
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
справа №813/1309/18
23 липня 2018 року
зал судових засідань №9
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лунь З.І.
секретар судового засідання Магиревич Ю.Д.,
за участю:
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача Шаровського Р.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Брюховицької селищної ради про визнання протиправним та скасування рішень,-
в с т а н о в и в :
ОСОБА_3 (місце проживання: 79491, АДРЕСА_1) звернулася до суду з позовом до Брюховицької селищної ради (місцезнаходження: 79491, Львівська область, смт.Брюховичі, вул.Ясна, 1), в якому просить:
-визнати протиправним та скасувати рішення відповідача №389 від 13.07.2017 «Про відміну рішень Брюховицької селищної ради»;
-визнати протиправним та скасувати рішення відповідача №390 від 13.07.2017 «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд гр.ОСОБА_4 в смт.Брюховичі».
Позовні вимоги мотивовані тим, що рішенням Брюховицької селищної ради №390 від 13.07.2017, яким визнано таким, що втратило чинність та скасовано п.1.24 рішення №334 від 04.05.2017року «Про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельних ділянок в смт.Брюховичі» є протиправним та підлягає скасуванню. Вважає, що таке винесене без належних повноважень, яким порушено принципи законності, юридичної визначеності, участі особи прийнятті такого рішення та ст.24 Земельного кодексу України. Крім того, вказує, що чинне законодавство України, а саме, Закон України «Про місцеві самоврядування в Україні», Конституція України, не передбачає можливості позбавлення особи права на земельну ділянку у зв'язку із погіршенням стану здоров'я такої особи, тобто, відсутня правова підстава для такого рішення. Також позивач зазначає, що заяви про скасування рішення п.1.24 рішення сесії №334 від 04.05.2017 не писала та до Брюховицької селищної ради не подавала, оскільки така заява суперечить її волі та бажанню, а також в силу своєї хвороби вона фізично не могла написати та подати таку заяву, що підтверджується довідкою КМКЛШМД №05-06 вих.4389 від 20.12.2017. Посилається на рішення Конституційного Суду від 16.04.2009 №7-рп/2009, яким визначено, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Відтак просить скасувати оскаржуване рішення.
Відповідач у строк, встановлений судом, відзив на позовну заяву не надав.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просив їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні просив суд у задоволенні позову відмовити повністю у зв'язку із відсутності оригіналів документів на підставі яких було прийнято оскаржене рішення, які були вилучені на підставі ухвали слідчого судді від 18.05.2018.
Заслухавши вступне слово представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю, з таких підстав.
Суд встановив, що 12.05.2016 ОСОБА_3 звернулася до Селищного голови Брюховицької селищної ради ОСОБА_5 із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель площею 0,010га в смт.Брюховичі, долучивши до неї:
-копію довідки від 30.01.2008 №01-вих-60 Львівської обласної ради;
-копію довідки від 06.10.2015 №1696/15 Львівської обласної ради;
-копію заяви ОСОБА_3 від 28.09. 2015 до голови Брюховецької селищної ради;
-копію заяви ОСОБА_3 від 30.05. 2011 до голови Брюховецької селищної ради;
-копію листа Брюховецької селищної ради №1982 від 23.10.2015 до ОСОБА_3;
-копію витягу з протоколу №85 від 02.10.2015 засідання комісії комунального господарства, містобудування та землекористування Брюховицької селищної ради;
-копію листа Брюховецької селищної ради №862 від 21.06.2011 до ОСОБА_3;
-копію витягу з протоколу №17 від 07.06.2011 засідання комісії комунального господарства, містобудування та землекористування Брюховицької селищної ради;
-копію листа Брюховецької селищної ради №394 від 11.03.2010 до ОСОБА_3;
-копію довідки №010002;
-копію довідки №Р/494 від 25.08.1992 про реабілітацію репресованого;
-копію посвідчення серії НОМЕР_2 ОСОБА_6;
-копію посвідчення НОМЕР_3 ОСОБА_6;
-копію свідоцтва про одруження НОМЕР_4;
-копію свідоцтва про смерть ОСОБА_6 від 12.03.2003 серія НОМЕР_5;
-графічні матеріали (детальний план території в районі вул. Незалежності в смт.Брюховичі).
