
243/5296/18
провадження № 2/243/1995/2018
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 серпня 2018 року Слов?янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
Головуючого судді Мірошниченко Л.Є.
за участю
секретаря судового засідання Міхєй В.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду №7 м. Слов’янська, цивільну справу
за позовною заявою ОСОБА_1
до Приватного акціонерного товариства «Концерн Стирол»
вимоги позивача: про стягнення заборгованості по заробітній платі,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
1. Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ПАТ «Концерн Стирол» про стягнення заборгованості по заробітній платі, обґрунтував свої вимоги тим, що він 04 грудня 2017 року був звільнений з ОСОБА_3 «Концерн Стирол» за п. 1 ст. 40 КЗпП України за скороченням штату, де працював слюсарем.
З січня 2017 року відповідач не виплачував йому заробітну плату, заборгованість склалася наступна:
?за січень 2017 року в сумі 3 991 грн. 25 коп.;
?за лютий 2017 року в сумі 4 244 грн. 94 коп.;
?за березень 2017 року в сумі 3 509 грн. 50 коп.;
?за квітень 2017 року в сумі 4 178 грн. 64 коп.;
?за травень 2017 року в сумі 2 766 грн. 00 коп.;
?за червень 2017 року в сумі 2 073 грн. 46 коп.;
?за липень 2017 року в сумі 2 190 грн. 83 коп.;
?за серпень 2017 року в сумі 2 282 грн. 11 коп.;
?за вересень 2017 року в сумі 2 190 грн. 83 коп.;
?за грудень 2017 року в сумі 3 846 грн. 52 коп.
Всього: 31 274 грн. 08 коп.
Зазначив, що нарахування заробітної плати підтверджується індивідуальними відомостями по формі ОК-5 Пенсійного фонду України, з якого видно помісячне нарахування роботодавцем заробітної плати за 2017 рік. Однак відповідачем зазначена сума не виплачена, що підтверджується випискою по банківському картковому розрахунку № 5167 4900 4223 6183 Ощадбанку України, куди відповідач перераховував заробітну плату. Вважає, що несвоєчасною виплатою заробітної плати, відповідачем порушені ст. 43 Конституції України, ст. 16, 115, 116 КЗпП України, ст. 15 Закону «Про оплату праці» тому просить стягнути з відповідача на його користь заборгованість по заробітній платі з січня 2017 року по листопад 2017 року в сумі 23 223 грн. 85 коп.
2. В судове засідання позивач ОСОБА_1 повторно не з»явився, повідомлявся через свого представника ОСОБА_4 відповідно до ст. 128 ЦПК України, на офіційному веб-сайті «Судова влада» Слов»янського міськрайонного суду (а.с.72,73), надав суду заяву про розгляд справи за його відсутністю (а.с.26), таким чином суд вважає за можливе розглянути справу без ОСОБА_1, відповідно до ст. 223 ЦПК України.
3. Представник позивача ОСОБА_4 в судове засідання не з»явився, повідомлялася телефонограмою та на офіційному веб-сайті «Судова влада» Слов»янського міськрайонного суду (а.с.72,73), таким чином суд вважає за можливе розглянути справу без представника позивача, відповідно до ст. 223 ЦПК України.
4. Представник відповідача ОСОБА_3 "Концерн Стирол" ОСОБА_5, що діє на підставі довіреності від 02.01.2018 року (а.с. 27), в судове засідання не з’явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, надав заяву про розгляд справи без участі представника (а.с.64).
ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи.
5. 12.07.2018 року представником відповідача ПАТ «Концерт Стирол» надано відзив, в якому відповідач заперечував проти заявлених позовних вимог, просив у задоволенні позову відмовити та виклав наступні обставини.
Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань місцезнаходження офісних приміщень, виробничих потужностей є м. Горлівка вул. Горлівської дивізії, 10 Донецької області.
