Рішення № 75637180, 01.08.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.08.2018
Номер справи
806/2785/18
Номер документу
75637180
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 серпня 2018 року м. Житомир справа № 806/2785/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання призначити пенсію за віком на пільгових умовах, -

встановив:

11.06.2018 до Житомирського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1, у якому вона просить:

- визнати дії Коростенського об'єднаного управління Пенсійною фонду України Житомирської області про відмову у призначенні пільгової пенсії відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» - протиправними;

- зобов'язати Коростенське об'єднане управління Пенсійною фонду України Житомирської області призначити пенсію відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 11.11.2017.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що звернулась до відповідача із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до п. 2 ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС" зі зменшенням пенсійного віку на 6 років так як вона проживала у зоні гарантованого добровільного відселення у м. Коростень, Житомирської області, яке відноситься до зони 3, та є потерпілою внаслідок аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням громадянина, який постійно проживає на території зони гарантованого добровільного відселення, категорія 3, серія НОМЕР_2 від 10.12.1993 та довідкою Комунального підприємства "Комунальне виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство № 1 від 15.12.2017 № 564.

Позивач вважає, що вона має право на пенсію з урахуванням вимог ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС" зі зменшенням пенсійного віку на 6 років. Крім того, позивач зазначає, що посилання відповідача у своїй відмові на відсутність серед поданих позивачем документів доказів на підтвердження періоду місця роботи та проживання у зоні гарантованого добровільного відселення безпідставним, оскільки на думку позивача усі необхідні документи для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку нею були подані.

Особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років, мають право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 18.06.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи та встановлено відповідачу строк подання відзиву на адміністративний позов.

Відповідач, вимоги ухвали суду від 18.06.2018 щодо надання відзиву на адміністративний позов не виконав.

Відповідно до положень ч. 5 ст. 262, ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами. У зв'язку з перебуванням головуючого судді у відпустці з 09.07.2018 до 27.07.2018 розгляд справи призначений на 01.08.2018.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню із таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є потерпілою від аварії на ЧАЕС 3-ї категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 10.12.1993 (а.с. 10).

10.11.2017 позивачу виповнилося 54 роки.

Позивач звернулась до відповідача із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до п. 2 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідач листом від 30.03.2018 № 3185/02-1 відмовив позивачу у призначені пенсії відповідно до п. 2 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у зв'язку з відсутністю у позивача необхідного строку проживання (роботи) у зоні гарантованого добровільного відселення. Підставою для відмови позивачу у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 6 років слугувало те, що наданими нею документами підтверджується її проживання та робота у зоні гарантованого добровільного відселення лише протягом 1 року 10 місяців 2 днів. Крім того, згідно записів трудової книжки НОМЕР_3 у період з 15.08.1986 до 08.06.1991 позивач працювала на підприємстві "Рівнеоблводоканал" м. Рівне. З огляду на що підстав для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, згідно з діючим пенсійним законодавством України, позивач у даний час не має (а.с. 20).

Не погоджуючись з вказаною відмовою відповідача позивач звернулась до суду з даним позовом.

Вирішуючи даний спір та надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд встановив таке.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Приписами ст. 15 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом Української РСР "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Відповідно до абзацу восьмого п. 3 ч. 1 ст. 14 Закону України від 28.02.1991 № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон України № 796-ХІІ) для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років, - категорія 3.

Статтею 55 Закону України № 796-ХІІ визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.

Так, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.

Зокрема, відповідно до абзацу четвертого п. 2 ч. 1 ст. 55 Закону України № 796-ХІІ особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років.

При цьому, згідно з ч. 3 ст. 55 Закону України № 796-ХІІ призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон України № 1058-IV) право на призначення пенсії за віком після досягнення пенсійного віку мають особи, які мають страховий стаж не менше 15 років до 01.01.2018.

Частинами 1-3 статті 44 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок № 22-1).

Відповідно до п. 2.1 Порядку № 22-1, при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).

