
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 серпня 2018 року ЛуцькСправа № 803/1018/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Сороки Ю.Ю.,
при секретарі судового засідання Шопік М.М.,
за участю представника відповідача Сахарчука А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся з позовом до заступника начальника Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0291921306 від 24.05.2018 року.
Позовні вимоги грунтуються на тому, що на підставі акту документальної позапланової невиїзної перевірки №6312/03-20-13-06/АЮ238374 від 20.04.2018 заступником начальника Головного управління ДФС у Волинській області винесене податкове повідомлення-рішення №0291921306 від 24.05.2018 року яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 7500 грн. та застосовані штрафні санкції в розмірі 1 875 грн. Вважає, що податкове повідомлення-рішення №0291921306 від 24.05.2018 винесене з порушенням норм податкового законодавства та підлягає скасуванню.
В обгрунтування позовних вимог зазначає, що ним отриманий дохід внаслідок продажу(обміну) об'єкта рухомого майна протягом звітного податкового року в сумі 150 000 гривень, а саме Peugeot Boxer, НОМЕР_1, дата реєстрації 08.07.2016 року, свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_2, рік випуску 2012, категорія транспортного засобу-вантажний.
Транспортний засіб вагою до 3,5 тон і кількістю місць для сидіння не більше ніж 8, тобто яким є зазначений Peugeot Boxer, НОМЕР_1, дата реєстрації 08.07.2016 року, свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_2, рік випуску 2012, є легковим автомобілем з модифікацією для перевезення вантажу. Такий транспортний засіб не використовується для роботи в таксі або для перевезення вантажу з метою отримання прибутку.
Тому дохід від продажу вказаного транспортного засобу не підлягає оподаткуванню згідно п.173.2 ст. 173 ПК України, внаслідок продажу однієї одиниці впродовж року.
Відтак, податкове повідомлення-рішення №0291921306 від 24.05.2018 року, яким визначено суму податку з доходу від реалізації вказаного транспортного засобу є незаконним та підлягає скасуванню.
Відповідач позов не визнав. 13.07.2018 подав до суду відзив в якому наголошував, що ОСОБА_2 з 08.07.23016 року був власником вантажного транспортного засобу марки - Peugeot Boxer, НОМЕР_1, дата реєстрації згідно з ВМД №205060001/2016/006387 від 14.06.2014 року.
Вказаний автомобіль 04.11.2016 був перереєстрований на іншого власника згідно договору купівлі-продажу із зазначеною вартістю реалізації вказаного транспортного засобу - 150 000, 00 грн.
Головним управлінням ДФС у Волинській області проведена позапланова документальна невиїзна перевірка фізичної особи ОСОБА_2, з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2016 по 31.12.2016, за результатами якої складений акт №6312/03-20-13-06/АЮ238374 від 20.04.2018 року.
Перевіркою встановлено, що згідно відомостей з Територіального сервісного центру 0741 РСЦ МВС у Волинській області про суми перереєстрованих автотранспортних засобів, громадянин ОСОБА_2 у 4 кварталі 2016 року отримав дохід внаслідок продажу (обміну) об'єкта рухомого майна протягом звітного податкового року в сумі 150 000, 00 грн., а саме: Peugeot Boxer, НОМЕР_1, дата реєстрації 08.07.2016, свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_2, рік випуску 2012, категорія транспортного засобу - вантажний, код типу кузова - 2424, на загальну суму 150 000, 00 грн.
Згідно п.п.173.1 ст.173 Податкового кодексу України Дохід платника податку від продажу (обміну) об'єкта рухомого майна протягом звітного податкового року оподатковується за ставкою, визначеною в пункті 167.2 статті 167 цього Кодексу.
Дохід від продажу (обміну) об'єкта рухомого майна (крім легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів) визначається виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу (міни). але не нижче оціночної вартості цього об'єкта, визначеної згідно із законом.
Дохід від продажу (обміну) легкового автомобіля, мотоцикла, мопеда визначається виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче середньо ринкової вартості відповідного транспортного засобу або не нижче його оціночної вартості, визначеної згідно і законом (за вибором платника податку).
Станом на 11.04.2018 року фізичною особою ОСОБА_2 податкову декларацію про майновий стан та доходи за 2016 рік не подано та не включено доходи, отримані внаслідок перереєстрованого автотранспортних засобу Peugeot Boxer, НОМЕР_1, в результаті чого позивачем порушені вимоги ст.49, ст.174, ст.179 Податкового кодексу України.
