
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 серпня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/1286/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Канигіної Т.С.,
розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом
позивача ОСОБА_1 до відповідача третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області Василівська сільська рада про визнання дій протиправними, скасування рішення, зобов'язання вчинити дії
В С Т А Н О В И В:
18.04.2018 ОСОБА_1 (надалі – ОСОБА_1, позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (надалі – ГУ Держгеокадастру у Полтавській області, відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Василівська сільська рада (надалі – третя особа) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, а саме просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, викладене в листі від 27.11.2017 за № 15410/6-17, про відмову ОСОБА_1 у поновленні на новий строк договору оренди земельної ділянки від 15.11.2007, зареєстрованого у Чутівському районному відділі Полтавської регіональної філії ДП "Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 08.01.2008 за № 040854500001, та наданні дозволу на розробку проекту документації землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 10,7 га на території Василівської сільської ради, Чутівського району Полтавської області за межами населених пунктів;
- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області розглянути повторно заяву від 14.11.2017 ОСОБА_1 у поновленні на новий строк договору оренди земельної ділянки від 15.11.2007, зареєстрованого у Чутівському районному відділі Полтавської регіональної філії ДП "Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 08.01.2008 за №040854500001, та наданні дозволу на розробку проекту документації землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 10,7 га на території Василівської сільської ради, Чутівського району Полтавської області за межами населених пунктів.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що не погоджується з відмовою відповідача та вважає її протиправною, оскільки, за доводами позивача, спірна земельна ділянка перебувала у користуванні позивача на підставі договору оренди земельної ділянки від 15.11.2007, укладеного між позивачем та Чутівською РДА, зареєстрованого 08.01.2008 за № 040854500001.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23.04.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 816/1286/18, призначено підготовче засідання на 10.05.2018.
10.05.2018 до суду надійшов відзив на позов, у якому відповідачем зазначено, що позов є необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню. Відповідач зазначив, що 15.11.2007 між позивачем та Чутівською РДА укладено договір оренди землі, зареєстрований у Чутівському районному відділі Полтавської регіональної філії ДП "Центр ДЗК", щодо земельної ділянки площею 10,7 га сіножатей, яка знаходиться за межами населених пунктів на території Василівської сільської ради Чутівського району Полтавської області; указаний договір укладено на строк до 07.09.2012; 30.08.2012 між Чутівською РДА та ОСОБА_1 підписано додаткову угоду до вказаного договору, відповідно до тексту якої строк дії договору продовжувався до 30.12.2017, проте, державну реєстрацію додаткової угоди не проведено. За твердженням відповідача, додаткова угода через відсутність державної реєстрації фактично є невчиненим правочином та не породжує жодних правових наслідків як для позивача, так і для відповідача; укладення (поновлення) чи розірвання договорів оренди землі можливе лише щодо сформованих земельних ділянок; передача в оренду земельних ділянок з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва здійснюється за результатами земельних торгів /а.с. 30-40/.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 10.05.2018 відкладено підготовче засідання на 13.06.2018.
22.05.2018 до суду надійшла відповідь на відзив, згідно з якою позивач вважає дії відповідача протиправними щодо ненадання дозволу для виготовлення проекту документації із землеустрою, оскільки позивач раніше користувався спірною земельною ділянкою /а.с. 54-59/.
У підготовчому засіданні 13.06.2018 оголошено перерву до 21.06.2018.
18.06.2018 третя особа надала до суду пояснення, згідно з якими проти задоволення позову не заперечує та просить розглядати справу без її участі /а.с. 74/.
Також 18.06.2018 від відповідача надійшли пояснення у справі, у яких указано, що відповідач немає можливості надати до суду оригінал додаткової угоди між позивачем та Чутівською РДА /а.с. 76/.
У підготовчому засіданні 21.06.2018 закрито підготовче провадження у справі № 816/1286/18 та призначено справу до судового розгляду по суті на 12.07.2018.
