
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 липня 2018 р.м.ОдесаСправа № 815/357/18
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Бжассо Н. В.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
доповідача, судді - Димерлія О.О.
суддів - Єщенка О.В., Шеметенко Л.П.
за участю секретаря - Сінчі А.Ю.
розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язати вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
У січні 2018 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1) звернулась із вказаним адміністративним позовом, в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просила:
- визнати протиправною бездіяльність ГУПФУ в Одеській області щодо не проведення перерахунку пенсії позивачу з 01 січня 2016 року відповідно до ст. ст. 51,63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015 року та постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції";
- зобов'язати ГУПФУ в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23.12.2015 року № 900-VII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст. ст. 51,63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 4538 від 17 січня 2018 року у наступних розмірах: посадовий оклад - 2950,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням майор поліції - 2000,00 грн., надбавка за стаж служби (35%) - 1732,50 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 3341,50 грн., премія на день звільнення складала (270%) - 27064,80 грн. без обмеження максимального розміру;
- зобов'язати ГУПФУ в Одеській області виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження будь-яким строком та з урахуванням збільшення основного розміру пенсії, надбавок, підвищень, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії позивачу як інваліду війни 2 групи без обмеження максимальним розміром на умовах та відповідно до діючого законодавства України;
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 10 жовтня 2017 року постановою Балтського районного суду зобов'язано Ліквідаційну комісію ГУМВС України в Одеській області направити до ГУПФУ в Одеській області нову довідку відносно позивача із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення у наступних розмірах: посадовий оклад - 2950,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням майор поліції - 2000,00 грн., надбавка за стаж служби (35%) - 1732,50 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 3341,50 грн., премія на день звільнення складала (270%) - 27064,80 грн. з 01 січня 2016 року, тобто з дати виникнення права на перерахунок пенсії. На виконання вказаної постанови суду Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області складено довідку та направлено на адресу відповідача 17 січня 2018 року вих. № 14/3-33. 22 січня 2018 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача із письмовою заявою щодо перерахунку розміру пенсії згідно нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у відповідності до норм чинного законодавства. 25 січня 2018 року позивачем отримано відповідь від пенсійного органу, якою ГУПФУ в Одеській області визнано право позивача на перерахунок раніше призначеної пенсії, проте в здійсненні перерахунку та виплаті перерахованої пенсії відмовлено у зв'язку з тим, що додаткові кошти для перерахунку і виплати пенсії Державним бюджетом України не виділені. На думку позивача, відмова відповідача та бездіяльність у проведенні відповідного перерахунку пенсії, є протиправною.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2018 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність ГУПФУ в Одеській області щодо не проведення перерахунку пенсії позивачу з 01 січня 2016 року відповідно до ст. ст. 51,63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900-VII від 23 грудня 2015 року та постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
Зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст. ст. 51,63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 4538 від 17 січня 2018 року у наступних розмірах: посадовий оклад - 2950,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням майор поліції - 2000,00 грн., надбавка за стаж служби (35%) - 1732,50 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 3341,50 грн., премія на день звільнення складала (270%) - 27064,80 грн. без обмеження максимального розміру.
Зобов'язано ГУПФУ в Одеській області виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження будь-яким строком та з урахуванням збільшення основного розміру пенсії, надбавок, підвищень, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії позивачу як інваліду війни 2 групи без обмеження максимальним розміром на умовах та відповідно до діючого законодавства України.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що зміни, які внесені постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», є підставою для перерахунку пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ на підставі довідки, виданої Ліквідаційною комісією, а тому відмова у проведенні позивачу перерахунку раніше призначеної пенсії, у зв'язку зі зміною грошового забезпечення відповідної категорії осіб, з дня виникнення права на такий перерахунок пенсії є протиправною.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції, як таке, що прийняте із порушенням норм матеріального права та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
В апеляційній скарзі відповідач зазначає, що судом першої інстанції проігноровано постанову Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», яка набирає чинності з 01 березня 2018 року. Пенсійний орган вказує також, що сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету. Крім того, на виконання постанови № 103 відповідачем проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача. До того ж, пенсійний орган наголошує, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Зазначений Закон є чинним та неконституційним не визнавався.
