
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 липня 2018 р. Справа№222/235/18
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду у складі головуючого: Шинкарьової І.В. при секретарі Заїченко Я.В., розглянувши адміністративну справу ОСОБА_1 (87042, АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1) до Мангушського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (87400, Україна, Донецька область, Мангуш, вул. Тітова, буд. 72-А) про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернулась із позовом до Управління Пенсійного фонду України в Володарському районі Донецької області та просить суд:
- визнання протиправним та скасування рішення Управління Пенсійного фонду України в Володарському районі Донецької області про відмову в призначені пільгової пенсії;
- зобов'язати відповідача зарахувати до загального страхового стажу період роботи на ПАТ "Азовзагальмаш" з 01 квітня 2015 року по 13 лютого 2017 року включно;
- зарахувати заробітну плату під час роботи у ПАТ "Азовзагальмаш" з квітня 2015 року по лютий 2017 року.
Вказувала, що з 12 січня 2018 року позивачу було відмовлено у призначені пенсія за віком у зв'язку з недостатністю страхового стажу. При розрахунку пенсії відповідачем не зараховано до страхового стажу період її роботи на ПАТ "Азовзагальмаш" з 01 квітня 2015 року по 13 лютого 2017 року та не враховано заробітну плату під час її роботи на зазначеному підприємстві. Згідно рішення про відмову в призначенні пенсії відповідача від 12 січня 2018 року за період з 01 квітня 2015 року по 13 лютого 2017 року не сплачувались страхові внески, тому цей період не може бути зарахований до страхового стажу. Вважає дії відповідача незаконними та такими, що порушують її право на отримання пенсії, оскільки ОСОБА_2 не може нести відповідальність за неналежне виконання своїх обов'язків підприємством, на якому вона працювала.
Представник позивач надала суду заяву з проханням розглядати справу за її відсутності, позовні вимоги підтримала та просила задовольнити.
Представник відповідача надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності та заперечення в яких просив відмовити у задоволенні позову. Посилався на те, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі, не меншій за мінімальний страховий внесок. Обчислення страхового стажу здійснюється за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку з урахуванням сплачених підприємством страхових внесків. В індивідуальних відомостях про застраховану особу ОСОБА_2 станом на 06 квітня 2018 року підприємством ПАТ "Азовзагальмаш" не сплачено страхові внески з 01 квітня 2015 року по 13 лютого 2017 року. Рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії, на підставі викладеного представник відповідача просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Оскільки представник позивача надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, та в судове засідання не прибули сторони, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, для розгляду справи немає перешкод та розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами на підставі ч.9 ст. 205 КАС України.
Ухвалою Володарського районного суду Донецької області від 16 лютого 2018 року було передано за підсудністю на розгляд до Донецького окружного адміністративного суду.
Клопотанням від 26 березня 2018 року позивач уточнює свої позовні вимоги у наступній редакції:
- визнання протиправним та скасування рішення Управління Пенсійного фонду України в Володарському районі Донецької області про відмову в призначені пільгової пенсії;
- зобов'язати відповідача зарахувати до загального страхового стажу період роботи на ПАТ "Азовзагальмаш" з 01 квітня 2015 року по 13 лютого 2017 року включно;
- зарахувати заробітну плату під час роботи у ПАТ "Азовзагальмаш" з квітня 2015 року по лютий 2017 року.
Ухвалою від 10 квітня 2018 р. було забезпечено проведення судового засідання в режимі відеоконференції в адміністративній справі № 222/235/18 24 квітня 2018 року о 12 год. 00 хв.
Ухвалою від 24 квітня 2018 р. відкладено до 10 травня 2018 року до 14:00 год. та забезпечено проведення судового засідання в режимі відео конференції. 10 травня 2018 р. розгляд справи перенесено з 10 травня 2018 р. на 15 травня 2018 р. о 13:10.