На підставі акту на підставі акту документальної позапланової невиїзної перевірки №6312/03-20-13-06/АЮ238374 від 20.04.2018 року заступником начальника Головного управління ДФС у Волинській області винесене податкове повідомлення-рішення № 0291921306 від 24.05.2018 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 7 500 грн. та застосовані штрафні санкції в розмірі 1 875 грн.
Ухвалою суду від 27.06.2018 провадження у справі було відкрито. Справу ухвалено розглядати в порядку спрощеного позовного провадження із викликом сторін.
Позивач в судове засідання 01.08.2018 року не з'явився. 30.07.2018 року подав суду заяву про розгляд справи без його участі. Позовні вимоги підтримав повністю.
В судовому засіданні представник відповідача також наголошував на тому, що транспортний засіб Peugeot Boxer, НОМЕР_1, не є легковим автомобілем, а відтак, дохід від його продажу підлягає оподаткуванню. У зв'язку з чим, просив суд в задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представника відповідача в судовому засіданні, з'ясувавши обставини у справі та дослідивши письмовими докази, судом встановлені наступні обставини справи.
Головним управлінням ДФС у Волинській області проведена позапланова документальна невиїзна перевірка фізичної особи ОСОБА_2, з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2016 по 31.12.2016, за результатами якої складений акт №6312/03-20-13-06/АЮ238374 від 20.04.2018.(а.с.14-17)
В акті перевірки відповідачем зафіксовано, що згідно відомостей з Територіального сервісного центру 0741 Регіональним сервісним центром МВС у Волинській області про суми перереєстрованих автотранспортних засобів, громадянин ОСОБА_2 у 4 кварталі 2016 року отримав дохід внаслідок продажу (обміну) об'єкта рухомого майна протягом звітного податкового року в сумі 150 000,00 грн., а саме:- Peugeot Boxer, НОМЕР_1, дата реєстрації 08.07.2016, свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_2, рік випуску 2012, категорія транспортного засобу - вантажний, код типу кузова - 2424, на загальну суму 150 000, 00 грн.
Станом на 11.04.2018 року фізичною особою ОСОБА_2 податкову декларацію про майновий стан та доходи за 2016 рік не подано та не включено доходи, отримані внаслідок перереєстрованого автотранспортних засобу Peugeot Boxer, НОМЕР_1, в результаті чого позивачем порушені вимоги ст.49, ст.174, ст.179, п.п.162.1.1 ст.162 та п.п.176.1 ст.176 Податкового кодексу України.
На підставі акту на підставі акту документальної позапланової невиїзної перевірки №6312/03-20-13-06/АЮ238374 від 20.04.2018 року, заступником начальника Головного управління ДФС у Волинській області винесене, податкове повідомлення-рішення №0291921306 від 24.05.2018 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 7 500 грн. та застосовані штрафні санкції в розмірі 1 875 грн. та податкове повідомлення-рішення №0291911306 від 24.05.2018 року, яким за порушення ст.49 та п.п.176.1 ст.176 Податкового кодексу України до позивача застосовані штрафні санкції в розмірі 170 гривень та податкове повідомлення-рішення № 0291921306 від 24.05.2018 року, яким за порушення п.п.162.1.1 ст.162 Податкового кодексу України позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з військового збору в розмірі 2 250 гривень та застосовані штрафні санкції в розмірі 562 гривні 50 копійок. (а.с.10-12)
Позивачем оскаржено в судовому порядку податкове повідомлення-рішення №0291921306 від 24.05.2018 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 7 500 грн. та застосовані штрафні санкції в розмірі 1 875 грн.(а.с.10)
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Як вбачається з листа Територіального сервісного центру 0742 Регіонального сервісного центру МВС України від 05.06.2018 року автомобіль марки Peugeot Boxer, номер шасі НОМЕР_3, був зареєстрований за ОСОБА_2 до 04.11.2016 року.(а.с.5)
Згідно договору купівлі-продажу №0742/2016/166582 транспортний засіб Peugeot Boxer, НОМЕР_1, свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_2, рік випуску 2012 року, номер шасі НОМЕР_3, який був зареєстрований за ОСОБА_2 з 08.07.2016 року, було продано ОСОБА_2 фізичній особі ОСОБА_3. В пункті 3 договору сторони погодили ціну за яка реалізується вказаний транспортний засіб, а саме 150 000 грн.(а.с.5-7)
Згідно статті 15 та п.п.16.1.3, п.п.16.1.4 ст.16 Податкового кодексу України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом. Кожний з платників податків може бути платником податку за одним або кількома податками та зборами.