04.05.2017 Брюховицька селищна рада, розглянувши, зокрема, заяву позивача, прийняла рішення №334 «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в смт.Брюховичі», відповідно до якої вирішено надати дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки площею 0,06га по вул.Незалежності України в смт.Брюховичі для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд гр.ОСОБА_3 в смт.Брюховичі».
13.07.2017 Брюховицька селищна рада розглянувши на XVII сесії VII скликання заяву гр.ОСОБА_3 про відміну рішення Брюховицької селищної ради №334 від 04.05.2017 у зв'язку із погіршенням стану здоров'я та керуючись ст.12 Земельного кодексу України, ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вирішила, відмінити п.1.24 рішення сесії №334 від 04.05.2016«Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в смт.Брюховичі».
13.07.2017 Брюховицька селищна рада, розглянувши, зокрема, заяву ОСОБА_4, прийняла рішення №390 «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в смт.Брюховичі», відповідно до якої вирішено надати дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки площею 0,06га по вул.Незалежності України в смт.Брюховичі для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд гр.ОСОБА_4 в смт.Брюховичі».
Позивач вважає рішення Брюховицької селищної ради №389 та №390 від 13.07.2017 протиправними та такими, що підлягають скасуванню, а тому звернулася до суду.
Суд при вирішенні спору по суті зазначає наступне.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.97 № 280/97-ВР відповідно до Конституції України (в редакції чинній на час винесення оскаржуваного рішення).
Відповідно до ч.1 ст.144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Згідно з ч.1 ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до п.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Згідно з ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
Відповідно до ч.1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
13.07.2017 Брюховицька селищна рада рішенням №389 скасувала п.1.24 рішення сесії №334 від 04.05.2016 «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в смт.Брюховичі» за станом здоров'я.
У рішенні Конституційного Суду України від 16.04.2009 №7-рп/2009 (у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень ч.2 ст.19, ст.144 Конституції України, ст.25, ч.14 ст. 46, ч.1, ч.10 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) вказано, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є «гарантією стабільності суспільних відносин» між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення.
Ненормативні правові акти місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вони вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, а тому не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
Як убачається з матеріалів справи, що рішенням №334 Брюховицької селищної ради від 04.05.2017, яке є ненормативним актом, надано дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки площею 0,06га по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд позивачу, гр. ОСОБА_3 в смт.Брюховичі.
Враховуючи рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009 №7-рп/2009, суд дійшов висновку, що вказане рішення Брюховицької селищної ради самостійно не могло бути скасоване чи змінене органом місцевого самоврядування.
Більше того, суд погоджується із аргументами представника позивача щодо того, що не передбачено такої підстави скасування самостійно свого рішення органом місцевого самоврядування як стан здоров'я особи, щодо якої таке рішення прийнято.
Судом також встановлено, що скасування вказаного рішення відбулося всупереч волі і без відома позивачки. Зазначене підтверджується заявою від 20.07.2018 ОСОБА_3, котра, у зв'язку з похилим віком, не володінням правою рукою та загальним немічним станом здоров'я, підписана ОСОБА_7 за дорученням ОСОБА_3 у неї вдома у присутності нотаріуса та ОСОБА_7, підпис якого засвідчено приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округа Косаревич О.О.
Неможливість усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними у період з 09.06.2017-26.06.2017, а також те, що з 09.06.2017 року ОСОБА_3П хворіє ГПМК за ішемічним типом у вигляді правобічного глибокого геміпарезу, більш вираженого в руці, моторної афазії з порушенням функції правих кінцівок та ходи підтверджується також довідкою Комунальної міської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги від 20.12.2017 №05-06вих-4389.
