Рішення № 75645327, 31.07.2018, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.07.2018
Номер справи
814/1177/18
Номер документу
75645327
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 липня 2018 р. № 814/1177/18 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1

до відповідача:Первомайського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області, вул. Вокзальна, 36, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55213

треті особи:Комунальне підприємство "Первомайський міський водоканал", вул. Київська, 129в, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55200

про:зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Первомайського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області (далі - відповідач), третя особа у справі - Комунальне підприємство "Первомайський міський водоканал", з вимогою зобов'язати відповідача зарахувати до пенсійного стажу ОСОБА_1 для нарахування їй пенсії період роботи в комунальному підприємстві "Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" з 01.03.2004 року по 30.11.2004 року та період роботи в комунальному підприємстві "Первомайський міський водоканал" з 01.03.2007 року по 18.08.2014 року.

Ухвалою суду від 16.05.2018 року провадження у справі відкрито за правлами спрощеного позовного провадження.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що відповідач безпідставно відмовив в зарахуванні до загального трудового стажу періоду роботи позивача з 01.03.2004р. по 30.11.2004р. та з 01.03.2007р. по 18.08.2014р., що підтверджується записами в трудовій книжці. Відповідач з посиланням на те, що страхувальник, Комунальне підприємство "Первомайський міський водоканал", в якому позивач працювала, не сплачує страхові внески. Враховуючи викладені обставини, позивач вважає, що відмова відповідача у перерахунку пенсії є такою, що порушує право позивача на отримання пенсії в належному розмірі та є неправомірною, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Відповідач з позовними вимогами не погоджується з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Так, в письмовому відзиві відповідач зазначив, що ОСОБА_1 просить суд зарахувати період роботи у Комунальному підприємстві "Первомайський міський водоканал" до страхового стажу. За період роботи позивача на Комунальному підприємстві "Первомайський міський водоканал", у зв'язку з несплатою ним страхового внеску, обов'язкова сплата якого передбачена Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в зарахуванні стажу відмовлено. Крім того, відповідач зазначає, що ообов'язок щодо сплати внесків по загальнообов'язковому страхуванню покладено саме на страхувальника - роботодавця.

Крім того, відповідч у відзиві просить суд залишити позовну заяву без розгляду, оскільки на його думку, позивачем пропущений строк звернення до суду відповідно до ч.2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України).

Третя особа у справі - Комунальне підприємство "Первомайський міський водоканал" пояснень по справі до суду не надавала. Копія ухвали про відкриття провадження у справі від 16.05.2018 р., яку суд направив третій особі, повернулась до суду без вручення її адресату з відміткою поштової установи "За закінченням терміну зберігання".

Частиною 11 ст. 126 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) встановлено, що у разі повернення поштового відправлення з повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Відповідно до ч. 1 ст. 205 КАС України, у разі неявки у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.

На підставі ч. 9 ст. 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути адміністративний позов в порядку письмового провадження, за наявними у справі матеріалами.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Первомайському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Миколаївської області та отримує пенсію за віком з 22.03.2006 року.

19.04.2018 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії в зв'язку із збільшенням пенсійного (страхового ) стажу.

Відповідачем 27.04.2018р. прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії позивача із збільшенням страхового стажу в зв'язку з відсутністю страхових внесків.

Як вбачається з відповіді відповідача, страховий стаж враховано відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу, де зазначено про сплату стархових внесків по "Первомайському виробничому управлінню водопровідно-каналізаційного господарства" по 28.02.2004р., а по КП "Первомайський міський водоканал" - по 28.02.2007р.

Відповідно до копії трудової книжки, що міститься в матеріалах справи , та індивідуальних відомостей про застраховану особу загальний стаж ОСОБА_1 складає 25років 5 місяців 7 днів.

Разом з тим, відповідачем не враховано до трудового стажу період роботи ОСОБА_1 у Первомайському виробничому управлінню водопровідно-каналізаційного господарства в період з 01.03.2004р. по 30.11.2004р. та в КП "Первомайський міський водоканал" - з 01.03.2007р. по 18.08.2014р., зв'язку з відсутністю сплати страхових внесків, що на думку відповідача, є необхідною умовою для призначення (перерахунку) пенсії.

Відповідач у відзиві на позовну заяву просив суд залишити позов без розгляду в зв'язку з пропуском позивачем строку звернення до суду. З цього приводу, суд вважає за необхідним зазначити те, що позивач фактично не погодившись з рішенням відповідача від 27.04.2018р., з його неправомірною ввдмовою щодо непроведення відповідного перерахунку пенсії, й стало приводом для звернення до суду з адміністративним позовом. Враховуючи викладене, суд не вбачає підстав для залишення позову без розгляду.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Стаття 4 Закону № 1058 зазначає, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема: види пенсійного забезпечення, умови участі в пенсійній системі чи їх рівнях, пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат, джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Частинами 1-3 статті 24 Закону № 1058 передбачено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом. Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 року (далі - Порядок № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до п. 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників

Згідно п. 2.2, 2.4 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників № 58 від 29.07.1993 року до трудової книжки вносяться: відомості про працівника: прізвище, ім'я та по батькові, дата народження; відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення; відомості про нагородження і заохочення: про нагородження державними нагородами України та відзнаками України, заохочення за успіх у роботі та інші заохочення відповідно до чинного законодавства України; відомості про відкриття, на які видані дипломи, про використані винаходи і раціоналізаторські пропозиції та про виплачені у зв'язку з цим винагороди. Усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження). Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.

З трудової книжки ОСОБА_1 вбачається, що вона з 06.11.2003 року була прийнята на роботу до КП "Первомайський міський водоканал", а з 30.11.2004 року була звільнена за власним бажанням на підставі ст.38 Кодексу законів про працю України; з 24.01.2007 року була прийнята на роботу, а з 18.08.2014 року звільнена на підставі ст.38 Кодексу законів про працю України.

Суд зазначає, що за приписами ч. 6 ст. 20 Закону № 1058 страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Частиною 1 ст. 20 Закону № 1058 передбачено, що страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

Відповідно до ч.5, ч.6 ст. 20 Закону № 1058 страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Відповідно до ч.10 ст. 20 Закону № 1058, якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Таким чином суд дійшов висновку, що позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством - страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, зокрема єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а отже наявність заборгованості підприємства по страхових внесках не може бути підставою для незарахування до страхового та пільгового стажу при перерахунку пенсії Позивача періодів його роботи, підтверджених даними трудової книжки та системи персоніфікованого обліку.

Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Судовий збір розподіляється відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. 9, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Первомайського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області (вул. Вокзальна, 36, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55213, код ЄДРПОУ 37822160) задовольнити.

2. Зобов'язати Первомайське об'єднане управління Пенсійного фонду України Миколаївської області (вул. Вокзальна, 36, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55213, код ЄДРПОУ 37822160) зарахувати до пенсійного стажу ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1), для нарахування їй пенсії, період роботи в комунальному підприємстві "Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" з 01.03.2004 року по 30.11.2004 року та період роботи в комунальному підприємстві "Первомайський міський водоканал" з 01.03.2007 року по 18.08.2014 року.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Первомайського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області (вул. Вокзальна, 36, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55213, код ЄДРПОУ 37822160) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 коп.), сплачений квитанцією від 08.05.2018р. № 0.0.1030455468.1.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя І. А. Устинов