
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 серпня 2018 року м. Чернігів Справа № 2540/2600/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Бородавкіної С.В.
розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, третя особа, - Чернігівський обласний військовий комісаріат про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1) 13.07.2018 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - ГУПФ України в Чернігівській області) та просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо припинення виплати йому пенсії, починаючи з 01.01.2018, без врахування надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% грошового забезпечення, надбавки за класну кваліфікацію у розмірі 11 % від посадового окладу, премії у розмірі 125% посадового окладу;
- зобов'язати відповідача провести з 01.01.2018 перерахунок його пенсії з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% грошового забезпечення, надбавки за класну кваліфікацію у розмірі 11 % від посадового окладу, премії у розмірі 125% посадового окладу;
- зобов'язати відповідача в подальшому виплачувати йому пенсію з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% грошового забезпечення, надбавки за класну кваліфікацію у розмірі 11 % від посадового окладу, премії у розмірі 125% посадового окладу.
Позов мотивовано тим, що йому була призначена пенсія з розрахунку 60% від суми місячного грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, з урахуванням, в тому числі, вищевказаних надбавок. Не враховуючи з 01.01.2018 під час виплати пенсії надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% грошового забезпечення, надбавку за класну кваліфікацію у розмірі 11 % від посадового окладу та премію у розмірі 125% посадового окладу ГУПФ України в Чернігівській області діє незаконно, порушуючи його право на отримання пенсії в більшому розмірі, ніж встановлено відповідачем.
Ухвалою судді від 16.07.2018 відкрито провадження у справі, призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали для надання відзиву на позов.
Ухвалою суду від 24.07.2018, за обґрунтованим клопотанням позивача, витребувано у ГУПФ України в Чернігівській області довідку про складові грошового забезпечення ОСОБА_1, які були враховані при перерахунку його пенсії до 01.01.2018.
Представник відповідача у встановлений ухвалою судді строк подав відзив на позов, в якому просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог та зазначив, що підставою для перерахунку пенсії позивача слугувала виключно довідка уповноваженого органу, яка вищевказані виплати не містила. Пояснив, що ГУПФ України в Чернігівській області не має повноважень щодо визначення складових грошового забезпечення.
Крім того, вважає, що відповідачем пропущено встановлений Кодексом адміністративного судочинства строк звернення до суду з позовом.
Також на виконання ухвали суду від 24.07.2018 відповідачем надано довідку про складові грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, які враховувались до 01.01.2018.
Представник третьої особи надіслав до суду пояснення, в яких зазначив, що на виконання постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 ним до ГУПФ України в Чернігівській області було надіслано довідку, до якої включені лише ті складові грошового забезпечення, які підвищились. Також пояснив, що складові грошового забезпечення, які не підвищились Чернігівський ОВК у довідку не включав, керуючись частиною четвертою статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити, виходячи з такого.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію по ІІІ групі інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с. 11, 12).
Як вбачається з наданої відповідачем довідки Чернігівського ОВК від 31.05.2012 № ФЧ51023, до перерахунку позивачу пенсії з 01.01.2018, до складу його грошового забезпечення для визначення розміру пенсії входили: посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років (35%), надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%), надбавка за класну кваліфікацію (11%) та премія (125%) (а.с. 42).
Надалі, ГУПФ України в Чернігівській області здійснило позивачу перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, відповідно до довідки Чернігівського ОВК від 07.03.2018 № ФЧ51023(а.с. 41).
При цьому, як вбачається з вказаної довідки, уповноваженим органом визначено розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, що враховується для перерахунку пенсії, із врахуванням таких складових: посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавка за вислугу років (45%).
29.05.2018 позивач звернувся до ГУПФ України в Чернігівській області із інформаційним запитом, в якому просив повідомити з яких причин та на підставі яких норм права відповідачем припинено виплату йому пенсії з 01.01.2018 з урахуванням таких складових грошового забезпечення як: надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%), надбавка за класну кваліфікацію (11%) та премія (125%) (а.с. 13).
Листом від 13.06.2018 за № 3332/03/В-12 відповідач повідомив ОСОБА_1, що перерахунок його пенсії проведено з 01.01.2018 згідно постанови КМУ від 21.02.2018 № 103, за нормами, чинними станом на 01.03.2018. Також роз'яснено, що функції щодо визначення складових та розміру грошового забезпечення військовослужбовцям, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» покладено, в даному випадку, на Чернігівський ОВК (а.с. 14-15).
Вважаючи дії відповідача щодо невключення до складових грошового забезпечення, з якого перераховується пенсія, вищевказаних надбавок протиправними, ОСОБА_1 звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною першою статті 15 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
В свою чергу, статтею 63 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що призначені військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей пенсії перераховуються з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20.02.2008
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Тобто, підставою для перерахунку пенсії є довідка встановленої форми, видана уповноваженим органом.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
В матеріалах справи наявна довідка Чернігівського ОВК про складові грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії за посадою, яку позивач обіймав на день звільнення зі служби, з якої вбачається, що позивачу до нього було включено, в тому числі, надбавку за виконання особливо важливих завдань (50%); надбавку за класну кваліфікацію (11%) та премію (125%), про врахування яких при новому перерахунку просить позивач (а.с. 42).
При цьому з довідки Чернігівського ОВК від 07.03.2018 вбачається, що вказані надбавки та премія, які були включені при обрахунку пенсії ОСОБА_1 в попередньому періоді, не включені (а.с. 41).
Вказана довідка Чернігівського ОВК від 07.03.2018, відповідно до вимог вищевказаного Порядку № 45, використана ГУПФ України у Чернігівській області, в межах наданих відповідачу повноважень, для перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018.
Враховуючи наведене, суд звертає увагу, що органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. Так, до їх функцій належать виключно питання призначення (перерахунку) і виплати пенсій. Розмір складових грошового забезпечення визначається уповноваженим органом, в даному випадку Чернігівським ОВК.
За таких обставин, суд вважає, що вимога ОСОБА_1 про зобов'язання ГУПФ України в Чернігівській області перерахувати його пенсію з врахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%); надбавки за класну кваліфікацію (11%) та премії (125%) є необґрунтованими, оскільки відповідач визначаючи розмір пенсії позивача з 01.01.2018 діяв в межах повноважень та у спосіб, визначений чинним законодавством, врахувавши при цьому інформацію, надану йому уповноваженим на те органом.
Доводи відповідача, що ОСОБА_1 пропущено строк на звернення до суду з позовом, суд вважає необґрунтованими, оскільки про фактичний розмір та складові грошового забезпечення, з якого обраховується його пенсія, позивач дізнався в червні 2018 року, після отримання листа з ГУПФ України в Чернігівській області.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 необхідно відмовити повністю.
Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (код ЄДРПОУ 21390940, вул. П'ятницька, 83-а, м. Чернігів, 14000), третя особа, - Чернігівський обласний військовий комісаріат (код ЄДРПОУ 08536958, вул. Гетьмана Полуботка, 68, м. Чернігів, 14000) - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII ''Перехідні положення'' Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 02.08.2018.
Суддя С.В. Бородавкіна