З квітня 2014 року в Донецькій та Луганській областях почалися масові заворушення, які супроводжувалися захватом адміністративних та приватних будівель, збройними сутичками, що призвело до загрози гибелі мирного населення та загальної дестабілізації ситуації. Внаслідок цього, Указом Президента України від 14.04.2014 року «Про рішення ради національної безпеки та оборони України від 13.04.21014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» розпочато проведення АТО на сходу України. Приймаючи до уваги початок проведення активної фази бойові дій за місцем розташування Концерну, відповідно до наказу № 1341/1 від 15.03.2015 року, керівництвом ОСОБА_3 «Концерт Стирол» було прийнято рішення про повну зупинку виробництва, завершенню розпочатих технологічних процесів за умови зменшення до мінімуму виходів на роботу співробітників підприємства.
Внаслідок дії вищезазначених негативних факторів та обставин, на які ОСОБА_3 «Концерт Стирол» не може вплинути має місце неспроможність підприємства виконувати поточку (договірні) та інші вже існуючи зобов»язання, здійснювати господарську діяльність та отримувати прибуток. Робітники підприємства не мають постійного доступу до своєї докуме5нтації та обліку, що безпосередньо впливає на виконання підприємством його зобов»язань щодо справляння та сплати податків і інших обов»язкових платежів, а також здійснення платежів за існуючими зобов»язаннями.
Зважаючи на зазначені обставини відповідач був змушений припинити з позивачем трудові відносини, про це не мав змоги вчасно це здійснити в порядку, передбаченому законодавством, оскільки «Концерт Стирол», оскільки вчасно не було повідомлено позивачем про засоби зв’язку з ним.
Крім того, 15.05.2018 року до ЄРДР за № 12018050510000891 внесена інформація за фактом захоплення ОСОБА_3 «Концерт Стирол» невстановленими озброєними особами.
Відповідно до Науково-правового висновку № 3799/2/21-10.2 від 28.11.2017 року Торгово-промислової палати вбачається, що відповідач не має можливості виконувати обов»язки, передьаченгі законодавством України про працю при вивільненні (звільненні) працівників, спричиненого впливом дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили). У зазначеному висновку, торгово-промислова палата, провівши системний аналіз документів та загальновідомих фактів, та керуючись законодавством встановила, що форс-мажорні обставини є надзвичайними, непереборними і мають неминучій характер, їх дії не можна уникнути за звичайних обстави при всій обачності зобов’язальної сторони за трудовим договором, якою за цим висновком є ОСОБА_3 «Концерт Стирол», вони об’єктивно впливають на зобов’язання відповідача передбачені ч. 1 ст. 47, ч. 1 ст. 83, ст. 116 КЗпП України, та унеможливлюють їх виконання. Такі форс-мажорні обставини є підставами для звільнення від відповідальності зобов»язальної сторони, якою за цим висновком є ОСОБА_3 «Концерт Стирол», за невиконання зобов»язань, передбачених ч. 1 ст. 47, ч. 1 ст. 83, ст. 116 КЗпП України.
Вважає, що відсутні докази з боку позивача щодо виконання ним своїх трудових обов»язків у вказаний ним спірний період, як підстави для нарахування йому заробітної плати з однієї сторони, і наявність доказів, якими підтверджено обставини непереборної сили, через які має місце факт призупинення Відповідачем господарської діяльності на непідконтрольній українській владі території, а також факт захоплення ОСОБА_3 «Концерт Стирол» невстановленими озброєними особами, з іншої сторони, прямо вказують на безпідставність доводів позивача щодо виконання ним своїх трудових обов»язків у зазначений період, якими обґрунтовано його позовні вимоги.
Враховуючи вищевикладене просив у задоволенні позову відмовити (а.с.32-39).
ІІІ. Процесуальні дії у справі.
6. 16.07.2018 року проведено підготовче засідання, встановлений порядок з»ясування обставин, про що винесена відповідна Ухвала суду (а.с.71).
ІV. Фактичні обставини, встановлені Судом та зміст спірних правовідносин.
7. Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань Приватне Акціонерне Товариства «Концерн Стирол» є юридичною особою, місцезнаходження офісних приміщень, виробничих потужностей є м. Горлівка вул. Горлівської дивізії, 10 Донецької області. Ідентифікаційний код юридичної особи 05761614 (а.с. 12-14).
8. З трудової книжки ОСОБА_1 вбачається, що 30.06.2009 року за наказом № 945к від 30.06.2009 року він був прийнятий монтажером технологічного обладнанняу до ОСОБА_3 «Концерн Стирол» (а.с. 8).
9. Наказом № 950к від 04.12.2017 року звільнений на підставі ст. 40 п. 1 КЗпП України за скороченням чисельності штату (а.с. 8 оборот).
10. З довідки форми ОК-5 ПФУ «Індивідуальні відомості про застраховану особу» вбачається, що з 01.01.2017 року по листопад 2017 року він отримував відповідну заробітну плату: за січень 2017 року в сумі 3 991 грн. 25 коп.; за лютий 2017 року в сумі 4 244 грн. 94 коп.; за березень 2017 року в сумі 3 509 грн. 50 коп.; за квітень 2017 року в сумі 4 178 грн. 64 коп.; за травень 2017 року в сумі 2 766 грн. 00 коп.; за червень 2017 року в сумі 2 073 грн. 46 коп.; за липень 2017 року в сумі 2 190 грн. 83 коп.; за серпень 2017 року в сумі 2 282 грн. 11 коп.; а вересень 2017 року в сумі 2 190 грн. 83 коп.; за грудень 2017 року в сумі 3 846 грн. 52 коп. (а.с. 7).
11. Згідно науково-правового висновку № 3799/2/21-10.2 від 28.11.2017 Торгово-промислової палати щодо унеможливлення виконання обов’язків, передбачених законодавством України про працю при вивільненні (звільненні) працівників, спричиненого впливом дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили):
1. Терористична загроза та загроза територіальній цілісності України, у тому числі території міста Горлівка Донецької області, що супроводжується актами тероризму, на подолання яких направлене проведення в Луганській та Донецькій областях антитерористичної операції у 2014 році та станом на поточну дату заходи її проведення тривають є надзвичайними, непередбачуваними та невідворотними обставинами, що об'єктивно унеможливлюють виконання сторонами обов’язків, передбачених умовами трудового договору (контракту), законодавчими та іншими нормативними актами.
2.Зупинення господарської діяльності ПРИВАТНИМ АКЦІОНЕРНИМ ТОВАРИСТВОМ КОНЦЕРН СТИРОЛ», ідентифікаційний код юридичної особи: 05761614, є вимушеним заходом, зумовленим запобіганням виникненню техногенної та екологічної катастрофи через потенційну загрозу проведення терористичних актів на території Донецької області, у тому числі: міста Горлівка Донецької області, а також фізичною неможливістю ведення виробничої діячьності через перебування під контролем незаконних збройних формувань його виробничих потужностей з квітня 2014 року та по цей час.
3.Втратою можливості ведення нормальної господарської діяльності на виробничих потужностях ПРИВАТНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «КОНЦЕРН СТИРОЛ», ідентифікаційний код юридичної особи: 05761614, що знаходяться за адресою: Донецька область, місто Горлівка, вул. Горлівської дивізії, 10, внаслідок впливу дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) фактично ПРИВАТНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО - КОНЦЕРН СТИРОЛ», ідентифікаційний код юридичної особи: 05761614, позбавлено можливості виконати обов’язок, передбачений законодавством України про працю, зокрема: ч.1 ст. 47, ч.1 ст.83, ст.116 КЗпП України, а саме: провести розрахунок з кожним звільненим працівником у день звільнення.
