Постанова № 75643561, 01.08.2018, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.08.2018
Номер справи
812/640/18
Номер документу
75643561
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 серпня 2018 року справа №812/640/18

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі суддів: Арабей Т.Г., Міронової Г.М., Компанієць І.Д., розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2018 року у справі № 812/640/18 (головуючий суддя І інстанції - Чернявська Т.І.), складене в повному обсязі 27 квітня 2018 року в м. Сєвєродонецьк Луганської області за позовом адвоката Гребенара Олексія Володимировича в інтересах ОСОБА_2 до Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

14 березня 2018 року адвокат Гребенар Олексій Володимирович, який діє в інтересах ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про:

- визнання протиправними дії Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області в частині відмови в призначенні ОСОБА_2 пенсії за віком на пільгових умовах за нормами пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" у зв'язку з відсутністю необхідного стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1;

- зобов'язання відповідача зарахувати до страхового стажу, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за нормами пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ОСОБА_2 періоди навчання, роботи та строкової військової служби з 01 вересня 1984 року по 07 травня 1985 року, з 17 червня 1985 року по 08 січня 1988 року, з 23 серпня 1990 року по 16 грудня 1991 року, з 02 січня 1992 року по 14 грудня 1993 року, з 01 червня 2014 року по 01 грудня 2014 року та повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 29 січня 2018 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах (а.с. 4-6).

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2018 року позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 07 лютого 2018 року за № 84 про відмову ОСОБА_2 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно з пунктом "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Зобов'язано Білокуракинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 29 січня 2018 року зареєстрованої за № 84 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно з пунктом "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". У задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій в частині відмови в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за нормами пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та зобов'язання зарахувати до страхового стажу, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за нормами пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", періодів навчання, роботи та строкової військової служби відмовлено (а.с. 175-180).

Не погодившись з судовим рішенням, Білокуракинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області подало апеляційну скаргу на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2018 року та посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просило скасувати рішення суду першої інстанції та відмовити у задоволені позовних вимог.

В обґрунтуванні апеляційної скарги, управлінням зазначено, що у позивача не достатньо пільгового стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відтак управлінням правомірно відмовлено у призначенні пенсії позивачу (а.с. 188-189).

Сторони в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись судом належним чином.

Разом із апеляційною скаргою представником управлінням надано клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції залишити без змін.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, звернувся до Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області із заявою від 29 січня 2018 року зареєстрованою за № 84 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно з пунктом "а" статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (а.с. 151).

Згідно з протоколом Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 07 лютого 2018 року № 84 розрахунок стажу стаж роботи згідно з пунктом "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на підземних роботах складає 6 років 8 місяців 0 днів, а загальний стаж складає 24 роки 2 місяці 7 днів (а.с. 150).

Рішенням Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 07 лютого 2018 року № 84 відмовлено ОСОБА_2 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно з пунктом "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за його заявою у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за нормами пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Відповідно до вищевказаного рішення до пільгового стажу позивача зараховано період роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за нормами пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 01 жовтня 2007 року по 31 травня 2014 року згідно наданих відомостей про застраховану особу по спецстажу. Пільгові довідки про підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній на виконання положень пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, позивачем до заяви не додано. Право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за нормами пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" позивач набуде після досягнення 54-річного віку (а.с. 149).

Білокуракинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області надіслало позивачу повідомлення про відмову в призначенні (перерахунку) пенсій та лист від 13 лютого 2018 року № 84, в якому повідомило про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно з пунктом "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за заявою від 29 січня 2018 року у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за нормами пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (а.с. 15, 16).

Не погодившись з відмовою у призначенні пенсії та не зарахуванням періодів навчання, військової служби та роботи, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Приймаючи спірну постанову суд першої інстанції виходив з того, рішення управління про відмову у призначенні пенсії є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, а заява позивача про призначення пенсії має бути розглянута відповідачем повторно.

Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Згідно п.2 Розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовам праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць.

Відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а в разі відсутності її чи відповідних записів у ній наявність трудового стажу підтверджується в Порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Комплексний аналіз норм Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Порядку дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку №1, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

Питання подання документів для призначення (перерахунку) пенсій регулюються Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25 листопада 2005 року, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за N 1566/11846.

Органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій та окремих осіб, а в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Згідно із статтею 101 Закону №1788-ХІІ органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

З системного аналізу вищенаведених норм права слідує, що орган, що призначає пенсію, після надходження відповідної заяви разом з поданими документами зобов'язаний повідомити особу, яка звернулась з такою заявою, про недостатність поданих документів та необхідність надання у тримісячний строк з дня прийняття заяви відсутніх документів для призначення пенсії. При цьому, перелік документів, яких не вистачає для призначення пенсії, а також строк для їх подання мають бути зазначені органом, що призначає пенсію, у розписці, яка видається особі, що звернулась з заявою про призначення пенсії. Прийняти рішення про відмову в призначенні пенсії через відсутність необхідних документів орган, що призначає пенсію, має право виключно після надання особі строку на подачу відсутніх документів з дня прийняття заяви та за умови, якщо протягом такого строку особа не надасть необхідні відсутні документи.

При цьому, як вбачається з спірного рішення управління позивачем разом із заявою надано до управління трудову книжку, копію військового квитка та диплому про навчання, будь-яких інших документів позивачем надано не було.

Враховуючи те, що відповідачем порушено право позивача на надання додаткових доказів для встановлення пільгового характеру його роботи, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що рішення Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 07 лютого 2018 року за № 84 про відмову ОСОБА_2 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно з пунктом "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

При цьому, пенсійним органом взагалі не було надано оцінки періодам навчання позивача та проходження ним військової служби, відтак, суд не має право втручатися до дискреційних повноважень суб'єкта владних повноважень та досліджувати ці періоди та надавати висновок щодо їх зарахування чи відмову у їх зарахуванні до пільгового стажу позивача.

Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги те, що позивач не надав всі необхідні документи для призначення йому пенсії на пільгових умовах, а відповідач їх не витребував, та те, що відповідачем не надано оцінку періодам навчання та проходження військової служби, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції щодо необхідності скасування спірного рішення управління з зобов'язанням повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії від 29 січня 2018 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

В іншій частині рішення суду першої інстанції не оскаржувалось.

Відповідно до положень ч.1 ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, оскільки суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Керуючись статтями 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області - залишити без задоволення.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2018 року у справі № 812/640/18 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 01 серпня 2018 року.

Судді Т.Г.Арабей

І.Д. Компанієць

Г.М. Міронова