Постанова № 75646066, 01.08.2018, Жовківський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
01.08.2018
Номер справи
444/1204/18
Номер документу
75646066
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 444/1204/18

Провадження № 3/444/472/2018

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 серпня 2018 року суддя Жовківського районного суду Львівської області Зеліско Р. Й., з участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, прокурора Жовківського відділу Червоноградської місцевої прокуратури Львівської області ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Жовква Львівської області адміністративну справу, яка надійшла з Управління захисту економіки у Львівській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованого та проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, директора ТзОВ "Енергопромхолдинг", являється депутатом сьомого демократичного скликання Жовківської міської ради, паспорт серії КВ № 344544 виданий Жовківським РВ УМВС України у Львівській області 16.12.1999 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_1

за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1, будучи депутатом сьомого демократичного скликання Жовківської міської ради Львівської області, перелік яких затверджений протоколом першої сесії сьомого демократичного скликання Жовківської міської ради від 19.11.2015 року, зокрема рішенням № 1 «Про результати виборів депутатів Жовківської міської ради», відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», являючись суб’єктом відповідальності за правопорушення, пов’язане з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину у вчиненому не визнав, пояснив, що йому було відомо про необхідність подачі декларації як особі, уповноваженій на виконання функцій держави або місцевого самоврядування шляхом заповнення її на офіційному веб-сайті НАЗК. Так, в квітні 2017 року він неодноразово намагався подати декларацію, однак через некоректну роботу офіційного сайту НАЗК подати її вчасно не зміг. В подальшому можливості подати декларацію не було у зв’язку із специфікою роботи, яка пов’язана з постійними відрядженнями. 31.03.2018 року ним було подано щорічну декларацію за 2017 рік, після чого він пригадав про необхідність подачі щорічної декларації за 2016 рік та одразу ж подав таку 31.03.2018 року. В той же час заявив клопотання про закриття провадження по справі у зв’язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення, які передбачені ст. 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Прокурор вважає, що ОСОБА_1 слід притягнути до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного корупційного правопорушення та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн., оскільки вина ОСОБА_1 доведена повністю. Щодо заявленого особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, клопотання про закриття провадження по справі у зв’язку із закінченням строків накладення стягнення, зазначає, що такі строки зупинялися після першої неявки в судове засідання ОСОБА_1, а тому не закінчилися.

Заслухавши думку особи, яка притягається до адміністративної відповідальності- Паберівського М. Й., прокурора, вивчивши матеріали справи, з’ясувавши дійсні обставини справи, приходжу до наступного висновку.

ОСОБА_1 неодноразово викликався в судові засідання, а саме, які були призначені 16.05.2018 року о 16 год. 30 хв., 30.05.2018 року о 17 год. 00 хв., 11.06.2018 року о 09 год. 00 хв., однак в жодне з таких не з’явився, про причин неявки не повідомляв.

Крім того, ОСОБА_1 неодноразово піддавався приводу працівниками поліції у судові засідання, які були призначені на 11.06.2018 року о 09 год. 00 хв., 18.06.2018 року о 15 год. 00 хв., 26.07.2018 року о 09 год. 30 хв., 31.07.2018 року о 09 год. 15 хв., однак такі приводу не були виконані.

Відповідно до ч. 4 ст. 277 Кодексу України про адміністративні правопорушення строк розгляду адміністративних справ про адміністративні корупційні правопорушення зупиняється судом у разі якщо особа, щодо якої складено протокол про адміністративне корупційне правопорушення, умисно ухиляється від явки до суду або з поважних причин не може туди з’явитися (хвороба, перебування у відрядженні чи на лікуванні, у відпустці тощо).

У зв’язку із неявкою ОСОБА_1 в судове засідання, яке було призначено на 16.05.2018 року о 16 год. 30 хв. строк розгляду справи зупинявся судом. Суд вважав, що так як поважних причин неявки ОСОБА_1 не надано, тому він умисно ухилявся від явки до суду.