4.У висновках судових рішень різних інстанцій за положеннями статті 117 КЗпП України наголошується, що обов’язковою умовою для покладення на підприємство відповідальності за невиплату належних працівникові сум при звільненні та/або затримку видачі трудової книжки з записом про звільнення, тобто за неевиконання власником або уповноваженим ним органом зобов’язань, передбачених ч. 1 ст. 47, ч. 1 ст. 83 і ст. 116 КЗпП України, є наявність вини підприємства. Якщо виконання такого зобов’язання унеможливлено впливом дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), зокрема: актами тероризму на територіях Донецької та Луганської областей, то вина такого підприємства у невиконанні зобов’язань, передбачених ч.І ст.47, ч.І ст.83 і ст.116 КЗпП України, відсутня.
5.Унеможливлення виконання обов’язку, передбаченого ч.1 ст.47, ч.1 ст.83 і ст.116 КЗпП України, а саме провести розрахунок з кожним звільненим працівником у день звільнення, ... спричинено впливом дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), а саме: актами тероризму на території міста Горлівка Донецької області, яке знаходиться під контролем незаконних збройних формувань, які, починаючи з квітня 2014 року і на поточну дату продовжують діяти і дату закінчення їх дії встановити неможливо» (а.с.45-57).
V. Оцінка суду.
12. Відповідно до ст. 12 України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов’язків, передбачених законом.
Частиною 1 ст. 13 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
13. Розглядаючи позов, суд має встановити фактичні обставини справи виходячи з фактичних правовідносин сторін, але в межах заявлених вимог.
Відповідно до ст. 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає, або на яку він вільно погоджується. Використання примусової праці забороняється. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.
14. Судом першої інстанції встановлено та не оспорюється відповідачем, що позивач працював з 30.06.2009 року за наказом № 945к від 30.06.2009 року на ОСОБА_3 «Концерн Стирол» (а.с.9).
Наказом № 950к від 04.12.2017 року позивач звільнений на підставі ст. 40 п. 1 КЗпП України за скороченням чисельності штату (а.с. 9 оборот).
15. Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України» від 13.04.2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 року розпочато проведення антитерористичної операції.
16. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 року № 1275-р затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція та визначені населені пункти, на території яких органи державної влади не здійснюють свої повноваження. До переліку таких міст включене м. Горлівка.
17. Приймаючи до уваги початок проведення активної фази бойових дій за місцем розташування Концерну, існуючу загрозу обстрілів і потрапляння засобів ураження по інфраструктурі підприємства та неможливість забезпечення безпеки технологічних процесів, пов’язаних з використанням особливо небезпечних речовин, а також з метою збереження життя і здоров’я як працівників концерну, так і мешканців міста, відповідно до наказу № 1341/1 від і 5.04.2015, керівництвом ОСОБА_3 «КОНЦЕРН СТИРОЛ», було прийняте рішення про повну зупинку виробництва, завершенню розпочатих технологічних процесів за умови зменшення до мінімуму виходів на роботу співробітників підприємства.
18. Враховуючи те, що на окремих територіях Донецької та Луганської областей склалася ситуація, яка унеможливила роботу банківської системи, постановою Правління Національного банку України від 22.07.2014 № 435 «Про затвердження Інструкції щодо організації роботи банківської системи у надзвичайному режимі», постановою Правління Національного банку України від 23.07.2014 № 436 «Про створення робочої групи Національного банку України», починаючи з 24.07.2014 запроваджено надзвичайний режим роботи банківської системи в Донецькій та Луганській областях.
19. Відповідно до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 04.11.2014 «Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій та Луганській областях», припинена діяльність державних підприємств, установ та організацій, їх філій І відділень), представництв на окремих територіях у районі проведення антитерористичної операції в Донецькій області.
20. З 27.11.2014 Українське державне підприємство поштового зв’язку «Укрпошта» зупинило приймання і доставку поштових відправлень на території Луганської області, яка не контролюється українською владою, про що міститься оголошення на офіційному веб-сайті підприємства.
21. Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 15 березня 2017 року «Про невідкладні заходи із протидії гібридним загрозам національній безпеці України» від 15.03.2017 № 62/2017 припинено переміщення вантажів через лінію зіткнення у межах Донецької та Луганської областей.
22. Розпорядженнями ПАТ «Укрзалізниця» №Ц-1/2-2/156 і № Ц-1/2-2/157 від 05.03.2017, на виконання Указу Президента України від 15.03.2017 № 62/201714, введені конвенційні заборони на переміщення вантажів через лінію зіткнення в межах Донецької та Луганської областей (заборона перевезень за всіма відправленнями всіх вантажів, всього рухомого складу).
23. Враховуючи вищевикладене, суд приймає доводи представника відповідача про неможливість завчасно, в порядку, передбаченому чинним законодавством попередити позивача про припинення з ним трудових відносин.
24. Вирішуючи питання про стягнення з відповідача заробітної плати, суд виходить також з наступного.
25. Відповідно до статті 115 КЗпП України, статті 24 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
26. Згідно з частиною першою статті 116 КЗпП України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення.
27. Згідно зі статтею 4 КЗпП України законодавство про працю складається з КЗпП України та інших актів законодавства України, прийнятих відповідно до нього.
28. Відповідно частина перша статті 9 ЦК України кореспондується з вищевказаною статтею КЗпП України щодо застосування ЦК України до врегулювання відносин, зокрема трудових, якщо вони не врегульовані іншими актами законодавства.
29. З огляду на неврегульованість трудовим законодавством відносин з приводу відшкодування майнової шкоди положення цивільного законодавства можуть поширюватися на ці відносини.
30. Враховуючи позовні вимоги у даній справі, зокрема, вимоги щодо виплати заробітної плати, застосуванню підлягають положення трудового і цивільного законодавства.
31. Статтею 617 ЦК України передбачено, що особа, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили.
32. У пункті 1 частини першої статті 263 ЦК України наведено ознаки непереборної сили та визначено, що непереборна сила - це надзвичайна або невідворотна за даних умов подія. Отже, непереборною силою є надзвичайна і невідворотна зовнішня подія, що повністю звільняє від відповідальності особу, яка порушила зобов'язання, за умови, що остання не могла її передбачити або передбачила але не могла її відвернути, і ця подія завдала збитків.
33. Згідно зі статтею 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб'єктів малого підприємництва видається безкоштовно.
Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади тощо (частина друга статті 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні»).
34. Відповідно до постанов Верховної Ради України від 17 березня 2015 року № 254-VIII «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» та № 252-VIII «Про визначення окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, в яких запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування» місто Горлівка Донецької області визнано тимчасово окупованою територією України.
35. Встановлено, що згідно з витягом з кримінального провадження №12018050510000891, порушеного за статтею 341 КК України «Захоплення державних або громадських будівель чи споруд» 28 квітня 2018 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесені відомості про те, що у період з червня 2014 року невстановлені озброєні особи на території ОСОБА_3 «КОНЦЕРН СТИРОЛ» вчинили дії, пов'язані з захопленням приміщень та майна підприємства. Орган досудового розслідування - Слов'янський відділ поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області.
36. Висновком Торгово-промислової палати України від 28 листопада 2017 року №3799/2/21-10.2 засвідчено настання обставин непереборної сили (наявність воєнного конфлікту на території Донецької області та здійснення у зв'язку із цим антитерористичної операції). Із фактичним захопленням з квітня 2014 року (дати фактичного захоплення невстановленими озброєними особами виробничих та адміністративно-інформаційних потужностей підприємства) ОСОБА_3 «КОНЦЕРН СТИРОЛ» відповідач, у тому числі, фактично втратив доступ до первинних документів, на підставі яких має здійснюватися розрахунок сум заробітної плати, відпускних та ін., що підлягають до виплати на користь робітників, як поточних виплат, так і виплат у день звільнення, та, будучи позбавленим можливості користуватися своїми коштами, здійснювати відповідні виплати, також відповідач втратив доступ до трудових книжок своїх працівників.
