
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 квітня 2018 року м. Київ № 810/249/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Брагіна О.Є., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ГУ ПФУ у Київській області про визнання протиправною його бездіяльності щодо непроведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 р. відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900-VIII, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" №2262-XII, постанови КМУ від 11.11.2015 р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та довідки №П-908 від 11.05.2017 р. про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2016 р.; зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до вищевказаних законів і документа та подати звіт про виконання судового рішення.
Свої вимоги обґрунтував тим, що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Київській області та отримує пенсію, призначену йому відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». 29.12.2015 р., набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» у зв'язку з чим у нього виникли законні підстави для перерахунку раніше призначеної пенсії.
При цьому вказав, що після задоволення низки позовів заявлених пенсіонерами органів внутрішніх справ, МВС, на виконання Порядку №45, 03.02.2017 р., за вихідним номером 1461/05/22-2017 направило в Пенсійний фонд України повідомлення про підстави перерахунку пенсії пенсіонерам ОВС України. 28.03.2017 р., листом №9493/02-23 ПФУ повідомив територіальні органи про підготовку та надання списків пенсіонерів МВС, які мають право на перерахунок пенсії до Ліквідаційних комісій УМВС-ГУМВС.
Ліквідаційна комісія 11.05.2017 р. направила до ГУ ПФУ в Київській області списки та довідку №П-908 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2016 р. для здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії, проте такий перерахунок здійснено не було, що стало підставою для його звернення до суду.
Просить суд, з урахуванням наданої довідки зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.01.2016 у відповідності до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 №900-VІІІ, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», без обмеження граничного розміру, а також визнати дії щодо неперерахунку протиправними та встановити судовий контроль за виконанням рішення.
Від позивача будь-яких заяв чи відзиву не надійшло.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, встановивши фактичні обставини та докази, якими обґрунтовано позов, надавши правової оцінки аргументам позивача, дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Київській області як пенсіонер, якому була призначена пенсія згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до цього ж закону.
Особисто до відповідача з вимогою про здійснення перерахунку раніше призначеної йому пенсії не звертався та будь-яких документів з цього питання не надавав. Проте, Ліквідаційна комісія ГУ МВС, 11.05.2017 р. направила до ГУ ПФУ в Київській області списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії та довідку №П-908 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2016 р. для здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії, однак такий перерахунок здійснено не було, що стало підставою звернення до суду ОСОБА_1
У відповідності до вимог ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист. Частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
29.12.2015 р., набув чинності Закон України від 23.12.2015 №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей». Цим Законом внесено доповнення до статті 63 Закону №2262-ХІІ. Статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Статтею 51 Закону №2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Також відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв’язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Перерахунок пенсій проводиться на момент виникнення такого права і здійснюється у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей” від 23.12.2015 № 900-УІІІ (проект цього Закону зареєстровано за № 3303, Закон набув чинності з 29.12.2015) статтю 63 Закону доповнено новою частиною, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Отже, всім пенсіонерам МВС з 01 січня 2016 року пенсійні органи зобов’язані здійснити перерахунок пенсії.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, затверджено постановою Кабінету міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок). Згідно з пунктом 2 Порядку про підстави проведення перерахунку пенсій особам, відповідно до Закону, силові міністерства та відомства (далі - державні органи) у п’ятиденний строк повідомляють Пенсійному фонду України. У п’ятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення Пенсійний фонд України повідомляє своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі-списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк із моменту надходження зазначеної інформації списки за встановленою формою та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку, та в місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено Порядком. До прийняття Закону України “Про Національну поліцію”, який набув чинності 07.11.2015, уповноваженими органами для подання документів для перерахунку пенсії колишніх працівників органів внутрішніх справ були управління Міністерства внутрішніх справ України в областях. Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 № 730 "Про утворення територіальних органів Національної поліції України та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ", управління Міністерства внутрішніх справ України в областях перебувають в стадії ліквідації.
Відтак, ситуація склалася наступним чином: МВС України виконали вимоги Закону і повідомили Пенсійний фонду України про підстави для перерахунку пенсії пенсіонерам МВС, проте територіальні органи управління ПФУ перерахунок пенсій не здійснили.
Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно із статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Кабінет Міністрів України постановою від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та постановою від 18.11.2015 № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 №268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ. Постанова № 988 набрала чинності 02.12.2015 р. Водночас, порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393», яка набрала чинності 20.02.2008 р. Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Пунктом 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст.63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Відповідно до частини 4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" КМУ було прийнято постанову №103 від 21.02.2018 р. "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", якою було запроваджено умови та порядок здійснення перерахунку та виплату перерахованих пенсій, відповідно до постанови КМУ №988 від 11.11.2015 р. "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
Пунктом 2 постанови передбачено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
При цьому, сума перерахованої пенсії для виплати за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р. обчислюватиметься органами ПФУ станом на 01.01.2018 р., а виплачуватиметься у такому порядку з 01 січня 2019 р. по 31.12.2019 р. щомісяця окремою сумою у розмірі 50% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абз.1 п.1 постанови місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р.; з 01.01.2020 р.щомісяця окремою сумою у розмірі 100% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р. до забезпечення повної виплати суми.
Отже, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01.01.2016, тому його вимога щодо визнання протиправною бездіяльності ГУ УПФУ у Київській області, яка виявилась у нездійсненні перерахунку пенсії у збільшеному розмірі підлягає задоволенню.
Одночасно, суд не знаходить підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов'язання відповідача здійснити виплату пенсії згідно Порядку від 11.11.2015 р. №988, оскільки постановою від 23.02.2018 р. №103 порядок нарахування та виплати пенсій було змінено.
Натомість, відповідно до ст.13 Конвенції «Кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження».
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень. В свою чергу ч.2 ст. 5 КАС України передбачає, що захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
У зв'язку з викладеним суд вважає за необхідне вийти за межі заявлених позовних вимог та зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та члені їх сімей", ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" постанови КМУ від 11.11.2015 р. №988 зі змінами внесеними постановою КМУ від 23.02.2018 р. №103 та на підставі довідки №П-908 від 11.05.2017 р. про розмір грошового забезпечення з виплатою різниці, починаючи з 01 січня 2016 р.
Суд не знаходить підстав для задоволення позовних вимог в частині встановлення по цій справі судового контролю, позаяк на момент ухвалення рішення відсутні обґрунтовані та документально підтверджені ризики його невиконання, а чинним законодавсвом, зокрема КАСУ захист прав та інтересів особи на майбутнє не передбачено.
Позивач звільнений від сплати судового збору, тому питання про судові витрати не вирішується.
Керуючись ст.ст. 77, 139, 241-246, 250, 371 КАС України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (код №22933548, м. Київ, вул. Ярославська, 40) щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 (код №2358615019, с.Трушки Білоцерківського району, вул. Шкільна, 3) відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900-VIII, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" №2262-XII, постанови КМУ від 11.11.2015 р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та довідки №П-908 від 11.05.2017 р. про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2016 р.
Зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та члені їх сімей", ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" постанови КМУ від 11.11.2015 р. №988 зі змінами внесеними постановою КМУ від 23.02.2018 р. №103 та довідки №П-908 від 11.05.2017 р. про розмір грошового забезпечення з виплатою різниці, починаючи з 01 січня 2016 р.
У задоволенні решти позовних вимог,- відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Брагіна О.Є.