Рішення № 75660211, 02.08.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.08.2018
Номер справи
1240/1989/18
Номер документу
75660211
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

10.2.4

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

02 серпня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 1240/1989/18

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши в порядку письмового спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

09 липня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області, відповідно до якої позивач просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо неприйняття рішення за заявою позивача про перерахунок пенсії відповідно до абзацу 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та з урахуванням постанови КМУ від 15.11.2017 № 851 від 29.03.2018.

- зобов'язати відповідача розглянути заяву позивача про перерахунок пенсії відповідно до абзацу 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та з урахуванням постанови КМУ від 15.11.2017 № 851 від 29.03.2018 та згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 № 1566/11846 та прийняти відповідне рішення.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у зв'язку з чим має статус ліквідатора 1 категорії. У зв'язку з захворюванням, отриманим внаслідок виконання обов'язків ліквідатора аварії на ЧАЕС, позивачу встановлено 2 групу інвалідності.

29 березня 2018 року позивач звернувся до Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області з заявою про перерахунок пенсії відповідно до статті 59 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та з урахуванням постанови КМУ від 15.11.2017 року № 851.

30 березня 2018 року на адресу позивача надійшов лист № 87/Б-14, з якої вбачається, що заява позивача була розглянута в порядку Закону України «Про звернення громадян» та цим же листом повідомлено, що на перерахунок пенсії позивач не має права.

Не погоджуючись з відповіддю відповідача, позивач звернувся до відповідача з листом від 18 червня 2018 року, в якому просив відповідача надіслати рішення, прийняте за результатами розгляду його заяви про перерахунок та виплату пенсії з 01.10.2017 відповідно до абзацу 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Але замість рішення відповідач надіслав на адресу позивача черговий лист від 26.06.2018 № 174/Б-14, в якому повідомив позивача про відсутність підстав щодо прийняття відповідного рішення.

Позивач зазначає, що при розгляді його заяви про перерахунок пенсії від 29.03.2018, Рубіжанським об'єднаним управління ПФУ Луганської області, в порушення частини п'ятої статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та пункту 4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 № 1566/11846, рішення про перерахунок пенсії або відмову у перерахунку пенсії не приймалось, а лише надано відповідь листом від 30.03.2018 № 87/Б-14.

Також позивач зауважує, що звернувся особисто до територіального органу Пенсійного фонду з заявою, в якій просив провести йому перерахунок пенсії, а не за роз'ясненнями пенсійного законодавства. Заява від 29.03.2018 була прийнята фахівцем Рубіжанського ОУПФУ Луганської області, при цьому в силу приписів пункту 4.2 розділу IV Порядку при прийманні документів орган, що призначає пенсію перш за все перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж.

На думку позивача, приймаючи його заяву від 29.03.2018 про перерахунок пенсії, фахівець Рубіжанського ОУПФУ Луганської області зобов'язаний був перевірити її щодо правильності оформлення, а встановивши невідповідність, роз'яснити позивачу, яким чином необхідно правильно оформити заяву. Оскільки таких дій з боку відповідача зроблено не було, позивач вважає, що його заява відповідала нормам діючого законодавства.

З огляду на вищевикладене, позивач вважає неправомірними дії відповідача стосовно розгляду його заяви про перерахунок пенсії від 29.03.2018 за вх. № 87/Б-14 та відмову у прийнятті рішення за результатами її розгляду.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 11.07.2018 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

27.07.2018 від представника відповідача через канцелярію суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач не визнає позовні вимоги та просить суд відмовити у їх задоволенні з огляду на наступне (а.с.27-30).

Позивач перебуває на обліку у відповідача. Листом № 87/Б-14 від 30.03.2018 відповідач повідомив заявника про відсутність підстав для перерахунку пенсії у порядку ч.3 ст.59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

В положенні про адміністративно-господарський відділ Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (затвердженого Наказом Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 31.03.2017 № 5), в розділі 2 - завдання, функції відділу, п. 2.2 п.п. 2.2.13 - забезпечує реєстрацію звернень громадян, здійснює їх попередній розгляд, надсилання за належністю звернень громадян, в яких порушені питання, що не належать до компетенції управління, повернення у встановленому порядку звернень, оформлених без дотримання вимог, встановлених законом України «Про звернення громадян». Тобто, перевірка заяви не входить до завдань співробітників відділу.

Відповідно до положення про Рубіжанський відділ обслуговування громадян Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (затвердженого Наказом Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 31.03.2017 № 5) в розділі 2 Завдання та функції відділу, п.2.2.відповідно до покладених завдань відділу обслуговування громадян здійснює: якісний прийом та обслуговування громадян стаціонарно, дистанційно, в агентських пунктах та виїзний до осіб з інвалідністю та мало мобільних груп населення за місцем проживання особи на підставі особистого письмового звернення, з метою надання послуги зазначеної в зверненні, внесення інформації про нього до системи обліку звернень громадян; надання послуги загальної інформації про умови, порядок призначення, перерахунку, виплати пенсій, сплату обов'язкових платежів, адміністрування яких здійснюється органами Пенсійного фонду України, тощо; надання зразків та бланків заяв, інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсій, щодо переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплати пенсії за довіреністю, зміни способу виплати пенсії, поновлення виплати пенсії, призначення пенсії за особливі заслуги перед Україною, виплати допомоги на поховання та недоотриманої пенсії померлого, виготовлення та видачі пенсійних посвідчень, включаючи надання консультацій і допомоги у заповненні цих документів; приймання заяв, передбачених Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1.

