Рішення № 75642352, 02.08.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.08.2018
Номер справи
816/1546/18
Номер документу
75642352
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

02 серпня 2018 року м. ПолтаваСправа №816/1546/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Кукоби О.О., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області, третя особа без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1Т.) звернувся до суду з позовом до ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області (надалі - відповідач, Ліквідкомісія УМВС), у якому просив:

визнати протиправною бездіяльність щодо не включення в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016 надбавки за виконання роботи в умовах режимних обмежень в розмірах, встановлених законодавством, та направлення уточненої довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області для здійснення перерахунку пенсії;

зобов'язати включити в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016 надбавку за виконання роботи в умовах режимних обмежень в розмірах, встановлених законодавством, та направити уточнену довідку, з врахуванням таких складових грошового забезпечення: посадовий оклад - 3600,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції - 2200,00 грн; надбавка за стаж служби (35 %) - 2030,00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 540,00 грн; премія (12,29 %) 1028,67 грн, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393", до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області для здійснення перерахунку пенсії.

Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на те, що відповідач безпідставно не включив до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за вислугу років надбавку за виконання роботи в умовах режимних обмежень, яка фактично виплачувалась позивачу на момент проходження ним служби в органах внутрішніх справ. За твердженням позивача, необхідність включення до відповідної довідки такої надбавки передбачено постановою Октябрського районного суду м. Полтави від 14.12.2017 у справі №554/9057/17.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 29.05.2018 відкрито провадження у справі за даним позовом, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників. Крім того, цією ухвалою до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача залучено Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - третя особа, ГУПФ).

15.06.2018 судом одержано письмові пояснення третьої особи щодо позовних вимог, у яких представник третьої особи просив у задоволенні позову відмовити повністю /а.с. 69-70/. При цьому звертав увагу на те, що позивачу проведено перерахунок пенсії за вислугу років у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", на підставі довідки ліквідкомісії УМВС від 24.03.2018 №4/11488, яка не містить відомостей про виплату ОСОБА_1 надбавки за виконання роботи в умовах режимних обмежень.

18.06.2018 до суду надійшов відзив ліквідкомісії УМВС на позов, у якому представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю /а.с. 72-74/. При цьому зауважив, що при виготовленні та поданні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідач діяв виключно у межах повноважень та у спосіб, що встановлені чинним законодавством.

Відповідно до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу розглянуто у порядку письмового провадження, у зв'язку з чим на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.

Позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ з 2004 року та отримує пенсію за вислугу років у відповідності до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що відповідачем не заперечується.

Ліквідкомісією УМВС 24.03.2018 складено та подано до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку №4/11488 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, якою повідомлено про те, що відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на січень 2016 року, за посадою в.о. начальника розвідувально-аналітичного центру при УМВС становить: посадовий оклад – 3600,00 грн; оклад за спец. звання підполковник міліції – 2200,00 грн; надбавка за вислугу років (3540%) – 2030,00 грн; премія (12,29%) – 962,31 грн, всього – 8792,31 грн /а.с. 78/.

На підставі цієї довідки та у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" ГУПФ проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 /а.с. 67/.

Однак, позивач не погодився з тим, що до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не включено надбавку за виконання роботи в умовах режимних обмежень, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з приписів частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Суд враховує, що предметом даного спору є наявність підстав для включення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача надбавки за виконання роботи в умовах режимних обмежень.

Суд звертає увагу на те, що згідно з частиною четвертою статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

24.02.2018 набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", пунктом 3 якої передбачено необхідність перерахунку з 1 січня 2016 р. пенсій, призначених згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., N 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Пунктом 5 цієї Постанови визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р., N 45 (Офіційний вісник України, 2008 р., N 12, ст. 301).

Пунктами 2, 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

У відповідності до пункту 5 згаданого Порядку, під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., N 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Таким чином, Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103) передбачено, що до довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії включаються відомості про відповідні складові грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського у розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

Пунктом 1 названої постанови установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до підпункту 2 пункту 5 цієї постанови поліцейським передбачено виплату надбавки за службу в умовах режимних обмежень - у розмірах та порядку, визначених законодавством.

Системний аналіз наведених вище положень чинного законодавства свідчить про те, що підставою для зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії надбавки за роботу в умовах режимних обмежень є фактичне встановлення такої надбавки під час проходження служби та наявність відповідної надбавки у складі грошового забезпечення поліцейських на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Залученою до матеріалів справи копією грошового атестата ОСОБА_1 підтверджено, що на момент звільнення з органів внутрішніх справ позивачу фактично виплачувалась надбавка за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 15% /а.с. 62/.

