пенсії з врахуванням підвищеного розміру посадового окладу в розмірі 1319,00 грн. має проводитись з врахування інших складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством з пенсійного забезпечення та довідкою Запорізького ОВК від 07.06.2012 №ТЗ-58776, тобто у складі грошового забезпечення.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідачем не доведено правомірність відмови у проведенні позивачу перерахунку пенсії, у зв'язку із чим, суд дійшов висновку про наявність у відповідача обов'язку здійснити позивачу перерахунок пенсії через зміну розміру одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Щодо посилання представника відповідача у відзиві на те, що позивачем пропущено шести місячний строк звернення до адміністративного суду, у зв'язку із чим позовні вимоги за період з 01.07.2012 по 13.12.2017 повинні бути залишені без розгляду, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст.122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як встановлено з матеріалів справи позивач дізнався про порушення його прав з листа ГУ ПФУ в Запорізькій області від 12.06.2018 № 1352/І-9, яким позивачу відмовлено у проведення перерахунку пенсії з 01.07.2012 виходячи з розміру посадового окладу 1319,00 грн.

Відповідно до ч.3 ст.51 Закону №2262, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Отже, у разі якщо перерахунок пенсії у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

В даному випадку, під час судового розгляду адміністративної справи встановлено, що перерахунок пенсії не було проведено у встановлений строк не з вини позивача, у зв'язку з чим перерахунок пенсії повинен проводитись з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Проте, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Згідно із ч.1 ст.58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Роз'яснення вказаної норми наведено в рішенні Конституційного Суду України №1-рп/99 від 09.02.1999 року, зі змісту якого слідує, що ч.1 ст.58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Неприпустимість зворотної дії нормативно-правового акта полягає в тому, що запроваджені ним нові норми не можуть застосовуватись до правовідносин, які існували раніше.

Так, 15 липня 2017 року Верховною Радою України ухвалено Закон України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення» №614-VIII, яким внесено зміни до статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а саме доповнено частиною третьою такого змісту:

«Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком».

Закон України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення» від 15.07.2017 №614-VIII набув чинності з 01.01.2016.

Тобто, лише з 01.01.2016 на законодавчому рівні закріплено положення щодо того, що перерахунок пенсій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що з урахування принципу незворотності дії Закону у часі, положення ч.3 ст.51 Закону №2262 розповсюджуються на спірні правовідносини починаючи з 01.01.2016, а відтак і обов'язок перерахунку та виплати пенсії позивачу, у зв'язку із зміною розміру виду грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, виникає у ГУ ПФУ в Запорізькій області саме з 01.01.2016.

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (частина 1 статті 143 КАС України).

Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Матеріалами справи встановлено факт сплати судового збору у розмірі 704,80 грн., що підтверджується квитанцією від 13.06.2018 № 885.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016, з урахуванням ст.ст.51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та директиви Міністра оборони України від 30.07.2011 №Д-322/1/06, з урахуванням посадового окладу у розмірі 1319,00 грн. у складі грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

В задоволенні позовних вимог про проведення перерахунку пенсії з 01.07.2012 - відмовити.

Присудити на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) сплачену суму судового збору в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі протягом тридцяти днів, з дня його проголошення апеляційної скарги. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 02.08.2018.

Суддя Ю.В. Калашник