
Справа № 750/5230/18
Провадження № 2/750/1498/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 липня 2018 року м. Чернігів
Деснянський районний суд міста Чернігова у складі:
судді - Рахманкулової І.П.,
із секретарем - Разумейко К.М.,
за участі представника позивача ОСОБА_1,
представників відповідачів Лук’янця Д.М., Устименка І.Г.,
прокурора Дмитренко В.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, Державної казначейської служби України про стягнення матеріальної та моральної шкоди, заподіяної бездіяльністю органу державної влади,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_4 у травні 2018 року звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, Державної казначейської служби України, в якому просив стягнути за рахунок Державного бюджету України на його користь 72246 грн. 46 коп. на відшкодування матеріальної шкоди (збитків) у вигляді недоотриманої пенсії на виконання рішення суду, що набрало законної сили. Також позивач просив стягнути за рахунок Державного бюджету України 50000 грн. на відшкодування моральної шкоди згідно ст.ст. 23, 1167 ЦК України, що завдана бездіяльністю державного органу, яка призвела до невиконання судового рішення, у зв'язку з чим позивачу заподіяні моральні страждання.
15.06.2018 позивач подав заяву про збільшення позовних вимог та просив стягнути 2022 грн. 90 коп. на відшкодування втрат від інфляції на невиплачену суму донарахованої за рішенням суду пенсії з лютого по травень 2018 року включно за рахунок Державного бюджету України (а.с.32)
Представники відповідачів - Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області та Державної казначейської служби України надіслали відзиви на позов, в яких просили відмовити позивачу у задоволенні його вимог, посилаючись на те, що нарахована на виконання рішення суду пенсія не є збитками в розумінні ст. 22 ЦК України та не може бути відшкодована з державного бюджету відповідно до ст. 25 Бюджетного кодексу України. Крім того, представник Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області у відзиві на позов посилаються на те, що постанова Новозаводського районного суду м. Чернігова від 29.11.2017 перебуває на виконанні у відділі примусового виконання рішень суду та частково виконана, оскільки Головним управління проведений перерахунок пенсії, визначений розмір та нарахована доплата, а тому стягнення заявленої позивачем суми у даному спорі є подвійною відповідальністю за одним й тим ж зобов'язанням, що є недопустимим. Також представники відповідачів посилаються на безпідставність заявленої позивачем вимоги про відшкодування моральної шкоди, оскільки факт її заподіяння не доведений і Законом України №2262 від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», згідно якого позивачу призначена і виплачується пенсія, не передбачено відшкодування моральної шкоди. Крім того, представники відповідачів посилаються на відсутність підстав для стягнення на користь позивача заборгованості з урахуванням індексу інфляції, адже грошові зобов'язання, відповідальність за які встановлена ст. 625 ЦК України, передбачають насамперед договірні правовідносини. Питання щодо виплати компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії врегульовано відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», але таких вимог позивач не заявляв.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав заявлений позов та просив його задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві.
Представники відповідачів у судовому засіданні просили відмовити позивачу у задоволенні позову з підстав, зазначених у відзивах на позов.
За клопотанням Чернігівської місцевої прокуратури до участі у справі вступив прокурор, який в судовому засіданні просив відмовити позивачу у задоволенні вимог, посилаючись на те, що на виконанні в органах державної виконавчої служби перебуває виконавчий лист з приводу перерахунку та доплати пенсії позивачу в тому ж розмірі, а тому стягнення заявленої позивачем суми пенсії у даному спорі в якості збитків може призвести до подвійного виконання.
Заслухавши пояснення учасників справи, прокурора, дослідивши письмові докази у справі, суд не знаходить підстав для задоволення позову.
Встановлено, що постановою Новозаводського районного суду м. Чернігова від 29.11.2017 у справі №751/8062/17, яка набрала законної сили, позов ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_4 з 1 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести ОСОБА_4 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», починаючи з 01 січня 2016 року.
На підставі вказаної постанови 16.03.2018 видано виконавчий лист за №751/8062/17.
26.03.2018 старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області за заявою стягувача відкрито виконавче провадження з примусового виконання вказаного вище виконавчого листа (а.с.14)
З інформації Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, наданої державному виконавцю 05.04.2018 за №4463/07 вбачається, що на виконання рішення суду боржником здійснено перерахунок пенсії стягувачу, сума пенсії, нарахована за період з січня 2016 по грудень 2017 року в розмірі 72246, 46 грн. може бути виплачена після виділення коштів на їх фінансування з Державного бюджету України (а.с.15-16)
У цьому ж листі Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області посилається на те, що Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 прийнято постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103, якою з 24.02.2018 врегульовано порядок виплати пенсій, перерахованих відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Також у листі повідомляється, що Головне управління звернулося до суду із заявою про розстрочення виплати донарахованої суми пенсії відповідно до графіку, встановленого постановою КМУ №103 від 21.02.2018.