В той же час, звертаю увагу, що чинним Кодексом України про адміністративні правопорушення, зокрема ст. 284 цього кодексу передбачено, що по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить одну з таких постанов: 1) про накладення адміністративного стягнення; 2) про застосування заходів впливу, передбачених статтею 24-1 цього Кодексу; 3) про закриття справи.

Тобто, такого виду постанов як про зупинення строку розгляду адміністративних справ про адміністративні корупційні правопорушення не передбачено.

У зв’язку із цим, судом 16.05.2018 року не виносився окремий процесуальний письмовий документ про зупинення строків розгляду справи, в той же час, в судовому засіданні, яке було призначено 16.05.2018 року о 16 год. 30 хв. при вирішенні питання відкладення розгляду справи у зв’язку із неявкою ОСОБА_1 було вирішено зупинити строки розгляду справи.

Додатково 26.07.2018 року судом було винесено документ, а саме постанову про зупинення строку розгляду справи про адміністративне корупційне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1

Провадження по справі відновлено постановою від 01.08.2018 року.

Що стосується дати виявлення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП, то нею слід вважати день виявлення уповноваженим органом несвоєчасного, без поважних причин, подання декларації особою, уповноваженою на виконання фунцій держави або місцевого самоврядування на офіційному веб-сайті НАЗК, тобто у передбаченому законом спеціально для контролювання майнового стану суб’єктів відкритому джерелі, належному, до того ж, антикорупційному правоохоронному органу.

Результат пошуку цієї інформації у Єдиному державному реєстрі декларацій осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування показав, що днем опублікування ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік є 31.03.2018 року.

Вважаю, що лише після відібрання пояснень у ОСОБА_1 можна оцінювати поважність чи неповажність причин несвоєчасного подання декларації.

Письмові пояснення у ОСОБА_1 були отримані 03.05.2018 року (а. с. 8), з яких вбачається, що поважних причин, які б перешкоджали своєчасному поданню декларації, у ОСОБА_1 не було.

Наведене підтверджується і його поясненнями в судовому засіданні. А тому, вважаю, що днем виявлення правопорушення є 31.03.2018 року.

Згідно ч. 3 ст. 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов’язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 164-14, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Відповідно до ч. 5 ст. 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення у разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через місяць з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження.

Враховую, що згідно копії витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань № 42017141150000098 до ЄРДР 14.11.2017 року були внесені відомості за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-1 КК України, а саме умисного неподання окремими депутатами Жовківської міської ради декларацій осіб, уповноважених на виконання фунцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік, передбачених Законом України «Про запобігання корупції».

Однак, постановою Жовківського ВП Кам’янка-Бузького ВП ГУНП у Львівській області від 17.04.2018 року кримінальне провадження, внесене до ЄРДР за № 42017141150000098 від 14.11.2017 року було закрито у зв’язку із відсутністю складу кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-1 КК України, тобто на підставі п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України.

Так як строк розгляду справи був зупинений 16.05.2018 року і відновлений 01.08.2018 року, приходжу до висновку, що строк для накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією, а саме передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, не минув, а тому стягнення може бути накладено, підстав для закриття провадження у справі у зв’язку із закінчення строків накладення адміністративного стягнення немає.

Враховуючи вищенаведене, клопотання ОСОБА_1 про закриття провадження у справі не підлягає задоволенню.

Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та його вина у цьому підтверджується зібраними доказами, зокрема: 1) протоколом № 267 про адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією від 07.05.2018 року; 2) інформацією з сайту https://portal.nazk.gov.ua з якої вбачається, що ОСОБА_1 подав декларацію за 2016 року 31.03.2018 року; 3) рішенням першої сесії VII- го демократичного скликання Жовківської міської ради № 1 від 19.11.2015 року "Про результати виборів депутатів Жовківської міської ради та додатками до нього; 4) декларацією особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 за 2016 рік; 5) постановою Жовківського ВП Кам’янка-Бузького ВП ГУНП у Львівській області від 17.04.2018 року про закриття кримінального провадження.

