Постанова № 75630467, 30.07.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.07.2018
Номер справи
826/7608/17
Номер документу
75630467
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/7608/17 Суддя (судді) першої інстанції: Григорович П.О.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 липня 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Бабенка К.А., суддів: Літвіної Н.М., Сорочка Є.О., секретаря Антоненко К.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві на Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 січня 2018 року за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Сімер» до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення форми «В1», визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 січня 2018 року адміністративний позов задоволено частково.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить судове рішення суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог скасувати та прийняти в цій частині нове судове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог повністю.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників Сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а Рішення суду першої інстанції - без змін з наступних підстав.

Відповідачем проведено документальну позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування Позивачем бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за лютий 2015 року, про що складено відповідний Акт від 17 червня 2015 року №77/1-26-50-28-02-37723801 (надалі - Акт).

Перевіркою встановлено порушення Позивачем вимог п. 102.5. ст. 102 Податкового кодексу України, що призвело до завищення на 1413983,00 грн. заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за лютий 2015 року.

На підставі зазначених порушень, Відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення форми «В1» від 01 липня 2015 року №0000082802, яким Позивачу на 1767479,00 грн. зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, у тому числі на 1413983,00 грн. за сумою завищення бюджетного відшкодування та на 353496,00 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами).

Позивач скористався правом адміністративного оскарження, за результатами якого Рішенням Головного управління ДФС у м. Києві «Про результати розгляду первинної скарги» від 26.08.2015 року №13071/10/26-15-10-06 (надалі - Рішення) (Т.1, а.с. 31-34) зазначене податкове повідомлення-рішення Відповідача скасовано, зобов'язано ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві направити ТОВ «Сімер» податкове повідомлення-рішення за формою «ВЗ» щодо відмови у наданні бюджетного відшкодування з ПДВ на суму 1413983,00 грн., а первинну скаргу - задоволено частково.

На підставі Акта та Рішення, Відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення форми «В3» від 28 серпня 2015 року №0000092802, яким відмовлено Позивачу у наданні бюджетного відшкодування на суму 1413983,00 грн. з податку на додану вартість.

Між ТОВ «Слов'янське», як Продавцем, та Позивачем, як Покупцем, укладено Договір купівлі-продажу нежилих приміщень від 18 жовтня 2011 року, за умовами якого Позивачем придбано нежилі приміщення, що знаходяться за адресою: місто Київ, вулиця Горького, будинок 125, за ціною 8500000 грн., у тому числі 1416666,67 грн. податку на додану вартість.

Як вбачається з Розділу ІІ «Податковий кредит» Додатку 5 до Податкової Декларації з податку на додану вартість за листопад 2011, за результатами господарської діяльності в жовтні-листопаді 2011 року, Позивачем сформовано податковий кредит на загальну суму 1416813,00 грн. (1416666,67 грн. + 146,33 грн. ПДВ за взаємовідносинами з іншими постачальниками), а суму від'ємного значення з ПДВ (1416813 грн.) зараховано до податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, що підтверджується рядком 20.2 Декларації з ПДВ за листопад 2011 року.

У квітні 2012 року Позивачем задекларовано від'ємне значення з ПДВ у сумі 1416666,00 грн., та спрямовано його до складу податкового кредиту наступного звітного періоду, про що зазначено у рядку 24 Декларації з ПДВ за квітень 2012 року.

В травні 2012 року Позивачем подано Уточнюючий розрахунок до декларації з ПДВ за квітень 2012 року, за яким суму від'ємного значення (1416466,00 грн.) заявлено до бюджетного відшкодування (у рахунок зменшення податкових зобов'язань з ПДВ в наступних звітних періодах) у розмірі 1413983 грн.; а суму 2483,00 грн. віднесено до складу податкового кредиту наступного звітного періоду.

Правомірність формування зазначеного залишку від'ємного значення податку на додану вартість в сумі 1413983 грн. перевірено та підтверджено Відповідачем в Акті №137/2/15-30/37723801 від 24.04.2012 року «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «СІМЕР», код ЄДРГГОУ 37723801, з питань достовірності нарахування залишку від'ємного значення податку на додану вартість за лютий 2012 року».