Представник позивача в судовому засіданні стверджував, що виконавче провадження з виконання виконавчого листа за №751/8062/17 на час розгляду даної справи судом не завершено і до боржника застосовано штраф за невиконання рішення суду і постанова про накладення штрафу оскаржена боржником до суду.
Проте, на думку представника позивача, оскільки рішення суду зобов'язального характеру не виконано, а тому нараховані на виконання цього рішення суми недоплаченої пенсії мають бути стягнуті як збитки в розумінні ст. 22 ЦК України.
Суд не може погодитися з доводами позивача, виходячи з наступного.
Відповідно до частини п'ятої статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Пунктом 9 частини третьої статті 129 Конституції України до основних засад судочинства віднесено обов'язковість рішень суду.
Судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» встановлені гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України «Про виконавче провадження», а також особливості їх виконання.
Статтею 3 цього Закону встановлено, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником яких є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів з державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, визначений постановою Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2014 року № 440.
Рішення про стягнення коштів з державного та місцевого бюджетів або з боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами казначейської служби у порядку черговості надходження таких документів з попереднім інформуванням Міністерства фінансів України у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань.
Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 прийнято постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103, якою з 24.02.2018 врегульовано порядок виплати пенсій, перерахованих відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Порушені права позивача відновлено постановою суду про зобов'язання нарахувати та виплатити позивачу пенсію, яка на час розгляду даної справи знаходиться на виконанні, а тому стягнення заявленої суми у цьому спорі є подвійною відповідальністю за одне і те ж зобов'язання, що відповідно до положень Конституції України є недопустимим.
Відповідно до частини другої статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Подібний висновок міститься у постанові Верховного Суду України від 13 вересня 2017 року у справі № 6-1388цс17 та постанові Верховного Суду від 02.05.2018 у справі №611/477/16-ц.
За змістом статті 22 ЦК України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: втрати, які особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які б особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушено (упущена вигода).
Оскільки суми недоплаченої позивачу пенсії, яка нарахована на виконання рішення суду, не є збитками у розумінні ст. 22 ЦК України і право позивача на виплату пенсії у встановленому законом розмірі відновлено судовим рішенням, яке перебуває на виконанні в органі державної виконавчої служби, а тому підстав для стягнення з Державного бюджету України на користь позивача нарахованої на виконання рішення суду пенсії в сумі 72246 грн. 46 коп. суд не вбачає.
Також суд не знаходить підстав для стягнення з Державного бюджету України на користь позивача 50 000 грн. моральної шкоди, оскільки відсутні докази завдання відповідачами саме матеріальної шкоди позивачу, так як нараховані, але невиплачені на користь позивача суми пенсії за своєю правовою природою не є шкодою в розумінні ст.22 ЦК України, а є сумами нарахованої пенсії, яка підлягає виплаті позивачу в порядку виконання постанови суду.
Згідно ст. 23 ЦК України, особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.
Стаття 1167 ЦК України передбачає підстави відповідальності за завдану моральну шкоду, згідно якої моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Відповідно до положень даної статті, компенсація моральної шкоди здійснюється за наявності всіх загальних умов відповідальності за завдання шкоди, а саме: протиправної поведінки, моральної шкоди, причинного зв'язку між протиправною поведінкою та завданою моральною шкодою та вини заподіювача.
З урахуванням положень ст.ст. 23, 1167 ЦК України, роз'яснень, які містяться у п.п.3,4 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року № 4 «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди», суд приходить до висновку про відсутність доказів на підтвердження факту заподіяння позивачу моральних страждань з боку відповідачів.
Також суд не вбачає підстав для задоволення вимоги позивача про стягнення індексу інфляції, адже грошові кошти позивачу на виконання рішення суду ще не сплачені, виконавчий лист перебуває на примусовому виконанні в органі державної виконавчої служби, а тому така вимога позивачем заявлена передчасно.
Крім того, питання виплати компенсації втрати частини доходів громадян у зв'язку з порушенням строків їх виплати врегульовано Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати",
У постанові Верховного суду України від 18.11.2014 у справі №21-518а14 зазначено, що основною умовою для виплати громадянину компенсації згідно ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року №159 є порушенням встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією в даному випадку (органом УПФУ) добровільно чи на виконання рішення суду.
Європейський суд з прав людини зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи («Проніна проти України», № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 137, 141, 258, 259, 265, 273, 354 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в:
У задоволенні позову ОСОБА_4 (місце проживання: АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (місцезнаходження: м. Чернігів, вул. П'ятницька, 83-а, код ЄДРПОУ 21390940), Державної казначейської служби України (місцезнаходження: м. Київ, вул. Бастіонна, 6, код ЄДРПОУ 37567646) про стягнення матеріальної та моральної шкоди, заподіяної бездіяльністю органу державної влади - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Апеляційного суду Чернігівської області.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя