
Справа № 640/12789/18
н/п 2-а/640/462/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 серпня 2018 року Київський районний суд м. Харкова
у складі головуючого судді Чередник В.Є.,
за участю секретаря судового засідання Кочеткової М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові адміністративну справу 640/12789/18 за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції, інспектора роти №2 батальйону №1 Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції Яненко Дмитра Олександровича про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення-
ВСТАНОВИВ:
20.07.2018 р. до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 щодо скасування постанови про накладення адміністративного стягнення серії ВР №333361 від 27.06.2018 р. про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, закриття справи про адміністративне правопорушення.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, зокрема, що 25.05.2018 р. він керував автомобілем МАЗ-544008 н.з.НОМЕР_2 з напівпричепом ППЦ н.з. АХ6463ХТ та перевозив небезпечний вантаж бензин ( ООН 1202). Біля 08 год. 00 хв. його зупинив інспектор роти № 2 батальйону № 1 УПП в Харківській області лейтенант поліції Яненко Д.О. та склав постанову про накладання на позивача адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії ВР № 316032, у вигляді штрафу 510 грн. за ст. 132-1 КупАП. В постанові він написав, що ОСОБА_1 на напівпричепі-паливоцистерні «... перевозив небезпечний вантаж (1202,1203), на якій є залишки палива, та паливна цистерна в корозії (іржі), чим порушив п. 4.5.8; 13.2 Наказу №822». За даним фактом 01.06.2018 позивачем була направлена заява до Управління патрульної поліції в Харківській області ДПП з проханням: Постанову про накладання на мене адміністративного стягнення серії ВР № 316032, у вигляді штрафу 510 грн. за ст. 132-1 КупАП. скасувати.Справу про адміністративне правопорушення у відношенні мене закрити. Вказана заява була розглянута і постанова про накладання на ОСОБА_1 адміністративного стягнення серії ВР № 316032 була скасована, а справа надіслана на новий розгляд і позивача було запрошено на новий розгляд справи на 27.06.2018, про що мені було направлено листа Управління патрульної поліції в Харківській області ДПП від 13.06.2018 № Н-1207/41/14/02-2018 за підписом заступника начальника Оганісяна Р.С. Даного листа позивач отримав 26.06.2018 і в цей же день рекомендованим листом направив заяву в УПП в Харківській області ДПП про те, що у вказану дату він не може прибути на розгляд у зв'язку з відрядженням та просив розглянути справу після приїзду. Одночасно просив в зв' язку із відсутністю в діях адміністративного правопорушення справу про адміністративне правопорушення закрити, бо в листі Управління патрульної поліції в Харківській області ДПП сказано, що «Згідно з п. 2.8 «Правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів», затверджених наказом МВС № 822 від 26.07.2004, тара перед наповненням та пред'явлення до перевезення перевіряється вантажовідправником і не повинна мати слідів корозії, забруднення та інших ушкоджень». Тобто якщо є якісь зауваження, то вони повинні бути направлені до вантажовідправника, а не до водія транспортного засобу. Не зважаючи на заяву позивача, інспектор роти № 2 батальйону № 1 УПП в Харківській області лейтенант поліції Яненко Д.О. 27.06.2018 склав Постанову про накладання на ОСОБА_1 адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії ВР № 333361, у вигляді штрафу 510 грн. за ст. 132-1 КупАП. Копія даної постанови була надіслана поштою, отримана позивачем 14.07.2018.
Оскільки з фактом скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 132-1 КУпАП ОСОБА_1 не погодився, він звернувся до суду з даним позовом.
У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явився, повідомлявся належним чином про дату, час та місце розгляду справи, до канцелярії суду 01.08.2018 р. надійшла заява позивача, в якій він просить розглядати адміністративну справу без його участі, позов підтримав в повному обсязі та просив задовольнити (а.с.18).
Відповідач інспектор роти №2 батальйону №1 УПП в Харківській області ДПП Яненко Д.О. у судове засідання не з'явився, повідомлявся належним чином про дату, час та місце розгляду справи шляхом направлення ухвали про прийняття до розгляду та відкриття спрощеного провадження у справі на офіційну електронну адресу (а.с. 16), копію ухвали отримано, та рекомендованим листом з повідомленням про вручення (а.с.17), відзиву до суду не надав, будь-яких заяв до канцелярії суду не надходило.
Представник відповідача Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції у судове засідання не з'явився, повідомлявся належним чином про дату, час та місце розгляду справи шляхом направлення ухвали про прийняття до розгляду та відкриття спрощеного провадження у справі на офіційну електронну адресу (а.с. 16), копію ухвали отримано, та рекомендованим листом з повідомленням про вручення (а.с.17), відзиву до суду не надав, будь-яких заяв до канцелярії суду не надходило.
Неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень ст. 268 КАС України, не перешкоджає розгляду справи.
Згідно з ч.2 ст. 286 КАС України, позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
Оскаржувана постанова винесена 27.06.2018 р. та, згідно відмітки, копію постанови надіслано рекомендованим листом за вих..номером від 03.07.2018 р., позивачем отримано 14.07.2018 р.
Враховуючи викладене, положення ст. 286 КАС України, ст. 289 КУпАП, суд приходить до висновку, що позивач при зверненні до суду з позовом 20.07.2018 р, щодо оскарження постанови від 26.07.2018 р., не порушив передбачений 10-денний строк для захисту своїх прав в судовому порядку.
Суд, дослідивши матеріали справи вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що постановою інспектора роти №2 батальйону №1 УПП в Харківській області лейтенанта поліції Яненко Д.О. від 27.06.2018 р. про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ВР №333361 від 27.06.2018 р., на позивача ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510,00 грн. за адміністративне правопорушення, передбачене ст. 132-1 КУпАП (а.с.10)
У постанові зазначено, що 25.05.2018 р. 08:00 м.Харків просп.. Гагаріна 320, водій керував ТЗ разом з н/п паливоцистерна ППЦ ,д.н.з.НОМЕР_3, в якого на поверхні цистерни були залишки небезпечного вантажу та сліди корозії, чим порушив п.2.8 та п.4.5.8 правил дорожнього перевезення н/в затверджених наказом МВС №822 від 26.07.2004, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ст. 132-1 КУпАП (а.с.10).
Відповідно до п.1 ч.1 ст.20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно п. 19 ст. 4 КАС України індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.
Відповідно ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема, визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 245 КУпАП встановлено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Стаття 280 КУпАП закріплює обов'язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні.
Згідно п.1 ст. 247 КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення; Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 №14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» встановлено, що зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим ст.ст. 283 і 284 КУпАП. У ній, зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
Разом з тим, як вбачається з положень ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Отже, одним із принципів, яким повинно відповідати рішення суб'єкта владних повноважень у публічно-правових відносинах щодо розгляду справи про адміністративне правопорушення, є принцип обґрунтованості.
Принцип обґрунтованості прийнятого рішення, тобто прийняття рішення з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення або вчинення дії, вимагає від суб'єкта владних повноважень (в тому числі, при притягненні особи до адміністративної відповідальності) враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих рішень, обґрунтованих припущеннями, а не конкретними обставинами. Несприятливе для особи рішення суб'єкта владних повноважень, в тому числі рішення про притягнення особи до адміністративної відповідальності, повинно бути вмотивованим.
Посилання на належні та конкретні докази, які свідчать про вчинення особою адміністративного правопорушення, перелік яких визначено статтею 251 КУпАП, повинні міститися саме в постанові про адміністративне правопорушення.
В разі відсутності у постанові про адміністративне правопорушення посилань на докази вчинення особою адміністративного правопорушення (визначені статтею 251 КУпАП), які у відповідності до статті 252 цього Кодексу повинні бути оцінені відповідним органом (посадовою особою) виключно під час розгляду справи про адміністративне правопорушення, надання таких доказів в подальшому виключатиме їх належність та допустимість з огляду на факт відсутності посилань на них у самій постанові.
Всупереч даним вимогам, суб'єктом владних повноважень жодного доказу в обґрунтування законності винесеної ним постанови та накладення на ОСОБА_1 штрафу, передбаченого санкцією ст. 132-1 КУпАП, не було в наявності та відповідно, не долучено до матеріалів справи.
Так, єдиним доказом вчинення позивачем адміністративного правопорушення є сама оскаржувана постанова по справі про адміністративне правопорушення, в якій зафіксовано порушення водієм правил дорожнього руху.
Однак, суд вважає, що зазначена постанова є саме предметом спору між сторонами та не може розглядати як доказ за відсутності інших доказів на підтвердження обставин вказаних в оскаржуваній постанові.
Стаття 7 КУпАП передбачає, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. При цьому, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законів.
В силу принципу презумпції невинуватості, діючого в адміністративному праві, всі сумніви у винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості. Всі факти встановлені судом у сукупності викликають сумніви щодо факту самого правопорушення та законності його фіксації. Рішення суб'єкта владних повноважень повинно бути законним і обґрунтованим і не може базуватись на припущеннях та неперевірених фактах.
У відповідності до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, коли маються підстави для звільнення від доказування.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачі в судове засідання не з'явились, будь-яких доказів на підтвердження обставин зазначених в оскаржуваній постанові не надали.
Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
За таких обставин факт вчинення позивачем правопорушення, передбаченого ст. 132-1 КУпАП, на думку суду, є недоведеним.
Відповідно до ч. 3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що оскаржувана постанова підлягає скасуванню, а справа про адміністративне правопорушення за ст. 132-1 КУпАП відносно позивача підлягає закриттю.
Згідно з ч. 1 ст.139 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі ст. 288 КУпАП, то підстави для стягнення з відповідача судового збору відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст. 2, 5, 6-10, 20 77, 122, 139, 159, 205, 229, 241-246, 255, 268, 286, 295 КАС України, ст.7, 9, 247, 251, 252, 288, 289, 293 КУпАП, суд, -
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії ВР №333361 винесену інспектором роти №2 батальйону №1 УПП в Харківській області лейтенантом поліції Яненко Д.О. 27.06.2018 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ст.132-1 КУпАП.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 - закрити.
Відповідно ч.2 ст.271 КАС України копії судових рішень у справах, визначених цією статтею, невідкладно видаються учасникам справи або надсилаються їм, якщо вони не були присутні під час його проголошення.
Апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених ст. 286 КАС України можуть бути подані протягом десяти днів з дня його проголошення.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків встановлених цим Кодексом.
Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 273, 275-277, 280, 282, пунктами 5 та 6 частини першої статті 283, статтями 286-288 цього Кодексу, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський районний суд м. Харкова до Харківського апеляційного адміністративного суду.
Позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, паспорт серії НОМЕР_4, виданий Червонозаводським РВ УМВС України в Харківській області 26.08.1997 р., зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1.
Відповідач - 1 - Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції, ЄДРПОУ 40108646, місцезнаходження: м.Харків, вул..Шевченка 315-А.
Відповідач - 2 - інспектор роти №2 батальйону №1 Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції Яценко Дмитро Олександровичмісцезнаходження: м.Харків, вул..Шевченка 315-А.
Повне судове рішення складено 31.07.2018 р.
Суддя Чередник В.Є.