В судовому засіданні 15 травня 2018 року судом, керуючись ст. 173 КАС України, було вирішено продовжити строк підготовчого провадження за ініціативою суду, про що повідомлені особи, які беруть участь у справі.
Розгляд справи перенесено з 15 травня 2018 р. на 05 червня 2018 р. о 16:00 год.
Ухвалою від 05 червня 2018 року було замінено Управління Пенсійного фонду України в Володарському районі Донецької області (ЄДРПОУ 21999137) правонаступником Мангушське об'єднане управління пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 42171919), відкладено підготовче засідання у справі №222/235/18 на 21 червня 2018 року о 12 годині 00 хвилин.
Ухвалою від 21 червня 2018 року було закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 17 липня 2018 року 13:00 год.
В судовому засіданні 17 липня 2018 судом, керуючись ст. 233 КАС України , була оголошена перерва до 23 липня 2018 р. на 12:00 год, у зв'язку із аварійною ситуацією, що виникла у приміщенні Володарського районному суді Донецької області, було вимкнено світло. Судом було вирішено оголосити перерву, для надання можливості сторонам прийняти участь у справі, про що повідомлені особи, які беруть участь у справі.
Суд, вислухавши пояснення, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2, ІНН НОМЕР_1, звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Володарському районі Донецької області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Згідно рішення начальника Управління Пенсійного фонду України в Володарському районі Донецької області від 12 січня 2018 року ОСОБА_2 02 жовтня 2017 року звернулась з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до ст. 26 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Стаж роботи з 01 квітня 2015 року по 13 лютого 2017 року не зараховувався до загального стажу роботи. За період з 01 квітня 2015 року по 13 лютого 2017 року ПАТ "Азовзагальмаш" страхові внески не сплачувались. /а.с. зворотній бік 12/
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України від 9 липня 2003 року №1058-IV, в редакції Закону №2281-VIII від 08.02.2018, "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV).
Згідно статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;
мінімальний страховий внесок - сума коштів, що визначається розрахунково як добуток розміру мінімальної заробітної плати і розміру єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, встановлених законом, на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід);
персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік) - організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку;
страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески (частина 2 статті 20 Закону №1058-IV).
Згідно частини 4 статті 20 Закону №1058-IV сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду.
У разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі днем сплати страхових внесків, згідно частини 9 цієї статті, вважається день списання установою банку суми платежу з банківського рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду.
Статтею 21 Закону №1058-IV встановлено, що персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється з метою обліку застрахованих осіб та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
На кожну застраховану особу відкривається персональна електронна облікова картка, якій присвоюється унікальний номер електронної облікової картки, яка містить, зокрема, відомості про страховий стаж, заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), розмір сплачених страхових внесків та інші відомості, необхідні для обчислення та призначення страхових виплат.
Порядок відкриття та ведення персональної електронної облікової картки встановлений «Положенням про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України від 8 липня 2014 року за № 785/25562.
Відповідно до статті 22 Закону № 1058-IV відомості, що містяться в системі персоніфікованого обліку, використовуються виконавчими органами Пенсійного фонду для, зокрема, обчислення страхових внесків, визначення розміру, перерахунку та індексації пенсійних виплат, передбачених цим Законом.
Страховий стаж це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом. Страховий стаж обчислюється в місяцях (стаття 24 Закону № 1058-IV) .
Аналізуючи наведені положення чинного законодавства та оцінюючи докази, надані сторонами, суд приходить до наступних висновків.
За даними, які містяться в наданій позивачем копії трудової книжки НОМЕР_2, позивача у період роботи з 01 квітня 2015 року по 13 лютого 2017 року працювала на ПАТ «Азовзагальмаш», що підтверджується відомостями трудової книжки.
Відповідно до вимог статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що страховий стаж - період, протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі, не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страхувальники (роботодавці) зобов'язані обчислювати, нараховувати і сплачувати в установлені строки та у повному обсязі страхові внески. Строк для сплати страхових внесків - 20 календарних днів із дня закінчення місяця, в якому нараховані суми до сплати. При цьому страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Отже, відповідальність за несплату страхових внесків повністю несе підприємство - страхувальник, на якому працює працівник.