10.07.2018 від третьої особи надійшло клопотання про розгляд справи без її участі, проти задоволення позову третя особа не заперечувала /а.с. 84/.
Зважаючи на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених статтею 205 Кодексу адміністративного судочинства України, а також відсутність потреби заслухати свідка або експерта, суд ухвалив розглянути справу у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову з огляду на наступне.
14.11.2017 до відповідача надійшло клопотання ОСОБА_1 про поновлення на новий строк договору оренди земельної ділянки від 15.11.2007, зареєстрованого 08.01.2008 № 040854500001, на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, державної власності площею 10,7 га та надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення /а.с. 41/.
Листом ГУ Держгеокадастру у Полтавській області від 27.11.2017 № 15410/6-17 повідомлено позивача, що згідно з договором оренди земельної ділянки від 15.11.2007, зареєстрованого у Чутівському районному відділі Полтавської регіональної філії ДП "Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 08.01.2008 за № 040854500001, договір укладено на п'ять років до 07.09.2012; відповідно до додаткової угоди від 30.08.2012 до договору оренди земельної ділянки від 15.11.2007, зареєстрованого за № 040854500001 від 08.01.2008: договір укладено терміном на десять років до 30.12.2017. Указано, що додаткова угода від 30.08.2012 до договору оренди земельної ділянки від 08.01.2008 не містить дані щодо підтвердження факту здійснення державної реєстрації у визначений законом спосіб. Також зазначено, що законодавством передбачена передача земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва для громадян та юридичних осіб через проведення земельних торгів у порядку статті 134 Земельного кодексу України /а.с. 42-43/.
У подальшому позивач повторно звернувся до відповідача із клопотанням від 29.12.2017 про поновлення угоди оренди земельної ділянки площею 10,7 га з наданням відповідного наказу з дозволом на розробку проекту землеустрою /а.с. 44/.
Листом від 18.01.2018 № 377/0/26-18 відповідачем повідомлено позивача, що Головне управління діє на підставі Положення про ГУ Держгеокадастру у Полтавській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 № 308, та реалізує покладені на нього повноваження відповідно до вимог частини четвертої статті 122 Земельного кодексу України щодо передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності. Зазначено, що відповідачем стосовно питання поновлення вищезазначеного договору оренди землі було надано лист-відповідь від 27.11.2017 № 15410/6-17 /а.с. 45/.
Не погоджуючись із листом відповідача, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Згідно з частиною третьою статті 22 Земельного кодексу України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування, зокрема громадянам – для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.
Громадяни можуть орендувати земельні ділянки для сінокосіння і випасання худоби (частина перша статті 34 Земельного кодексу України).
Положеннями частин першої та другої статті 93 Земельного кодексу України визначено, що право оренди земельної ділянки – це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземцям і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.
Частина перша статті 124 Земельного кодексу України передбачає, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Відповідно до частини четвертої статті 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Частиною першою статті 123 Земельного кодексу України визначено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною ОСОБА_2 Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). ОСОБА_2 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею (частина друга статті 123 Земельного кодексу України).
Згідно з частиною третьою статті 123 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
У частині третій статті 123 Земельного кодексу України наведено два альтернативні варіанти правомірної поведінки органу, у разі звернення до нього особи з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою: а) надати дозвіл; б) надати мотивовану відмову у наданні дозволу.
Дозвіл або відмова у його наданні є змістом відповідного індивідуального правового акта.
При цьому, статтею 123 Земельного кодексу України не визначено прямого обов'язку уповноважених органів реалізувати ці повноваження у формі рішення, листа тощо. Проте, зазначене питання має важливе значення для обрання ефективного способу захисту прав особи в суді.
Правовий статус Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області визначено відповідним Положенням, яке затверджене наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29.09.2016 №333, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 2510.2016 за № 1391/29521 (далі – Положення №333).