Крім того, за наслідками проведеної в 2012 році документальної позапланової виїзної перевірки контролюючим органом Позивачу направлено Довідку від 18.07.2012 року №447/15-30/37723801 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки правомірності нарахування ТОВ «СІМЕР» бюджетного відшкодування податку на додану вартість у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів за квітень 2012 року», в якій зазначено, що перевіркою не встановлено порушень при відображенні Позивачем у Декларації за квітень 2012 року бюджетного відшкодування з ПДВ у сумі 1413983,00 грн.

Протягом звітних періодів квітень 2012 - січень 2015 у Позивача додатково виникло від'ємне значення з ПДВ в сумі 211593,00 грн. яку ним заявлено у рахунок збільшення реєстраційного ліміту у Податковій декларації з ПДВ за лютий 2015 року.

У квітні 2015 року Позивачем подано Уточнюючий розрахунок до податкової декларації з ПДВ за лютий 2015 року, яким 1413983,00 грн. суми бюджетного відшкодування, відповідно до пункту 33 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України, заявлено для повернення на рахунок у банку.

Проте, Відповідачем відмовлено у здійсненні бюджетного відшкодування у зв'язку з порушенням Позивачем встановлених п. 102.5. ст. 102. Податкового кодексу України строків.

Згідно з п. 102.5. ст. 102. Податкового кодексу України, заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28 грудня 2014 року №71 -VIII до Податкового кодексу України внесено такі зміни: підрозділ 2 розділу XX Податкового кодексу України доповнено, зокрема пунктом 33 такого змісту: « 33. За вибором платника податку, який він відображає у заяві, що подається у складі податкової декларації, непогашені залишки сум податку на додану вартість, що були заявлені платниками податку до бюджетного відшкодування за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 року, задекларовані до бюджетного відшкодування за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 року в рахунок зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів, від'ємне значення суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 статті 200 цього Кодексу, та залишок від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів після бюджетного відшкодування, задекларовані платниками податку за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 року:

а) або без проведення перевірок, передбачених статтею 200 цього Кодексу, збільшують розмір суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначену пунктом 2001.3 статті 2001 цього Кодексу, з одночасним збільшенням розміру суми податкового кредиту у податковій декларації за звітний (податковий) період, в якому було здійснено таке збільшення.

Суми такого від'ємного значення та/або бюджетного відшкодування можуть бути перевірені контролюючим органом у загальновстановленому порядку;

б) або підлягають поверненню платнику у порядку, визначеному статтею 200 Кодексу у редакції, що діяла станом на 31 січня 2014 року.»

Відповідно п. 200.1. ст. 200. Податкового кодексу України, у редакції, що діяла станом на 31 січня 2014 року, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Проте, будь-якого строку протягом якого платники ПДВ мають задекларувати у податкових деклараціях передбачені пунктом 33 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України суми бюджетного відшкодування, або внесення змін до таких податкових декларацій, Податковим кодексом України не встановлено.

Міністерством доходів і зборів України в Листі «Щодо застосування терміну позовної давності при визначенні права платника ПДВ декларувати від'ємне значення з ПДВ» від 25.06.2014 року № 11459/6/99-99-19-03-02-15 зазначено, що визначені главою 19 Цивільного кодексу України та пунктом 102.5. статті 102. Податкового кодексу України терміни не стосуються порядку відшкодування податку на додану вартість, який визначено статтею 200 Податкового кодексу України, та показників податкової звітності з податку на додану вартість, порядок заповнення та подання якої затверджено Наказом Міністерства доходів і зборів України від 13.11.2013 року №678.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскаржене Позивачем податкове повідомлення-рішення Відповідача є протиправним і підлягає скасуванню.

Згідно з частиною другою ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, вимоги якої Відповідачем не виконано.

Відповідно до ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, за таких підстав, апеляційна скарга залишається без задоволення, а Постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві залишити без задоволення, а Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 січня 2018 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення її в повному обсязі безпосередньо до Верховного Суду.

Постанову складено в повному обсязі 31.07.2018 року.

Головуючий суддя Бабенко К.А.

Судді: Літвіна Н.М.

Сорочко Є.О.