У відзиві на апеляційну скаргу ОСОБА_1 спростовує доводи апеляційної скарги, вказуючи на законність ухваленого рішення та просить його залишити без змін.
В судове засідання сторони не з'явились, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, тому суд вважає можливим розглянути справу без їх участі та відповідно до вимог ч.4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювати.
Суд апеляційної інстанції заслухав суддю-доповідача, розглянув та обговорив доводи апеляційної скарги, перевірив матеріали справи та вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, відповідно до пенсійного посвідчення від 21 грудня 2016 року серії НОМЕР_1, є пенсіонером МВС України, отримує пенсію по інвалідності та перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Одеській області.
Постановою Балтського районного суду Одеської області по справі № 493/1138/17 від 10 жовтня 2017 року, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено.
Визнано протиправними дії ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області при виготовленні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 4538 ОСОБА_1, яку згідно повідомлення по реєстру від 09 червня 2017 року направлено до ГУ ПФУ в Одеській області, при ненаданні за інформаційним запитом копії довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій та такими, що порушують вимоги: Конституції України, Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VІІІ від 23 грудня 2015 року; ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»; постанов Кабінету Міністрів № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268», Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Зобов'язано Ліквідаційну комісію ГУМВС в Одеській області виготовити та направити до ГУ ПФУ в Одеській області нову довідку за формою, встановленою додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45, про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 з повною реальною інформацією згідно постанов Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988, № 1294 від 07 листопада 2007 року із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад 2950,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник поліції -2000,00 грн., надбавка за стаж служби (35%) - 1732,50 грн., надбавка за службу у умовах режимних обмежень 10% - 325 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 3341,50 грн., місячна премія, яка носить постійний характер на день звільнення складала (270%) - 27064, 80 грн. з 01 січня 2016 року, тобто з дати виникнення права на перерахунок пенсії.
На виконання вказаної постанови суду, Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області складено нову довідку № 4538 та 17 січня 2018 року направлено на адресу відповідача.
22 січня 2018 року ОСОБА_1 звернулася до ГУПФУ в Одеській області із письмовою заявою щодо перерахунку розміру пенсії згідно з новою довідкою про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 4538 від 17 січня 2018 року у відповідності до норм чинного законодавства.
25 січня 2018 року відповідачем надано відповідь № 187/П-11, якою ГУПФУ в Одеській області повідомлено позивача про неможливість перерахувати та виплатити пенсію, оскільки зазначені перерахунки та виплату особам рядового та начальницького складу ОВС буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, а також зауважено, що оскільки постановою Балтського районного суду Одеської області від 10 жовтня 2017 року на відповідача жодних зобов'язань не покладено, підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки, наданої Ліквідаційною комісією ГУМВС в Одеській області 18 січня 2018 року № 2690 немає.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ), яким державою гарантується гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Так, ч.4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII).
Цим Законом доповнено ст. 63 Закону № 2262-ХІІ новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно із статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268», встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України - Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх Головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Матеріалами справи встановлено, що на виконання постанови Балтського районного суду, Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області, керуючись зокрема постановою № 988, складено оновлену довідку № 4538 та направлено на адресу відповідача 17 січня 2018 року за вих. №14/3-33.
Таким чином, колегія суддів відхиляє доводи відповідача щодо відсутності у останнього підстав для перерахунку пенсії на підставі цієї довідки, оскільки зазначена довідка видана з урахуванням вимог Порядку № 45 та Порядку № 988.
Згідно з ч.1 та ч.2 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Частиною 1 ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі «Кечко проти України» (рішення від 08 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010 у справі № 21-399во10, від 07.12.2012 у справі №21-977во10, від 03.12.2010 у справі № 21- 44а10).
