Постанова № 75630479, 23.07.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.07.2018
Номер справи
809/1897/17
Номер документу
75630479
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2018 рокуЛьвів№ 876/2656/18

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів :

головуючого судді: Запотічного І.І.,

суддів: Довгої О.І., Затолочного В.С.,

при секретарі судового засідання: Мельничук Б.Б.,

з участю представника апелянта: Захаріїва Б.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2018 року (суддя- Кафарський В.В., ухвалене в м. Івано-Франківську о 12:22, повний текст складено 23.02.2018р.) у справі № 809/1897/17 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Державного реєстратора прав на нерухоме майно виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Гончаренко Світлани Василівни , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради про визнання протиправними та скасування рішень,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом до Державного реєстратора прав на нерухоме майно виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Гончаренко Світлани Василівни про визнання протиправним та скасування рішення № 38971578 від 26.12.2017р., зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 19.12.2017 про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку площею 0,1965 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої в урочищі "На горі", с. Глибівка, Богородчанський район, Івано-Франківська область.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2018 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з даним рішенням його в апеляційному порядку оскаржив позивач- ОСОБА_2, вважає, що оскаржуване рішення прийняте з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі.

Представник позивача в судовому засіданні вимоги апеляційної скарги підтримав, просив скасувати оскаржуване рішення.

Відповідач та третя особа повідомлялися судом про час та місце розгляду справи, явки представників в судове засідання не забезпечили, що відповідно до ч.2 ст.313 КАС України не перешкоджає розгляду справи без їхньої участі.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та апеляційну скаргу, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що рішенням Глибівської сільської ради Богородчанського району Івано-Франківської області від 24.12.1997 передано у приватну власність земельні ділянки громадянам для обслуговування житлових будинків та господарських споруд, а також для ведення підсобного господарства згідно списків, які складені на основі матеріалів інвентаризації.

Згідно архівного витягу з протоколу одинадцятої сесії Глибівської сільської ради від 24.12.1997 серед списків громадян с. Глибівка, які подали заяви на приватизацію земельних ділянок, під №147 значиться ОСОБА_4 - мати позивача, розмір земельної ділянки становить 0,4703 га.

Згідно заповіту, посвідченого секретарем виконкому Глибівської сільської ради від 07.03.2000р. за №16, все спадкове майно ОСОБА_4 заповіла своєму сину ОСОБА_2. ІНФОРМАЦІЯ_1. ОСОБА_4 померла.

В подальшому 19.12.2017 ОСОБА_2, як спадкоємець ОСОБА_4, звернувся до державного реєстратора прав на нерухоме майно виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Гончаренко Світлани Василівни із заявою про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку площею 0,1965 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої в урочищі «На горі» с. Глибівка, Богородчанський р-н., Івано-Франківська обл.

Відповідач за результатами розгляду даної заяви прийняв рішення № 38971578 від 26.12.2017р.про відмову у державній реєстрації прав власності на земельну ділянку 0,1965 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої в в урочищі «На горі» с. Глибівка, Богородчанський р-н., Івано-Франківська обл.

Не погоджуючись з даною відмовою, позивач звернувся в суд з даним позовом.

Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції зробив висновок, що відповідач діяв у межах своїх повноважень та у спосіб передбачений Конституцією та законами України.

Колегія суддів апеляційного суду з таким висновком суду першої інстанції не погоджується з огляду на таке.

Відповідно до частини 1 статті 182 Цивільного кодексу України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Згідно частини 2 статті 182 Цивільного кодексу України державна реєстрація прав на нерухомість є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом.

Часта 4 статті 182 Цивільного кодексу України передбачає, що порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулює Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 за №1952-IV, який спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав.

Відповідно до частини 2 статті 18 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав, та порядок державної реєстрації прав визначаються Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

За приписами підпункту 3 пункту 1 статті 27 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень"державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться, серед іншого, на підставі свідоцтва про право на спадщину, виданого нотаріусом або консульською установою України, чи його дубліката.

Як вірно зазначено судом першої інстанції умови, підстави та процедуру проведення відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, об'єкти незавершеного будівництва та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав), перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також умови, підстави та процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна визначає Порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127.

