
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 823/734/18 Суддя (судді) першої інстанції: С.М. Гарань
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 липня 2018 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача Аліменка В.О.,
суддів Безименної Н.В., Кучми А.Ю.,
за участю секретаря Лебедєвої Ю.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, без фіксування технічними засобами, в порядку ч. 4 ст. 229 КАС України, апеляційну скаргу ОСОБА_3 на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И Л А:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_3 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23), в якому просив:
- визнати протиправною відмову ГУ ПФУ в Черкаській області щодо не проведення перерахунку пенсії на підставі наказів Державної служби України з надзвичайних ситуацій № 670 - з 31.12.2015, № 707 - з 29.12.2016, № 520 - з 29.09.2017 та у відповідності до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також Порядку проведення перерахунку пенсій затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 № 45;
- зобов'язати відповідача провести позивачу перерахунок пенсії на підставі наказів Державної служби України з надзвичайних ситуацій № 670 - з 31.12.2015, № 707 - з 29.12.2016, № 520 - з 29.09.2017 та у відповідності до ч.3 ст.52 та ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також виплатити без обмеження будь-яким строком різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за період з 31.12.2015 до моменту проведення перерахунку, з подальшою виплатою пенсії (з урахуванням здійсненого перерахунку).
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2018 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із вказаним рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив суд вказане судове рішення скасувати, та прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі. На думку апелянта, оскаржуване рішення винесено судом першої інстанції з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, у судове засідання не з'явилися. Про причини своєї неявки суд не повідомили.
Враховуючи, що у матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів на місці ухвалила проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.
Згідно ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги та інші наявні у справі докази, колегія суддів приходить до наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, позивач є пенсіонером МНС України по інвалідності, що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1 від 09.10.2013.
Як пенсіонер МНС України ОСОБА_3 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Черкаській області і отримує пенсію по інвалідності, що призначена відповідно до ст.ст.12, 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
22.09.2017 позивач звернувся до Управління ДСНС України в Черкаській області із заявою про надання письмової відповіді щодо того чи змінилось грошове забезпечення осіб, які проходять службу в органах МНС, а також щодо того, який розмір грошового забезпечення на даний час.
Листом від 25.10.2017 № 983 Уманський районний відділ Управління ДСНС України в Черкаській області повідомив ОСОБА_3, що з моменту його звільнення (15.04.2013, наказ ТУ МНС № 54) і по теперішній час посадовий оклад, оклад за звання, відсоток за вислугу років, відсоткова надбавка за особливо-важкі завдання, відсоткова надбавка за ризик начальника караулу - не змінювались. Натомість повідомлено, що наказами № 670 від 31.12.2015, № 707 від 29.12.2016 та № 520 від 29.09.2017 було збільшено нарахування грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу за рахунок збільшення щомісячної премії (для кожного індивідуально).
23.11.2017 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Черкаській області із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
ГУ ПФУ в Черкаській області, розглянувши звернення позивача щодо перерахунку пенсії, листом від 06.12.2017 за № 1360/С-10 повідомило, що на даний час відсутні підстави для перерахунку його пенсії, оскільки чинним законодавством України не передбачено проведення такого перерахунку у зв'язку з виданням будь-яким міністерством власних наказів, зокрема - про збільшення розміру щомісячної премії. Також зазначено, що перерахунок пенсії позивача буде проведено в разі прийняття Урядом відповідного рішення.
Вважаючи вищевказану відмову протиправною, позивач звернувся з відповідним позовом до суду за захистом порушених прав та інтересів зі сторони суб'єкта владних повноважень.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що станом на час звернення ОСОБА_3 до ГУ ПФУ в Черкаській області із заявою про здійснення перерахунку пенсії не було прийнято жодного рішення відповідним суб'єктом владних повноважень про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення працівників органів ДСНС, а тому на думку суду вимоги позивача про здійснення перерахунку пенсії є безпідставними, в зв'язку з чим задоволенню не підлягають.
Колегія суддів погоджується із таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до частин 1-2 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», починаючи з 01 січня 2017 року внесено зміни в ч.4 ст. 63 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими передбачено, що всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393» (далі - Порядок № 45).
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку №45 рішення Кабінету Міністрів України, Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
За правилами п.24 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії, які в свою чергу протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Отже, чинним законодавством України визначено порядок здійснення перерахунку пенсій, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якими встановлено чіткий механізм здійснення перерахунку пенсії.
З сукупного аналізу наведеного, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення працівників, зокрема працівників ДСНС.
В матеріалах справи міститься лист Уманського районного відділу Управління ДСНС України в Черкаській області від 25.10.2017 № 983, яким ОСОБА_3 було повідомлено, що з моменту його звільнення посадовий оклад, оклад за звання, відсоток за вислугу років, відсоткова надбавка за особливо-важкі завдання, відсоткова надбавка за ризик начальника караулу - не змінювались. Натомість зазначено, що наказами № 670 від 31.12.2015, № 707 від 29.12.2016 та № 520 від 29.09.2017 було збільшено нарахування грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу за рахунок збільшення щомісячної премії (для кожного індивідуально).
На переконання колегії суддів, вказані Накази не породжують підстав для перерахунку пенсії позивачу відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», а тому відсутні підстави для задоволення позову.
Крім того, позивачем ні в позовній заяві ні в апеляційній скарзі не вказано жодної підстави та не здійснено посилання на рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення, яким би було внесено зміни до видів грошового забезпечення працівників органів ДСНС.
Враховуючи вище викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції дав належну оцінку всім обставинам справи та вірно застосував законодавство, що регулює ці правовідносини.
Положеннями ст.242 КАС України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Підсумовуючи викладене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що доводи викладені в апеляційній скарзі не знайшли свого підтвердження, оскаржувана постанова прийнята відповідно до норм матеріального та процесуального права, враховано всі обставини справи, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції немає.
Відповідно до ст. 316 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 242-244, 250, 308, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 - залишити без задоволення, рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2018 року - залишити без змін.
Повний текст постанови складено «31» липня 2018 року.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття. Касаційна скарга на рішення суду апеляційної інстанції подається безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.
Суддя-доповідач В.О. Аліменко
Судді Н.В. Безименна
А.Ю. Кучма