Така правова позиція підтримана Конституційним Судом України у рішеннях від 20.03.2002 № 5-рп/2002, від 17.03.2004 № 7-рп/2004, від 01.12.2004 № 20-рп/2004, від 09.07.2007 № 6-рп/2007, в яких зазначено про неможливість поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету.
З урахуванням викладеного вище, апеляційний суд вважає необґрунтованими доводи пенсійного органу щодо відсутності бюджетних коштів, призначених на перерахунок пенсій пенсіонерам МВС, як на підставу про відмову у здійсненні відповідного перерахунку.
Згідно з ч. 3 ст. 51 Закону України № 2262-ХІІ (у редакції Закону України від 15 липня 2015 року № 614, який набрав чинності 01 січня 2016 року) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Враховуючи, що перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності постановою № 988 та Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», яким внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ, не проведений з 01 січня 2016 року саме з вини державних органів, на яких покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу, тому право позивача щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог частини третьої статті 51 Закону України № 2262-ХІІ.
Зазначена правова позиція висловлена в рішенні Верховного Суду від 15 лютого 2018 року у зразковій справі № 820/6514/17.
Разом з цим, визнавши право ОСОБА_1 на перерахунок пенсії, як пенсіонеру МВС у зв'язку із змінами внесених до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд першої інстанції помилково зазначив, що відповідні пенсійні виплати пенсійний орган повинен нарахувати та виплатити позивачу без обмежень граничного розміру.
Так, вирішуючи справу в цій частині, суд першої інстанції помилково послався на те, що оскільки позивач є інвалідом війни ІІ групи, то на нього не розповсюджуються обмеження передбачені ч. 7 ст. 43 Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Проте, з таким висновком окружного суду погодитись не можна.
Так, рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-XII зі змінами, а саме: частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн..
Враховуючи, що положення ч. 7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визнано Конституційним Судом України неконституційним, воно втратило чинність з дня ухвалення такого рішення, а саме з 20 грудня 2016 року, тобто саме з цієї дати виплата пенсії ОСОБА_1 повинна проводитись без обмеження граничним розміром.
За таких обставин, із врахуванням наведених вище положень випливає, що виплата позивачу пенсії внаслідок здійсненого перерахунку без обмеження максимальним розміром має бути здійснена з 20 грудня 2016 року.
Виходячи з викладеного, апеляційний суд на підставі п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України приходить до висновку про зміну оскарженого судового рішення окружного суду із викладенням абзацу четвертого резолютивної частини цього рішення в наступній редакції: «Зобов'язати ГУПФУ в Одеській області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 відповідно до статей 51 та 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", а також постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 4538 від 17 січня 2018 року у наступних розмірах: посадовий оклад - 2950,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням майор поліції - 2000,00 грн., надбавка за стаж служби (35%) - 1732,50 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 3341,50 грн., премія на день звільнення складала (270%) - 27064,80 грн., з виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року», а також абзацу п'ятого резолютивної частини рішення в наступній редакції: «З 20 грудня 2016 року провести відповідний перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимального розміру».
Згідно ст. 242 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Керуючись ст.ст.134, 242, 308, 315, 317, 321, 322, 325 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - задовольнити частково.
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2018 року змінити.
Викласти абзац четвертий та п'ятий резолютивної частини рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2018 року в наступній редакції:
«Зобов'язати ГУПФУ в Одеській області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 відповідно до статей 51 та 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", а також постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 4538 від 17 січня 2018 року у наступних розмірах: посадовий оклад - 2950,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням майор поліції - 2000,00 грн., надбавка за стаж служби (35%) - 1732,50 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 3341,50 грн., премія на день звільнення складала (270%) - 27064,80 грн., з виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року.
З 20 грудня 2016 року провести відповідний перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимального розміру».
В іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2018 року залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду на протязі тридцяти днів.
Повний текст постанови суду складено 31 липня 2018 року.
Головуючий суддя Димерлій О.О.Судді Шеметенко Л.П. Єщенко О.В.