
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Головуючий І інстанції: Горшкова О.О.
31 липня 2018 р. Справа № 820/700/18
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Мельнікової Л.В.
суддів - Бенедик А.П. , Гуцала М.І.
розглянувши у порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду у місті Харкові справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2018 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії, -
В с т а н о в и л а:
05.02.2018 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, яким просить фактично зобов'язати відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (подалі - ГУ ПФУ в Харківській області, пенсійний орган) здійснити перерахунок його пенсії на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 19.10.2017 року № 18-364 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у відсотковому співвідношенні 56% від загальної суми грошового забезпечення, посилаючись на те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» (подалі - постанова № 657) змінився розмір грошового забезпечення, який повинен враховуватися при обчислення його пенсії, вищеозначена довідка отримана відповідачем, однак пенсійний орган безпідставно відмовляється провести необхідний перерахунок його пенсії.
У відзиві на позов відповідач зазначає про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії позивача, оскільки постановою № 657 було змінено посадові оклади діючих працівників органів прокуратури, однак цією постановою не було встановлено умови, порядок та розміри перерахунку пенсій колишнім працівникам органів прокуратури. Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (подалі - постанова № 45). Алгоритм дій, передбачений постановою № 45, силовими міністерствами та відомствами дотриманий не був, а відтак відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 12.04.2018 року (рішення виготовлено 12.04.2018 року) адміністративний позов ОСОБА_1 задоволений наступним чином - відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії позивача у зв'язку з набуттям чинності постанови № 657 у відсотковому співвідношенні 56% від загальної суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці Генеральної прокуратури України від 19.10.2017 року № 18-364 з 01.10.2017 року.
З урахуванням тієї обставини, що постановою № 657 затверджено схеми окладів, зокрема, підвищено посадові оклади працівників прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, м. Києва та м. Севастополя, військових прокуратур регіонів і прирівняних до них прокуратур, яка набрала законної сили 06.09.2017 року, суд першої інстанції визначився, що саме зазначена постанова № 657 та порядок № 45 є належними документами для визначення позивачу підстав перерахунку пенсії та розміру, відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Крім цього, суд зазначив, що в спірних правовідносинах слід керуватись положеннями саме ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як спеціальною нормою, а тому перерахунок пенсії позивачу повинен бути проведеним у відповідності до вимог постанови № 657.
Не погоджуючись із судовим рішенням, в апеляційній скарзі ГУ ПФУ в Харківській області зазначає, що оскільки постановою № 657 не передбачено умови, порядок та розміри перерахунку пенсій колишнім працівникам органів прокуратури, Пенсійний фонду України не повідомив своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку ГУ ПФУ в Харківській області, яке діє на підставі, в межах повноважень та у спосіб, встановлений Конституцією та законами України, не мало підстав для складання списків та передачу їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій та проводити перерахунок пенсії. Пенсійний орган жодним чином не порушував прав чи охоронюваних законом інтересів позивача. Крім того, скаржник зазначає про наявність правового висновку Верховного Суду у зразковій справі № ПЗ/9901/16/18 (від 16.04.2018 року) щодо відмови у видачі довідки.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач зазначає, що умови, порядок та розміри перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям визначені безпосередньо Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та порядком № 45, що діяла під час набуття чинності постановою № 657 і дія якої поширюється на всіх військовослужбовців, в тому числі і на військовослужбовців військової прокуратури.
Підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців. Таким рішенням і є постанова № 657, якою підвищено посадові оклади працівникам прокуратури. Тобто, як колишній працівник органів прокуратури та пенсіонер МО України має право на здійснення перерахунку розміру своєї пенсії на підставі постанови № 657.
Вказує, що невиконання регламентованого Законом чи відсутність наведеного порядку перерахунку пенсій органами влади для осіб, які мають на це право, у зв'язку зі зміною одного з видів грошового забезпечення, не є підставою для органів Пенсійного фонду України відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відмовляти таким особам в реалізації їхнього права на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною одного з видів грошового забезпечення.
Отже, недодержання певного порядку здійснення перерахунку пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (підготовка Пенсійним фондом України списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку; направлення його уповноваженому органу; отримання Пенсійним фондом України від уповноваженого органу довідок за списком про розмір грошового забезпечення) не є підставою для відмови особам, які мають право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною одного з видів грошового забезпечення, в перерахунку такої пенсії через застосування правила про пріоритет норми з найбільш сприятливим для особи тлумаченням. В цьому випадку ч. 2 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо ч. 4 ст. 63 цього ж Закону має пріоритет у застосуванні судами при вирішенні спору між органами Пенсійного фонду України та особами, які мають право на перерахунок пенсії.
Також вказує, що відповідач в апеляційній скарзі безпідставно посилається на рішення Верховного Суду від 16.04.2018 року по зразковій справі № ПЗ/9901/16/18, з тих підстав, дане рішення стосується видачі довідок особам, яким було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру», оскільки на даний час Кабінетом Міністрів України не визначений механізм проведення перерахунку пенсій саме цій категорії осіб, а не особам, яким пенсію було призначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», до яких він належить, як пенсіонер МО України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги щодо дотримання правильності застосування судом норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів, враховуючи межі апеляційної скарги, дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а судове рішення слід залишити без змін, з огляду на наступне.