Щодо покликання відповідача на відсутність оригіналів документів і неможливості розгляду справи з огляду на це, то суд зазначає, що в судовому засіданні оглянуто належним чином посвідчені копії документів (з мокрою гербовою печаткою Брюховицької селищної ради Львівської області, прошиті та пронумеровані), з якими позивач зверталася до відповідача про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель в смт.Брюховичі, надані селищним головою селища Брюховичі ОСОБА_5 на адвокатський запит адвоката ОСОБА_1 Копії вказаних документів долучені до матеріалів справи.
З урахуванням встановленого судом, суд дійшов висновку про протиправність рішення Брюховицької селищної ради №389 від 13.07.2017 «Про відміну рішень Брюховицької селищної ради» та наявність підстав для його скасування.
Беручи до уваги заяву ОСОБА_4 від 10.07.2017 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки пл.0.06 га по вул. Незалежності у смт. Брюховичі для будівництва та обслуговування житлового будинку та заяву, написану 10.07.2017 (а.с.86), відповідно до якої ОСОБА_3 просить «скасувати п.1.24 рішення сесії №334 в зв'язку з станом здоров'я на користь онуки ОСОБА_4», а також встановлене під час судового розгляду справи, що фізично ОСОБА_3 в той час не могла написати такої заяви з огляду на її хворобу, та у подальшому відсутність волі вчиняти дії щодо відмови від набуття у майбутньому у власність вказаної земельної ділянки, суд дійшов висновку про протиправність рішення Брюховицької селищної ради №390 від 13.07.2017 «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд гр. ОСОБА_4 в смт.Брюховичі».
З огляду на те, що судове рішення має поновлювати право особи до такого стану, яким воно було до моменту вчинення порушення, то рішення Брюховицької селищної ради №390 від 13.07.2017 «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд гр.ОСОБА_4 в смт.Брюховичі» підлягає скасуванню.
За положеннями частини 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Таким чином у кожному випадку порушення суб'єктом владних повноважень прав та свобод фізичних та юридичних осіб, за умови звернення останніх до суду, суд зобов'язаний перевірити такі рішення, дії чи бездіяльність на предмет дотримання вимог ч. 2 ст. 2 КАС України, та у разі необхідності захистити право особи шляхом розгляду та вирішення адміністративної справи відповідно до вимог закону.
При цьому для захисту судом прав позивача необхідно встановити, що рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень завдали безпосередньої шкоди правам особи (позивача), тобто дії/бездіяльність повинні бути вчинені/не вчинені відносно конкретної особи, яка звернулась до суду. Крім того такі рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень повинні породжувати для позивача певні негативні наслідки.
Саме за таких умов між суб'єктом владних повноважень та особою, що завернулась до суду, виникають спірні правовідносини, які підлягають захисту адміністративним судом.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положення ч.1 ст. 9 КАС України передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 вказаного Кодексу.
Таким чином, на підставі наявних у справі доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до вимог ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, судові витрати у сумі 1409,60грн. відповідно до ст. 139 КАС України підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Брюховицької селищної ради.
Керуючись ст.ст. 72, 73, 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -
в и р і ш и в :
адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Брюховицької селищної ради №389 від 13.07.2017 «Про відміну рішень Брюховицької селищної ради».
Визнати протиправним та скасувати рішення Брюховицької селищної ради №390 від 13.07.2017 «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд гр.ОСОБА_4 в смт.Брюховичі».
Стягнути з Брюховицької селищної ради (місцезнаходження: 79491, Львівська область, смт.Брюховичі, вул.Ясна, 1, код ЄДРПОУ 04372402) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_3 (місце проживання: 79491, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) судовий збір в сумі 1409(одна тисяча чотириста дев'ять) грн. 60коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п 15.5 п.5 розділу VII Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Повний текст рішення складено 01.08.2018.
Суддя Лунь З.І.