
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/442/17 Суддя (судді) першої інстанції: Келеберда В.І.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 липня 2018 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого судді: Аліменка В.О.,
суддів: Безименної Н.В., Кучми А.Ю.
за участю секретаря Лебедєвої Ю.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду апеляційну скаргу апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 лютого 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним дій, зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 (далі - позивач) звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Державної фіскальної служби України (далі - відповідач) про визнання протиправними дії щодо відмови у видачі довідки щодо заробітної плати, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати та з урахуванням інших виплат та надбавок працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі з урахуванням останнього підвищення заробітної плати; зобов'язання відповідача видати довідку про складові заробітної плати в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати та з урахуванням інших виплат та надбавок працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі з урахуванням останнього підвищення заробітної плати.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 лютого 2018 року позов задоволено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції, як таке, що ухвалене з порушенням норм матеріального права та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. На думку апелянта, позивач повинен довести факт порушення його прав чи охоронюваних законом інтересів оскаржуваним рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача, а також факт застосування або можливості застосування до нього оскаржуваного нормативно-правового акту.
Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому остання просить відмовити в задоволенні апеляційної скарги та рішення суду першої інстанції залишити без змін з посиланням на те, що оскаржуване судове рішення відповідає нормам чинного законодавства, а висновки суду є законними та обґрунтованими.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги та інші наявні у справі докази, колегія суддів приходить до наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, 04.07.2016 року, 12.08.2016 року, 12.10.2016 року позивач зверталася до Державної фіскальної служби України із заявами про видачу їй довідки щодо заробітної плати, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати та з урахуванням інших виплат та надбавок працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі з урахуванням останнього підвищення заробітної плати.
Листами від 13.07.2016 року №7382/Д/99-99-05-01-03-14, від 16.09.2016 року №9790/ Д/99-99-05-01-03-14, від 17.11.2016 року №12291/ Д/99-99-05-01-03-14 відповідач відмовив позивачу у видачі відповідної довідки, оскільки 15.12.2015 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». У свою чергу, вищевказаною постановою виключено пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України 865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким було встановлено порядок визначення заробітку для обчислення пенсії при перерахунку пенсій у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям. Крім того, постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року були внесені зміни до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року, якими виключено підстави для перерахунку пенсій згідно із Законом. Таким чином, довідка про складові заробітної плати видається лише для призначення пенсії, а не для перерахунку.
Вважаючи вказану відмову протиправною позивач звернулася з позовом до суду.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що форма довідки на момент звернення позивача, а саме 04.07.2016 року існувала, а тому у відповідача були відсутні правові підстави для відмови у видачі запитуваної довідки.
Колегія суддів погоджується із таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У зв'язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року №76-VIII, який набрав чинності 01.01.2015 року, текст статті 37-1 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».
Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинна до 15.12.2015 року, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України № 432-IV від 16.01.2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» був виключений, а 5 змінений.
Відповідно до частини п'ятої статті 45 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Згідно з пунктом 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за № 1566/11846), довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Пунктом 2.24 вказаного Порядку передбачено, що при призначенні (перерахунку) пенсії відповідно, зокрема, до Законів України «Про державну службу», для визначення розміру пенсії за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для розмежування джерел фінансування особа надає пакет документів, передбачених підпунктами 2 і 3 пункту 2.1 цього розділу.
Абзацем 3 пункту 1 постанови правління Пенсійного фонду України «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670» від 04.09.2013 № 15-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26.09.2013 за № 1661/24193) (далі - Постанова № 15-1) у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, було затверджено серед інших форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
Постановою правління Пенсійного фонду України № 15-2 від 04.07.2016 року (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.07.2016 за №1020/29150), були внесені зміни до Постанови № 15-1 шляхом виключення абзацу третього пункту 1.
Проте, така форма довідки на момент звернення позивача, а саме 04.07.2016 року існувала.
Отже колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що у відповідача існує обов'язок щодо видачі пенсіонеру довідки про заробітку плату державного службовця за посадою, яку він займав до виходу на пенсію, покладено на державний орган (установу, організацію, підприємство), в якому працювала особа до виходу на пенсію, при цьому така довідка повинна відповідати формі, затвердженій постановою № 15-1, яка була чинною станом на момент звернення про її надання.
Зокрема, у ній має бути зазначено всі складові заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, як того вимагає форма довідки за постановою 15-1.
За таких обставин, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позивач мала право на отримання такої довідки за формою, затвердженою вказаним нормативно-правовим актом із зазначенням заробітної плати в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати та з урахуванням інших виплат та надбавок працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі з урахуванням останнього підвищення заробітної плати, у зв'язку з чим позовна вимога про зобов'язання відповідача видати довідку про заробітну плату, є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Отже, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції було вірно встановлено фактичні обставини справи, надано належну оцінку дослідженим доказам, прийнято законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.
Підсумовуючи наведене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що доводи викладені в апеляційній скарзі не знайшли свого підтвердження, оскаржуване рішення прийняте відповідно до норм матеріального та процесуального права, враховано всі обставини справи, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції немає.
Відповідно до ст. 316 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 242-244, 250, 308, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів,
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України - залишити без задоволення, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 лютого 2018 року - залишити без змін.
Повний текст постанови складено «31» липня 2018 року.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття. Касаційна скарга на рішення суду апеляційної інстанції подається безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.
Головуючий суддя: В.О. Аліменко
Судді Н.В. Безименна
А.Ю. Кучма