Твердження ОСОБА_1 про некоректу роботу сайту не підтверджуються жодними доказами, а є голослівними, такими, що спрямовані на уникнення відповідальності.

Згідно із статтею 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов’язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до підпункту 1 пункту 5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції №3 від 10.06.2016 року, зареєстроване в Міністерстві юстиції України від 15.07.2016 за №959/29089, щорічна декларація суб’єкта декларування подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Відповідно до пункту 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов’язкові для виконання нормативно-правові акти; ч.5 ст.12 Закону України «Про запобігання корупції» нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів. Нормативно-правові акти Національного агентства після включення до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів опубліковуються державною мовою в офіційних друкованих виданнях. Нормативно-правові акти Національного агентства, які пройшли державну реєстрацію, набирають чинності з дня офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими актами, але не раніше дня офіційного опублікування.

Верховною ОСОБА_2 України 23 березня 2017 року прийнято Закон № 1975-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб». Закон № 1975-VIII набрав чинності 30 березня 2017 року.

Відповідно до цього закону строк подання щорічної декларації для осіб, які відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» подають таку декларацію вперше продовжено до 1 травня 2017 року.

Таким чином, ОСОБА_1 зобов’язаний був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування до 00:00 год. 01.05.2017 року.

Однак, як вбачається з даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 подав декларацію щорічну за 2016 рік лише 31.03.2018 року, тобто несвоєчасно.

Поважні причини щодо несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік у ОСОБА_1 - відсутні.

Депутат сьомого демократичного скликання Жовківської міської ради ОСОБА_1 приймав участь у роботі сесій Жовківської міської ради, що підтверджується списком присутніх депутатів на засіданнях.

Відповідно до ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Вина ОСОБА_1 у вчиненому ним правопорушенні полягає в тому, що він несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Кваліфікація дій ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення є вірною .

Обставин, які б обтяжували чи пом’якшували відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.

Санкцією ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено стягнення у виді накладення штрафу в розмірі від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Враховую, що першочерговою справою держави та загальними засадами протидії корупції є запобігання корупційним та пов’язаним із корупцією правопорушенням.

Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування та зашкодити суспільним інтересам.

Обираючи вид та міру стягнення правопорушнику суд враховує пом’якшуючі та обтяжуючі відповідальність обставини, а саме, характер та ступінь суспільної небезпеки скоєного правопорушення, особу правопорушника, який працює, вперше притягується до адміністративної відповідальності, а відтак приходжу до висновку, що до ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції статті, за якою він притягується до відповідальності.

Відповідно до ст. 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Відповідно до вимог п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України “Про судовий збір” від 08.07.2011 року, (в останній діючій редакції) ставки судового збору у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення встановлюється 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 352,40 грн.

Керуючись ст. ст. 40-1, ч. 1 ст. 172-6, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя

П О С Т А Н О В И В :

У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про закриття провадження по справі про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв’язку із закінченням строків, передбачених ст. 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення, для накладення адміністративного стягнення- відмовити.

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 (п’ятдесять) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 ( вісімсот п’ятдесять) гривень 00 коп. в дохід держави.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованого та проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, директора ТзОВ "Енергопромхолдинг", являється депутатом сьомого демократичного скликання Жовківської міської ради, паспорт серії КВ № 344544 виданий Жовківським РВ УМВС України у Львівській області 16.12.1999 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, судовий збір в розмірі 352,40 грн., який сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України за наступними реквізитами: отримувач УДКСУ у Жовківському районі, код- 22030101, р/р 31215206013286, МФО-899998, ЄДРПОУ- 36762986, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП),Код – 22030101, призначення платежу: судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050).

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Апеляційного суду Львівської області через Жовківський районний суд Львівської області, в порядку ст. 287 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п’ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніше як через п’ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у цей строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

Строк виконання постанови протягом трьох місяців з наступного дня після набрання постановою законної сили .

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: -подвійний розмір штрафу, визначений постановою; -витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат визначається КМ України.

Суддя Зеліско Р. Й.