Судом установлено, що позивач ОСОБА_1 звільнений в запас з лав ЗС України з посади слідчого в особливо важливих справах військової прокуратури Центрального регіону України у військовому званні «підполковника юстиції», перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Харківській області, як отримувач пенсії, що призначена на умовах Закону України від 09.04.1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII).
Згідно із ч. 20 ст. 86 Закону України від 14.10.2014 року № 1697-VII «Про прокуратуру» умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою № 657 внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури.
19.10.2017 року Генеральною прокуратурою України позивачу видана довідка № 18-364зп про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, якою визначене грошове забезпечення позивача ОСОБА_1 відповідно до постанови № 657.
Означена довідка 06.11.2017 року Харківським військовим комісаріатом скерована до пенсійного органу і останнім залучена до пенсійної справи позивача ОСОБА_1
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону N 2262-XII, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30.01.2007 року N 3-1 (далі - Порядок подання документів).
Відповідно до пункту 23-24 Порядку подання документів перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому ст. 63 Закону N 2262-XII.
Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії (п. 23).
Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії (п. 24).
Статтею 63 Закону № 2262-XII установлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку (частина 1 статті 63).
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону (частина 2 статі 63).
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина 3 статті 63).
Порядок перерахунку пенсій з 01 січня 2008 року регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року N 393».
Згідно з пунктом 1 цього Порядку, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством (п. 1).
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, МНС, Мінтрансзв'язку, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПА, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, Державний департамент з питань виконання покарань (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Колегія суддів зазначає, що військовослужбовці військової прокуратури у своїй діяльності керуються Законом України «Про прокуратуру» і проходять військову службу відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та інших законодавчих актів України, якими встановлено правові та соціальні гарантії, пенсійне, медичне та інші види забезпечення, передбачені законодавством для осіб офіцерського складу Збройних Сил України. При цьому, грошове забезпечення військовослужбовців, які проходять службу в органах прокуратури на прокурорсько-слідчих посадах, складається з посадового окладу та інших виплат, встановлених саме Законом України «Про прокуратуру». Отже, законодавче регулювання служби в органах військової прокуратури є подвійним: з одного боку, воно визначається Законом України «Про прокуратуру», який встановлює вимоги до кандидатів на посади військових прокурорів, особливості їх статусу, функції і повноваження; з другого боку, регламентується законодавством про військову службу.
Як убачається з положень частин 1 та 2 статі 63 Закону № 2262-XII та пунктів 1-3 Порядку № 45 перерахунок пенсії проводиться на підставі довідок уповноважених органів про розмір грошового забезпечення за формою згідно додатку 2 до Порядку № 45. При цьому такий перерахунок провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку (ч. 1 ст. 63 Закону № 2262-XII).
Судом установлено, що розмір грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, у даному випадку «підполковника юстиції», змінений згідно Додатком 7 до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року N 505 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2017 року N 657) і з 06.11.2017 року у пенсійній справі позивача ОСОБА_1 знаходиться довідка про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 19.10.2017 року, яка за формою відповідає формі згідно додатку 2 до Порядку № 45.
Не погоджуючись з аргументами пенсійного органу, колегія суддів зазначає, що право на перерахунок пенсії не може і не має залежати від механізму його реалізації.
Та обставина, що Генеральна прокуратура України відсутня в переліку державних органів, які повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям (п. 2 постанови № 45) та не був дотриманий алгоритм дій як державними органами, так і Пенсійним фондом України, що передбачений цією постановою, на думку колегії суддів, не може слугувати підставою для відмови в проведені перерахунку пенсії позивача ОСОБА_1, оскільки підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Колегія суддів не приймає до уваги посилання скаржника на правовий висновок, викладений Верховним Судом 16.04.2018 року у зразковій справі № ПЗ/9901/16/18, оскільки обставини справи № ПЗ/9901/16/18 та справи, що розглядається не співставними, оскільки за обставинами зразкової справи питання, що вирішувалися Верховним Судом стосувались перерахунку пенсій, призначених на умовах Закону України «Про прокуратуру».
З урахуванням наведеного, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції щодо обґрунтованості позовних вимог позивача ОСОБА_1 і вважає, що доводи апеляційної скарги означених висновків суду не спростовують.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Відповідно до ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Підстави, передбачені ст. 139 КАС України, для розподілу судових витрат відсутні.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 9, 90, 124, 139, 292, 293, 308, 310, 311, 313, 315, 316 колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області залишити без задоволення, а рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2018 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя (підпис)Л.В. Мельнікова Судді(підпис) (підпис) А.П. Бенедик М.І. Гуцал
Постанова складена і підписана 31 липня 2018 року.