Відповідно до положень частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:
а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку:
45 років - по 31 березня 1970 року включно;
45 років 6 місяців - з 1 квітня 1970 року по 30 вересня 1970 року;
46 років - з 1 жовтня 1970 року по 31 березня 1971 року;
46 років 6 місяців - з 1 квітня 1971 року по 30 вересня 1971 року;
47 років - з 1 жовтня 1971 року по 31 березня 1972 року;
47 років 6 місяців - з 1 квітня 1972 року по 30 вересня 1972 року;
48 років - з 1 жовтня 1972 року по 31 березня 1973 року;
48 років 6 місяців - з 1 квітня 1973 року по 30 вересня 1973 року;
49 років - з 1 жовтня 1973 року по 31 березня 1974 року;
49 років 6 місяців - з 1 квітня 1974 року по 30 вересня 1974 року;
50 років - з 1 жовтня 1974 року по 31 грудня 1975 року.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи: з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 20 років 6 місяців у чоловіків і не менше 15 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 21 року у чоловіків і не менше 16 років у жінок; з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 21 року 6 місяців у чоловіків і не менше 16 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 22 років у чоловіків і не менше 17 років у жінок; з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 22 років 6 місяців у чоловіків і не менше 17 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 23 років у чоловіків і не менше 18 років у жінок; з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 23 років 6 місяців у чоловіків і не менше 18 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 24 років у чоловіків і не менше 19 років у жінок; з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 24 років 6 місяців у чоловіків і не менше 19 років 6 місяців у жінок.
В листі Вищого адміністративного суду України від 18.02.2014 року № 212/11/14-14 було також зазначено, що наявність заборгованості перед пенсійним фондом України зі сплати страхових внесків не може бути підставою для відмови у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство - страхувальник, в якому працює застрахована особа.
Крім того, як зазначалося вище, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог Закону № 1058-IV за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
З урахуванням наведеного та встановлених у справі обставин, суд приходить до висновку, що Рішення Управління Пенсійного фонду України в Володарському районі Донецької області, яким ОСОБА_2 було відмовлено в призначенні пенсії, є протиправним та підлягає скасуванню.
Разом з тим, пунктом 4 частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що адміністративний позов може містити вимоги про зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії.
Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Отже, суд наділений повноваженнями щодо зобов'язання відповідача прийняти (вчинити) певні дії, і це прямо вбачається з пункту 4 частини 1 статті 5 та пункту 4 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України. Таким чином, суд приходить до висновку, що ефективним засобом правого захисту у даній справі буде зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії за віком відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення» із зарахуванням до страхового та пільгового стажу.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючисьст.ст.2-15, 19-20, 42-48, 72-77, 90, 139, 118, 159-165, 199, 205, 244-250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (87042, АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1) до Мангушського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (87400, Україна, Донецька область, Мангуш, вул. Тітова, буд. 72-А) про визнання дій протиправними та зобов'язання призначити пенсію на пільгових умовах задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Мангушського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області стосовно відмови в призначенні пенсії ОСОБА_1 та скасувати рішення Мангушського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області без номеру від 12 січня 2018 року.
Зобов'язати Мангушське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області переглянути заяву ОСОБА_1 від 02 жовтня 2017 року про призначення пенсії за віком відповідно Закону України «Про пенсійного забезпечення» із зарахуванням до страхового період її роботи на ПАТ "Азовзагальмаш" з 01 квітня 2015 року по 13 лютого 2017 року відповідно до висновків суду.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (87042, АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Мангушського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (87400, Україна, Донецька область, Мангуш, вул. Тітова, буд. 72-А , код ЄДРПОУ 42171919) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Вступна та резолютивна частини рішення проголошено у судовому засіданні 23 липня 2018 року.
Повний текст рішення складено 02 липня 2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Шинкарьова І.В.