Обов'язок проведення УПФУ призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ст.82 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ч.5 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виникає виключно у разі подання заявником належного за формою документа, передбаченого Порядком №22-1. Проте, позивач з таким письмовим документом до відповідача не звертався.

Подання іншого за формою та змістом письмового документа з приводу перерахунку раніше призначеної пенсії за правилами ч.3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не створює правового наслідку у вигляді обов'язку прийняти письмове рішення у формі протоколу стосовно перерахунку пенсії.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-74 КАС України, суд дійшов до такого.

Судом встановлено, що 29 березня 2018 року позивач звернувся до Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до статті 59 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та з урахуванням постанови КМУ від 15.11.2017 року № 851 (а.с.16).

Відповідачем на вказану заяву ОСОБА_1 була надана відповідь від 30 березня 2018 № 87/Б-14, якою повідомлено про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача (а.с.17).

Вважаючи таке рішення відповідача незаконним, позивач 19.04.2018 звернувся до Луганського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 31.05.2018 у справі №812/1151/18 відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_1 до Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

При цьому, судовим рішенням від 31.05.2018 у справі № 812/1151/18 встановлено, що «суд вважає слушними доводи відповідача про те, що позивач не звертався до нього із заявою встановленої форми. Позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії довільної форми. Рішення по суті щодо перерахунку позивачеві пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідачем не приймалося, а лист від 30.03.2018 № 87/Б-14 має роз'яснювальний характер та не тягне для позивача правових насідків».

Рішення суду від 31.05.2018 у справі № 812/1151/18 набрало законної сили 05.07.2018.

Тому, позивач повторно звернувся до відповідача з листом від 18 червня 2018 року, в якому просив відповідача надіслати рішення, прийняте за результатами розгляду його заяви про перерахунок та виплату пенсії з 01.10.2017 відповідно до абзацу 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с.18-19).

Але замість рішення відповідач надіслав на адресу позивача черговий лист від 26.06.2018 № 174/Б-14, в якому повідомив позивача про відсутність підстав щодо прийняття відповідного рішення (а.с.20).

Вважаючи дії відповідача щодо неприйняття рішення за заявою позивача від 29.03.2018 про перерахунок пенсії відповідно до абзацу 3 ст.59 Закону України "Про стату і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катасрофи" та з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 № 851, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Спірним при розгляді даної справи є питання щодо правомірності не винесення рішення відповідачем стосовно заяви позивача щодо перерахунку та виплати пенсії з 01.10.2017, обчисливши її з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на перше січня відповідного року, відповідно до ч. 3 ст. 39 Закону України "Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", п. 9-1 Постанови КМУ від 23.11.2011 № 1210, п.п. 2-3 Постанови КМУ від 15.11.2017 № 851.

Вирішуючи справу по суті заявлених позовних вимог суд зазначає наступне.

Згідно із частиною першою статті 44 Закону №1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до частини п'ятої статті 45 Закону №1058 документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 № 1566/11846 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Порядок).

Пунктом 4.1 Порядку визначено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Відповідно до пункту 4.2 Порядку при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;

4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Згідно з п.4.3 Порядку не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Тобто, з аналізу вищезазначених правових норм вбачається, що у разі звернення особи до пенсійного орану із відповідною (згідно додатку 3 Порядоку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування") заявою про призначення (перерахунок) пенсії, останній зобов'язаний розглянути подану заяву із документами та прийняти відповідне рішення щодо призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до відповідача з заявою довільної форми, тобто з заявою, яка не передбачена Порядком. Відповідно, суд вважає, що подання ОСОБА_1 іншого за формою та змістом письмового документа з приводу перерахунку раніше призначеної пенсії за правилами ч.3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не створює правового наслідку у вигляді обов'язку у органа Пенсійного фонду прийняти письмове рішення у формі протоколу стосовно перерахунку пенсії.

Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 19.04.2018 № К/9901/6458/18, де зазначено, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок пенсії, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку.

При цьому, суд звертає увагу, що листом від 26.06.2018 за № 174/Б-14 відповідач роз'яснив позивачу, що згідно із пунктом 4.1 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Разом з тим, матеріали справи не містять заяви ОСОБА_1 встановленої форми, а тому суд вважає слушними доводи відповідача про відсутність підстав для прийняття рішення.

Суд не бере до уваги посилання позивача на те, що відповідач приймаючи заяву позивача від 29.03.2018 про перерахунок пенсії зобов'язаний був перевірити її щодо правильності оформлення та надати роз'яснення щодо правильності такого оформлення, оскільки позивач звернувся з заявою довільної форми в порядку Закону України «Про звернення громадян», а не з заявою встановленого зразка, згідно вимог Порядку. Внаслідок звернення позивача до управління із заявою про перерахунок пенсії довільної форми, остання не була зареєстрована в журналі реєстрації рішень управління, позивачу не видавалась розписка із зазначенням дати прийняття заяви та переліку одержаних і відсутніх документів.

Одночасно суд зауважує, що рішенням суду від 31.05.2018 у справі № 812/1151/18 встановлено правомірність відмови Рубіжанського ОУПФУ Луганської області здійснити позивачу перерахунок пенсії, зазначеної в листі від 30.03.2018 № 87/б-14 та зроблено висновок, що ОСОБА_1 брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській ЧАЕС не під час проходження дійсної строкової служби, а тому він не має права на перерахунок пенсії на підставі частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1

Питання про розподіл судових витрат не вирішується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.Є. Петросян