Пунктом 8 Положення №333 передбачено, що Головне управління у межах своїх повноважень видає накази організаційно-розпорядчого характеру. Відповідно до пункту 10 начальник Головного управління підписує накази Головного управління.
Таким чином, рішення про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки і оформляється розпорядчим індивідуальним правовим актом - наказом Головного управління Держгеокадастру в області. Відповідно, такі рішення не можуть оформлятися листами у відповідь на клопотання заявника.
Відсутність належним чином оформленого наказу Головного управління Держгеокадастру в Полтавській області про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки після спливу встановленого законом місячного строку розгляду клопотання особи, не зважаючи на надсилання заявнику листів про розгляд клопотання, свідчить про те, що орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити за законом. Отже, має місце протиправна бездіяльність.
Листи відповідача від 27.11.2017 за № 15410/6-17 та від 18.01.2018 № 377/0/26-18 у відповідь на клопотання позивача за змістом та формою не можуть вважатись відмовою у розумінні частини сьомої статті 123 Земельного кодексу України.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності є визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. Тобто дії, які він повинен вчинити за законом.
З огляду на вищенаведене, суд вважає за необхідне відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність ГУ Держгоекадастру у Полтавській області, яка полягає у невирішенні клопотань позивача щодо поновленні на новий строк договору оренди земельної ділянки від 15.11.2007, зареєстрованого у Чутівському районному відділі Полтавської регіональної філії ДП "Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 08.01.2008 за № 040854500001, та наданні дозволу на розробку проекту документації землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 10,7 га на території Василівської сільської ради, Чутівського району Полтавської області за межами населених пунктів.
Оскільки протиправна бездіяльність відповідача полягає у неприйнятті ним жодного з тих рішень, які передбачені статте 123 Земельного кодексу України, у визначений законом строк, належним способом захисту прав позивача є зобов'язання відповідача розглянути клопотання ОСОБА_1 про поновлення на новий строк договору оренди земельної ділянки від 15.11.2007, зареєстрованого у Чутівському районному відділі Полтавської регіональної філії ДП "Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 08.01.2008 за № 040854500001, та наданні дозволу на розробку проекту документації землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 10,7 га на території Василівської сільської ради, Чутівського району Полтавської області за межами населених пунктів, з урахуванням висновків суду.
Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
З огляду на часткове задоволення позову, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для стягнення з відповідача на користь позивача сплаченої суми судового збору за подання цього позову.
Керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 (провулок Волошковий, буд. 2, смт. Чутове, 38800, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (вул. Уютна, 23, м. Полтава, 36039, ідентифікаційний код 39767930), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Василівської сільської ради (вул. Перемоги, 18, с. Василівка, Чутівського району, Полтавської області, 38850, ідентифікаційний код 21047187) про визнання дій протиправними, скасування рішення, зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгоекадастру у Полтавській області, яка полягає у невирішенні клопотань ОСОБА_1 щодо поновлення на новий строк договору оренди земельної ділянки від 15.11.2007, зареєстрованого у Чутівському районному відділі Полтавської регіональної філії ДП "Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 08.01.2008 за № 040854500001, та наданні дозволу на розробку проекту документації землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 10,7 га на території Василівської сільської ради, Чутівського району Полтавської області за межами населених пунктів.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 про поновлення на новий строк договору оренди земельної ділянки від 15.11.2007, зареєстрованого у Чутівському районному відділі Полтавської регіональної філії ДП "Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 08.01.2008 за № 040854500001, та наданні дозволу на розробку проекту документації землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 10,7 га на території Василівської сільської ради, Чутівського району Полтавської області за межами населених пунктів, з урахуванням висновків суду.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (вул. Уютна, 23, м. Полтава, 36039, ідентифікаційний код 39767930) на користь ОСОБА_1 (провулок Волошковий, буд. 2, смт. Чутове, 38800, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) витрати зі сплати судового збору в розмірі 704,80 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.
Суддя Т.С. Канигіна