Крім того, факт виплати позивачу надбавки за роботу в умовах режимних обмежень підтверджено копією довідки УМВС України в Полтавській області від 28.12.2016 №4/1475 /а.с. 36/.

А оскільки відповідна надбавка входила до складу грошового забезпечення позивача на момент його звільнення з ОВС, а також є складовою грошового забезпечення поліцейських згідно з підпунктом 2 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", суд дійшов висновку, що відомості про відповідну надбавку мають бути включені до довідки про розмір грошового забезпечення, який враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

З приводу посилань відповідача на те, що відомості про таку надбавку не зазначені у Списку, складеному згідно з додатком 1 до Порядку №45, який надійшов з ГУПФ /а.с. 76/, суд зауважує, що наведена обставина не може бути визнана судом у якості достатньої підстави для позбавлення позивача права на включення такої надбавки до складу грошового забезпечення, з якого проводиться перерахунок пенсії, адже її виплату та необхідність відображення у відповідній довідці передбачено чинним законодавством.

Стосовно посилань позивача на постанову Октябрського районного суду м. Полтави від 14.12.2017 у справі №554/9057/17 суд звертає увагу на те, що дане судове рішення фактично виконане /а.с. 24-29/. Так, ліквідкомісією УМВС 22.01.2018 за вих. №78/115/39/01-18 надіслано до ГУПФ довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії /а.с. 31/.

Разом з цим, перерахунок пенсії позивача на підставі відповідної довідки не був предметом спору у справі №554/9057/17.

До того ж, перерахунок пенсії відповідно до вказаної довідки не проведений у зв'язку з набранням чинності 24.02.2018 постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", пунктом 5 якої передбачено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р., N 45 (Офіційний вісник України, 2008 р., N 12, ст. 301).

Як зазначив у письмових поясненнях представник третьої особи, листом МВС України від 28.02.2018 вих. №2900/05/22-2018 ГУПФ повідомлено про неможливість проводити перерахунок пенсії з використанням раніше наданих довідок, оскільки у них відображена премія за грудень 2015 року /а.с. 69-70/.

Перерахунок пенсії позивача проведено на підставі довідки ліквідкомісії УМВС від 24.03.2018 №4/11488, виданої на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" /а.с. 66/.

При цьому правомірність дій ГУПФ щодо проведення перерахунку пенсії позивача не є предметом даного спору.

Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Однак, відповідач у ході судового розгляду справи не довів безпідставність та необґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1

Разом з тим, зібраними у справі письмовими доказами у сукупності з вищенаведеними нормами чинного законодавства, яким урегульовані спірні відносини, підтверджено право позивача на включення до складу грошового забезпечення для перерахунку пенсії надбавки за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 15%.

За вищевикладених обставин, суд дійшов висновку про правомірність та обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1

А відтак, позов належить задовольнити у повному обсязі.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при зверненні до суду сплачений судовий збір у розмірі 704,80 грн, що належить компенсувати за рахунок бюджетних асигнувань на утримання відповідача.

Відповідач та третя особа доказів понесення судових витрат не надали, підстави для їх розподілу відсутні.

Щодо клопотання позивача про встановлення судового контролю шляхом подання звіту про виконання судового рішення, суд звертає увагу на те, що зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення, за приписами частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, є правом, а не обов'язком суду. У цій справі позивач не довів, що відповідач, після набрання даним рішенням законної сили, буде ухилятись від його виконання. А відтак, підстави для встановлення судового контролю відсутні, у зв'язку з чим у задоволенні клопотання позивача належить відмовити.

Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 241-246, 263, 382, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області, третя особа без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області щодо не включення до довідки від 24.03.2018 №4/11488 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 надбавки за виконання роботи в умовах режимних обмежень.

Зобов'язати ліквідаційну комісію управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області (код ЄДРПОУ 08592276; вул. Пушкіна, 83, м. Полтава, Полтавська область) включити в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1; АДРЕСА_1, 36021) з 01.01.2016 надбавку за виконання роботи в умовах режимних обмежень та направити уточнену довідку, з врахуванням таких складових грошового забезпечення: посадовий оклад - 3600,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції - 2200,00 грн; надбавка за стаж служби (35 %) - 2030,00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 540,00 грн; премія (12,29 %) 1028,67 грн, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393", до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області для здійснення перерахунку пенсії.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області (код ЄДРПОУ 08592276; вул. Пушкіна, 83, м. Полтава, Полтавська область) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1; АДРЕСА_1, 36021) судові витрати у розмірі 704,80 грн (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).

У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про встановлення судового контролю відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Полтавський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.О. Кукоба