
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
О К Р Е М А У Х В А Л А
02 серпня 2018 р. Справа №805/2877/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Стойка В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Красноармійського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
25 квітня 2018 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Красноармійського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з вимогами визнати дії Красноармійського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1, порушення Конституції та законодавства України – неправомірними; скасувати рішення Красноармійського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 25.01.2018 та від 21.03.2018, як незаконні; зобов’язати Красноармійського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області прийняти відповідні заходи щодо усунення причин та умов, які сприяли не виплаті пенсії ОСОБА_1, поновити та виплачувати щомісячно пенсію ОСОБА_1 у відповідності до призначеної пенсії починаючи з січня 2018 року; постановити окрему ухвалу тощо.
При розгляді адміністративної справи було встановлено, що постановою Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 19.09.2017 року по справі № 235/4305/17, яка набула законної сили 09.11.2017 року, визнано протиправними дії Красноармійського об’єднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 з серпня 2017 року; зобов’язано Красноармійське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області поновити та виплачувати пенсію ОСОБА_1 у відповідності до призначеної пенсії, починаючи з серпня 2017 року.
Як вбачається зі змісту зазначеної постанови, в якості підстави для припинення виплати пенсії позивачу відповідач посилався на те, що громадяни України, які на момент початку АТО мали реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці згідно Розпорядження № 1085-р та отримали статус ВПО, а потім змінили місце реєстрації на підконтрольній українській владі території є внутрішньо переміщеними особами незалежно від зміни реєстрації та мають право на отримання всіх виплат і допомоги внутрішньо переміщеним особам, про що повідомляв позивача листом № 25706/02/25 від 31.08.2017 року. Цим же листом відповідач повідомляв позивача про необхідність звернення до управління з заявою про поновлення виплати пенсії та довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Також судом було встановлено, що припинення виплати позивачу пенсії з причин, зазначених в листі № 25706/02/25 від 31.08.2017 року, суперечить принципам, які закріплені в Конституції України та підставам, наведеним в Законі № 1058-ІV. Внаслідок зазначеного та згідно вказаному вище, позовні вимоги ОСОБА_1 задоводено в повному обсязі.
Як встановлено вимогами ст. 129 (1) Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання тощо.
Частиною 2 ст. 14 КАС України встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Тобто постанова Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 19.09.2017 року по справі № 235/4305/17 є обов’язковою до виконання.
Підставою для звернення позивача до адміністративного суду в контексті даного спору стала невиплата відповідачем пенсії з січня 2018 року.
Позиція відповідача щодо зазначеного факту викладена в Листі від 23.02.2018 року № 515-К-01, згідно змісту якого позивачу повідомлено про необхідність звернутись до структурного підрозділу УСЗН щодо отримання відмови про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи згідно п. 8 Порядку № 509 та в подальшому для поновлення виплати пенсії позивачу необхідно звернутися до відповідача та подати у тому числі рішення про відмову у видачі довідки з обов’язковим зазначенням підстав для відмови.
Аналізуючи зазначене суд вказує, що статус позивача, як тимчасово переміщеної особи, в контексті отримання пенсійних виплат вже був досліджений та аналізований Красноармійським міськрайонним судом Донецької області від 19.09.2017 року по справі № 235/4305/17. Позиція установи Пенсійного фонду з даного питання визнана хибною. Втім дані висновки суду не застосовані в практичній діяльності, що і спричинило виникнення спірних правовідносин за справою № 805/2877/18-а.
Згідно частини 2 Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 р. № 280, пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Також, згідно ст. 2 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 22 грудня 2014 року N 28-2, Головне управління Фонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду.
Як встановлено ч. 1, 2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року N 28-2, управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об'єднані управління (далі - управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд). Управління Фонду підпорядковуються Фонду та безпосередньо відповідним головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Фонду), що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду. Управління Фонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду і головних управлінь Фонду.
Таким чином аналізуючи сутність даного правового спору суд вважає, що відповідачем не застосовано у діяльності висновки суду, викладені Красноармійським міськрайонним судом Донецької області в постанові від 19.09.2017 року по справі № 235/4305/17, тобто рішення суду виконано не було, чим порушено вимоги Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, ст. 129 (1) Конституції України, ч. 2 ст. 14 КАС України.
Як встановлено ст. 249 КАС України, суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. В окремій ухвалі суд має зазначити закон чи інший нормативно-правовий акт (у тому числі його статтю, пункт тощо), вимоги яких порушено, і в чому саме полягає порушення. З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.
На підставі викладеного, керуючись ст. 241, 243, 248, 249 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
Довести до відома Головного управління Пенсійного фонду Донецької області про допущене вищезазначене порушення для вжиття відповідних заходів.
Про вжиті заходи повідомити Донецькій окружний адміністративний суд у місячний термін з дня прийняття даної ухвали.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п’ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Текст ухвали суду розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Ухвала, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Повний текст ухвали складено та підписано суддею 02.08.2018 року.
Суддя Стойка В.В.