Зокрема, пунктом 66 Порядку передбачено, що для державної реєстрації права власності на підставі заяви спадкоємця подаються документи, необхідні для відповідної реєстрації, передбачені статтею 27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та цим Порядком, що підтверджують набуття спадкодавцем права власності на нерухоме майно, витяг із Спадкового реєстру про наявність заведеної спадкової справи та документ, що містить відомості про склад спадкоємців, виданий нотаріусом чи уповноваженою на це посадовою особою органу місцевого самоврядування, якими заведено відповідну спадкову справу.

Державна реєстрація права власності на підставі заяви спадкоємця проводиться шляхом внесення до Державного реєстру прав відомостей про суб'єкта права власності - спадкодавця з обов'язковим зазначенням відомостей про смерть такої особи.

Судом першої інстанції вірно зазначено, що позивачем державному реєстратору разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень надано: витяг з Державного земельного кадастру, серія та номер: НВ-2603092212017; рішення Глибівської сільської ради від 24.12.1997; технічна документація щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі; архівний витяг від 20.12.2016 за № Л27/04-01 з протоколу одинадцятої сесії Глибівської сільської ради від 24.12.1997; лист-повідомлення Богородчанської районної державної нотаріальної контори Головного територіального управління юстиції у Івано-Франківській області від 20.12.2017 за № 02-14/756;відомості з ДЗК за № 444344.

Згідно ч. 1 ст. 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо:

1) заявлене речове право, обтяження не підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону;

2) заява про державну реєстрацію прав подана неналежною особою;

3) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом;

4) подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження;

5) наявні суперечності між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями;

6) наявні зареєстровані обтяження речових прав на нерухоме майно;

7) заяву про державну реєстрацію обтяжень щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем;

8) після завершення строку, встановленого частиною третьою статті 23 цього Закону, не усунені обставини, що були підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав;

9) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію;

10) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка згідно із законодавством не має повноважень подавати заяви в електронній формі;

11) заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене речове право, обтяження вже зареєстровано у Державному реєстрі прав;

12) заявника, який звернувся із заявою про державну реєстрацію прав, що матиме наслідком відчуження майна, внесено до Єдиного реєстру боржників.

При цьому відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав. Рішення про відмову в державній реєстрації прав повинно містити вичерпний перелік обставин, що стали підставою для його прийняття.

Крім цього пунктом 23 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень встановлено, що за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державний реєстратор приймає відповідне рішення, яке повинне містити вичерпний перелік обставин, що стали підставою для його прийняття, з відповідним обґрунтуванням їх застосування.

Враховуючи наведені вище законодавчі положення колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку, що відмовляючи в державній реєстрації державний реєстратор повинен зіслатися на конкретний пункт ст. 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" з вичерпним переліком обставин на підставі якого було відмовлено в державній реєстрації, чого не враховано судом першої інстанції.

Разом з тим, в рішенні відповідача про відмову в державній реєстрації не вказано конкретного пункту ст.24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", як на підставу відмови в державній реєстрації, а відтак колегія суддів вважає, що таке прийняте передчасно, відтак підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 1 ст. 315 КАС України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвали нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення

З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга позивача підлягає задоволенню, постанова суду першої інстанції скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позову з наведених вище підстав.

Керуючись статтями 306, 307, 310, 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.

Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2018 року у справі №809/1897/17 скасувати та прийняти нове рішення яким позовні вимоги задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державного реєстратора прав на нерухоме майно виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Гончаренко Світлани Василівни № 38971578 від 26.12.2017р.

Зобов'язати Державного реєстратора прав на нерухоме майно виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Гончаренко Світлану Василівну повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 19.12.2017 про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку площею 0,1965 га. для ведення особистого селянського господарства, розташованої в урочищі "На горі", с. Глибівка, Богородчанський район, Івано-Франківська область.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття.

На постанову протягом 30 днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.

У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя І. І. Запотічний судді О. І. Довга В. С. Затолочний Повне судове рішення складено 01.08.2018р.