Платник податків зобов'язаний: подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, а також сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п.п.162.1.1 ст.162 Податкового кодексу України платниками податку є фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.
Згідно із п.п.173.1.1 та п.п.173.1.2 ПК України 173.1. Дохід платника податку від продажу (обміну) об'єкта рухомого майна протягом звітного податкового року оподатковується за ставкою, визначеною в пункті 167.2 статті 167 цього Кодексу.
Дохід від продажу (обміну) об'єкта рухомого майна (крім легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів) визначається виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче оціночної вартості цього об'єкта, визначеної згідно із законом.
Дохід від продажу (обміну) легкового автомобіля, мотоцикла, мопеда визначається виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче середньоринкової вартості відповідного транспортного засобу або не нижче його оціночної вартості, визначеної згідно із законом (за вибором платника податку).
Середньоринкова вартість легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів визначається щокварталу центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері економічного розвитку, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (для кожної марки, моделі таких транспортних засобів з урахуванням року випуску та пробігу, на підставі аналізу фактичних цін продажу відповідних транспортних засобів), і оприлюднюється на офіційному веб-сайті цього органу в режимі вільного доступу до 10 числа місяця, наступного за звітним кварталом.
Як виняток із положень пункту 173.1 цієї статті, дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року одного з об'єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, не підлягає оподаткуванню.
Дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року двох та більше об'єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною пунктом 167.2 статті 167 цього Кодексу.
Як вбачається з наявного в матеріалах справи висновку Волинського Науково-дослідного Експертно-криміналістичного центру МВС України від 06.06.2018 року, транспортний засіб Peugeot Boxer номер шасі НОМЕР_3, що належав позивачу і був предметом договору купівлі-продажу №0742/2016/166582, являється вантажним цільно-металічним фургоном, малотонажним на легковому шасі. (а.с.8-9)
Згідно наявної в матеріалах справи реєстраційної картки транспортного засобу, що належав ОСОБА_2, а саме: Peugeot Boxer, свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_2, рік випуску 2012 року, номер шасі НОМЕР_3 є вантажним транспортним засобом.(а.с.41)
Вказані докази вказують на ту обставину, що Peugeot Boxer, свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_2, рік випуску 2012 року, номер шасі НОМЕР_3 не є легковим транспортним засобом, як на тому наполягає позивач, а відтак дохід, отриманий від реалізації вказаного транспортного засобу не підпадає під винятки визначені ст.173 ПК України, як дохід, який не підлягає оподаткуванню.
Отже, суд погоджується з позицією податкового органу, що ОСОБА_2 отримавши у 4 кварталі 2016 року дохід внаслідок продажу об'єкта рухомого майна сумі 150 000, 00 грн., зобов'язаний був подати до контролюючого органу податкову декларацію та зазначити в ній доходи, отримані за продаж транспортного засобу Peugeot Boxer, свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_2, рік випуску 2012 року, номер шасі НОМЕР_3.
Доказів подання такої декларації та доказів сплати податків з доходу одержаного за реалізацію транспортного засобу Peugeot Boxer, свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_2, рік випуску 2012 року, номер шасі НОМЕР_3 сторони суду не надали, у зв'язку з чим відповідач правомірно збільшив суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 7 500 грн. та застосував штрафні санкції в розмірі 1 875 грн.
З огляду на зазначене, суд вважає, що податкове повідомлення-рішення №0291921306 від 24.05.2018 року є правомірним та не підлягає скасуванню, у зв'язку з чим в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0291921306 від 24.05.2018 року, слід відмовити повністю.
Керуючись статтями 241-246, 250, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0291921306 від 24.05.2018 року, відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складення.
Позивач: ОСОБА_2: паспорт НОМЕР_4 адреса: АДРЕСА_1
Відповідач: Головне управління Державної фіскальної служби у Волинської області, код ЄДРПОУ 39400859, адреса: 43010, м. Луцьк, Київський майдан, 4.
Суддя Ю.Ю. Сорока
Повний текст судового рішення складено 03.08.2018.