Так, матеріалами справи підтверджується, що позивач звернулась до відповідача із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до п. 2 ст. 55 Закону України № 796-ХІІ, до якої, зокрема, додала:

- посвідчення громадянина, який потерпів від Чорнобильської катастрофи категорія 3, серія НОМЕР_2 від 10.12.1993 (а.с. 10);

- довідку Комунального виробничо-житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства № 1 м. Коростеня № 564 від 15.12.2017 згідно з якою позивач проживала та зареєстрована у АДРЕСА_1 з 26.04.1986 до 10.01.1987 - АДРЕСА_2, з 03.10.1989 до 25.10.1990 по АДРЕСА_3, з 25.10.1990 по даний час по АДРЕСА_1 яке відноситься до зони гарантованого добровільного відселення (зона 3) (а.с. 15);

- довідку Коростенської ЦМЛ дитячої поліклініки за № 4 від 15.12.2017 про перебування на обліку у міській дитячій поліклініці з 24.05.1988 до 24.05.2006 - ОСОБА_2 1988 р.н. (а.с. 16);

- копію трудової книжки серія НОМЕР_3 (а.с. 11-13);

- копію свідоцтва про народження дитини (а.с. 14).

Відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР № 106 від 23.07.1991 м. Коростень, Житомирської області відносяться до зони гарантованого добровільного відселення.

Відповідач як підставу для відмови у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку посилається на запис у трудовій книжці ОСОБА_1, згідно з яким остання у період з 15.08.1986 до 08.06.1991 працювала на підприємстві "Рівнеоблводоканал", з огляду на що відповідачем визнається лише строк проживання позивача у зоні гарантованого добровільного відселення з моменту аварії на Чорнобильській АЕС - 3 місяці 18 днів у період з 26.04.1986 до 13.08.1986 та 1 рік 6 місяців 14 днів у період з 18.06.1991 до 31.12.1992 (Всього 1 рік 10 місяців 2 дні).

Суд не погоджується з такими твердженнями відповідача з огляду на наступне.

Пунктом 2.9 Порядку № 22-1 передбачено, що за документ, що засвідчує місце проживання особи, приймаються: паспорт або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації), та вік.

Позивач не заперечує, що дійсно була працевлаштована на підприємство "Рівнеоблводоканал" м. Рівне та стверджує, що з даного підприємства пішла у декретну відпустку, та надала копію свідоцтва про народження дитини (а.с. 14) та довідку Коростенської ЦМЛ дитячої поліклініки за № 4 від 15.12.2017 про перебування на обліку у міській дитячій поліклініці з 24.05.1988 до 24.05.2006 - ОСОБА_2 1988 р.н. (а.с. 16).

У матеріалах справи міститься лист підприємства "Рівневодоканал" від 05.03.2018 № 803, у якому зазначено, що громадянка ОСОБА_1 у списках особового складу підприємства у період з 15.08.1986 до 08.06.1991 не значиться, відповідно відомості про заробітну плату та накази про надання відпусток по догляду за дитиною відсутні (а.с. 17).

Крім того, у матеріалах справи також міститься листи архівного відділу виконавчого комітету Рівненської міської ради та трудового архіву Рівненського району Рівненської міської ради Рівненської області, згідно з якими документи санаторію-профілакторію підприємства КП "Рівнеоблводоканал" на зберігання до архіву не надходили (а.с. 18-19).

Таким чином, належними доказами у матеріалах справи підтверджується строк проживання позивача у зоні гарантованого добровільного відселення з моменту аварії на Чорнобильській АЕС - 3 роки 11 місяців 4 дні у період з 26.04.1986 до 10.01.1987, з 03.10.1989 до 25.10.1990, з 25.10.1990 по даний час.

Оскільки позивач має посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони гарантованого добровільного відселення (категорія 3) серія НОМЕР_2, видане 10.12.1993 обласною державною адміністрацією, що підтверджується його копією, отже, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивач має право на пенсійне забезпечення при досягненні 54 років відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та п. 2 ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Тому позов ОСОБА_1 про зобов'язання Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити позивачу пенсію відповідно до цього закону підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду з адміністративним позовом позивачем сплачений судовий збір у розмірі 704,80 грн. У зв'язку з задоволенням позовних вимог суд дійшов висновку, що судові витрати, понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у сумі 704,80 грн.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (11500, АДРЕСА_4 РНОКПП НОМЕР_1) до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (11500, Житомирська область, м. Коростень, вул. Грушевського, 16/1, код ЄДРПОУ 37909216) про визнання дій протиправними, зобов'язання призначити пенсію за віком на пільгових умовах - задовольнити.

Визнати дії Коростенського об'єднаного управління Пенсійною фонду України Житомирської області про відмову у призначенні ОСОБА_1 пільгової пенсії відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» - протиправними.

Зобов'язати Коростенське об'єднане управління Пенсійною фонду України Житомирської області призначити ОСОБА_1 пенсію відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» з 11.11.2017.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області судові витрати зі сплати судового збору у сумі 704,80 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення виготовлено: 1 серпня 2018 року.

Суддя О.В. Єфіменко