Втратою можливості ведення нормальної господарської діяльності на виробничих потужностях ОСОБА_3 «КОНЦЕРН СТИРОЛ», що знаходиться у м. Горлівка, вул. Горлівської дивізії,10, внаслідок впливу дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) фактично позбавлено можливості виконати обов'язок, передбачений законодавством України про працю, зокрема ч.1 ст.47, ч.1 ст.83 і ст.116 КЗпП України, а саме, провести розрахунок з кожним звільненим працівником у день звільнення.
37. З характеру заявлених позивачем позовних вимог, у справі підлягали встановленню, та входило до обов'язкового предмету доказування, зокрема, факти виходів на роботу та кількість відпрацьованих днів (годин) починаючи з січня 2017 року по 01.12.2017 року; розмір та складові нарахованої позивачу заробітної плати за зазначений період; період та кількість невикористаних позивачем днів відпустки.
Зазначені факти (обставини) за правилами частини 2 ст. 59 ЦПК України (частини 2 ст.78 ЦПК України) можуть бути підтверджені виключно такими засобами доказування як письмові докази, речові докази, а з 15.12.2017 року - електронні докази. Разом з тим, у визначеному процесуальним законом України порядку, отримати такі докази на час розгляду справи неможливо.
Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях (ч.6 ст.81 ЦПК України).
38. Відповідно до ст. 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», бухгалтерський облік - процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень; господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства; зобов'язання - заборгованість підприємства, що виникла внаслідок минулих подій і погашення якої в майбутньому, як очікується, приведе до зменшення ресурсів підприємства, що втілюють у собі економічні вигоди; первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію.
39. Відповідно до п. 1.6. наказу Держкомстату України від 28.09.2005 р. №286 «Про затвердження Інструкції зі статистики кількості працівників» до первинної облікової документації підприємства, установи, організації (далі - підприємства) належать: накази (розпорядження) про прийняття на роботу, переведення на іншу роботу, припинення трудового договору; накази (розпорядження) про надання відпустки; табель обліку використання робочого часу; розрахунково-платіжні відомості, розрахункові відомості, платіжні відомості.
Ведення табельного обліку робочого часу на підприємствах, в установах і організаціях регламентується наказом Держкомстату України від 05.12.2008 р. № 489 «Про затвердження типових форм первинної облікової документації зі статистики праці». У табелі обліку використання робочого часу (типова форма №П-5) робляться відмітки про фактично відпрацьований час, відпрацьовані за місяць години, в т. ч. надурочні, вечірні, нічні години роботи та ін., а також інші відхилення від нормальних умов роботи. Отже, табель обліку робочого часу є первинним документом, відповідно до даних якого здійснюється нарахування заробітної плати.
40. Встановлено, що відповідач не мав об»єктивної можливості перевірити факт виконання позивачем своїх професійних обов»язків та виконати свої зобов»язання за трудовим договором.
41. Наявні в матеріалах справи дані індивідуальних відомостей про застраховану особу системи персоніфікованого обліку Бахмурсько-Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України від 06.06.2018 року містять дані щодо нарахованої заробітної плати позивачу з січня по листопад 2017 року, однак такі відомості не є належними доказами щодо розміру заборгованості по заробітній платі.
42. Так відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу з Пенсійного фонду України форми ОК-5, що була сформована 04.06.2018 року відносно позивача йому були нараховані суми заробітної плати за період за січень 2017 року в сумі 3 991 грн. 25 коп.; за лютий 2017 року в сумі 4 244 грн. 94 коп.; за березень 2017 року в сумі 3 509 грн. 50 коп.; за квітень 2017 року в сумі 4 178 грн. 64 коп.; за травень 2017 року в сумі 2 766 грн. 00 коп.; за червень 2017 року в сумі 2 073 грн. 46 коп.; за липень 2017 року в сумі 2 190 грн. 83 коп.; за серпень 2017 року в сумі 2 282 грн. 11 коп.; а вересень 2017 року в сумі 2 190 грн. 83 коп.; за грудень 2017 року в сумі 3 846 грн. 52 коп. (а.с. 7).
43. Так, суд враховує положення части 2, 8 ст.9, частини 2 ст. 24 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», згідно з якими обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок. Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця. При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі).
Банки приймають від платників єдиного внеску, зазначених у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, платіжні доручення та інші розрахункові документи на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати, на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок, та здійснюють видачу (перерахування) зазначених коштів лише за умови одночасного подання платником розрахункових документів про перерахування коштів для сплати відповідних сум єдиного внеску або документів, що підтверджують фактичну сплату таких сум у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Національним банком України та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.
44. Таким чином, з наданої Індивідуальної відомості про застраховану особу позивача форми ОК-5 (дата формування виписки 04.06.2018 року) (а.с. 10) вбачається, що страхові внески страхувальником за оспорювальний період 2017 року не сплачені (зазначено в праві частині колонки «НІ»), а позивач, в свою чергу, не надав суду належного доказу та правовових підстав виплати йому заробітної плати.
45. Крім того, представником відповідача заперечувався взагалі сам факт роботи позивача на підприємстві у зазначений період, оскільки перевірити дану обставину не виявляється можливим у зв»язку з відсутністю контролю адміністрацією підприємства за виходами на роботу та відпрацьованим періодом позивача.
46. Як зазначалось представником відповідача та вбачається із висновку Торгово-промислової палати України від 28 листопада 2017 року № 3799/2/21-10.2, з втратою контролю і доступу до своїх виробничих потужностей відповідач втратив доступ до примірників звітів, що подавалися до контролюючих органів, в тому числі до Пенсійного фонду України.
47. Згідно ст. 21 КЗпП України трудовий договір є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
48. Згідно зі ст. 1 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
49. Таким чином, сам по собі факт звільнення позивача з ОСОБА_3 «КОНЦЕРН СТИРОЛ» не може бути підставою для задоволення позовних вимог, оскільки відповідно до частини першої статті 94 КЗпП України заробітна плата виплачується працівникові за виконану роботу, а не за факт перебування у трудових відносинах.
50. Аналогічний правовий висновок міститься в Постанові Верховного Суду України від 11 листопада 2015 року в справу за № 602159цс15, який відповідно до ст. 360-7 ЦПК України є обов'язковими для усіх судів України.
51. Враховуючи вищезазначених норми права, обставини справи, зокрема ту обставину, що фактів наявності або відсутності заборгованості у відповідача перед позивачем не доведений позивачем по справі, незважаючи на то, що фактичне припинення трудових відносин позивача не заперечується представником відповідача по справі, судом також не встановлена наявність вини відповідача у порушення трудового законодавства перед працівниками, звільненими в період встановлення непереробної сили, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
VІ. Розподіл судових витрат між сторонами.
52. Відповідно до ч.1ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
53. Згідно ч. 6ст. 141 ЦПК України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
54. Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору при подачі позову про стягнення заробітної плати та у задоволенні його позовних вимог відмовлено у повному обсязі, то суд приходить до переконання, судові витрати по сплаті судового збору необхідно віднести на рахунок держави.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.12,13,76,78,81,89,141,229,235,259,264,265,268 ЦПК України, ст. 43 Конституції України, ст.ст.9,263,617 ЦК України, ст.ст.4,21,115,116 КзПП України, Законом України «Про торгово-промислові палати в Україні», Законом України «Про оплату праці», суд, -
В И Р І Ш И В :
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства «Концерн Стирол» про стягнення заборгованості по заробітній платі – відмовити за відсутністю підстав.
Судовий збір у розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн.00 коп., компенсувати за рахунок держави.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Апеляційного суду Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, або в порядку п.15.5 Перехідних Положень ЦПК України. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Слов’янського
міськрайонного суду ОСОБА_6